Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашни усл  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано02.11.06 15:37



Имам 20-тина кофички от кисело мляко с няколко вида млади дръвчета (тазгодишни), засадени от семка. Предимно чинари, няколко ясенчета, няколко салкъма от онези с огроооомните бодли и едно дето не го знам що за "птица" е, щото си поникна без да го каня...
На "ръст" са от няколко сантиметра до педя. Листата им още не са опадали, но са започнали да падат.

Какво следва нататък?
Кога трябва да ги местя на по-широко?
Колко време могат да седят като ги преместя в "саксия" тип найлоново домашно кошче за смет и до каква височина?
Особености на поливането? (Импровизирам по усет. като захладя, спрях да ги поливам за до пролетта. Ако ги навали дъжд - ще ги полее. На балкона са и там смятам и да зимуват.)
Слънцето? (гледам ги на балкон без много слънце за съжаление!)

Имам едно двегодишно ясенче, на което вече му опадаха листата - почти две педи е. Зимата оцеля на балкона. Мисля да го засадя най-рано идната есен, но каде - още не знам. Надявам се да порасте повечко, че да не го счупи някой без да иска и да не го окосят с тревата.



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашнинови [re: .mitko.]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 19:47



Местенето на по-широко най-добре го остави за през пролетта. Саксия тип кошче за боклук е сигурно поне 9 литра. В такъв контейнер могат да преседят поне 3 години. Адски добре им действа почва докарана от гората, съдържаща микориза (гъби живеещи в симбиоза с корените на дърветата). Индикатор за това дали едно растение се нуждае от преместване в по-голям съд е дали корените са се навили силно на дъното на съда и дали излизат от дупките отдолу. Изобщо по навиването на корените можеш да познаеш дали растението получава редовно влага и дали почвата му е подходяща. Ако ДА - корените са разпределени равномерно по цялата дълбочина на саксията. Ако НЕ - корените са навити само на дъното на саксията и масово излизат навън отдолу през дупките. В този случай се прибягва до презасаждане в по-голяма саксия. Също така указател е и растежа на фиданките. Ако растежа е слаб за бързорастящи дървета (като напр. ясена и гледичията), значи растението се нуждае от нова почва и по-редовно поливане. Слънцето? Обикновенно всички дървесни видове понасят засенчване докато са малки. То си е нормално. Нали подрастът расте в сянката на гората.
Продължавай да импровизираш по усет.



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашни услнови [re: .mitko.]  
Автор-------------- (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:43



-------------



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашни услнови [re: .mitko.]  
Авторryra (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 09:18



препоръчвам ти да ги наместиш в един леген с пясък, или почва и така да презимуват, вероятността да измръзнат ще е по-малка. Усетът за поливането ти е правилен. Видиш ли ,че корените излизат от кофичките-мести, но не и през лятото-тогава те си изработват едни специални вещества, които преминават в младите корени и служат за презимуване, а при преместването обикновенно се повреждат точно те.
Успех!



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашни услнови [re: .mitko.]  
Автор55 (Нерегистриран)
Публикувано28.11.06 11:27



Можеш да научиш нещо от тук:
http://www.dvoribalkon.com/
или от тук:
http://flower.onego.ru/kustar/index.html,
с едно уточнение, ако ми позволиш
чинар = платан
салкъм с големи бодли = гледичия или китайска акация



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашни услнови [re: .mitko.]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано03.12.06 15:33



ще им замръзнат коренчетата - нямат нужното количество пръст около тях си
сложи кофичките в сандъче или щайга и запълни с листа или талаш. и покрий отгоре също. въобще старай се да е максимално близко до естествените условия - опадалите листа ги покриват, после снегът ги затрупва и ги топли ...

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашнинови [re: ha!]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.12.06 14:58



Благодаря на всички!

Повечето са в нещо като щайга (не се събраха всичките).
Ще потърся подходящ кашон - май ще свърши даже по-добра работа (стига да е на място, където няма да подгизне, или ако кашонът не е от картон и т.н.) и талаш за "гнездо" и за лека "завивка".
Шумата ми се струва че ше е доста мокра вече за да я слагам в кашон.
Отгоре покриването ако не е със сняг (заради картона), добре ли е просто да затворя кашона - светлина трябва ли им през зимата?

Като чета защо не бива да се преместват лятото, си мисля дали да не взема да ги прибера някъде на по-топло (и колко топло все-пак - на стълбището в блока става ли, има парно?), защото някои ги разсадих точно когато не трябва? Хванаха се, но не знам дали коренчетата им не са станали твърде уязвими на студа. Ясенчето миналата година издържа без шума и без талаш, но не го бях местил преди зимата.

Редактирано от .mitko. на 04.12.06 15:01.



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашнинови [re: .mitko.]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано18.01.07 18:44



Преместих кофичките в двоен голям кашон и го затворих с капака му, а отгоре го покрих и с една стара черга...
Обаче както е тръгнало, май щяха да си презимуват съвсем спокойно и на открито - освен ако през февруари зимата вземе че реши да се отбие все-пак за малко да ни навести.

Нали не им пречи, че са на тъмно докато е сравнително студено и не ги поливам?

Мисля към края на февруари да ги вадя от кашона. До тогава има ли смисъл да ги откривам през топлите дни, каквито са повечето тази зима?
Опасявам се, че мога да забравя да ги покрия и да паднат рязко температурите през нощта.



Тема Re: Как да си отгледаме разсад (дървета) в домашнинови [re: .mitko.]  
Авторcвeтлoзeлeн (Нерегистриран)
Публикувано19.01.07 14:01



Разбира се ,4е няма да оживеят на тъмно-откривай ги през деня в това разкошно време.Запо4ни с 1-2 4аса и увели4авай до ве4ерта постепенно.така ще ги калиш.Прибирай/покривай/само ве4ер.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.