Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:33 14.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Свързване на говорителинови  
Автор chr_hdj (непознат )
Публикувано06.09.04 15:19



Здарвейте !
Имам в колата едно касетофонче 4х40 вата , 4 канала по 4 ома. Искам да сваржа на един канал два 20 ватови говорителя , 4 ома. Ако ги сваржа последователно , ще загубя доста от мощността (общ импеданс 8 ома) , а ако ги свържа паралелно (общ импеданс 2 ома) мога да изгоря крайното стъпало на касетофона. Търсих по магазините сплитери , но не намерих . Имат само с ВЧ и НЧ филтри . Казаха ми ,че ставало и с успоредно свързване на кондензатор .
Въпросът ми е дали някой знае как се сварзват говорители на един канал безопасно , ефтино и сравнително ефективно.
Моля , не ме съветвайте да си купя по-мощни говорители - интересува ме варианта със свързване на 2 говорителя.
Балгодаря предварително на тези , които ще отделят време да отговорят на може би тъпия ми въпрос , но не успях да намеря достатъчно информация по въпроса.



Тема Re: Свързване на говорителинови [re: chr_hdj]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 19:41



ами много лесно бе , трябват ти по 2 осем омови на канал. вържеш ги успоредно и получаваш 4 ома импеданс.
ако вържеш 2 4омови--общ импеданс 2ома , много натоварваш усилвателя и може да се простиш с него.
сплитери и такива екстри за тая цел не съществуват, а кондензаторите служат само за разделяне на честотите , не ги слушай тия продавачи.



Тема Re: Свързване на говорителинови [re: .]  
Автор chr_hdj (непознат )
Публикувано06.09.04 20:17



Да , това е най-лесното , но аз имам 4 говорителя по около 20 вата и искам да ги използвам . Вече помолих да не ме съветвате да купувам други говорители .




Тема Re: Свързване на говорителинови [re: chr_hdj]  
Автор 3aropka (член)
Публикувано06.09.04 23:05



С 2 еднакви говорителя по 4 ома не може да получиш 4 ома при никакво свързване!
В твоя случай няма такова нещо като сплитер и други подобни.
Ако имаш по 4 говорителя на канал от тях може да направиш схема с общ импеданс 4 ома. Свързваш ги 2 по 2 паралелно (и получаваш 2 ома) и после тези двойки последователно.
Но това е само в случай на 4 говорителя на канал.



Тема Re: Свързване на говорителинови [re: chr_hdj]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано07.09.04 09:12



Няма как да нагалсиш 4ома от това с което разполагаш. Или ги връзваш паралелно или последователно. Е, има и трети вариант - да използваш само по 1 високоговорител на канал

Ако ще увеличаваш касетофона доста ги вържи последователно.
Ако ще го слушаш слабичко, може и паралелно. Но тогава не трябва да се усилва, защото протича по-голям ток и не е добре да разчиташ само на защитата на крайния усилвател.

Между усилвателя и високоговорителите може да се слагат единствено филтри за разделяне не честотите, но те не променят съпротивлението. Използват се ако имаш няколко високоговорителя които възпроизвеждат различни честоти.



Тема Re: Свързване на говорители [re: PeteRHR]  
Автор chr_hdj (непознат )
Публикувано07.09.04 20:38



Благодаря ви !
И аз стигнах до извода , че няма смисъл да ги връзвам някак си , още повече , че и двата са средночестотни . Правих си разни експерименти и търсих информация по Интернета и питах хора занимаващи се с аудио техника. А като цяло , наистина последователното свъзване е най-просто и безопасно , въпреки че се губи от мощността на касетофона.




Тема Re: Е, има един начин...нови [re: PeteRHR]  
АвторOhm (Нерегистриран)
Публикувано07.09.04 23:09



ако трябва да сме съвсем точни - с трансформатор, но определено не си струва...



Тема ЕТО ТИ РЕШЕНИЕ!нови [re: chr_hdj]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 12:05



Моята идея е следната:
Касетофона ти е 4х40 вата.
Твоите предни колони сигурно едва ли издържат тази мощност.
Ако надуеш касетофона ,предните колони вероятно почват да кривят и стържат.
Тогава вероятно регулираш с "Фадера" и намаляш предните колони.
Е точно тук имаш резерв от мощност , която можеш да използваш.
Предлагам ти два варианта , които са свързани с прекарване на четири проводника до задната кора - там където ще слагаш 4-те говорителя.
Тези 4 проводника ще са за захранване на двата допълнителни говорителя.

Вариант 1:
Слагаш на предните колони последователно по един резистор - 8 ома.
Така всяка от предните колони става 12 ома и мощността в нея ще намалее около 2.2 до 2.5 пъти. ( Мощността не намалява три пъти при 3-кратно увеличаване на съпротивлението на колоната).
Имайки предвид логаритмичната зависимост на "чуваемостта" човешкото ухо , ти ще чуваш , че предните колони свирят около 1.5 пъти по - слабо.
Което си е абсолютно подходящо за предни колони и верояно настойваш точно така "фадера".
Допълнителните задни колони ги вържи паралелно на предните (а предните вече са ти по 12 Ома).
Така общото съпротивление ще стане 3 ома.
Като прибавим съпротивлението на проводниците - ще стане над 3 ома.
Вече такива стойности няма да са проблем за усилвателя и всичко е наред.
Ще претоварваш усилвателя с не-повече от 15% - това вече не е за притеснение.

Вариант 2:

Същия като вариант 1 , само че не слагаш съпротивления на предните говорители , а слагш филтър.
Този филтър да пуска предните от примерно 400 - 500 херца нагоре.
Т.е. предните ще възпроизвеждат целия средно и високочестотен диапазон.
Те и без това не са добри при възпроизвеждане на ниските и субниските честоти!
А допълнителните два говорителя ги връзваш през филтър , който да възпроизвежда субниските и ниските честоти - до 400 - 500 херца.
Така в целия честотен диапазон, общтото съпротивление (импеданс) няма да падне под 4 Ома!
Даже на допълнителните два говорителя можеш да не слагаш никакъв филтър.
Това също е нормално и добро решение по две причини:
1. Голяма част от сигнала и мощността е в честотите до 500 херца , да не кажа по-голямата , но около 50 %.
От 20 до 500 херца се съдържат 4 - 5 звъкови октави.
От 500 до 16 000 херца се съдържат също 5 октави.
И точно до 500 херца говорителите не са паралелно , а основно свирят допълнителните 2 говорителя.
В честотите над 500 херца се оказват паралелно вързани предните колони и 2 - та допълнителни говорителя , но за тези честоти 2-та допълнителни говорителя имат доста по-високо съпротивление от паспортните 4 Ома.
Следва , че няма да се претовари усилвателя.
Успех!



Тема Re: ЕТО ТИ РЕШЕНИЕ!нови [re: elektromer]  
Автор chr_hdj (непознат )
Публикувано11.09.04 21:48



Благодаря за това оригинално решение!
Ще пробвам и двата варианта , не е сложно и ще видя , кое звучи по-добре.




Тема Re: ЕТО ТИ РЕШЕНИЕ!нови [re: chr_hdj]  
Автор DrmR (глупак)
Публикувано12.09.04 15:31



P1=U*U/R1
R2=3*R1
P2=U*U/R2=U*U/(3*R1)=(1/3)*P1

някъде сигурно бъркам. или ти смяташ, че при по-голям товар, пада захранващото напрежение, оттам и максималната мощност. ако такъв е случая, горе-долу съм съгласен. но иначе не знам откъде се пръква половин "мощност":)




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.