Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:12 29.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мраморни плочи и шпайковенови  
Автор akustichen (непознат )
Публикувано13.11.07 09:20



Възнамерявам да сложа колоните си на мраморни или гранитни плочи, както съветват специалиститет по акустиката. В този случай, необходимо ли е да ги поставям и на шпайкове?



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: akustichen]  
Автор insane (orphean)
Публикувано28.11.07 00:46



да, даже шпайковете би трябвало да са ти в комплект с едни предпазващи шайби за подовата повърхност, и разбира се всяка колона трябва стабилно да е стъпила на 4-те шпайка, а не да се клатурка на 2-3



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: insane]  
Автор akustichen (непознат )
Публикувано28.11.07 10:14



За съжаление, няма към шпайковете такива предпазващи шайби. Затова досега не съм ги поставял, защото ме е страх, че ще ми пробият плочките. Надявам се мраморната плоча да издържи тежестта на колоната и острите шпайкове да не я цепнат :) Но все си мисля, че на тия кокили никак стабилни няма да са ми колоните... Все ще ми се струва, че ще се плъзнат по гладката повърност...



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: akustichen]  
Автор 3aropka (ентусиаст)
Публикувано28.11.07 11:45



Може да използваш монети (по-големи).



Тема Re: Мраморни плочи и шпайкове [re: 3aropka]  
Автор Любитeл2 (член)
Публикувано28.11.07 11:49



Аз използвам пулове за табла...
Има ли разлика какво ще се подложи под шпайковете?



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: Любитeл2]  
Автор akustichen (непознат )
Публикувано28.11.07 11:58



Според мен няма значение какво ще се подложи под шпайковете. Важното е да е достатъчно твърдо, за да издържи. Но аз друго се чудя. В инструкциите към колоните пише, че шпайковете се поставят, ако колоната е на килим или друга мека повърхност. В случая, щом са на мраморни плочи, шпайковете ще имат ли някакъв ефект върху звученето? А и не е ли по-добре колоните да са по-близо до мраморните плочи, които се използват именно за подобряване на акустичното звучене на колоната?



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: akustichen]  
Автор Gethsemane (непознат)
Публикувано28.11.07 14:14



Разполагайки колоните на шпайкове получаваш по-голям натиск върху пода и това ти дава много по-голяма стабилност на колоната от колкото ако е директно върху пода.
Колкото за разликата в звученето - не знам. Някои усещат, че имало разлика в звука в зависимост от материала, върху който е сложена колоната, но аз не.



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: akustichen]  
Автор Evlampio (новак)
Публикувано28.11.07 22:52



Случаят е следния -
Шайбите се слагат когато пода е мек - ламинат .. паркет --- с цел да се предпази от надиране.
При твърд под слагането на шайби е въпрос на каприз.
Шпайковете няма как да пробият гранита или мрамора .. а и не вярвам колоните ти да са по-тежки от 30 кила !
Ако обаче държиш да си сигурен, че няма да надереш пода - намери отнякъде шайби - или сложи някакви прилично изглеждащи метални пулове - може и монети .. но не е най-добрия вариант.

Относно смисъла на шпайковете - идеята е контактната повърхност между колоната и пода - какъвто и да е той - да се намали до минимум!
За да се чува това, което свири колоната -- а не това което резонира от пода


Най голям чуваем ефект сe забелязва в баса --- става по стегнат ... а ако сте свикнали на бумтящи басове ---може да ви се стори, че е намалял.
Да не забравяме, че идеята на баса не е да е много на килограм ... а да е прецизен бърз и стегнат.

Относно броя на шпайковете - на 3 точки е още по-добреза звука и балансирането, но ако има вилнеещи деца наоколо ... не е съвсем удачно ..
Виждал съм колони за много много пари --- на 3 шпайка!

При всяко положение за звука е по-добре колоната да е на шпайкове - без значение какъв е пода!
А дали ще се слага някаква плоча под шпайковете е въпрос на избор.



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: Evlampio]  
Автор insane (orphean)
Публикувано29.11.07 02:58



да, всъщност ти даваш най-доброто обяснение


само една забележка - шпайковете си драскат полирани повърхности като мрамор и разни други ...
обаче ме уби с 3-точковите шпайкове - сигурно е така щом си го виждал, но сигурно не трябва да си слагаш чашата върху колоната



Тема Re: Мраморни плочи и шпайковенови [re: Evlampio]  
Автор akustichen (непознат )
Публикувано29.11.07 09:33



Значи, излиза, че е само вид прищявка слагането на плочи под колоните. Но защо тогава във всички статии за акустика препоръчват поставянето на такива колони като минимум изискване за подобряване на акустиката?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.