Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:20 30.04.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Спирачки - скърцане?  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано31.08.01 12:21



Имам един проблем, който не е кой знае какво, обаче аз се впечатлявам и от дребни работи и страшно ме дразни. Проблемът е следния - скърца ми предната спирачка при по силно стискане (под "силно стискане" разбирам такова, при което задната гума се повдига от земята). Сега се питам къде е проблема - дали в калотките или пък в шината?
Шината я почистих идеално, по нея няма никакви замърсявания или омаслявания. В калотката също няма камъчета и каквито и да било боклуци.
Възможно ли е положението на калотките да не е добро? Тази сутрин 1 час си играх да ги регулирам. Сега опират идеално успоредно на каплата с почти 100% от площта си, спирачката работи супер, обаче като се натисне силно и почва да приквичава:)
Старите калотки, който дойдоха със спирачките (Acera) бяха на ниво и не правеха такива работи... От известно време съм с Deore и нещо ме ядосва. Възможно ли е просто самите калотки да са боклук?!


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано31.08.01 12:37



Малко ми е неловко да ти обяснявам точно на теб.
На мен ми се е случвало същтото с нови спирачк Alivio и калодки shimano M system, просто им трябваше малко време да се сработят с каплата.
Доколкото разбрах и ти си с нови спирачки (калодки), може това да е. Друго което забелязах, че точно след много добро почистване на каплата (сапунена вода или веднъж даже я пръсках е един дезодорант и после с парцала), първите 5-10 км квичи, сякаш се опитваш да изтискаш някое нещастно куче.

Join the freeride everybody!

Редактирано от TheSaint на 31.08.01 12:38.



Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: TheSaint]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано31.08.01 13:13



Може и да си прав. Предните калотки са почти нови, може би нямат и 500км. Най-странното е, че зимата си взех комплект за отпред и отзад, пак Deore и тогава не съм имал никакъв проблем. Обаче предните "свършиха" и скоро ги смених, та оттогава го прави този проблем.
След тези настройки сутринта, вече нямам нерви за други и май ще го карам така с надежда да се оправи:) Поне съм сигурен, че всичко ми е регулирано идеално...
Друго решение е да го карам с walkman:)))


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: X_Country]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано31.08.01 13:52



и на мен ми скърцаха докато ми бяха нови, сега пък така са се отпуснали, че направо ме дразнят, опитах се да ги стегна ама пак не са това, което бяха ...

цъфна, чака да върже


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: Гpaxчe]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано31.08.01 14:11



Стягането е лесна работа. Но когато се поизносят калотките, ремонтът на спирачките не се състои само в обтягане на жилото. Трябва и малка настройка на калотките, защото е твърде вероятно да са неравномерно износени и само стягане не оправя нещата. Именно това е причината спирачките ти да не са както са били преди.
Аз те съветвам следното. Става дума за нови или регулирани спирачки. Когато спирачката "отслабне", можеш да я стегнеш малко чрез кухия болт горе на ръкохватката. Това можеш да го правиш докато свърши хода на винта. Имай предвид, че никога не трябва да се отвива целия винт. Поне 3 - 4мм от него трябва да са навити в ръкохватката. Когато вече няма накъде да се отвива винта, преминаваш към реглаж на спирачките. При реглажа се настройва положението на вече поизносените калотки. Вероятно е някъде да имат ръбче. То се маха с остро ножче или пила. След като настроиш калотките, навиваш обратно винта в ръкохватката и обтягаш жилото, колкото желаеш.
Това е цялата работа, много е лесно:) Ако го правиш често, бързо ще го усвоиш:) Ако имаш питания, питай:)


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: X_Country]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано31.08.01 15:01



мерси ти
това с въртенето на болта вече го упражнявам, но май ще дойдат нещата и до точка 2 по плана...

нищо, важното е падания да няма

цъфна, чака да върже


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: X_Country]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано31.08.01 18:00



Сега опират идеално успоредно на каплата с почти 100% от площта си, ... Ако само си караш и не правиш опити за trail :) калотката не трябва да опира така. Трябва предния край да е по-близо до шината, за да може при допир с нея калотката да се увлече от въртеливото движение и да се прилепи цялата. Може да ги настроиш с фонокарта или нещо подобно, което слагаш под задния край на калотката за да я повдига (около 1мм) когато стиснеш при затягането.

Ако не те мързи, пробвай така. После ще разкажеш ... евентуално

...болката...
Ride Safe!™


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: XTR]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано01.09.01 16:49



Да, прав си за положението на калотката. Само предния край трябва да допира. Аз така го и четох на едно място.
Настроих го така, обаче сега като гледам как е трила калотката по шината и изглежда, че задния край въобще не влиза в контакт... Това значи неравномерно износване, но както и да е. Поне не скърца и спира чудесно.
Обаче интересно защо старите ми калотки не скърцаха, пък опираха с цялата си площ едновременно?


Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Спирачки - скърцане?нови [re: X_Country]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано01.09.01 17:03



Magic.....

Go Ride!
Ride Safe!™



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.