Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 15.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Mixy]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано21.12.05 11:10



Извинявам се че повтарям темата
Все пак от другата тема видях нещо интересно, написано от ex-man:
"Всъщност действително ИМА разлика, но тя е само при CDDA. Когато се пренася 5.1 звук, той е кодиран с AC3 или ААС (де да знам сега) и това не пречи. Обаче когато е ЦД аудио сигнала се предава директно, като едновременно се предават и данните и тактовата честота. В приемника за преобразуване на цифровия сигнал в аналогов се разчита на този тактов сигнал, пристигнал по кабела (това все пак не е USB или нещо друго, връзката е еднопосочна). Ако има замазани фронтове или ниска амплитуда се получава нестабилност на тази честота, което се нарича фазов шум (или jitter). Съответно се отразява в някаква степен на преобразувания сигнал.
В съвременните приемници, до колкото знам, се използват схеми за намаляване на този фазов шум, който така или иначе е неизбежен..."


Това според мен дава някаква светлина по въпроса, как може да има разлика между "цифровите" кабели....

Редактирано от Любитeл на 21.12.05 11:18.



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Любитeл]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано21.12.05 12:49



При кабели с малка дължина (до 1m) или по оптика просто няма как да се омажат фронтове или да се генерира фазов шум. Ако има грешки в потока, ЦАП-а просто ще прекъсне сигнала или ще повтори предния семпъл, което ще се чуе като супер дразнещо пращене поради накъсването на звука. Ако няма такива артефакти, значи потока си тече без грешки. Но ако ти се дават излишни пари за "по-цифрови" кабели, давай - Коледа е, сега е момента да зарадваш шефовете в Техномаркет или Технополис.



Mixy


Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Mixy]  
Автор digi°C (член)
Публикувано21.12.05 12:51



Щом казваш че няма как, сигурно е така /може би си проектирал стотици / хиляди подобни канали за връзка - ако е така, извини ме за невежеството /



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: digi°C]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано21.12.05 13:10



Не, не съм проектирал толкова много работи. Просто съм прочел това-онова, като например

трансфера. Ето какво пише там за качеството на пренос (линията - въпросните "цифрови" кабели) на сигнала и възможните смущения:

What can make difference in the sound of digital signal?

There are two things which can cause differences between the sound of digital interfaces:

1. Jitter (clock phase noise)
This really only affects sound of the signal going directly to a DAC. If you're running into a computer, the computer is effectively going to be reclocking everything. Same applies also to CD-recoders, DAT tape decs and similar devices. Even modern DACs have typically a small buffer and reclocking circuitry, so the jitter is not so big problem nowadays that it used to be.

2. Errors
This usually causes very significant changes in the sound, often loud popping noises but occasionally less offensive effects. Any data loss or errors in either are a sign of a very broken link which is probably intermittently dropping out altogether.


Това напълно се покрива с казаното от мен по-горе и в предната тема, както и с казаното от ex-man. Единственото, което твърдя е, че какъвто и ще цифров кабел да се сложи с дължина до 1m, то горните 2 възможности за грешки ще бъдат напълно елиминирани.

Весели празници!

Mixy

Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Mixy]  
Автор digi°C (член)
Публикувано21.12.05 13:45



"Even modern DACs have typically a small buffer and reclocking circuitry, so the jitter is not so big problem nowadays that it used to be.
"
- това not-so-big-problem не значи there-is-no-problem, и това, че нещо се намалява, не означава, че то изчезва
Казвам го като човек, не само чел, но и проектирал това-онова в областта
Весели празници



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабели?нови [re: Любитeл]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано21.12.05 14:43



При цифровите кабели има две положения - работи, или не работи. Ако кабела не е добър, просто ще прави грешки. Не е добре да взимаш най-евтиния. Но не и най-скъпия - няма никакъв смисъл.



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Mixy]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано21.12.05 14:57



хехе, не ща по-цифрови кабели, най-малкото щото техниката ми не го заслужава, но понеже около мен се заговори за това и се чудех, защо аджеба за цифров кабел 1м е нужно да струва 180 кинта и защо има (ако има) разлика от моя дето го взех за около 10 кинта.
Отговорите бяха много интересни и полезни. Благодаря



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабнови [re: Любитeл]  
Автор digi°C (член)
Публикувано21.12.05 15:22



Така поставен въпросът има по-прост отговор - "защото има кой да ги купува кабелите по 180 лв /има и за повече / - т.е. има пазар"
Струва ли си - едва ли; дори най-качествените RF кабели не са толкоз скъпи, но аудиото е една "специална" и "свещена" техника - за тези, които ги купуват



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабели?нови [re: D.H.V.]  
Автор ampex (не се заяждам!)
Публикувано21.12.05 19:47



Много приказки,много нещо.На теория,да,не би трябвало да има разлики и грешки но практиката/а тя ми е доста/показва съвсем друго.Наистина няма точно теоретическо обяснение/май няма въобще обяснение/но ако има човек възможност да сменя бързо различни видове кабели независимо от дължината им но свързващи качествени устройства/отнася се както за аналогови така и за цифрови/няма как да не усети разликата/освен ако няма проблем със слуха/Но трябва да е доста продължително това упражнение и по възможност с един и същ диск /музика/или каквото и да е.Веднаж ато прозреш за какво става въпрос,понататък винаги ще хващаш и малките разлики и ще ти прави впечатление "лошия" кабел!А наистина не е речено да е супер скъп кабела,достатъчно е да попаднеш на добре"проводящ"такъв.Един приятел си прави кабели от посребрени проводници и разбиращи специалисти ги намират като отлично звучащи спрямо доста купешки!



Тема Re: Има ли разлика в качествата на "цифровите" кабели?нови [re: Любитeл]  
Автор end ()
Публикувано21.12.05 20:54



Човешката простотия явно няма горна граница. Очаквам с нетърпение да почнете да чувате разлика при прослушването на хард-дискове примерно.
Вероятно Хитачи имат мек лампов звук с добре артикулирана среда и красив връх, а Самсунг се отличават с детайлност, изключителна натуралност и добре очертан бас.

Бог да ни е на помощ щом дебили дето не са прочели една книга през живота си взеха да ни поучават.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.