Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:40 17.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Инструменти за ремонт  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано25.06.01 17:11



Абе от известно време се чудя дали някъде продават инструменти за ремонтиране на колелета.Примерно джачка за сваляне на верига.......Виждал съм и в ръцете на разни байкъри едно такова като джобно ножче,ама е цялото в шестограми.Продават ли някъде такова нещо?
Ще съм ви благодарен ако ме упътите..............

rider on the storm


Тема Хехе...нови [re: tropsyx]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано25.06.01 18:03



Ми много ясно че продават. При Нина има маса инструменти - "ножчето" с шестограмите, което всъщност има и отверки. Има инструмент за вадене на верига, ключ за вадене на курбели, ламаринени тънки ключове за стягане на гайките на вилката, ключове за отвиване на чашки, ключове за конуси, за касети, за сваляне на венци, за спици. Всичко има... Проблема е в цените. Ако имам възможността да си купя всички тези инструменти веднага отварям един велосервиз в гаража:)))

Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Инструменти за ремонтнови [re: tropsyx]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (културен)
Публикувано25.06.01 18:05



Джаджа за верига съм виждал във Веломания - 8лв. Шестограми съм виждал пак там и в ДонКихота - 10-15лв.



Тема Благодарянови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано25.06.01 18:10



за инфото, май ще отскоча да си купя поне шестограми и инструмент за веригата.Моите шестограми са в наливно състояние и по пътеките дрънча като кукер с чанове

rider on the storm


Тема Олеле...нови [re: tropsyx]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано25.06.01 18:18



Ми събери ги на куп и ги стегни с един здрав ластик. Ако нямаш ластик, можеш да си изрежеш от вътрешна гума - държи много здраво. Същото се отнася и за другите инструменти. Можеш да ги увиеш и в парцал.

Wear your helmet! Bicycle safety is important!


Тема Re: Олеле...нови [re: X_Country]  
Автор CRZ ()
Публикувано25.06.01 20:16



Be zapalihte me da se napulnq i az s instrumenti shtoto ne si e rabota da hvurcha do bike shopa za vsqka gaika....ama parite be mamka mu...iskam i hubava ramka....ama sponsorite pusti durjat portmonetata s katinar i....

ПИЧ С ТУРБИНИ!!!!!!!


Тема Re: Олеле...нови [re: X_Country]  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано26.06.01 09:13



Abe az si gi nosq v edna chantichka vsichkite,ama ne si e rabota.Po-lesno e kogato vsichko ti e na kup.......

rider on the storm


Тема Re: Инструменти за ремонтнови [re: tropsyx]  
АвторHиk (Нерегистриран)
Публикувано26.06.01 14:37



Аз си мисля че няма смисъл да се носят много инстроменти. Или трябва да порамиш цяла раница или е по-добре според мен да си прегледаш хубаво колелото преди път и натам да разчиташ на късмет. всъшност искаше ми се да кажа, че не е нужен някакъв специализиран инструмент



Тема Re: Инструменти за ремонтнови [re: Hиk]  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано26.06.01 17:31



Абе добре е в планината да си имаш шестограмчета за всичко, че то не се знае какво може да се случи,една помпа(може и две),лепенки за гумата и за моята кратуна и май това ще стигне..........

rider on the storm


Тема Re: Инструменти за ремонтнови [re: Hиk]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано26.06.01 17:32



Основните инструменти никак не са много и са незаменими :) ... два шестограма, машинка за верига, къса отверка. А ако ще излизаш за няколко дни и ключ за спици помага.

Може би това е момента да направим с задружни усилия списък на нещата от първа необходимост за каране в планината... помагайте

Ride Safe!


Тема Списъкнови [re: XTR]  
Автор X_Country (байк будала)
Публикувано26.06.01 20:55



Почвам с нещата, които са жизненоважни:
1. Вода - сигурно ще кажете че в планината има чешми, но не трябва да се разчита на това. Те са за зареждане на шишето:)
2. Пари - винаги трябват:)))
3. GSM - който си няма, може да си носи фонокарта.
4. Документи за самоличност - добре е да ги носите, особено ако карате сам.
5. Каска - наистина е необходима, вервайте ми!:)
6. Наколенки + налакътници - в случай, че се кара DH. При нормално каране и при катерене пречат.

Инструменти и резервни части:
1. Вътрешна гума - вместо нея може да носите лепенки и лепило, но не е голям кеф да се лепи гума сред природата. Aко карате по-дълъг преход вземете 2 гуми. Все пак важи закона на Мърфи, че необходимия брой гуми е равен на тези, които имате + една:))) Хубаво е да си носите и 2 малки щанги за махане на външната гума
2. Помпа - добре е да е телескопична, повечето модели могат да се закрепват под шишето
3. Шестограми - огледайте си колелото и преценете кои размери ви трябват
4. Отверки - пак гледате колелото и си преценявате. Обикновено една средно голяма отверка върши огромна работа
Горните 2 точки отпадат в случай, че имате "ножче" с шестограми
5. Като казах ножче и се сетих - добре е да имате и малко джобно ножче
6. Ако колелото не е с автомати на главините, а с гайки (което вече е почти на изчезване) носете си и ключ за гумите. Обикновено е 15
7. Ключ за верига - добре е да го имате, защото при скъсване на веригата не е гот да се бута 15 км примерно. Без него веригата се ремонтира трудно, да не кажа невъзможно. Ако имате късмет, част от тези 15 км ще са спускане, но все пак не може до вкъщи да е все спускане:)))
8. Ключ за спици - и без това е малък, нищо не пречи да го вземете. Има ситуации в които наистина е полезен
9. Малки клещи - казват, че добрия майстор може да направи всичко с клещи. И наистина е така. Ако си сръчен с тях могат да се отвиват и завиват гайки, да се отвиват спици, да се реже и т.н.
10. Болтчета, гайки, шайби - огледайте си колелото и вижте какво евентуално би ви потрябвало. Добре е да имате някой и друг болт. Скоро при едно каране, на момчето с което бях, му се отви колелцето на обтегача. Колелцето го намерихме, но болтчето не успяхме. Добре че имахме и се прибрахме. Затова болтчетата са полезно нещо.

Всички описани до тук неща лесно се побират в чантичка, която се връзва под седалката. Моят съвет е да си вземете такава чантичка, която има цип, чрез който може да се уголемява почти 2 пъти.
Горният списък подлежи на постоянно допълване:) Базира се на личен опит. Обикновено се оказва, че се поврежда това, за което нямаш инструмент:))) След като се повреди, следващия път вече го имаш предвид и си носиш инструмент:) Повечето неща в този списък са добавени по този начин.
Може да погледнете и това:




Wear your helmet! Bicycle safety is important!

Тема Re: Списъкнови [re: X_Country]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано26.06.01 23:58



Това е нещото което ще виси на стената ми вместо "Слънчогледите" на Ван Гог ...


Мерси XC

Ride Safe!


Тема Аз си нося една чантичка...нови [re: XTR]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано27.06.01 00:26



...на кръста и в нея се побират следните инструменти:
1.Помпа
2. Кутийка с лепенки за гума, шкурка, лепило, малко парче стара гума, лепенки за хора
3. Ключ за спици
4. Щангички за гуми
5. Малко парцал
6. Ключ 8+9
7. Ключ 10+11
8. Ключ 15
9. Ключ 17+19
10. Комплект шестограми с отверки + и -
11. Лист и химикалка
Ами май това беше. На някой можа да му се види много багажа, ама горе някой като му потрябва ключ 15 примерно и си е екстра. Или ключ за спици.
Абе както и да е. Аз това нося. В една чантичка от тия за кръста.

Айде!


Тема Re: Аз си нося една чантичка...нови [re: KPETEH.]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано27.06.01 08:22



... и аз в чантичка на кръста ...

1. Вода (или изотонична напитка)
2. Две гуми
3. Лепенки, лепило, шкурка
4. Ключ за спици
5. Машинка за верига + 6 брънки верига
6. Необходимите шестограми (5,5 - 5 - 3 - 2)
7. Сгъваеми клещи (основно клещи но са като Швейцарско Ножче)
8. Помпа
9. Изолирбанд (да има :)
10. Жило за спирачка (дълго)
11. Телефон ( добре опаковен в двете гуми :)
(12.) Ако е променливо времето си пъхам и един шушляк.

Когато знам че ще се кара по яко или по дълго си взимам раница, хем може малко повече неща да сложиш, хем ти пази гърба :))

Ride Safe!


Тема А една поговорка гласи....нови [re: XTR]  
АвторHиk (Нерегистриран)
Публикувано27.06.01 09:04



Зимно време без абичка и лятно без храничка никаде не се ходи.
Аз имам два варианта
Когато съм на близо около София нося:
Вода
Пари
Телефон
Винаги можеш да звъннеш на някой приятел да доиде да ти помогне или да те прибере ако е нещо по-сериозно.
Когато е на по-дълги растояния
вода
нещо калорично за хапване
рез. гума
отверка
ключе 10 и двата необходими шестограма
помпа
ключ 15
клещи
Но в колата която обикновено е до 20 км има всичко останало като жила, лагери, оси и всемъзможни джунджории. Практикато показва че винаги на път ще ти се повреди това което не носиш. Така че не става да помъкнеш всичко за ремонт, все пак това не е пътна помощ. Ако се наложи мисля че ще има решения



Тема така...нови [re: Hиk]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано27.06.01 11:36



...общо взето за колелото се носи всичко необходимо, а за ВАС помислили ли сте? При всяко падане има вероятност за охлузвания и дори по лошо.... та за това си мисля, че към комплекта с необходимите джаджи е хубаво да се сложи бинт и лепенки (само КРЕТЕН. май е помислисл за това), то да не се налага пак повтарям ама ... страх да пазят

айде стига толкова да не предизвикваме съдбата

Редактирано от CuO на 27.06.01 11:38.



Тема Re: така...нови [re: CuO]  
АвторNlK (Нерегистриран)
Публикувано27.06.01 11:54



Без да се чувствам мазохист, съм склонен да подмина раните които се покриват с лепенки с пренебрежение. В момента съм почти на всакъде изподран ( виж Родопи) доста бях кръвясал но не мисля че ако бях почнал да се лепя ще стигна донещо по-добро. Но за един ластичен бинт съм съгласен - другото не върши работа.



Тема REнови [re: NlK]  
Автор tropsyx (колоздач)
Публикувано27.06.01 13:25



Абе лепенки освен на колелото едва ли ще си сложа другадеДаже бих ходил гордо,показвайки красивата си рана

rider on the storm


Тема Телнови [re: tropsyx]  
Автор zlata_gad (непознат )
Публикувано27.06.01 14:26



Пичове, не забравяйте малко ТЕЛ. Винаги върши за нещо работа.



Тема Re: REнови [re: tropsyx]  
Автор CRZ ()
Публикувано27.06.01 14:58



Aham..tva za ranata az go pravq..obache sega imam edna i na zadnika...golemichka e...ama ne se vijda....
Az instrumenti ne nosq...ne shtot mi tejata a shtoto prosto nqmam.....
Vchera edin priqtel mnogo gadno si ostavi gojata na edna putechka ...dobre che beshe v sofia....v parka...ta mai i rukata si schupi....obache toi v sravnenie s koleloto si izglejdashe zdrav....az po kriva kapla ot negovata do seg ne bqh vijdal....
a s taq kapla ne mojeshe da se kara i koleloto..nqma kak...kontuzena ruka i ne moje da nosi....ta az metnah negovoto na grub i moito podruka i taka do tqh....be gadna rabota....a posle kato go pozashi brat mu doide vreme da si trugvam ama shibania mu kusmet be...spuka mi se zadnata guma pred NDK....i taka s butane do nas...az dobre che pak ne sum mnogo daleche....do Emil Markov ne e mnogo putq...3-4km.......ama pak si e butane........
Ai sus zdrave i bezavariino karane

ПИЧ С ТУРБИНИ!!!!!!!


Тема Ммм-дааааааанови [re: zlata_gad]  
АвторHИK (Нерегистриран)
Публикувано27.06.01 15:07



Умно
Не съм сигурен каква работа ще върши но....
Сега се сещам в моя списък почти винаги присъства джобно ножче и фар.



Тема Re: А една поговорка гласи....нови [re: Hиk]  
Автор XTR (ама на сън...)
Публикувано27.06.01 15:52



Какво имаш предвид под "близо около София"?
Ако е в самия град съм съгласен ... има достатъчно магазини(сервизи) ако нещо стане отиваш и си купуваш или ти го оправят. Но ако си на Витоша ( и това е близо около София:) според мен не си струва да си загубваш деня заради спукана гума или разкачена верига...или някаква друга малка повреда. Поне аз така си мисля...

Ride Safe!


Тема За бинтоветенови [re: NlK]  
АвторFast Taker (Нерегистриран)
Публикувано27.06.01 16:02



Бих искал, уважаеми Братя и Сестри,

Така между другото само да спомена, че предназначението на ластичните бинтове е да се използва за разширени вени.
Иначе при изкълчвания, счупени крайници, кръвотечения и други такива незначителни събития би било добре де се направи една хубава стегната превръзка с обикновен плетен бинт, тъй че да няма никакво движение!
Ефектът от ластичния бинт е, че, преди всичко, спира венозната кръв (понеже прилепва по добре) и пълното обездвижване става по-трудно заради разтегателните му свойства. Също така мястото изтръпва малко по-бързо.
Друго да кажа също като съм започнал, ако някой не го знае - стегнатите превръзки трабва да се отпускат за малко на 1 час през лято и на 1/2 през зимата, особено ако спират кръвообръщението. Става въпрос докато не се намери някой лекар :)

Е стига толкова че се поувлякох :) и на никой да не му се налага !!!, но е полезно да се знаят такива неща.
______________________________________________________________
" ...
- ... Съжалавам, че на времето не слушах майка ми какво ми говори!
- Защо, какво ти е говорела?
- Ми не знам, не я слушах!
... "
Из "Пътеводител на галактичестия стопаджия"



Тема Re: REнови [re: tropsyx]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано27.06.01 18:41



хммм....абе знам ли...приказвате така щото може би не ви се е налагало....тука няколко човека могат да потвърдят за какво имам предвид...примерно дупка в крака, на която в последствие са ти направени 3 шева...ми ако караш без превръзка то до София ще ти изтече кръвта леко (то и ние извикахме кола, ама пак поне стигнахме до пътя, щот иначе...лошо).
Има и друго де по-веселото, че от както не нося бинт май не се е налагало да го ползваме ама знаеш ли

А и ластичния бинт, доколкото знам се слага при растежения, не е хич уместно да го използваш при повърхностни рани, там най-добре си е да сложиш дишаща превръзка... А аз имах предвид лепенки от ония тип дето са на руло...незнам как им се викаше, ама приличат на изолирбан:))) те верно повече вършат работа за колелото:)))))

Ай стига толкоз с раните, че не ми се приказва за това



Тема Re: Списъкнови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано27.06.01 21:43



Да добавя и аз нещо...
Наскоро изрових един стар брезентов анурак (още от младостта на баща ми). Използвах го 2-3 пъти и сега не се разделям с него, нося го в раницата дори и когато е горещо!!! Много ме кефи, идеален е срещу вятър или дъжд.
Много добре държи и при падане.
Май когато не е много горещо идеалните дрехи за спускане са брезентовите!
Аз карам (когато не е 25-30 градуса де) и с брезентов панталон. Много съм доволен.
Като недостатък може да се отбележи, че анурака си е тежък, не е като шушлека....




Тема Re: Инструменти за ремонтнови [re: XTR]  
Автор Downhill (+)(+)
Публикувано27.06.01 21:48



1 Помпа
2 Резервна гума
3 Лепенки
4 Лепило "Хелметекс"
5 Отвертка за регулация на ви-брейк-а
6 Гаечен ключ от "Балаканче"
7 Плоска отвертка с отвор по средата - за лост
8 Капачки за винтил
9 Три шестограма - 2-та еднакви
10 Парцал (от дамски найлонов чорапогащник)
11 Резервни калотки (старите ми, полуизтърканите)
12 Ключе за спици
13 Спринцовка (за да си пълня резервоарчето за смазване на веригата)
14 Лейкопласт
15 Найлонова торбичка
16 ФОНОКАРТА
17 Пари
18 Ръчен часовник с лампичка
19 Кураж
20 Късмет

по-бързо, още по-бързо... изгорях


Тема За лепенките за хора...нови [re: NlK]  
Автор KPETEH. (разсеян)
Публикувано28.06.01 23:12



...Сега да не си мислите, че си нося цялта домашна аптечка. Нося си 2-3 лепенки, та ако си премажа пръстите на лифта, понеже съм с половинки ръкавици, да мога да карам нормално. Щото иначе не ми е комфортно. А пък чак бинтове и разни такива...То ако до там се стига, мисля си че няма да карам повече, а моментално с пълна газ към "Пирогов". Не пожелавам на никого!

Айде!


Тема Re: За лепенките за хора...нови [re: KPETEH.]  
Автор Downhill (+)(+)
Публикувано29.06.01 01:43



Какво да ти кажа за моите ръкавици - тия които са ме виждали, знаят за какво става дума... Понеже така и не можах да си избера добри ръкавици цена/качество си карам със скиорски... Малко е смешно и нелепо - тениска, къси панталони и скиорски ръкавици, ама при падане са незаменими! Освен това са с уплътнения и кормилото се държи много по-устойчиво. Бях решил да дам 10-12 лв. за колоездачни, ама в тоя ценови диапазон са като за госпожици с маникюр...

по-бързо, още по-бързо... изгорях



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.