Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:32 30.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема DIY предусилвателнови  
Автор 3aropka (новак)
Публикувано02.02.04 15:28



Започнах да си мисля как да си направя предусилвател и май ще е интересно да обсъдим проекта тук.

Какво мисля да има вътре:
- 4 входа превключваеми като балансни/обикновени
- превключвател на входовете
- превключваем атенюатор с 2-3 степени на входовете
- самия предусилвател
- изходен атенюатор за регулиране на силата на звука (volume) с 64 стъпки по 1dB
- балансни изходи
- захранващ блок
- микропроцесорно управление на всичкото това с бутони, дистанционно и LCD и памет за всички настройки

Всички превключватели мисля да са с релета за да се осигури достатъчно качество.

За аналоговата част още не съм решил. Може би ще е нещо като Aleph-p но май с JFET транзистори ще е по-добре.

Така че всеки който иска може да се включи с идеи.



Тема Re: DIY предусилвателнови [re: 3aropka]  
Автор quad ((bg))
Публикувано02.02.04 16:32



vsa6tnost predusilvatelite 6te sa razli4ni,mikrofonni,ot deckove,..
2-3 stepeni na vhodovete,tova v smisal v zavisimost ot vhodniq signal koi ateniuator(vhoden delitel)6te se vkliu4va.Pravilno li sam razbral zamisala na proekta?Upravlenieto 4rez posledovatelno reduvane na vhodovete li 6te e,ili direktno ot 2 na 4 vhod primerno.
Misli6 li da ima vazmojnost za kareoki?Taka opisaniqt variant ot 3aropka v posta mu e podhodq6t idealno za home predusilvatel,no s cel po-golqma universalnost dobavqneto na ne6to kato smesitel,ne bi bilo izli6no.
3aropka predi vreme pisa 4e si napravil DAC,6te vkliu4va6 li i nego v predusilvatelq?Moje li malko pove4e info za nego?



Тема Re: DIY предусилвателнови [re: quad]  
Автор alnico driver (2 tesli v 0,9mm)
Публикувано02.02.04 18:10



pretegli ideiata za pasiven pred

ednotaktov triod+ alnico 6iroka lenta v horna


Тема Re: DIY предусилвателнови [re: 3aropka]  
Автор .zmej. (някакъв)
Публикувано02.02.04 18:53



Ами в момента съм направил едно 'почти' такова нещо, само че е пасивно...
Стъпката ми е 1.5dB, общо 15 релета, максимално затихване 71dB... На 1dB много стъпала стават и много релетa отиват, пък и по-сложно става управлението... Ако искаш дай поща, да ти метна схемата и платката (Orcad 9)...
Фактически го разделям на две - управлението на входовете е пак с релета и става на задната плоча, т.е. платка (там, където са монтирани чинчовете, евентуално XLR-ите), оттам сигналът отива към 'пасивното Volume'...
Kолкото до микропроцесорното управление, това е единственото нещо, което още не съм подкарал съвсем - просто нямам време, но един pic16f877 примерно би ти свършил всичката работа - клавиатура 4х4 (общо 8 крака), LCD c 44580 на Хитачи (общо 6 крака), управление на Volumeto (2 + броя на каналите крака), и останаха още една камара крака... ПИК-а си има E2PROM, така че имаш и памет за настройките... А с този процесор съм го замислил...
Колкото до преобразувателите от нормален вход към балансен изход - много съм мислил, но не съм стигнал до приемливо решение, така че и на мен ще ми е интересно...



Тема Отговоринови [re: .zmej.]  
Автор 3aropka (новак)
Публикувано02.02.04 19:45



1. Ако е предусилвателя е пасивен няма как да преобразувам ефективно небалансен вход към балансен изход (крайните стъпала са ми с балансен вход). А това е главната ми цел.
2. С 6 релета лесно се првеключва атенюатор до -63 dB със стъпка 1dB. Състои се от 6 стъпала със затихване 1, 2, 4, 8, 16 и 32 дБ.
3. На входа ми се струва добре да има също атенюатор за да не претоварвам аналоговата част със силни входни сигнали.
4. Входовете ще се превключват в произволен ред.
5. Мисля си, че ще е добре ако се помнят индивидуални настройки за входния и изходния атенюатор и типа на входа за всеки избран вход.
6. Миксерът ще усложни много схемата (искам всичко да е с релета) а и не ми е нужен.
7. Не съм работил с PIC, но имам опит с MCS51. Мисля да използвам АТ89C51 + 2402 EEPROM. LCD ще е стандартен 16X2 символа (такъв имам), за клавиатура ще ми трябват 4-5 клавиша, а за усилване мисля да сложа едно голямо хубаво копче, което да се върти и с оптрони от мишка да му чета посоката и скоростта.
8. За аналогова част в момента използвам леко модифициран вариант на Aleph-P, но май с JFET двойки транзистори ще шуми по-малко (не че сега е много).
9. Не съм правил DAC (за съжаление), но след предусилвателя ще се пробвам (вече имам AD1955).
10. И още нещо: предусилвателя ми ще има изходи за дистанционно включване на крайните стъпала, които са с оптрон + усилвател + реле за 230V на захранването.



Тема Re: Отговоринови [re: 3aropka]  
Автор .zmej. (някакъв)
Публикувано02.02.04 20:25



2 -> това имах предвид, че се получават много стъпала... Моите са 2...
Колкото до врътката за Volume-то, едно време го правих и с мишка (тогава броях от 0 до 1023), ама не е много гот. За твоя случай ще да е много бърза, имаш да делиш... Поръчах си от фарнел едни 16-cycle енкодери Бърнс 3315С за по 5 кинта парчето (ордеркода им е 653019), виж ги... Не са лоши, само че са много миниатюрни и 'нежни', та не знам как ще им крепя врътката...
А за преобразуването - как го правиш?

Колкото до ЦАП-а... Навремето бях тръгнал натам (даже и дсп имаше), но нещо го зарязах... Ще го постна някъде (дотам, докъдето съм стигнал) и ще отворя някоя нова тема, ок? Така или иначе доста народ ще има да блъскаме по този въпрос, май ще е по-добре "да поблъскаме заедно" и да ползваме опита на другите...



Тема Re: Отговоринови [re: .zmej.]  
АвторbigASSyou (Нерегистриран)
Публикувано03.02.04 09:41



vij tuk :

http://www.radioland.mrezha.ru/tuner.htm

rusnak pravi FM tuner.razgledai info-to za displeq , visko e opisano mnogo dobre.i sas kutiqta se e spravil otli4no.
vse pak ne e lo6o da pomisli6 za iznasqneto na predysilvatelq v otdelna kutiq , a drugoto , koeto si zamislil da ostane ne6to kato kontrolen tzentar.nai-dobriq na4in za zaxranvane na predysilvatel e s akomylatorna bateria.

pomisli i zadaljitelno li iska6 distantzionno , a sa6to i za kontrola na zvuka , sega popadam slu4aino na edna sxema :

http://www.aaroncake.net/circuits/volume.htm

s dva butona + i - , oba4e ne znam s kakva stapka.glavnoto i predimstvo e 4e e elementarna



Тема Идеинови [re: 3aropka]  
Автор Audio Man (минаващ)
Публикувано03.02.04 10:54



Най сетне нещо направи си сам....
За преобразуването балансно-небалансно имам идеи за няколко типа схеми....
Атенюаторът е добре замислен, но може би ще трябват няколко междинни буфера/усилвателя. Има един много добър чип - PGA 2311 май беше, от Тексас. Но е скъп. Релетата са по-евтини!
Атенюатор на входа-добра идея.
За предусилватели има много различни и маниашки идеи с ФЕТ и Бипол. транзистори. При високи импеданси и ФЕТ изпълнение са необходими каскоди, за да няма високи изкривявания. Аз имам хубав 7-канален потенциометър, който за съжаление е цели 100 килоома и има повече шум , отколкото бих искал.
За доста стъпала могат да се използват хубави операционници.
Имам опит с ЦАП-овете, АД1955 изисква програмиране, за да работи в режима, който искаш. Ако напишеш софта, мога да ти помогна с хардуера за този чип, който е подобен на АД1853. Един хубав тактов генератор ти е много необходим. АД-то може да се използва и като регулатор на усилването с неговите 120 децибела динамика. Един външен атенюатор -10..20 дБ ще нарпави едно чудесно хибридно решение с динамика над 110 дБ при нива до - 30 дБ
Стандартни +12Волта изходи могат директно да ти управляват релетата
Успех



Тема схема на изходния атенюаторнови [re: .zmej.]  
Автор 3aropka (новак)
Публикувано03.02.04 17:33



Ето я и схемата


За релета съм избрал едни руски, херметизирани с позлатени контакти.



Тема Re: схема на изходния атенюаторнови [re: 3aropka]  
Автор dman (непознат )
Публикувано03.02.04 20:11



добър избор са релетата. никакъв шум не вкарват ,няма прислушване между
каналите /не се 2 в 1 :) / ,и най важното вече 2,5 години работят в усилвателя ми безотказно..
ако се не лъжа на поп богомил ги има..не че ми е приятно да пазарувам от там..
никак даже.. :))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.