Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:25 04.07.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: зa форматанови [re: bigASSyou]  
АвторJTl (Нерегистриран)
Публикувано06.03.04 00:50



Да ти кажа мога да ти направя сфера от дърво примерно орех.Дияметър около 55см с отвор за 8 инчов бас но проблема е че едвя ли ще можеш да си го позволят много хора в БГ , или ако могат то това избщо не ги интересува.



Тема Re: до Rutchoнови [re: Rutcho]  
АвторJTl (Нерегистриран)
Публикувано06.03.04 01:00



Rutcho не се засягай толкова де.Човешко е да се сбърка.То пък на Вас в този клуб човек да не Ви каже нещо.
Какви колони ще сиправя си е моя работа да.А хайде като сме тръгнали да говорим за дръвца, за пък си сигурен че чамът не е подходящ защото е с малка здравина, ако само това му е проблема.
Не виждам на плоскост от чам с дебелина 30мм какво му не е здравото? В крайна сметка колони ли са това или какво.........танк ли ще минава през тях?

И пак повтарям не се засягай толкова.Няма да ти падне реномето в клуба щото някой може да се обърка и да изкаже съмнения в компетентноста ти.



Тема Re: до Rutchoнови [re: JTl]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано06.03.04 14:12



Тук не става дума нито за реноме, нито за компетентност, за за добър тон.
Аз не съм си позволил да го наруша откакто съм в този форум и логично е да очаквам същото и към мен.
Чамови колони съм виждал да се правят, но този материал има голяма склонност към вътрешни резонанси и "украсява" музиката с призвуци, каквито няма в оригиналния запис. Но на майсторите на радиа от 50-те години това много им се е харесвало, та са правели панелите, на които се монтира говорителят именно от чам.
Точно това свойство на чама го прави незаменим в лютиерството. Там се търси именно това - широка гама от резонанси, за да може цигулката да дава богат тон.
Другата причина е, че чамът е твърде лек. За да не резонира като цяло, колоната трябва да бъде със значително тегло, проппрционално на звуковата и мощност. Някои дори поставят върху колоната тежести и басът чувствително се подобрява. Можеш да го опиташ с произволна колона.
Именно поради лекотата си за колони не се използва едно превъзходно от акустична гледна точка дърво - липата. Но именно от липа се прави най-качественият талашит за тонколони.



Тема Re: до Rutchoнови [re: Rutcho]  
Автор дp.Kиpилoв (минаващ)
Публикувано06.03.04 17:13



Аз съм с чамови колони, които Ручо не хареса, но това не беше повод за каквото и да било разваляне на добрия тон... :-)
Моите наистина са от 30 мм. чам, макар и не масивен (слепени летви, но добре изсъхнали) и са пълни с бетон в основата... не знам как ще звучат до други от орех например, но за 40-те си вата колкото е говорителят и за 10-тината вата до които много рядко ги надувам, мисля че чамът не се справя много лошо...може наистина да оцветява...когато ги галя с рука докато свирят мисля, че вибрират много по-малко от повечето фабрични колони, които съм докосвал...

I like eveything, but mediocrity...


Тема Чамов планар - любопитна екзотиканови [re: дp.Kиpилoв]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано06.03.04 17:32



Един от първите планарни говорители представлява двуслойна чамова дъска с размери примерно 500Х1500Х3,5 мм, върху която е закрепена по специален начин трептяща система от говорител, така, че мембраната да е самата дъска.
Конструкцията и е така нагласена (нарочно не казвам изчислена), че поредицата от резонанси да дава сравнително равномерна честотна лента примерно до 8KHz, което е било много добро постижение за времето си. Подобна схема беше публикувана в българското "Радио" през 60-те. Но при конструкция като тази важи единствено законът на пробите и грешките...



Тема Re: za Rutchoнови [re: Rutcho]  
АвторJTl (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 00:33



Според теб, а и според другите де ще се получи ли добра хорна от МДФ и шперплат.
Примерно горен и долен "капак" да са от МДФ,а двете страни който са извити да са от шперплат, защото се извива лесно. По този начин може да се получи и в четирите посоки даже.
Мисля да направя две хорни за 8" говорител но искам все пак да се информирам малко,защото последните месеци нямам време и нерви да създавам неща който я станали я не.
Иначе мисля че 25 по 50 см преден отвор, и около 60 см назад мисля че ще се получи добра "фунийка"
Какво ще кажете?



Тема Re: za Rutchoнови [re: JTl]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано08.03.04 14:09



Има доста хорни, направени точно по този начин.
Отвътре ненужните въздушни кухини се пълнят с пясък, така, че шпертплатът е достатъчно да е 12мм например.
Хорната обаче трябва да се сметне и изпълнението да е прецизно, иначе резултатът няма да те зарадва. Ако се спреш на някакъв говорител, ще се опитам да ти намеря конструкция за него...



Тема Re: za Rutchoнови [re: Rutcho]  
АвторJTl (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 14:49



Еми аз в наяалото искам да експериментирам само и затова едва ли ще се спря на скъпи говорители.
Няма ли някакави формули или нещо подобно за да може да се изчислява, както е при стандартните кутии?



Тема Re: za Rutchoнови [re: JTl]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано08.03.04 17:05



Има софтуер за изчисление на самия хорн, но от това до конструкцията на готова кутия има доста път. Затова повечето хора предпочитат готово конструитрана кутия. И ... грешат! Тук повече от всякъде другаде важи правилото, че кутията се конструира според говорителя, а не обратното.



Тема Re: za Rutchoнови [re: Rutcho]  
Авторtube (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 18:05



az sa6to sam pravil nqkolko horna , no po gotovi proekti . interesuva me iz4islqvaneto im . a kak se kazva tozi software.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.