Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:50 01.07.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: bigASSyou]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 10:23



Зарядното е оригинал Panasonic Made in Japan. Въпросът обаче може да е по-сложен, защото ако електрониката която ограничава и спира заряда на батерията въздейства с обратна връзка върху импулсното захранване, то няма да се получи този ефект и батерията ще се презарежда, което е опасно да дефектира. Е ще проверя много внимателно да не направя някой сакатлък.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: bigASSyou]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 09:06



Значи отворих зарядното, импулсният блок завършва с трафче след което напрежението се изправя и следва другата електроника. Лошото обаче е, че има и един оптрон който прави някаква връзка с импулсното, предполагам обратна връзка, но дали е за ограничаване и изключване на зарядния ток /ШИМ/ ??. Ако е така не може да стане, като подам напрежение след изправителния диод. По скоро трябва да се използва трансфертер 12/220 V, има ги по магазините около 50 лв. намерих и доста схемички, може да се направи такова например тази схема на: http://shematic.hit.bg/diagram/transver.gif
само че няма данни за трафа.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано01.09.04 09:30



Ако ще използваш 220V за други цели си струва да си правиш/купиш.
Аз лично поддържам идеята за отделно зарядно. При всички случаи цената це е <10лв.

Имам малки познания за импулсни захранвания (от един DC-DC преобразувател само). Но си мисля че през този оптрон се връща сигнал за текущото ниво на напрежението. Оттам се регулира чрез ШИМ напрежението на вторичната част, но не и тока.

Моето захранване прилича по описание на твоето. Но при мен не е възможно да се регулира заряда от първичната част. Просто там има няколко елемента само. Във вторичната част си има много елементи и според мен именно там става регулирането на заряда и стабилизирането на напрежение, когато използваш кабел за захранване на камерта.

Аз засега се спрях на вариант с отделно зарядно устройство, вярно че е допълнителна кутия, но поне няма да нанеса поражения на оригиналното. Мислех за вариант да купя кутия и да я залепя за оригиналното зарядно. Ще добавя едно ключе за превключване на батерията (от кой източник да се зарежа). По този начин размера на оригиналното зарядно просто ще се увеличи малко, но ще използвам оригиналния куплунг за батерията.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: PeteRHR]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 10:31



Оптрона е монтиран така, че нарисуваното диодче без стрелки /значи е приемника/ е от страната на електрониката а не към импулсното. Това би означавало, че електрониката получава някаква информация от импулсното, да кажем колебанията на мрежовото напрежение или какво мрежово напрежение /V/ е подадено на входа на импулсното защото в user manual за този адаптер е записано:
Power sourse: AC 100-240 V, 50/60 Hz /значи работи в широк диапазон/
Power consumption: 27 W
Dc output: DC 6 V, 10 W - Movie Camera Operation
DC 4.8 V, 1.2 A - Battery Charging
така, че мисля този оптрон регулира вторичното напрежение в зависимост от мрежовото. Може да бъде излъгано ако на оптрона подам напрежение да го задействам каквото би било например при 230 V и след изправителния диод подам напрежение от колата. Значи ако от отделна букса подам напрежение от колата ще подам и на този оптрон и би следвало да работи. Е разбира се ще се измерят точните стойности, право ли е променливо ли е. При тебе въпросът би могъл да се реши според мен. Ако нямаш оптрон, то импулсното би следвало да е отделено от останалата електроника с трафче, след вторичната му намотка трябва да има изправител /на моето VSK0492 e така/
и електролит, замерваш там напрежението и подаваш същото от акумулатор /ако е по-високо го повишаваш - има такива схемички/, би следвало да работи. Разгледай добре платката, освен през трафа не трябва да има никаква друга връзка с импулсното /това може да е само разделителен траф или оптрон/. Да се прави отделно зарядно не е много добре /а и са излишни джунджурии в чантата/, защото тази сложна електроника в оригиналното не е направена случайно, тя следи и регулира зарядния ток, напрежението на батерията и при достигане на фиксираното ниво изключва заряда но не съвсем - пропуска така наречения минимален дозаряден ток. В указанията за зареждане на батериите е казано, че след угасване на светодиода е добре да се държи още 2 часа за оптимално зареждане до максималния си капацитет. Не забравяй и ефекта "памет" на NICD и NIMH батерии, те "лъжат" че са заредени но всъщност свършват бързо и освен това преди заряд трябва да са разредени.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: Питaщ]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано01.09.04 15:22



Платката ми е разделена на две части. Първата е галванично равързана от втората. Има траф и оптрон между тях. Оптрона със сигурност подава нивото на ниското напрежение от вторичната част КЪМ първичната, за да може да се регулира в определени граници.
Оптрона е задължителен. Без него неможе да е галванично развързано захранването и да има обратна връзка.
И да подадеш захранване на оптрона, няма да тръгне схемата. Трябва за гледаш къде има изправителни диоди и кондензатор. Точно след тях. Като първо премериш какво има там когато си работи нормално захранването
Моята камера е също Панасоник (но по-стар модел). Захранването предполагам е същото (макар и с малки разлики в напреженията).

Сега се продават инт. схеми за зарядни устройства които са много "умни". Следят ток, напрежение и т.н. Незнам дали първо разреждат батериите, но и това е възможно.

Аз досега съм направил няколко зарядни устройства за NiMH батерии и досега нито една батерия не си е "заминала". Моите са елементарни - следят единствено напрежението върху батериите.

А за съвсем истинско зарядно трябва да се следи и температурата на батерията.

Редактирано от PeteRHR на 01.09.04 15:35.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: PeteRHR]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 15:44



ако пък държиш да използваш повишаващи схеми ето ти няколко примерни варианта :




нямат стойностите на някои елементи , но си личи че разбираш от електроника, можеш да си ги прецениш . предимството е че държат до 100 вата , което значи че можеш и телевизор да закачиш.



Тема Re: Зарядно за батерия на видеокамера....нови [re: PeteRHR]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 16:28



Моето зарядно е VSK0492. Снощи разгледах подробно платката на зарядното, добре се вижда, че фотодиода на оптронът е разположен към страната на ниското напрежение а не към импулсното, следователно той приема информация и тя според мен е стойността на мрежовото напрежение. Виж отдолу на зарядното трябва да пише: Power sourse AC 100-240 V, което за мен означава, че това зарядно ще работи в този интервал мрежово напрежение. В зависимост от осветеността на фотоприемника в оптрона се променя неговото съпротивление, от там и напрежението което управлява регулатора на напрежение. Реализира се интелигентен регулатор за стабилизация на постоянното напрежение в зависимост от стойността на мрежовото в един много широк диапазон. По света има и мрежово напрежение 110 V. Дано съм прав, но все пак го разгледай внимателно. Ако съм прав може лесно да заработи и на автомобилния акомулатор, но за това по-късно.



Тема Абе май съм сбъркал с оптрона....нови [re: Питaщ]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 17:01



Погледнал съм го вероятно обратно, излиза че оптрона управлява импулсното от силовата част. Ами тогава това няма значение ако подадем необходимото напрежение от акумулатор на електролита след изправителя в силовата част би следвало да работи.



Тема Re: Абе май съм сбъркал с оптрона....нови [re: Питaщ]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 17:21



можеш да пробваш да му подадеш ток от 9В батерия в името на сигурността



Тема Re: Абе май съм сбъркал с оптрона....нови [re: Питaщ]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано01.09.04 21:18



Моето захранване е модел VSK0581.
Дава малко по-големи захранвание от твоето. (7.9V за захранване и 8.4V за заряд)
Оптрона е светодиод и фототранзистор. При мен на платката има обозначения А и К от ниското напрежение и Е и С откъм 220V. Ако логиката е Анод и Катод за светодиода и Емитер и Колектор за фототранзистора значи посоката е от ниското напрежение към 220V.

И аз мисля че ще работи ако се подаде захранване на кондензатора, но все още съм настроен на вълна да си направя отделно зарядно.
Засега един път ходиме на палатка и нямаше откъде да зареждам батерията.
Ако се засиля пак да ходя вече ще трябва да намеря решение на проблема.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.