Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:25 26.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема вечнозеленинови  
Авторзeлeнko (Нерегистриран)
Публикувано25.10.06 09:54



Здравейте!!!
Може ли някой да ми каже кой вид от вечнозелените дръвчета (имам предвид кипариси или туя) имат най-бърз разтеж. Имам дворче и тъй-като процедурата за издаване на разрешително за ограда е многоооооо дълга , а и може да не ми разрешат, искам да си направя жив плет от такива дръвчета. А те са много видове и незнам кой вид расте най-бързо.
Много Ви моля ако някой има информация да ми отговори



Тема Re: вечнозеленинови [re: зeлeнko]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано26.10.06 08:07



Къде се намира дворчето ти? В по-топлите или по-студените части на България?

Имай предвид, че кипарисите са по-топлолюбиви и ще ти е трудно да ги отглеждаш на студено място. Идеални са за морето и за южна България.
За останалите части - туя.

Може да използваш и лавзонов лъжекипарис (Chamaecyparia lawsoniana) - някоя от колоновидните декоративни форми -
Chamaecyparia lawsoniana 'Green pillar',
Chamaecyparia lawsoniana 'Hillieri'(бавнорастящ!),
ако ги има тези форми в разсадниците.





Тема Re: вечнозеленинови [re: CHERRY]  
Авторзeлeнko (Нерегистриран)
Публикувано26.10.06 11:55



Дворчето е на 60 км.от София посока Етрополе. Има ли значение дали е западна или източна туя, защото днес ходих до един разсадник и ми казаха че за жив плет се използва източна туя, а в друг разсадник ми казаха да е западна туя, защото е по издържлива.Обърках е вече. Страх ме е да не посадя нещо което зимата да измръзне....





Тема Re: вечнозеленинови [re: зeлeнko]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано27.10.06 09:50



И двата вида туи са достатъчно студоустойчиви за климатичите условия в България.

Правилно са ти казали, че за жив плет се използва източна туя. Когато растенията от този вид са в млада възраст, лесно понасят резитбите.

От друга страна, обаче, ако повече ти харесва западната туя, може нея да използваш. Просто засаждаш растенията по на гъсто-едно до друго, короните им са достатъчно плътни, за да се постигне ефекта на живия плет.

Относно измръзването, ако имаш някакви опасения, че растенията ти могат да загинат през зимата, засади ги рано напролет, за да имат време добре да се вкоренят и да се аклиматизират, преди да дойде зимата.

Всъщност, през зимата проблемът на новозадасените растения не е измръзването, а мразоизхвърлянето и липсата на достатъчно достъпна за корените почвена влага.

Процесът на мразоизхвърляне е следният:
Когато замръзне горният слой на почвата и се свива при замръзване и разпуска при размразяване. По този начин корените на растенията се изтласкват към повърхността, откриват се и стават уязвими за ниските температури.

Липсата на усвоима почвена влага за корените, за която споменах, отново се свързва със замръзването на почвата- т.е. на замръзването на водата в почвата- тогава иглолистните не могат да се хранят пълноценно и изсъхват не поради измръзване, а поради липса на вода.

Проблемът до някъде може да се неутрализира и дори избегне, ако мулчираш почвата - т.е. настелеш в/у нея някакъв материал, който да не позволява тя да замръзва. За мулч се използват иглолостни корички, иглолистни стърготини и др.





Тема Re: вечнозеленинови [re: CHERRY]  
Авторзeлeнko (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 10:58



CHERRY много ти благодаря за изчерпателната информация. Утре почвам да действам





Тема Re: вечнозелени [re: зeлeнko]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано27.10.06 12:32



Хайде, успех!





Тема Re: вечнозеленинови [re: CHERRY]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 18:46



Странно, аз пък винаги съм си мислила, че класическият жив плет се прави от западна туя (говоря за вечнозелените). Това, че се използва и източна е поради факта, че е евтина и масова и не е проблем да се произведе семенно от който и да е. Това обаче води след себе си и жив плет от твърде разнородни растения. А основно изискване, особено за стригания жив плет да е хомогенен по цялата си дължина - по цвят, тип на разклоняване и бързина на растеж. За което е необходимо да се използват вегетативно размножени растения, т.е.западна туя и то от един сорт. Освен това източната туя зимата променя цвета си в кафяв. Твърде светлолюбива е и с течение на времето отдолу се оголва. Аз лично не съм чувала източна туя да се използва за жив плет в западна или централна Европа. И това не е защото мръзне, а защото не е най-естетичното решение. Единственият и плюс освен ниската цена е , че е по-сухоустойчива. За справка - от източна туя е изграден живият плет на Румънското посолство, макар че съм виждала и още по-грозна. Но всичко е въпрос на вкус и на пари.



Тема Re: вечнозеленинови [re: И.]  
Автор CHERRYМодератор (минаващ)
Публикувано29.10.06 11:14



Здравей :)

След това твое мнение доста се порових из книгите и учебниците, които имам.
Навсякъде пише, че именно източната туя понася подрязване и тя се използва за живи плетове. Именно заради богато разклонените странични клони, тя може да се подрязва и оформя на воля. Не се пипат само връхните леторасли на растенията, докато самите растения не достигнат желаната височина.

Още повече, в случая не става въпрос за изграждане на жив плет от семена. Никой не съветва 'зеленко' да сади семена от източна туя, а да засажда готови, вече отгледани в известна степен растения.
Дори в разсадниците растенията да са размножавани семенно, вярвам, че им се прави ранна селекция и онези от тях, които не показват добре облистен/разклонен растеж, се унищожават и не се пускат в продажба поради ниските им естетически качества.
Също така, ако някой си избира растения за жив плет, ще си ги избере еднотопни, няма да вземе едно такова, едно онакова.

Източната туя през зимата става жълта, не кафява.

Относно живия плет при Румънското посолство, там растенията бяха засадени доста големи и дори сега да се подрязват(не съм се заглеждала, да си призная), те вече са изпуснати- т.е. станали са вече твърде големи и е пропусната възможността да се сгъстят когато им е било време.

Предполагам, че на 'зеленко', не му трябва жив плет от 10 метра, а 2 метра ще бъдат напълно достатъчни, така че ако се подрязват растенията само отстрани докато достигнат женаланта височина, и после им се отрежат върховете, няма да има проблем с оголването в основата, защото самите растения няма да са кой знае колко високи.

Както вече казах, може да се направи жив плет и от западна туя, като се използват вече големи, добре облистени растения, които да се засадят близко едно до друго.
Тъй като те така или иначе са красиви и добре оформени, грехота ще е да се режат.



Тема Re: вечнозеленинови [re: CHERRY]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано29.10.06 18:16



Не ми се спори. Наистина източната туя се използва доста в Б-я, аз казах защо. Това е една традиция, наложила се от времето, когато нямаше богат избор на растителност по разсадниците и частните градинки не бяха на мода. И почти не се споменава в западната литература, особено като растение за жив плет. Там предимно се използват нейни джуджести форми. Освен това няма как, избирайки млади растения от източна туя, да си сигурен как ще се развият като пораснат и дали ще останат еднакви, защото са семенни. Поне аз не съм в състояние, въпреки че от 20 години се занимавам с отглеждане на декоративни растения.



Тема Re: вечнозеленинови [re: зeлeнko]  
Авторзeлeнko (Нерегистриран)
Публикувано30.10.06 09:08



Здравейте.
В събота посадих 11 бр. източна туя, която растяла с по 40 см. на година. От кой вид е не разбрах.Посадих ги през 1.20 м.Горе долу са еднакви - около 1.55-1.60м. За да достигнат желаната височина трябва да пораснат с по още 2 м.......Двора е в ниското и за това така. Хората от които ги купих казаха да ги наторявам само с прегоряла оборска тор и да не ги подрязвам следващите 2 години. Надявам се да се хванат.Ако започнат да променят цвета си да се притеснявам ли? Как да разбера дали увяхват? Сега през зимата трябва ли да ги поливам или ще замръзнат?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.