Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:36 02.07.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОДЕРАТОРАнови [re: Бoбyзa]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано22.08.05 18:42



> Като мерило използвам своите си уши.

Точно в това е въпроса - така си абсолютно прав и точен, но само за себе си, защото твоите уши са уникални и никой друг не разполага с тях. Още преди да се родиш обаче, някои умни хора са разбрали, че слуха е напълно индивидуален и са решили да измерят и дефинират границите и параметрите на средностатистическия човешки слух. Затова избрали контролна група от добре чуващи млади хора и направили експерименти с тях, използвайки най-модерното и точно оборудване за времето си (в транзисторно изпълнение BTW). Тогава се появили известните ти факти, че човек чува в диапазона 20-20000 Hz, като слуховото възприятие е нелинейно и зависи от силата, честотата и посоката на сигнала, дори от конкретното физическо и психическо състояние на индивида, с комфортна гръмкост до около 120dB SPL и др. Затова и цялата звукотехническа апаратура била съобразена с изводите от тези изследвания, дефинирани били съответните параметри на които трябвало да отговарят усилватели, декове и т.н. за да се гарантира точното възпроизвеждане на референтните сигнали и се появили някакви рамки и стандарти, които производителите започнали да съблюдават. Естествено, хората продължили да се раждат с индивидуални слухови характеристики, техниката напреднала, изследванията също се променили и т.н. В днешно време е установено например, че съвременното поколение чува по-лошо от референтните групи, измерени през 60-те години на миналия век. Най-високи честоти чуват бебетата (до около 20-22 kHz, –10dB SPL), като с напредването на възрастта слуха постепенно отслабва и един 40-годишен човек чува 12-15 kHz, –10dB SPL. Някои хора например чуват перфектно, от гледна точка на честотна характеристика, но пък имат изключително лош музикален слух, докато при други е обратното. По-интересното е, че има и една група хора, определящи се като супер-мега-ултра-хай-енд маниаци, които чуват всичко и твърдят, че хващат едва ли не разлики като инверсен младши бит в референтен синусоидален CD сигнал, посока на кабели и т.н. Обикновено те не са и чували какво е това аудиометър и за какво се използва, камо ли да са си правили аудиограма на своя перфектен слух. Обикновено резултатите при такива индивиди са плачевни – неравномерност над 30dB SPL в графиките, както и драстични разлики между двете уши – някои от тях направо са за протезиране със слухови апарати. Случайно обаче, аз се занимавам имено с внос на прецизна медицинска аудиомтерична апаратура и имам некои наблюдения относно това какво си мислят, че чуват хората и това, което действително се подава като референтен сигнал. А тази апаратура не е шега работа – калибрацията на някои елементи в референтните предусилватели се прави с измервателна на Bruel&Kjaer, струваща EUR 500000, в специални условия, с микрофони, които се пренасят от една стая в друга с кутии, големи колкото 29” телевизор и т.н. И о, чудо – в аудиометричните предусилвателни и усилвателни стъпала няма нито една радиолампа!!! Как е възможно това?! Само гадни транзистори, даващи параметрично калибриран сигнал по линията генератор-усилвател-трансдюсер с максимален допуск на грешката в обхвата 0-20000 Hz от порядъка на 0,1 dB!

Ама и аз се отнесох, цял ферман стана

Както и да е, слушай си лампите и бъди жив и здрав, но не разправяй на останалите колко пълен “с въздух и детайлност” е възпроизведения и украсен от тях звук. И ми се обади някой ден да ти направя една аудиограма, за да разбереш какво действително чуваш. А ако доведеш и някой приятел с когото спорите, защо еди какво си звучи глухо, кънти или стърже за него, а за теб не, веднага ще се разбере в кои уши е проблема.



Mixy


Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОДЕРАТОРАнови [re: Mixy]  
Автор Бoбyзa (Drifter)
Публикувано22.08.05 19:19



точно заради всичкото това което каза не ме интересуват неща като клирфакто 0,0001%, неравномерност на АЧХ в диапазона 20-20000хз +/-0,5дб.
Досега съм слушал няколко различни ламбови усилватели които естествено са с различни характеристики, но звука винаги ми е харесвал в пъти повече от транзисторните усилватели. Защото обективните фактори които се измерват с апаратура, нямат нищо общо със субективното възприятие.

BIG GUN, BIG FUN


Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОДЕРАТОРАнови [re: Mixy]  
Автор aлниko дpaивep (2 тесли в 0,9mm)
Публикувано22.08.05 19:39



Завистливко ето ти още малко материал
http://www.exoticaudio.org/PAGE37a.html - на този пи4 с минералната води4ка само предусилвателя е 200 000лв......я сега дай о6те едно излияние понамерисващо на нафталин колко е безмислен
п.с. няма мащина която да замери 4овешкият слух, а от 3-те на4ина по който 4ува системата -УХО-МОЗЪК-ДУ6А 4естотноя е най-слабия,4век 4ува под 3 градуса разлика в мястото на звукоизто4ници,така се ориентираме
третия на4ин по които 4уваме ти го оставям за дома6но...но не го турси в трудовете на Сухож,Манаков или Маляков

еднотактов триод+алнико широка лента в хорна


Тема Re: Предложение за алнико и Славнови [re: Freestate]  
Автор quad ((bg))
Публикувано22.08.05 19:50



Бях баннат от бгаудио, защото:
1.показах недостатъците на усилвателя на widow, написах му как той може да се подобри, пуснах симулации на схемите му във варианта предоставен ми от cycles, без да ги променям изобщо,но разбира се, те искат да използват сайта си за реклама и продажба и тази идея изобщо не им хареса.
2. Различните възгледи в начина на случане на музика, както в техническо, така и в субективно възприемане. Явната нетърпимост и нетолерантност към всичко чуждо на повечето от създателите на бгаудио. Допускенето на "остър" език (да не казвам директно обиди) от модераторите (и по конкретно на един от тях) към посетителите на сайта им. Високомерното отношение към останалите и невъзможността да приемат че и други могат да зглобяват добри апаратури...дори на по-ниска цена.
3. ....
4. още доста има, но имам среща след малко и ще посъкратя поста:)

Отдавна е минало времето на великите открития, елементарните неща са известни отдавна, не е необходимо да те удря ябълка в главата за да се светнеш, че има гравитация. Днес сериозните неща, новите технологии се правят на базата на прецизни измервания и техника позволяваща по-точно опознаване и използване на материалната база. Никой не се моли усилвателя му (примерно) да звучи добре. Хората, които се занимват с това си служат с калкулатори, компютри, поялници, дори листчета и химикал, но не и с някъкви мъгляви недоказани измислени понятия плод на нечия илюзия. Тези "митове" ги прави рекламата, ей ся мога да изрисувам една посока на кабелите на ампа ми:) И да ми е безкрайно гордо, че съм ги сложил в правилната(това за бъзика).
Спред мен посоката на кабелите се прави за тъпите американци, за да не задават малоумни въпроси относно това как да ги свържат....а обяснението е било....защото така звучат добре, няма как да им кажат на клиентите си че са тъпи, нали? Впоследствие това се използва като рекламен ефект. Виждал съм китове предназначени за домашно сглобяване от американци....там е обяснено като за малоумници...вътре се намират бисери от рода на: "включвате поялника в контакта","след като запоите елемента, почиствате човката на поялника с колофона, огъвате краката на ....."
Пиша им 6+ за обяснения:)
Няма как да усетиш разлика в посоката на кабел, без значение на каква апаратура е поставен, колко си слушал музика и т.н. Това е само внушение.
Аз съм на 22, вероятно вече знаеш, но това не ми пречи да слушам музика и да оценявам нещата реално. Е искаше доводи, имаш ги. толкова ли е трудно да намерите прецизен омметър и да измерите съпротивлението на кабела? Относно другите му параметри, вече обясних как стоят нещата. Какво от това къде се намират источника и приемника на енергия, когато тя непрекъснато циркулира и в двете посоки? За справка разгледайте движението на електрона при променлив сигнал.
Аз не мразя най-доброто, винаги съм се стремял да изкарам максимума от апаратурата на базата на знания и опит.
Има няколко известни мисли на учени, които аз много уважавам и ценя. Ето и някои от тях, които ще цитирам по памет:
" науката започва тогава, когато започнат измерванията"
" науката само тогава ще достигне своята висока степен на развитие, когато се опре на математиката"
Науката си е еднаква, нейните закони важат за всички. Хората в бгаудио искаха да ми докажат, че само те могат, разбират и правят качествено нещата. Не съм съгласен с това твърдение.



Тема Re: Предложение за алнико и Славнови [re: quad]  
Автор aлниko дpaивep (2 тесли в 0,9mm)
Публикувано22.08.05 20:09



аматйор4еее искашли да си направим едно саревнованийце,ти определи цена за която да направим и 2-мата усилвател и после Микси ,D.H.V и Слави ще ги 4уят и кажат кой как свири ?

еднотактов триод+алнико широка лента в хорна


Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОДЕРАТОРАнови [re: aлниko дpaивep]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано22.08.05 20:32



Я му ратим, оно рупа ли рупа ...

> няма мащина която да замери 4овешкият слух

Но има такава, която да го излъже? Сигурно твоя усилвател като свири и Господ слиза от небето да послуша.

Ти си тотално неспасяем.

Mixy


Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОДЕРАТОРАнови [re: Бoбyзa]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано22.08.05 20:36



Абсолютно си прав - всичко е субективно, що се отнася до слуховото възприятие. Но докато 99,9% от аудиотехниката в момента е транзисторна, няма как да ме убедиш, че лампите са по-добрия избор. За теб може би, но 99,9% от аудиторията си иска звука на транзистора. Невероятно, но факт!



Mixy


Тема Re: Предложение за алнико и Славнови [re: aлниko дpaивep]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано22.08.05 21:07



> баба ми е на 92години и 4ува по4ти 17 000хз(каняте да го провериме)

Може ли и аз да присъствам на проверката? Готов съм да осигуря и необходимите условия и апаратура за измеравнето. Ако баба ти чуе 17 kHz при бинурално маскиране и референтна равномерност, ще си скъсам дипломата и ще и целуна ръцете, даже и ушите .

Обаче ако не ги чуе?



Mixy


Тема за quadнови [re: quad]  
Автор 3aropka (член)
Публикувано22.08.05 21:52



Беше баннат от бгаудио, защото:
1. Не показа недостатъците на усилвателя, а само говореше явни глупости без дори да го чуеш. Симулациите бяха пуснати с фалшиви данни (питай cycles). Освен това ти за да критикуваш усилвател трябва поне да си го чул, а не да си го видял на картинка.
2. Не познавам дори двама от бгаудио с еднакви възгледи. Но всеки може да обясни на всички останали защо така мисли, а и може да си промени мнението ако разбере, че не е прав. По-добрите апаратури (както и посоката на кабелите) лесно се определят на слепите тестове. Мисля, че никой няма да има нищо против да се включиш с твоя усилвател в един такъв тест срещу А+Б-то на уидоу.

Защо си мислиш, че хората от бгаудио не използват компютри, калкулатори и изчисления? Напротив, аз до сега не съм видял нито един проект реализиран от тях, без да са показани изчисленията по него в по-малка или в по-голяма степен.

Това, че ти не чуваш някои неща не означава, че не съществуват. Защо се опитваш да наложиш мнението си (дори и да е вярно) на останалите и то само с голи думи?
Да мериш посоката на кабела с омметър е меко казано смешно и нелепо.

Уважавам стремежа ти да изкараш максимума базирайки се на знанията и опита си, но няма да е лошо покрай това самите знания и опит да нарастват. До тук не видях такова нещо у теб. Ти си повтаряш едно и също и се държиш като "кон с капаци".

Повече няма смисъл да говорим. Когато направиш усилвател с транзистори, който свири по-добре от А+Б на уидоу (защото използваш подобна схемотехника, за лампи и клас А не говорим) и това се докаже със сляпо прослушване ще ти се извиня публично и ще призная че си велик конструктор и добър инжинер.
А до тогава просто няма да ти обръщам внимание.

Сбогом и бъди здрав!



Тема ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ Слав, Куад, Д.Н.В. и Миксинови [re: Cлaв]  
АвторД (Нерегистриран)
Публикувано23.08.05 11:10



Бях решил да не пиша в тази тема, но поглеждах от време на време как се вихрят страстите.
Имам следното предложение към вас:
Ще открия темичка по тези въпроси в някой друг сайт. Не желая в нея да участват предубедени фенове на лампи или транзистори или хора, които твърдо вярват или твърдо не вярват в посока на кабелите, техния акустичен резонанс, подложките от гранит и мрамор и пр.
Моля прегледайте тези два материала:


и

Ето един цитат:
"От психоакустична гледна точка, музикантите правят по-обективни наблюдения от инженерите. Тъй като техните критерии не могат да бъдат изразени със стандартни мерки, подходът на оценка “на слух” изглежда напълно валиден. Не бива да пренебрегваме факта, че оценката на ухото е доста различна от тази на осцилоскопа.
"Записите, правени на лампи, имат повече бас... Басът направо звучи една октава по-ниско” заявява един рок китарист. Много професионални студийни музиканти посочват редица случаи, когато средночестотният диапазон на ламповите записи притежава много чисто присъствие на всеки отделен инструмент, дори при високи нива на възпроизвеждане. Транзисторните записи имат склонност към подчертаване на съскането и звънтенето, особено при ниски нива. " Транзисторните записи са много чисти, но им липсва “въздуха” на добрия лампов запис” " При лампите има разстояние мебду отделните инструменти, дори и когато свирят тихо ... транзисторите вкарват доста жужене.” Има хора, които коментират, че транзисторите вкарват хармоници, нямащи нищо общо с музиката или пък бял шум, специално в моментите на атака. Същото явление друг слушател изразява като звук от строшени стъкла, който разваля динамиката. Общоприето е, че при лампите този проблем отсъства, заради мекото им ограничаване при претоварване. И накрая, според един продуцент на записи, "Транзисторните записи звучат ограничено, сякаш са под похлупак. Ламповите записи направо изскачат от говорителя, докато транзисторните си имат и ниски, и високи, но звукът няма живост”
Към края на статията вижте ЗНАЧЕНИЕ НА ХАРМОНИЦИТЕ и ЗАКЛЮЧЕНИЕ.

Ако приемате, че всички възможни твърдения може да са верни, но непременно имат и физическо/метрологическо обяснение, и ако сте съгласни да водим чисто обективен диалог, лишен от обиди и твърдения от типа "Само Левски"/"Само ЦСКА", пратете ми мейл за връзка на hifimusic@abv.bg /регистрирах го току що, само за целта/ и ще ви съобща мястото, където да говорим спокойно по тези въпроси.
Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.