Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:43 29.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Тонколони Flatironнови  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано03.05.04 17:26



Предлагам на вниманието ви един интересен дизайн.
Той не се отличава с някаква екзотика, но това не пречи резултатите да са чудесни - дълбок, но стегнат бас, прозрачни среди и нежни високи - подходящ за вокален и инструментален джаз в средно по големина помещание.
Това е постигнато с няколко елементарни, но важни според мен решения - коаксиалност на баса и пищялката, подборът им така, че филтърът да е максимално прост и солидно иапълнена кутия с вътрешно оребряване.

Flatiron изглежда така:



Дело са на моя милост и колегата ми Рефо. Идеята за името Flatiron дойде от формата на кутията (дали ще се сети някой защо)....

Басчето е Vifa mg18wk09-08, пищялката Panasonic 902-7961.

Малко параметри:
Номинален импеданс: 8 Ohm
Номинална мощност: 50 W
Честотна лента: (-3dB) 50Hz - 20kHz, 44Hz(-6dB)
Чувствителност: 89 dB/W/m
Размери: 1100 Х 200 Х 270 мм.

Ако се появи интерес към конструкцията, мога да дам чертежите на кутийката, схема на филтъра и някои полезни съвети при сглобяването...



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Авторoceanman (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 08:49



Чудесни са Румене...И аз съм правил няколко конструкций с тази Вифа.Резултатите наистина с превъзходни.Този говорител е чудесен като съотношение цена-качество...Виждам,че и ти държиш на дизайна като мен...Поздравления...



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Автор bigASSyou (недоверчив)
Публикувано04.05.04 09:52



az 6tqx da sloja bassrefleksa po kam dolniq krai . za imeto predpolagam za6toto sa mnogo tesni -malko po-6irok e predniq panel otkolkoto D na govoritelq ili pak za6toto nazad , gledam se stesnqvat.
ama tiq kra4eta sigurno pravqt xubavi dupki v balatuma

taka kato gledam konstruktziqta otvan , dosta napodobqva Jamo , oba4e darvoto e dosta interesno , kakvo e ?



Тема Супер!нови [re: Rutcho]  
Авторvalvemaster (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 10:01



Много добър вид си им докарал, не мога да не се включа въпреки липсата ми на време...Ти ли си правил кутиите или някой майстор дърводелец? Разбира се че е добре да публикуваш и чертежите и схемата на филтъра, все пак тонколони и филтри не се изчисляват лесно (а то не е само и изчисление, ами и донагаждане на слух). А рамото на ВЧ ти ли си го правил или си ползвал нещо готово? И каква е механичната здрвин на това рамо, в смисъл не се ли появяват вибраций при по-големи амплитуди на баса? Аз винаги съм предпочитал коаксиалното разположение на говорителите (a`la TANNOY). Просто звученето е съвсем различно! А откъде си доставил пищялката (и за колко пари де ). Много добра работа, направо съм възхитен! А за името - не ми приличат на плоска (flat) ютия (iron), а на произведение на изкуството!

V.



Тема Малко подробностинови [re: valvemaster]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано04.05.04 10:57



Радвам се, че съм пробудил интрес с тези не особено претенциозни колонки.
Ама то самата идея беше точно такава - да публикувам не някаква скъла екзотика, а дизайн, който да е по силите на много хора.
Кутиите ги правихме с колегата от обикновен 18мм талашит. Фурнировани са ръчно с естествен орехов фурнир. Основите са от орехов масив. Материалът е толкова красив, че се отказахме от байц.
Ето ги детайлите за закрепване на пищялките:



Детайлът е изработен от 5мм дурал. И аз се притесняах да не вибрира, но се оказа много здрав.

Пищялките ги имаше в магазинчетата в безистените на Пиротска, бяха по 6,50лв, но напоследък не ги виждам. Ако не могат да се намерят вече, TVM имат подобен модел (12 лв).

Сега ще подготвя чертежи на кутийката и на филтрите....



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Автор Audio Man (член)
Публикувано04.05.04 12:56



А някой не мисли ли да се направят няколко двойки /чифта/ "по поръчка"??
Не искам да се занимавам с това, което не разбирам много - много голяма инвестиция на време и усилия е за мен .
Т.е. ако има интерес и от други участници тук, тези колони няма да излязат много скъпи при производството им от някой майстор и специалист



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Автор dman (познат)
Публикувано04.05.04 13:23



ммм да ,доста добри идеи има събрани в тази конструкция...
съз змея сме много любопитни как ще се отразил коаксиалния монтаж
на високите върху иначе доста добрите среди на MG...
въпроса е дали ще е възможно да ги чуем някой път....



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Авторemil (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 15:03



gotini sa kolonite i as bih iskal da gi chuq



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: dman]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано04.05.04 15:09



Коаксиалният монтаж има и предимства и недостатъци спрямо коинцидентния.
Предимствата са подобрената диаграма на насоченост (при коинцидентния мембраната на баса играе и ролята на рупор, който насочва допълнително), по-добра ремонтопригодност и по-проста конструкция на пищялката, което дава по-линейна характеристика.
Недостатъците са по-лоша фазова сходимост (но това се оправя с филтъра) и частично закриване на басовата мембрана.
Резултатът на слух е една яснота в звуковата картина. Специално при акустично записаните парчета чудесно може да се определи къде се намира всеки музикален инструмент.
Кололнките могат да се чуят, но вече се намират в Пловдив. Все пак може да се организира едно слушане ...



Тема Re: Тонколони Flatironнови [re: Rutcho]  
Авторpitan4o (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 17:16



e ne mojaxte li prosto da slojite edin 6irokolentov v sa6tata konstruktziq i bez filtri i sas sa6tata naso4enost i s po-golqma 4ustvitelnost nai-veroqtno.........




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.