Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 29.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема a ve imam edin vypros za spira4kite  
АвторKaskadjora (Нерегистриран)
Публикувано03.09.01 01:18



moite spira4ki sa s 4eliosti.kak moga da gi napravq da hva6tat.smazah dronqta i jiloto,smenih rykohvatkata i pak nestava.ot kakvo drugo moje da e?



Тема Много неща може да са...нови [re: Kaskadjora]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано03.09.01 19:20



И какво разбираш под спирачки с челюсти? И V-brake, и кантарчетата са с челюсти, лостове, рамена. Зависи кой как им казва. Та кажи сега, твоите какъв тип са? V-brake, т.е. с по-дълги лостове и жило, което минава през огъната тръбичка и дърпа отстрани или са "кантар" (Centerpull Cantilever) т.е. двете челюсти са свързани с малко жило, което пък се тегли в средата от дълго жило, закачено на ръкохватката?
Също ми е интересно дали спирачките ти са алуминиеви или са от тези, които са покрити с пластмаса?
Ако си със спирачки тип "кантар" е нормално да се налага по-голямо усилие за ефективно спиране.
Спирачките ти също може да не спират, поради някоя от следните причини:
- лоши калотки - хубавите калотки струват скъпо, но калотките са нещо доста пряко свързано с безопасността и не трябва точно от тях да се спестява. Ремонтът се състои в смяна на калотките с качествени
- неправилно регулирани калотки - регулират се. Както вече обсъждахме в една тема, когато предния край допре до шината, задния трябва да е на разстояние около 1мм. В другите направления - погледнато отпред калотката трябва да е успоредна на шината, погледнато отстрани калотката трябва да следва извивката на шината.
- износени калотки - сменят се с нови, качествени и се регулират
- некачествено жило - при този случай, част от приложеното усилие в ръкохватката разтяга жилото, вместо да отива към спирачката. Това се проявава най-вече при силно стискане на спирачката. Жилото както и калотките е нещо, с което шега не бива.
- омаслена шина - получава се при прекалено смазана верига, когато излишното масло пръска и се полепва по шината. Може да се получи също при невнимателно смазване, когато е попаднало масло върху шината. Най-често шината се омаслява при смазване със спрей. Като пръскаш със спрея завивай с вестник. Омасляване се получава и от гланц за гуми (ако ползваш).
Ремонтът - почистване с кореселин или ацетон.
***
Толкова се сещам засега:) Ако имаш други въпроси - питай!


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: X_Country]  
АвторKaskadjora (Нерегистриран)
Публикувано05.09.01 00:28



moje li da e ot 6inata.ve4e sym smenil 6est vida gumi4ki i pak ne stava.smenih i jiloto,po4istin i 6inata oba4e pak nestava.



Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: Kaskadjora]  
Автор X_Country (cyclist)
Публикувано05.09.01 14:37



Moже да е от шината, единствено ако нещо е замърсена или омаслена. Явно не е това, щом си я почистил и няма ефект.
По принцип, проблема най-рядко е в шината... Единственото условие е шината да е права и да е чиста. Ако шината ти е крива или подбита, спирачката ще хваща силно само на едно място, а на другите ще е по-слаба. Ако е подбита, при спиране колелото ще ти "придръпва", а ако е много подбита направо ще ти се връща ръкохватката:)
Теб какви са ти шините? Имаше едно време едни китайски бегачи Комда със стоманени хромирани шини, които също правеха страшни мизерии.
Аз пак не разбрах с какви спирачки си? Ако си с пластмасовите кантари, просто забрави за добро спиране.


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: X_Country]  
АвторKaskadjora (Нерегистриран)
Публикувано06.09.01 00:24



A ve kaplata mi e metalna a spira4kite mi sa tip-4eliosti(metalni).ima li zna4enie kakvi 6e sa mi 4eliostire.6inata sys sigornost ne e kriva za6toto ne mi predyrpva.



Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: X_Country]  
Автор Amatior (nekadarnik)
Публикувано06.09.01 01:11



Ave chakai sega da ti obiasnia kak stoiat neshtata pri nego che ne nego mai ne mu se otdavaznachi spirachkite mu sa ne kantar ami takiva kato za BMX deto 1 jilo minava samo i opava i ot 2-te strani nie smazahme jiloto i broniata ama ne stana kaplata mu e malko rajdiasala ama to mai ne prachi...ili...inache e prava maikolkoto do kalotkite smenihme niakolko vida ama pak ne stava tva e ot mene ne moga da kaja poiche za negovoto "kolelo" mislia che ospiah da go obiasnia po dobre ot nego...ili...are jega



Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: Kaskadjora]  
Автор Downhill (прохожда отново)
Публикувано06.09.01 01:58



Оставаше и да ти е пластмасова шината... Естествено, че е метална - само че може да е например алуминиева или желязна. Ако е желязна (което хич не ми се вярва) би трябвало да е с набраздена повърхност на малки дупчици, понеже желязото не се сцеплява добре с гумичките на спирачките, ако е гладко. То и набраздено пак е ужас... Аз имам такава предна шина на бегача - питай ме как съм спирал... А ако пробваш с магнит, веднага ще разбереш дали има желязо.
А спирачките ти могат да са два типа - *кантар* (една скоба над колелото, която дърпа нагоре като кантар жилото, на което са закачени симетрично двете челюсти); или ви-брейк - при тях жилото дърпа настрани, минавайки през дъговидна тръбичка отстрани. Вторият вариант спира с много по-малко усилие и по-надеждно.
Важно е гумичките да са прилепнали перпендикулярно на каплата при стисната ръкохватка. Ако имат ъгъл, ефективната им площ отива в голяма степен на вятъра. И друго - може самият материал на гумичките да е много мек и да се смачква при натиск. Добрите калотки (гумичките) са твърди, доколкото знам. В тях има и графит.

P.S. Сори - май повторих обяснението на X-country]...
по-бързо, още по-бързо... изгорях[/i

Редактирано от Downhill на 06.09.01 02:00.



Тема Re: a moje li da e ot 6inataнови [re: Amatior]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано06.09.01 11:57



...опс
така както го описа, звучи по страшно и от най-лошото, което са предположили X_C u DownHill
ако съм разбрал правилно, спирачките май са от един много стар вид, който се използваше още едно време на балканчетата...но дано да бъркам :)))

а ако ти е ръждясала шината....нали се сещаш, че алуминия ръжда не хваща:)))

П.П. май имаш сериозен проблем



Тема mi da ama ne greshishнови [re: CuO]  
Автор Amatior (nekadarnik)
Публикувано07.09.01 00:34



spirachkite mu sa tochno takiva ne znam dali se ispolzvat za balkancheta ama sa za BMX darjat se 2-te cheliusti ne 1 bolt i jiloto minava i prez 2-te i e pusnato vertikalno ne kato V-breck-ovete deto minava horizontalno seshtash se nali i kalotkite mu sa eni takiva s bolcheta ne kakto drugite s ena trabichkasori che se iaviavam neshto kato komentator ama toi kato ne moja da obiasni az che mu pomognaiiii kolko sam mil



Тема Re: mi da ama ne greshishнови [re: Amatior]  
АвторKaskadjora (Нерегистриран)
Публикувано07.09.01 00:40



a ve da vi kaja mai 4e e ot 4eliostite 6toto edmo mom4e ima sy6tite spira4ki i negovite fa6tat.oba4e negovite sa po-tynki i po meki.amatioare blagodarq ti za pomo6ta.blagodarq vi na vsi4ki za syvetite.



Тема Абе, нямам думи:)нови [re: Amatior]  
Автор X_Country (cyclist)
Публикувано10.09.01 13:07



Байк с такива спирачки вече си е направо музеен експонат:) Ако шината е ръждясала, може да сте сигурни, че не е алуминиева:) Нищо, ръждата не е проблем. Щом е стоманена, сигурно е хромирана, т.е. недейте да сваляте ръждата с шкурка, че ще свалите хрома, ами я почистете с преобразовател за ръжда.
За тези спирачки си е характерно да не спират много добре, но все пак има няколко неща, които могат да се погледнат.
Вижте дали ушите на които се закрепва калотката не са криви. Ако са криви, сваляте спирачката, стягате в менгеме и изправяте.
Трябва да регулирате хлабината на спирачката, така че след спиране да се връща, а при спиране да не се изтегля много напред. Това става с двете контрагайки отпред на спирачката.
Като регулирате хлабината, центровате със гайката, която стяга спирачката към вилката/рамката.
Това е то, по тези спирачки няма много регулировки. Смажете всички триещи повърхнини с грес.
За да спират що годе прилично, тези спирачки искат по-дълга ръкохватка. Едно време Балканчетата имаха такива ръкохватки, че с две ръце можеше да стискаш:)


Wear your helmet! Bicycle safety is important!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.