Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 29.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Зарядно за батерия на видеокамера....нови  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 11:11



Адаптера за зареждане батерията на видеокамера Панасоник се захранва с 220 волта. Искам да мога да зареждам батерията и в колата си, знам продават се такива адаптери но са скъпички. Въпросът е : не може ли да се преустрои този адаптер за да може да се включва и към колата ? Доколкото разбирам от електроника виждам, че е конструиран като безтрансформаторно захранване, та мисля си ако в определена точка от схемата /такава обаче нямам/ се включи 12 волта от колата дали няма да стане. Значи извежда се букса за вход 12 волта, използва се адаптер за зареждане на GSM към гнездото на запалката /има такива евтини/ - е от него се отстраняват ненужните чаркове. Теоретично би следвало да стане - да се подаде 12 волта в точката където мрежовото напрежение е трансформирано/понижено/ в правотоково и преди стабилизатора и електрониката за ограничаване /изключване/ на зарядния ток.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано30.08.04 12:25



И аз имах такава идея. Моето зарядно е с импулсно захранване и е галванично разделено.
Разгледах схемата, но в крайна сметка се отказах, защото обикновенно импулсните захранвания (поне на компютрите) са точно балансирани и след моя намеса може и да заработи както трябва. Въпреки че аз ще добавя едно кабелче и евентуално някакъв стабилизатор на напрежение.

Моята идея беше точно същата - да намеря точка в която да подам захранване след трансформатора. Така ще използвам изключването на батерията при пълен заряд.
Може би директно 12V няма да стане. Но това си зависи от самия трансформатор и схемата след това.

Редактирано от PeteRHR на 30.08.04 12:39.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: PeteRHR]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 13:37



И моята идея е същата. Не може да не стане, за жалост нямам схемата му. Принципно автоматиката за изключване на зарядния ток работи като сравнява напрежението на клемите на батерията и фиксираното еталонно напрежение, нещо като инвертираща ИС. Значи там някъде се подава и някакво постоянно напрежение от импулсния модул. А може и да е много по-сложно - чрез ШИМ и т.н. В клуб електроника дискутирахме възможността да се направи трансфертер 12/220 волта и да се подаде на мрежовия вход на зарядното, но там най вероятно ще има проблеми с хармониците.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано30.08.04 15:01



Не ми се сваля схемата от платката, не е много сложна, но ...
Идеята за трансфертер 12/220V не е лоша. Той ще има и други приложения.

Аз си мислех да си направя зарядно отделно. Поне и да гръмне нещо - ще е евтино. Единствено ме притеснява куплунга на батерията, но с малко сръчност ще го направя.

А и едно зарядно не е толкова сложно и скъпо. Доста по-скъпо е 12/220V.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: PeteRHR]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 16:03



Виж на http://shematic.hit.bg/diagram/transver.gif
Схемата е достъпна за изработка, но липсват данни за трафа.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 16:36



заряда става при ток м/у 1/10 и 1/5 от капацитета на батерията . т.е. ако имаш батерия 1000ма/ч трябва да я зареждаш с ток м/у 100 и 200ма , но това в случая не е важно. зарядното ти устройство представлява чисто и просто един импулсен захранващ блок. за негова преработка и пускането му на 12В и дума не може да става . за сложността на автоматиката , за която си писал грешиш . не надценявай китайците. всичко върви към опростяване (а и така е по-добре). със сигурност не става чрез следене на някакво еталонно напрежение тъй като при батериите то варира в много широки граници . преди да съм ти дал някаква идея трябва да се изясниш. зарядното такова като на GSM ли е, в смисъл бателията стои в устройството , а ти включваш зарядното към устройството или вадиш батерията и я слагаш в зарядното.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: bigASSyou]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 17:07



Зарядното представлява отделен адаптор, на който се слага и вади батерията в специална платка с шлици, има индикатор за включено /червен светодиод/ и индикатор /зелен светодиод/ който угасва когато батерията се зареди. Този адаптор си се включва в мрежата и зарежда батерията, а тя е NICD 2400 mAh. Освен това има изход DC 6 V от който с кабел се захранва директно камерата, например при възпроизвеждане. Целта е ясна да мога в колата чрез този адаптор да зареждам и батерията, имах такъв случай в Балкана нямаше ток и не можах да заснема важен филм. Ясно е че може да се направи и друг адаптор, но не ми се мъкнат още много джунджурии, а освен това ще трябва да се прави и тази адаптерна платка с шлиците и т.н. джаджи. Така че ако имаш идея, моля пиши. bigASSyou защо мисля че си от Варна ?? или греша.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 17:55



не , не съм от варна. значи правилно са ти казали в клуб електроника - избора ти се свежда до следните варианти :
1 - правиш DC/DC преобразувател
2 - разглобяваш твоето зарядно и търсиш захранващия блок , който би трябвало да изкарва м/у 8-12В на около 500ма , прекъсваш двете пътеки (+/-) и слагаш едно ключе с което да превключваш м/у импулсния захранващ блок и автомоб. акомулатор , като изведеш и проводник.
3 - сглобяваш една от следните схеми или нещо подобно (не съм ги пробвал) :



втората май е по-добра. те са предвидени да работят в автомобил на 12В , но ако ще ги ползваш на 220в можеш да използваш и адаптер. така във вас с адаптера , а в колата директно.
аз първо бих пробвал вариант 2
а ако ти се намира схемата на сегашното ти зарядно можем да ти помогнем за намирането на изхода на захранващия блок.дано да съм ти помогнал



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: bigASSyou]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 08:53



Благодаря bigASSyou ще опитам втори вариант. Не виждам обаче защо трябва да прекъсвам пътечки + - и да монтирам ключе, в тези две точки /там където най вероятно има електролит за изглаждане пулсациите на ИЗБ/ извеждам кабели, монтирам буксичка на кутията и в нея ще включвам 12 V от акумулатора. Адаптера ще работи или на 220 или на 12 V.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 09:17



принципно си прав , но за по-голяма сигурност можеш да сложиш.
ако ще ти е от полза , китайците обикновенно слагат на изхода кондензатор 470мФ . предварително измери какво напрежение получаваш от захранващия блок , може да ти се наложи да използваш някакъв стабилизатор , но не вярвам да има нужда.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.