Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:39 17.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Искам BIKE  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 00:12



Скъпи bike user-и

Аз съм абсолютно фреш в областта и имам единствено огромното желание да си купя колело / разбирайте че още нямам такова/. Понеже на входа никой не ме спря да ме попита дали имам и аз реших, че може да вляза.
Опитвам се да събирам съвети от приятелите си относно това какво колело би било най-добре да си взема / характеристики и производител/ - разбирайте като равновесие между способностата ми да използвам възможностите му и цената. Като се има предвид, че съм just a girl и сигурно ще има дълго да оформям мускули нагоре към телевизионната кула /Варна/ или да заобикалям пешеходци в морската градина, може да се приеме че първите няколко и може бе доста месеци ще вижда главно асфалт, трева, дребни камъчета, дупки-задължително, и някой и друг изскочил изневиделица бордюр или пешеходец / не дай боже нещо повече /. За mountin biking все още не смея да мисля, това не значи че скоро след третия бордюр няма да започна, но мисля че все още нямам нужната като светъл пример компания, като се замисля и планините са малко далеч. И така малко се отплеснах, но въпроса ми е препоръки, съвети и въобще всякаква информация, включително и магазини / както разбрахте във Варна, макар че ако успеете да ме убедите, че навсякъде продават боклуци и тн. може и да се навия да отида и другаде - има се предвид най-вероятно София/. Не се учудвайте ако запчона да задавам тъпи въпроси при споменаването на някой части – от типа “а за какво всъщност става дума” / мисля, че няма да са много, но все пак /. И така – предварително благодаря.
Приемете го като “Наръчник на потенциалния велосипедист”
Част І : Борбата с подмолните търговци
Наръчника на планинския велосипедист се получава много добре, има наистина много ценни съвети / е тези за велосипедистките няма как да ги оценя, но се заглеждам по велосипедистите, всъщност по байковете им/

Редактирано от buddy на 15.08.01 00:54.



Тема Re: Искам BIKEнови [re: buddy]  
АвторKolcho (Нерегистриран)
Публикувано15.08.01 01:53



Ami az kato che li bjah w twojto polozhenie predi 2 meseca.
Mislih, mislih i reshih slednoto: kupuwam si edin Cross za ne mnogo pari (320 w moja sluchaj, modelyt se naricha Montana, w METRO ponjakoga go prodawat kato ULTRA Puma, ama s po-kofti kapli) i kato go potrosha, weche shte sym razbral dali ot men shte stane koloezdach (i shte mislja za Istinsko Kolelo), ili pyk shte sym ustanowil okonchatelno, che taja rabota ne e za men.

Zasega plana e izpylnen... glawno w oblastta na potroshwaneto - zapoznah se s mnogo simpatichni hora pokraj prokletija Cross, i wsichki te imat neshto obshto - rabotjat w serwizi za kolela!
Kogato e w dwizhenie, sym sywsem dowolen ot nego, obache mnogo treski ima za djalane - wsichko skyrca, skorostite nenastroeni, spirachkite i te, kormiloto se potroshi i chakah sedmica i polowina da dokarat ot Montana rezerwno kolche. Ne si prawja iljuzii, che shte trygna kym wryh Botew s nego, no mislja, che za park, hodene na rabota i obikolnata na Witosha stawa.

Kolkoto do izbora na model - spored men wednyzh pokarash li kolelo s dwojno okachwane, (oswen mozhe bi ako ne si super-atlet s pone 10 000 km nawyrteni na pedalite), wednyzh zawinagi shte si razglezena i shte se chudish kak wyobshte njakoj mozhe da kara twyrdo kolelo primerno po paweta.
Problemyt na mekite e, che sa po-skypichki, i ako si kupish ewtino meko (naprimer masowo opljuwanija w tozi klub Cross Tiger), to werojatno e mnogo po-kalpawo, otkolkoto ako za priblizitelno syshtite pari wzemesh twyrdo.

Az lichno ne ja kupuwam prikazkata che "dwojno okachenite sa samo za downhill"... taka kato se zamislja cjalata ideja za downhill mi se struwa dosta nenormalna, koeto sys sigurnost shte mi nawleche prezrenieto na doajenite na toja klub. Ama ot druga strana, mozhe bi ti si po-blizko do moja akyl, otkolkoto do tehnija :-)
Ta spored men udobstwoto na mekoto wozene si e udobstwo, nezawisimo dali prepuskash s 40-50 km/h nadolu po njakoja ski-pista ili se drusash w dupkite na asfalta na pyt za rabota (zashtoto prokletite shofjori sa te iztikali do bordjura).
Za men e OK da platja s oshte 1-2 kg kym tegloto na koleloto za towa udobstwo.

Razbira se, w kraja na kraishtata neshtata opirat do towa kolko pari mozhesh da dadesh. Naj-slozhno e ako mozhesh da otdelish okolo 400-500 lw - togawa pred teb sedi dilemata minimalistichno-no-markowo / luksozno-ama-bylgarsko :-) pod tija pari si plytno w pregrydkite na Cross i Sprint, nad tija pari weche mozhesh spokojno da zjapash Peugeot-tata i Scott-owete.

Maj malko haotichno se poluchi mnenieto ama... tolkowa moga :-)



Тема Re: Искам BIKEнови [re: buddy]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано15.08.01 09:43



Dobre doshla buddy!
Mnogo me izkefi waprosa ti, inteligento zadaden s chuwstwo za humor.
Edinstwen (no sashtestwen) propusk: Ne si spomenala kolko pari smiatash da poharchish.
Shte ti predloja da se porowish po-nazad po temite ima pone 2 ili 3 kadeto se obsajdat takiwa problemi.
A kato kajesh weche kakwa suma si prigotwila, shte moga da ti dam sawet.
No ne i za targowec, zashtoto Varna mi e dosta dalech.

P.s.: Da me izwiniawate za latin-a, ama w bachkaneto niamam kirilica, ne se sdarjah...

Join the freeride everybody!


Тема Re: Искам BIKEнови [re: TheSaint]  
Автор CRZ ()
Публикувано15.08.01 12:07



Srodna dushichka.....i az bqh taka predi 6 meseca....vzeh si kolelo s tvurdo okachvane kato go vzimah s namerenie da si go iurkam samo iz grada,parkovete i rqdko da go karam na po presechen teren....da ama ne...sled purvite edna dve sedmici razbrah che tva ne e karane na baik...da obikalash kato lud parkovete..kachih go na vitosha...napravih edno spuskane koeto poveche mqzashe na free ride shtoto togava mnogo ne gi znaeh putekite edinstveno se orientirah po tva che po tia mesta karam kato lud ski vsqka sedmica prez zimata...e kachih se..i gas nadolu..obache problemite doidoha s purvia kamuk....mnogo kofti me razdrusa i v sledvashti moment bqh na zemqta...padaneto ne beshe mnogo kofti ...samo malko koja po putekata i tva e...da ama ako bqh pone s protektori ..nakolenki nalakutnici i drugi takiva ekstri shtqh da sum ok...ama aide de...tia raboti ot kude pa da gi znam....i taka...mina oshte mesec dva i pochnah da se guzarq na koleloto zapochnah da opitvam razni trikove skokcheta i drugshturotii...ama pak mamicata mu...pri ndk/sofia/ ima edni mnogo hubavi skokcheta....puk i most koito vurshi rabota za rampa ta da ponabera skorost..be super...prednata vecher bqh gledal nqkvi baikari po kanal EXTREEM..ta tia sushtite me poburkaha s trikove....praveha chudesa..i si vikam shto da ne probvam i az a..nqma losho..i az she stana tolkova dobur...zasvetkah se ot mosta priblijavam skokcheto i ..izlitaam...sigurno sum bil pone edno 1 50 nad zemqta...da ama koi da misli za prizemqvaneto...hmm..zadnika pak si svurshi rabotata.......
ta taka..veche sled 6 meseca nonstop karane vseki den..smelo moga da kaja che karam dobre kolelo...nauchih tova onova da skacham po peikite da karam na zadna gum..da podskacham na predna da se vurta da se mqtkam na 180../poslednotot vinagi zavurshva s blizka sreshta asfalta/...i sega kato go tormoza taka qko baika hodq pochti prez den da mi go stqgat...q skorosti..q luftove po dvijeniata..vinagi se namira po neshto...ta misulta mi e ako she si vzimash kolelo po dobre vzimai skupo da ti izleze eftino....ne neshto super skupo...prosto ne si vzimai bulgarskite cross sprint..i tn...vzemi si nqkoe peugeot ili nqkoi drag.. vijdal sum takiva za okolo 500 600 lv...povqrvai mi ..nqma da ti pravqt takiva gnusni problemi s skorostite...mislq che dvijenieto im e dobro....bratcheda ima edno takova i do sega sum go vijdal 2-3puti max da go vodi na remont...a baika mu e na godina...az karam drag grizzly v momenta i bera golemi qdove...baika struvashe 250 lv....koleloto e hubavo no da go kara nqkoi po umeren karach a ne takuv muchitel kato mene...az go karam kato che sum se kachil na nqkoi baik ot svetovnata kupa...tolkova go mucha....ii vse pak durji oshte...no ot dosta vreme gledam na pred kum po visok klas kolelo..koi znae...skoro dano se sdobia s takova...a tva...samo za x country ...i do magazina.....VAJEN E ENTUSIAZMA....i koleloto..ponqkoga;-)))

ПИЧ С ТУРБИНИ <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от CRZ на 15.08.01 12:08.</EM></FONT></P>

Редактирано от CRZ на 15.08.01 12:14.



Тема молбанови [re: buddy]  
Автор ella (baikalka)
Публикувано15.08.01 12:27



Може ли, да те помоля да си смениш цвета на прякора





P.S.10x



Тема Благодаря за мнениетонови [re: Kolcho]  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 15:43



Екстра е.
/Макар че тази дума откакто има такова нещо като онази фолк певица започна малко да ми звучи като мръсна/, но исках да кажа че както си е хаотично си е много добре.
/ Хм, учудващо е как експлоатират думите проклетите комерсиалисти, щях да напиша супер - но ми напомни за разни видиотени шоупрограми/ Извинявам се за тъпите отклонения

Наистина много ти благодаря. Мисля, че до някакви не достатъчно оформени, но аналогични изводи бях достигнала. Първоначално мислех да си взема някой нещастен Cross, понеже цените на Метро бяха доста напред /в смисъл назад в цифрите / от тези на останалите продавачи; по това време не разбирах май почти абсолютно нищо, но думата амортисьор ми говореше нещо добро, нещо като да си останеш само /или предимно/ с добрите усещания от това че си карал.
От скорости не разбирах абсолютно нищо или по-скоро толкова че да си мисля, че едва ли ще използвам всичките / 21 примерно/. Сега се убедих в това.Моята доста ориентирана /явно и за мое учудване / майка ме осведоми, че тези в Метро били доста трошливи /което явно са и го казали в друг магазин - естествено/ и тн. До преди седмица скромните ми опити за ориентиране се простираха в Cross и Sprint, изобщо не исках да мисля за алуминиева рамка и се опитвах да се самоубедя, че това въобще няма значение и какво толкова че тежало повече, тъкмо малко ще заякна като го мъкна по стълбите и мисли в този ред. След което бях слушател на двама по-навътре от мен за принципното различие при алуминиевите рамки, разликата във вибрациите и от там в конструкция на главината /? - може и грешно да цитирам понеже реших да не прекъсвам вдъхновението им с аматьорски въпроси/, "и съвсем различно се кара", и "абе ти нали ще го караш в града - е тогава не ти трябва, важното да са ти добре напомпени гумите и да е балансирано"/.
Ключовият момент с цената - дотук не го бях засегнала именно за да дам простор на мнения, а и защото и за мен е под въпрос. До преди въпросните мнения за алуминия съвсем скромното ми намерение беше да се задоволя със един Sprint Victory за 210 лв., който обаче естествено изчезна поради лятната вело-треска и цените приятно се качиха в смисъл че трябваше да си взема нещо прекалено simple за същите пари и предпочетох далновидно да се ослушам. С други думи имах същото намерение като теб - да си купя нещо което да се кара прилично. Последната оферта на Метро е Cross Tiger за приблизително 190 /вкл. ДДС/, което сякаш ме понави но благодаря за разубеждението.
В началото си мислех и че не трябва да изглежда прекалено cool понеже ще е по-атрактивен за кражба.
To recapitulate: чудех се дали да остана на варианта около 200 - 300 или да посъбера малко повече за алуминиева рамка /репликата беше над 500 /. На дадения етап трудно ще ми се откъснат повече 500-600.
Оттам нататък:
Ако е за 200- 300, кое е по добро от въпросните Cross и Sprint, /съдейки по деликатните различия в цената явно второто, а и между другото някой знае ли къде се сглобяват и къде се произвеждат частите/ и съответно в рамките на тези ограничени средства, кое е по-важно и кое не/ явно се прощаваме с амортисьорите, на тази цена достъпни само в Tiger/
И ако се навия за 500 - 600 тогава какво - best of the worse or worse of the best и изобщо все още съм пълен невежа в нещата по-нагоре от Cross и Sprint. Примерно каква конфигурация е добра за тези пари / май предпочитам тавана на ниския клас /
Ох. Голямо говорене му ударих. Направо ме заболяха пръстите.
Благодаря още веднъж. След като така си разлях мисълта така, сигурна съм, че твоето хаотично си го забравил. Това беше един вид - извинявайте, че заех толкова място.



Тема Hello Saint !нови [re: TheSaint]  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 15:46



Благодаря ти много за радушното посрещане. Друго е някак си, когато някой те похвали, особено когато си нов.
Въпроса с цената съм го прескочила, защото /малко ще се повторя с отговора на предния коментар /и за мен не е съвсем ясно колко искам да дам - един вид коментарите щяха да ме ориентират кое е по-добре , а след като прочетох тук-там разни четирицифрени числа , малко дискомфортно ми стана изобщо да говоря за пари. И така - затова тактично пропуснах момента, / "абе вие наистина от къде имате толкова пари" - въпроса ме кефи, срещнах го някъде в "наръчника на планинския…" /. Нещо между 200 и 600. Благодаря за ценния съвет, който ще получа.
А коментарът ти, как да кажа - стана ми приятно.
Не можах да се сдържа /?!/. Шгьхй
/Това беше thanx. забравих да си сменя клавиатурата/



Тема Привет buddyнови [re: buddy]  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано15.08.01 16:36





enjoy the wind in the helmet

rider on the storm


Тема Re: молбанови [re: ella]  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 17:33



Sure. No problem. Но може ли още малко да го поизползавам. Просто наистина си избрала най-добрия цвят. После обещавам, че ще го сменя. Просто сега съм в лилав период. Tova lilavo mi haresva a i niama drugo blizko do nego /proverih/. If you don`t mind.

Ne dopuskah che e navlizne v nechia lichna teritoria, no kakvo da se pravia kato gamata e sravnitelo ogranichena. Povtoreniata sa neizbejni. Vsashnost ti vsichki hora s tozi cviat molish za tova?



Тема Re: tropsyxнови [re: tropsyx]  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 17:49



Интересно мнение.
Предполагам това е невербално общуване във възможната степен тук.
На мен също ми е cool /защото ми сложиха климатик/, имам предвид гот.



Тема Re: Благодаря за мнениетонови [re: buddy]  
АвторKolcho (Нерегистриран)
Публикувано15.08.01 19:06



toku-shto minah prez edin magazin da si wzema malko wytreshni gumi (eh, i takiwa udowolstwija ima) i tam widjah Drag s preden amortisjor za 450-500 (sorry, slaba pamet).

Cross (== Ultra) se prawjat w Montana, Sprint maj se prawjat w Plowdiw. Chuwal sym neshto i za licenz na Biancho za Sprint, ama ne e ot mnogo awtoriteten iztochnik. Maj Sprintowete se wodjat po-dobri, wypreki che primerno dwizhenieto (zybchatki + skorosti etc.) pri ekwiwalentni modeli maj e po-ewtino (t.e. po-niskija klas na Shimano).

Za chastite sym chuwal kakwo li ne - ot kitajski (naj-kalpawite kapli) do amerikanski (ne tolkowa kalpawite, t.nar. aero-, ili v-obrazni kapli), ramite maj gi zawarjawat tuk w Montana (Crossowete de), a skorostite sa si Shimano - makar i ot naj-naj-naj-niskija klas na Shimano, deto na sajta na Shimano pishe che kategorichno ne sa za mountain bikes.
BTW: ako wse pak reshish da si wzemesh Cross (ne se umira ot towa, e, zawisi kyde karash de :-), imaj predwid, che specialno za METRO prawjat njakakwi ULTRA-ewtini konfiguracii, w koito slagat po-kalpawi komponenti, primerno Tiger-a w METRO e s njakakwi skorosti ot roda na MegaShift ili ExtraGear, dokato po drugite magazini e po-skyp i e s Shimano TY-18.



Тема Пак благодарянови [re: Kolcho]  
Автор buddy (осмислящ)
Публикувано15.08.01 23:21



Виж, извинявай не исках обидя Cross-a. А май го напрвих. В крайна сметка сигурно и аз ще си взема нещо такова. Днес си харесах един Sprint с двойно окачване, за който реших да мечтая до следавщата си заплата. Обаче не ме питай за малкото му име / ако приемем, че Спринт е фамилията / . Имах спонтанното и естествено желание да го запмня, но явно мозъкът ми беше приключил работия ден и понеже не му обърнах специално внимание да запомни, на петнайсет крачки от магазина вече беше expired. Идеята беше именно да попитам дали става. Реших, че мога да мечтая и без да му знам малкото име и ще го видя the next time. Понеже и аз бях приключила работния ден.
Интересно е като си невежа в някаква област, как ти се струва колко много всички знаят и ти се иска и ти да знаеш толкова, всъщонст ти е ясно, че всичко е въпрос на малко или повече време занимаване с нещото, като с компютрите и всичко останало. Та така и аз Ви се кефя. Доста систематичната информация, която си ми написал, определено беше интересна и фиксира някакво поле на неизвестни за мен неща в тази област. Мисля да задавам още въпроси, но дори за това е необходимо някакво познаване на материята. For tonight over. See you tommorow.
Исках пак да ти благодаря, но когато със следващия си комнетар пак ме принудиш да го направя вече ще започна много да се повтарям.Всъщност лошо няма.



Тема Re: Пак благодарянови [re: buddy]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано16.08.01 01:07



Лично мое мнение: не си купувай колело с двойно окачване (два амортисьора, full suspention,.... ect.).
А, ако наистина държиш на такова, започни да гледаш колела над 1200лв.
А сега да се обоснова: Такова окачване ти трябва освен ако караш основно из планините.
Ако преобладва градското каране, извън градско каране или каране по черни пътища) вземи си колело а преден амортисьор only.

1-во за същите пари които си приготвила за Sprint с двойно окачване, ще вземеш колело само с предно окачване, НО с много по-качествени компоненти (монтаж).
2-ро по-евтиното такова колело (с двойно окачване) тежи около 22кг и нагоре. (Това го прави доста тромаво в сравнение с 15-16кг на обикновенното колело.
3-то освен това при въртене, голяма част от енргията ти се губи за сгъване на амортисьора (което е неизбежно, това е т.н. пружиниране при въртене). При по скъпите колела, амортисьора може да се регулира (стяга) или се заключва (амортисьор със заключване струва около 600-700лв.) така, че пружинирането да се сведе до минимум или въобще изчезва. Но не и при евтините колела.
4-то няма да можеш да го ползваш по предназначение, защото горе в планината няма да е никак здраво/надеждно. (аз поне не бих му се доверил).

Изводи:
Бих те посъветвал да си купиш Sprint Apolo (с Al рамка и преден амортисьор, за около 420-450лв), а ако искаш приятно колелце вземи си Giant Bolder (пак с Al рамка и преден амортисьор, но за около 650 лв.)
Както сме писали и по-долу (из постингите), гледай да вземеш хубава рамка OVERSIZE (потърси из старите постинги, там пише какво е това, но и да не ти се рови, като купуваш, питай дали рамката е OVERSIZE) всичко друго се сменя.

Анатема:
Заклевам те, не се подвеждай да си вземеш евтино колело с 2 амортисьора, ще се прецакаш.

П.П.: Не се впечатлявай от правописните ми грешки, толкоз мога...
Успех! ]

Join the freeride everybody!

Редактирано от TheSaint на 16.08.01 01:09.



Тема Re: Благодаря за мнениетонови [re: buddy]  
Авторcrz (Нерегистриран)
Публикувано16.08.01 11:17



na tvoe mqsto bih izchakal oshte malko s parite...da minesh gornata granica ot hilqdarkata i togava pre ochite ti shte izpluva edin nov horizont na nepodozirano krasiva gama ot veliki baikove...az sgreshih i oshte s purvata suma s koqto se sdobih naletqh na obiknovenite kolela...karam si baika ama mislite mi vse sa otpraveni kum edin cannondale...e taka e...da sum mislil...
vchera kakto si vurtqh pedalite za zdrave mina edna baikarska agitka v neposredtstvena bizost do men..qvno momchetata sa se vrushtali ot vitosha shtot si bqha s protektorite kaskite i tn..bqha 5-6minavah prez parka...i kakto me podminaha ochite mi ostanaha sled tqh....ne iskah dori da primigvam da ne gubq kartinata ...baikovete bqha prosto...prosto strahotni.....ta taka..izchakai oshte malko i si vzemi edno naistina klasno kolelo.......shtoto posle da ne se chudish za kolko meseca she suberesh 1500leva primerno kakto az......subiraneto stava bavno...tva ot opit go znam....



Тема Re: Пак благодарянови [re: buddy]  
Автор Downhill (потрошен)
Публикувано16.08.01 11:27



Здравей, да кажа и аз едно скромно темерутско "Добре дошла!"
радвам се, че идат нови и нови писатели, някои доста интелигентни и грамотни даже.

Понеже не мога да се ангажирам с модел, няма да споменавам имена (не съм голяма компетенция; оценявам само това, което съм имал, а то не е много). Моят съвет е също да не си купуваш в никакъв случай колело с 2 амортисьора за 500-600 лв., защото поледствията след това могат да са много, ама много трагични. И няма да можеш да се изплатиш при по-лош късмет. Препоръката ми е колело на старо с преден амортисьор, или може би ново такова (с повечко късмет). Иначе - твърдото колело хич не е лош избор - като мине време ще можеш да си го надграждаш. На мен тая идея с надграждането ми се виждаше мног ужасна, ама се убедих, че това е за добро.

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема Re: Пак благодарянови [re: Downhill]  
Авторcrz (Нерегистриран)
Публикувано16.08.01 13:59



az mnogo govorq ama dobre doshla ne se setih da ti kaja..



Тема Re: Пак благодарянови [re: TheSaint]  
АвторKolcho (Нерегистриран)
Публикувано16.08.01 19:00



TheSaint, cheta ot izwestno wreme toja forum, zatowa sym najasno che si kyde-kyde po-napred s materiala i ne iskam da projawjawam neuwazhenie kym belite ti kosi, pardon, iztyrkanite ti gumi. Wypreki towa shte si pozwolja da ne se syglasja s mnenieto za dwojno-okachenite kolela.

Pyrwo, towa za 22-ta kilograma zwuchi uzhasjawashto, [predpolagam] osobeno za nashata nowa just-a-girl poznajnica Buddy, no to prosto ne e wjarno: toku-shto si izmerih Cross Montana-ta i tja tezhi 16 kg. Tiger-a na oko (ryka) e po-lek.

Wtoro, chel sym po razni sajtowe teorijata za energijata, izrazhodwana sa sgywane na amortisjora, no sym chel i po drugi sajtowe, che tazi teorija e samo mit. Sega koi sajtowe sa prawi, ne znam, i ne moga da sydja, ama i ti werojatno towa prosto si go chel. Kogato imash okachwane, ne se nalaga da se nadigash na pedali za wseki ryb po asfalta, za wsjaka reshetka na kanal i, o, uzhas, za wsjaka ulica s paweta; oswen towa kogato ako ot drusane te pazi okachwaneto, mozhesh da si pozwolish da karash s dosta po-twyrdi gumi, a towa pesti energija.

Treto, dori moja amortisjor ot "swetownoizwestnata" firma Lu Jin (jasno stawa kolko "markowi" i "beli" komponenti slagat Cross) mozhe da se regulira (no ne i da se zakljuchwa).

Ne iskam da zwucha kato adwokat na Cross - az sym dowolen, che si kupih towa kolelo za 320 lv, i ne se chuwstwam "precakan", zashtoto "za tija pari - tolkowa" - no wizhdam, che po nego ima problemi i ne iskam njakoj prebit (ili prekaral sledwashtite 3 meseca po serwizi) da mi tezhi na sywestta.

Po-skoro, (pochwam da se powtarjam ot pyrwija si post), smjatam che dwojnoto okachwane e neshto mnogo prijatno dori za sywsem-sywsem ezhednewno gradsko karane. Az izobshto ne si bjah ocenil amortisjora, dokato ne probwah twyrdo kolelo mesec-dwa sled kato si bjah kupil moeto (nishto drugo ne sym karal ot tymnata i dalechna era na balkanchetata).

Kolkoto do preporykite na CRZ za hiljadarkata, bih kazal, na chuzhd gryb i 1000 lw za kolelo sa malko. Ej, pich, towa sa uzhasno mnogo pari, kakto i da go poglednesh! I ako naistina mozhesh da si pozwolish 1000-1500 lw, to, wjarwam, shte mozhesh da si pozwolish i da dadesh 200-400 za pyrwo kolelo, kolkoto da razberesh kakwo iskash ot zhiwota i koleloto.

Tuk nawlizame w edna debela tema za "hardcore" i "casual" userite. Az se smjatam za hardcore kompjutyrzdhija i igrach (dumata "gejmyr" ja mrazja pochti kolkoto dumata "bajkyr"), no me e sram da pochna da objasnjawam na shirokata publika, che wideokarta pod $300 ochewidno ne stawa za nishto i che njakoi igri trudno se igrajat, ako wyrwjat s po-malko ot 120 kadyra w sekunda, zashtoto shte me gledat i shte chakat da widjat otkyde shte mi izleze kukuwichkata.

W toja klub powecheto ot aktiwnite uchastnici opredeleno sa "hardcore" koloezdachi. Wyw wyprosa na buddy, oswen blagorodna zawist i wyzhishtenie ot posetitelite na wryh Botew etc., po-skoro se pitashe za kolelo za "casual" upotreba. Njamashe nishto za skachane po pejkite, karane na zadna guma i wrytkane na po 180 gradusa (+blizka sreshta s asfalta). Taka che prikazkite za 1000-ta lewa spored men sa neumestni.

Ne iskam da obidja nikogo - prosto agitiram za malko umerenost.

I Buddy, naj-dobre potyrsi poznati da ti dadat da im probwash kolelata. [Ako ne beshe wyw Warna, shtjah az da ti predlozha probno krygche.] Ne obache ot hora, deto ne znajat kakwo karat i za kakwo sa skorostite, a wse pak srawnitelno dobre poddyrzhani kolela. W idealnija sluchaj, probwaj twyrdo, s preden amortisjor i dwojno-okacheno. Mini po njakoja pytechka w Morskata gradina, pregazi njakolko korena i njakolko dupki po asfalta. Kachi njakoj bair. Ako namerish njakoj s kolelo za 1000 lv, probwaj i nego :-)

I kato si kupish neshto, pohwali se.



Тема Re: Пак благодарянови [re: TheSaint]  
Автор vesiii /ex.buddy/ (осмислящ)
Публикувано16.08.01 21:25



Saint, благодаря ти. С тази фраза май вече се олях. Обаче настина. Май точно от това имах нужда – да ми кажат модел и тн. Точно като за дебил (не се майтапя). Защото като не разбираш и като те затрупат с информация ефекта е , че отиваш с паричките си в магазина и започва да ти се иска всичко да си купиш и мислиш ама-а-а-а, мислиш. Купваш си нещо което разбира се не съчетава всички лелеяни ценности и се глождиш, “абе дали не трябваше аз да си взема онова, другото (до него – “мамо, мамо купи ми тва, нееее - другуту ду негу” – реклама на плодово мляко, определено са влезли под кожата на майките) дето нямаше такова, обаче имаше еди какво си”.
Всъщност каква е идеята на предния амортисьор – т.е. в какво рефлектира, което при твърдите го няма; примерно за задния ми е ясно ( то оставаше и да не ми е ясно, всеки който се качи на бегач му се изяснява.) - добавка: за предния ми се изясни, когато видях сайта ти, благодаря. Надявам се,че той подлежи на развитие.
Абе въобще задния май отпада от идеята. Прочетох едни питания малко по-назад за скърцащ заден амортисьор, Спринтове и че било нормално - Nein, наистина ще се прецакам. Освен това колкото и да ме гложди монтьорска страст, това избощо не е гаранция, че няма околчетелно (и повсеместно) да си прецакам и колелото. Поне така твърдят, че понякога правя с други неща (доколкото си спомням с компютрите – обаче не отчитат, поне не гласно, значителния превес на положителните резултати и в крайна сметка полезния опит, е той си е за мен, но по някога им върши работа и на тях ). След като казваш, че ако ще мисля за двойно окачване да се целя от 1200 нагоре, мисля че трайно ме разубеди.Поне докато ги събера мога спокойно да потроша едно по-евтино /ако карам като CRZ/.

Търсих за OVERSIZE, но не открих кой знае какво / понеже съм мързел използвах ДИРИ/ Това какво ще рече – че е big enough за … / по.-голям диаметър, по-дългокраки хора or else ?/

Това са печатни грешки / не правописни /. Можеш повече, но не си губиш времето с глупости. Както и аз. /Шефа ми обаче е на друго мнение по този въпрос /

10x. Bye

Редактирано от vesiii /ex.buddy/ на 16.08.01 22:14.



Тема Re: Благодаря за мнениетонови [re: crz]  
Автор vesiii /ex.buddy/ (осмислящ)
Публикувано16.08.01 21:31



CRZ, сигурно си прав. Обаче наистина ми е трудно да ги събирам. Има един момент на “насищане”, в който ми писва да събирам и започвам полека да си измислям важни неща които ми трябват сега / спешно!/. Последния /и първи/ път събирах за кмпютър и от тогова мина едно известно време, в което упорито и повтарящо се решавам да изследавм настоящата стойност на парите, понеже опитите да събирам тогава бяха почти депресиращи, понякое време си задавах въпроса защо изобщо работя и други такива / понеже плана ми беше суровичък и залатата, като се замисля по-малка/. Наистина оценявам съвета ти но не знам дали ще мога да го приложа. Сигурно просто ще направя като теб. Падам си дивачка, но за усмирение като набарам колелото на сестра ми карам по автомобилните пътища /– там не мога да си позволя да съм дивачка/, а и нейното е най-евтиния Крос. Мисълта ми е че се опитвам да се усмирявам и едва ли скоро след като си купя колело /my own/ ще се опитвам да правя твоите финтове. Старая се да не гледам много екстремни предавания – така че няма да ме изкушават в прав текст. Аз по принцип си живея екстремно, незнам точно как го правя, но внасям тръпка в почти всичко което правя. Чак понякога се уморявам. Поради което напоследък се опитвам да правя някои неща като “нормалните хора” – понякога е по лесно като тях / ако обаче някой ме впише в групата им направо ще ми стане бррр, гадно че въобще ме е видал някак си там, обаче засега не съм чувала подобно нещо, “напротив, напротив дори да умирам , живота със сгрубите лапи челични…” и т.н. Вапцаров /. Май пак много се отплеснах. Надявам се да не съм била дасадна. Но мисля,че все пак не бях.

Редактирано от vesiii /ex.buddy/ на 16.08.01 22:04.



Тема Re: Пак благодарянови [re: Downhill]  
Автор vesiii /ex.buddy/ (осмислящ)
Публикувано16.08.01 21:39



Hello Downhill !
Остави скромността за тези които нямат други качества. В другите постинги звучиш като доста запознат. Това, че си нямал много значи, че тези които си имал са били добри /звучи все едно че си говорим за жени/. И благодаря за милото посрещане /скормно темерутско е наистина ме изкефи/.
Аз все още не мога да си се продставя омазана до ушите с грес, защото това със сигурност ще стане / с пастата за зъби го правя, какво ми пречи и с греста / веднъж само гледах и пак се оплесках, обаче иначе няма търпка, значи всъщност чудесно си се представям, чак ми прави кеф тази моя представа, обаче въобще не съм убедена в резултата. Изобщо ако се получи нещо добро ще го отдам на благосконната случайност и ще се надявам скрития дефект който съм убедена, че ще създам да се прояви в сравнително подходящ момент.Това всичко по повод на надграждането. Доколкото разбирам от казаното до тук ако си взема OVERSIZE е ок и след това мога да си правя каквото си искам /иначе също, но така е по-добре/?

Dear frinds, аз спирам дотук by now /за днес – да набера вдъхновение/. Искам много да Ви благодаря за изключително милото посрещане, накарахте ме да се чувствам повече от у дома си /само дето още не съм пълноценен член на групата/. Незнам дали го правите по принцип, но от краткия overlook на клубове не съм забелязала това да става някъде. So thanx . Very much. Наистина.

Редактирано от vesiii /ex.buddy/ на 16.08.01 22:06.



Тема Пич, нали знаеш...нови [re: Kolcho]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано17.08.01 00:13



..."ВСяка жаба да си знае гьола!"...Е, аз поне гледам да го спазвам това, понеже е от полза, та става дума, че като не съм сигурен в нещо, а и особено ако съм новак, си мълча малко повече... Просто споделям, нищо повече...

Айде!


Тема Мола ;)))нови [re: vesiii /ex.buddy/]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано17.08.01 01:23



Моля, моля, радвам се, че съм бил полезен.

OVERSIZE:
Става бъпрос за диаметъра на челната тръба на рамката (в която влиза вилката).
При NORMALSIZE, той е 1’, при OVERSIZE е по-голям (не помня цифрата). Повечето хубави вилки са за OVERSIZE рамка. Затова ако решиш някога да си я сменяш/upgrade-ваш, няма да имаш проблеми.
Естествено по големия диаметър предполага и по-голяма здравина.

Предния амортисьор:
Предния амортисьор е нещо доста благо.
Идеата: предното колело да остава винаги на пътя, независимо от неравностите по него. Така имаш постоянено сцепление с пътя, а отам и контрол над байка.
Например не е е толкова страшно, ако задното колело се подмята по неравностите, не е приятно, но не е фатално. Но ако това се случи с предното, ами пребиваш се (в много голям процент от случаите)...

Колело на старо е също добра идея, но трябва да намериш някой който да разбира за да прецени дали си струва парите.

Когато решиш да хвърляш парите непременно пиши на какво си се спряла, за да видя дали да дам благословията си.
Успех!

Join the freeride everybody!


Тема Re: Пак благодарянови [re: Kolcho]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано17.08.01 01:26



Това което съм писал е от собстен опит или споделено от приятели с които карам.

Много бих се радвал ако пружинирането при въртене е мит, но тогава ще излезе, че аз съм олигофрен.

Какво се разбира под стегнат амортисьор? Това не е точната дума, но на vesiii /ex.buddy/ , ако й бях писал rebound, нищо нямаше да разбере.
На обикновенните задни амортисьори можеш да регулираш колко да е натегната пружината, но не можеш да регулираш т.н. rebound, или по-просто казано – обратен ход. Когато направиш амортисьора да се връща МНОГО бавно (след като се е сгънал), пружинирането чувствително намалява.

Ако искаш (и ако си от София), да се срещнем в Южния парк и да изкачим “Монцата”, ще ти дам моето колело. (с нестегнат амортисьор), и горе ще те питам има ли пружиниране или е само мит.

Сега за килограмите, вдигал съм (карал съм) CROSS, Columbia с висока вилка. После ръцете ми бяха малко по-дълги. Самият собственик ми каза,че тежи около 22 кг.

Мекото колело е по-тромаво от която и да е твърда рамка, колкото и да е скъпо.
Но за сметка на това е разкошно горе в планината.

Не казвам, че евтино колело = голямо зло, аз много бях доволен от моя CROSS Pioneer, докато не започнах да карам по Витоша.

Ако те влече, поразгледай тук
http://www.mtb-bg.hit.bg/

Join the freeride everybody!


Тема корекциянови [re: TheSaint]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано17.08.01 01:35



Колело с предно окачване няма!
Пак някакви коли са ми в главата...

Join the freeride everybody!


Тема Re: Пак благодарянови [re: vesiii /ex.buddy/]  
Автор Downhill (потрошен)
Публикувано17.08.01 20:00



Общо взето със TheSaint сме на едно мнение по въпроса за закупуване на колело - и двамата така започнахме, само че той по-отрано и по от ниско, а сега е бая височко вече Но и аз, и той, и CuO (говоря за тези, които със сигурност познавам) от време на време си купуваме по нещичко по-добро от предишното. Идеята е една - комфорт и по-голяма сигурност.
Мен вече ме е раздрусала параноята. Представям си какви ли не страшни ситуации, предизвикани от спестени пари - например счупено кормило със забито колче в гърдите, счупена вилка с малко вътрешности около нея по скалите и т.н. ... За да не става - купувай по-доброто, а не привидно изгодното.
И, за да те разубедя напълно да си купуваш колело, ще спомена и каската, протекторите за лакти, колене, РАМЕНЕ, глезени, гърди и гръб. Дори и очила. За тия неща човек се сеща най-често в някоя болница, когато вече лошото се е случило, уви.

Мдааа... Have e a niceshopping!...

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема Re: Искам BIKEнови [re: buddy]  
Автор koliovite (невменяем)
Публикувано17.08.01 22:55



И аз съм що годе дилетант, така че няма да давам много акъл, както посъветваха по-горе - та само ей така за бройката. Мойто колело е евтино без амортисьори. И това, което му е най-гадното е че рамката не е oversize и е слабовата. Всичко друго се сменя. Та си мисля ако нещата от към пари са критични. За парите с които разполагаш си купи колело с възможно най-здравата твърда oversize рамка. Иначе какъвто и монтаж (чаркове) да сложиш калпавата рамка си остава калпава.

Greet the Sacred Cow


Тема Re: Пак благодарянови [re: Downhill]  
Автор vesiii /ex.buddy/ (осмислящ)
Публикувано18.08.01 12:08



Downhill, имам добро въобръжение и описанието на твоите параноични представи леко ме смрази. Постарах се да се утеша, че Витоша не е наблизо и за да стигана до място достойно за пребиване ще имам време да мисля през целия път.
Значи ще вървя по утъпканите пътеки / с избора на първото колело имам предвид /. За шопинга не успя да ме разубедиш Don`t worry. Колкото и да звучи идиотско мисля да започна с очилата / е, и каската/.

Редактирано от vesiii /ex.buddy/ на 18.08.01 12:21.



Тема Re: молбанови [re: buddy]  
Автор ella (baikalka)
Публикувано18.08.01 15:26



хе хе не разбира се само теб защото си тук



Тема Re: Пак благодарянови [re: vesiii /ex.buddy/]  
Автор Downhill (потрошен)
Публикувано18.08.01 15:28



...И ръкавиците, и ръкавиците!

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема Calm down :)нови [re: ella]  
Автор Downhill (потрошен)
Публикувано18.08.01 15:31



Успокойте се, цветове лилави

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема Пружиниранетонови [re: TheSaint]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано20.08.01 22:21



Специално Cross не пружинират много при въртене, поради простата причина, че имат малко ход:) Те при неравности не пружинират както трябва, какво остава за въртене:)

Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Подкрепям!нови [re: TheSaint]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано20.08.01 22:36



Ако трябва да направя сравнение - да караш колело с два амортисьора в града е почти толкова тъпо, колкото да караш джип в града.

Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Опааа...нови [re: X_Country]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано20.08.01 23:55



...Слаб-2! Толкоз Пак си помисли. С 2 амортисьора не са само за DH, нали? А си мислех, че ги разбирате тия работи

Айде!


Тема Re: Опааа...нови [re: KPETEH.]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано21.08.01 00:41



Ц Ц Ц :)) зависи за какви два амортисьора говорим. Ако става въпрос за БГ колела, досега не съм виждал SoftTail или XC вариант с по-малък ход. Като казвам XC визирам геометрията на рамката и системите за заключване на окачването (ако ги има). Всички БГ колела със задно окачване са с "У" рамка (поправете ме ако греша ;)) което е крайно неудобно за XC ...

Тъй, поне си мисля ;)

...болката...
Ride Safe!


Тема Това е така...нови [re: XTR]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано21.08.01 00:51



...Но аз не съм видял, че става дума за БГ колела, ако има ткива изобщо А пък и тия с У-рамките масово са с такъв амортисьор, дето и него и без него не мърдат, така че...

Айде!


Тема Re: Това е така...нови [re: KPETEH.]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано21.08.01 00:56



... т.к. ставаше дума за колела под 1000лв и се споменаваха думите "задно окачване", "заден амортисьор" - затова и аз така предположих

...болката...
Ride Safe!


Тема Брех...?!нови [re: KPETEH.]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано21.08.01 13:37



Къде написах, че байкове с 2 амортисьора са само за DH?!

Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Искам BIKEнови [re: buddy]  
Автор vesiii /ex.buddy/ (осмислящ)
Публикувано25.08.01 11:11



По въпроса с леко заформилата се дискусия естествено нищо не мога да кажа. Мога само да слушам и да се уча от по-големите. Ще се обадя когато си взема колело, но не знам доколко ще е скоро /като се имат предвид разнородните съвети за това колко трябва да струва/. Дотогава ще си стоя кротичко в ъгъла и ще чета как се изявавате в клуба, с доброто намерение освен да ви се кефя на стила и да усвоя каквото мога a priori.
Благодаря на всички за ценните съвети. / Аматьорските въпроси ще ги задавам после./

P.S. Обаче си е гот да намериш цяла банда разбирачи, събрани на едно място.




Тема Re: Искам BIKEнови [re: buddy]  
Авторmartu (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 18:58



Prochetoh samo pyrviq otgovor shtoto sa adski mnogo tyi che moje neshto da povtarqmama nqma kak shte chetesh:) Skoro si kupih nov baik ot Sprint Plovdiv S preden amortisor. Zadniq spored men samo teji i sie jiva glezotiq. Karal sumi po chukarite. Preden amortisor si e got shtot inache she ti se izkyrtqt kitkite. Ako imash po snosna sedalka i ne si koja i kosti takava opasnost za dupeto nqma. E shte trqbva da zaobikalqsh po-golemite dupki. Ramkata mi e aluminieva i spokoino si go nosq do 3 tiq etaj . Struva okolo 520 lv i e s diskova spirachka i gotini Shimano skorosti . Mislq che si struva. Ne e super skypo, sravnitelno zdravo. Osnovnoto e kato si go kupish da mu obryshtash malko vnimanie. To e kato jivichko
trqbva da go kupesh, da ne go udrqsh i ot vreme na vreme malko lubrikanti shtot inache se protriva. Abe qsno ti e.
Are kysmet



Тема Божеее...нови [re: martu]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано29.08.01 22:24



..."Struva okolo 520 lv i e s diskova spirachka i gotini Shimano skorosti "... Ай стига, бе! Пиши пак след седмица-две Да обсъдим колко са готини и т.н.

Айде!


Тема Re: Божеее...нови [re: KPETEH.]  
Авторmartu (Нерегистриран)
Публикувано30.08.01 17:14



kato kazvam gotini nese nalaga da gi buzikam vseki den , prevkluchvat suvsem kulturno i ne izdavat zvuci ot roda na ;ldkjgnhptiljurrrrrrrrrrrrrr. Karam go vse pak ot dva meseca. Stava duma za Shimano Acera. Are.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.