Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:39 09.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Тема Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PC  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано30.04.06 10:54



Даже не знам дали да го нарека проблем или е някаква особенност, ама много дразни

Та значи, приятелката ми има дигитална видео камера, работеща със Mini DV касетки, Canon Optura 40 - хубав е модела, купувала я е от щатите преди около 2 години:


За първи път се захващам обаче да свалям видео от камера на компютър и изобщо за първи път се занимавам с програми за видеообработка. Даже вчера си купих платка за IEEE1394 (Firewire) за да мога да свалям видео.
Проблема, за който пиша се изразява в едни гадни линии, които се появяват когато има бързо движещи се обекти или рязко движение на кемарата(всъщност това май са преходите от кадър в кадър).
Ето за това става въпрос:




Обърнете внимание на "назъбването" на герба на първата снимка, по вратата на втората, а на третата ефекта е най-силно изразен - бързо преминаващият човек на преден план и детето на заден.
Същите тези неща като се излъчва от камерата на телевизора, изобщо не се виждат.


Има ли някакъв начин да се отредактира това? ЗА всички DV камери е характерно? Същото го виждам и на свалено филмче от DV камерата Sony на мой познат. Има ли начин за се избегне това? Някакви опции във софтуера, някакви настройки при сваляне, някакйв формат за сваляне и т.н.? При мен това се избяхва само при конвертиране на DV филма с MPEG, ама то е резултат от развалянето на качеството от компресията и лошота качество си личи, а в DVD и в DV формат като запиша файловете линиите продължават да се виждат

Помогнете моля

Редактирано от Eнтycиacт на 30.04.06 10:56.



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PCнови [re: Eнтycиacт]  
Автор iwann (*******)
Публикувано30.04.06 12:06



Това се получава от интерлейса на тв стандартите (първо нечетните, после четните редове). След като го преработиш със съответната видеопрограма, тя ще го деинтерлейсне.



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PCнови [re: iwann]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано30.04.06 12:53



ами аз го обработвах...
с IEEE1394 картата вървеше Ulead VideoStudio и понеже нямам друга програма (а и не знам коя да търся) използвех нея и кадрите са от AVI-то което програмата направи

може би не правя каквото трябва, може би програмата е калпава, ама как да оправя нещата



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на Pнови [re: Eнтycиacт]  
Автор BasterAll (непознат )
Публикувано30.04.06 13:14



Според мен проблема е свързан с бързината на компютъра на който сваляш видеото, аз също ползвам ULEAD VIDEO STUDIO 9 свалям от касетата направо в DVD формат. По време на самото сваляне се наблюдават същите дефекти обаче на копието след това ги няма.
Подобен проблем ми се е случвал и преди, при свалянето трябва да погледнеш настройките - включи deinterlise това помага донякъде но основния проблем е паметта на компютъра аз съм с 512 МБ и ми е малко за такива цели се препоръчва 1 ГБ РАМ памет , достатъчно свободно място на харда, също ще трябва да го дефрагментираш.
Процесора също трябва да е достатъчно бърз за да се справя с видеопотока. Моят е ATHLON 2200+ / 1800 MHz.



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PCнови [re: Eнтycиacт]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано30.04.06 23:06



Трябва да поразучиш малко основни неща за видеото. Има особености, който ако не знаеш, няма да постигнеш добър резултат.

Тези назъбени линии се получават винаги, когато сваляш материал заснет с видеокамера, независимо от формата. Получават се защото видеосигнала се състои не от цели кадри, а от полукадри. Тъй като двата полукадъра са заснети в различни моменти, те не правят един цял кадър, като се комбинират, затова се получават тези назъбвания като го гледаш на компютъра. Когато го гледаш на телевизор, там сигнала си се предава interlaced, и картината е плавна.
Значи имаш два варианта:
1. Ако ще правиш записа за DVD, сигнала не се обработва с никакви филтри, просто се кодира в MPEG2 и се композира DVD от него. Като го пуснеш на телевизора, картината ще е като от видеокамерата (MPEG2 поддържа interlace)
2. Ако искаш да го гледаш на компютър, тогава преди компресирането се прилага фитър deinterlace. Не съм убеден че Ulead който ползваш го прави това нещо. Трябва изрично да му го зададеш (не знам как, не работя с Ulead).

Моята препоръка е, след като свалиш филма от камерата на DV avi файл, да го компресираш в XviD със AutoGordianKnot (AutoGK), или ако ще правиш DVD, компресираш с някакъв MPEG2 енкодер (Cinema Craft Encoder най-добре) и после правиш DVD със DVDLab, или с IfoEdit за най-простия вариант без менюта.



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PCнови [re: D.H.V.]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано01.05.06 01:24



е това беше добре информация
мерси D.H.V.
благодаря и на другите
това "deinterlace" ще трябва да го потърся из менютата на инсталираният днес Pinnacle Studio (на пръв поглед програмката доста ми харесва) - цели клипчета могат да се правят с ефекти, музика да се наслагва
а ти D.H.V. каква програма изболзваш? къде мога да го открия това "deinterlace" със сигурност?



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на PCнови [re: Eнтycиacт]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано01.05.06 11:52



Аз използвам тези, които съм ти препоръчал.
Когато правиш DivX/XviD, AutoGK автоматично прави анализ на видеоматериала, и когато установи че е интерлийс, сам си слага необходимия филтър за това.
Ако ще правиш DVD, Cinema Craft кодира видеото както е в оригинал, ти само трябва да му зададеш битрейт, режим на кодиране - CBR/VBR multipass.
Няма значение дали видеото е PAL или NTSC. Работи се в съответната система.

Ако правиш някакъв видеомонтаж със програма от типа на Pinnacle Studio или Adobe Premiere, там не се слага филтър. Работиш си с оригиналните interlaced клипове, и накрая правиш експорт пак във DV avi файл. Него след това го компресираш в каквото желаеш със горните програми.

Само за информация: когато приложиш deinterlace филтър на видеото, ти автоматично губиш информацията за полукадрите и получаваш progressive видео, което след това ако се пусне на телевизор, движенията ще изглеждат по-насечено, не така плавни както от видеокамерата. Затова винаги е по-добре да се комресира във формат който поддържа интерлийс видео - MPEG2 или новите версии на DivX/XviD. Аз винаги работя с MPEG2 за DVD, вече не ползвам DivX



Тема Re: Проблем при сваляне ва видео от DV-камера на Pнови [re: BasterAll]  
Автор Tweeg ()
Публикувано01.05.06 14:53



да ти кажа RAM-а няма никакво значение при компресиране.
Примерно аз съм с 512 RAM и Win2K.

Като пусна примерно MainConcept MPEG Encoder или AutoGK да компресират някой филм знаеш ли колко е използваната памет според Task Manager-a - 130-140 MB. И вътре ти е и операционната система. По мой наблюдения горните две програмки гълтат към 20 MB. Там някъде гълтат и всички останали програми за компресия.

Много могат да гълтат програми за видеообработка не за компресия.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.