Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:48 28.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Усилвател за слушалкинови  
Авторx-man (Нерегистриран)
Публикувано28.08.03 15:34



Интересува ме схема на такъв усилвател в клас А, с температурна стабилизация, ниски изкривявания и шум (особено последното), незначително постоянно напрежение на изхода, максимална мощност 200mW на 32ома (такива са слушалките) и да е с достъпни транзистори.
Може да има ОУ.
Входно напрежение 1V еф.
Имам достъп до следните ОУ - NE5532, OP27, OP2177, OP37



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: x-man]  
Автор Audio Man (непознат)
Публикувано28.08.03 16:23



Има много маниашки в www.diyaudio.com
Може и проста схемка с NE5532 i BD139/140 s 100-200mA Iq /tok na pokoj/ - wiv pred- usilwatelq Belcanto...



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: x-man]  
Автор end ()
Публикувано28.08.03 22:48



Аз ти предлагам да си направиш еднотактно стъпало - един mos транзистор, още един за генератор на ток в сорса и един fet на входа за усилване по напрежение. Естествено без обратни връзки. Има сума ти такива схеми в нета.


Ето ти една подобна схема от сайта на Андреа Чифоли - не е за слушалки, но може да я ползваш за отправна точка. Аз слушам на такава.

Редактирано от end на 28.08.03 22:57.



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: Audio Man]  
Авторx-man (Нерегистриран)
Публикувано30.08.03 02:02



Хм - странно съвпадение. Почувствах се странно още щом прочетох NЕ5532 и BD139/140. Точно тази схема съм реализирал (по-точно само частта с усилвателя за слушалки). Ма нещо ми се дъни и ме мързи да видя дали съм объркал нещо. Поначало тя е с малка мощност и май не беше за 32 ома (не помня). Като я пуснах се оказа че свири слабо, а като получи по-висок сигнал на входа и се претоварва ОУ (сработва токоограничението май).
Абе може да съм объркал нещо, щото напоследък само като я включа поседи 6-7мин и започва един такъв ужасен брум...
Но сложих TL082 щото NE5532 просто не издържа май. Има нещо... може би усилването на крйните трнзистори е малко и товарят ОУ... така си мисля, но може и друго да е.
Сега се сещам че като пипна стабилизаторите единия е чувствително по-топъл от другия.

Поначало ми се струва че не е за такива слушалки тази схема и затова реших да попитам за нещо изпитано.



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: end]  
Авторx-man (Нерегистриран)
Публикувано30.08.03 02:13



MOS - хм. Не че имам нещо против тях, но като отида в магазина и попитам ме гледат като гърмени зайци и все едно че съм им виновен за нещо (някаква много странна комбинация). Имам предвид такива дето по принцип не се ползват в телевизори (щото май повечето магазини са си баш за резервни части).
По съм склонен нещо с ОУ.
Предполагам това еднотактното има и изходен кондензатор...
Нищо конкретно против определени схемни решения - просто вътрешно чувство.



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: x-man]  
Автор дp.Kиpилoв (новак)
Публикувано30.08.03 16:26



Много погрешно вътрешно чувство...
Освен това не знам да има ОУ , на което изходните транзистори да работят в клас А

I like eveything, but mediocrity...


Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: дp.Kиpилoв]  
Авторx-man (Нерегистриран)
Публикувано31.08.03 01:08



Няма, и какво от това. ОУ се слагат навсякъде, включително и в СД плеарите. Не вярвам да са почнали да ги правят в дискретно изпълнение.
Не съм чувал нито един от тези "простите" усилватели, не мога да споря за техните качества. Но имам чувството че там цари някакъв вид максимализъм - давай сега ще слагаме С и ще пускаме I колкото можем.
Досега никой не е казал аджеба с какво клас А е по-добър от клас АБ при едно и също ниво на изкриваванията (които и да е). Звучи ми твърде непрофесионално изказване от вида - еди кой си усилвател свири по-меко или по-твърдо, по-чисто и т.н. Ами добре - свири така. Не съм някой който претендира да е с кой знае какъв слух, но все пак - на какво се дължи това по-добро свирене, на кои характеристики. Нали все пак ако трябва да правим усилвател ще се стремим към определени характеристики - е как да го направим добър, като имаме само мнението че свири добре или недобре.
Ако нелинейние, фазовите, честотните, интермодулационните изкривявания и шума не са критерий, тогава какво ...

Подобен мит цари и при лампите (не оспорвам тяхното звучене, но ламповите усилватели не могат да се сравняват по линейност с транзисторните). Все още много хора не знаят, че тяхното звучене се дължи именно на наличието на хармоници на изхода.

Просто не разбирам. Някои ще кажат - първо чуй, после говори - добре, ще чуя, но пак няма да разбера.

Милиш ли, че дори да е клас АБ, усилвателя не може да има незначителни изкривявания?

Надявам се да не е станало твърде емоционално и че не съм те засегнал с изказването си - то няма такава цел. Просто си мисля, че докато няма конкретни доказателства не е коректно да се дават едностранчиви отговори.

На цвят и на вкус няма приятели!



Тема Re: Усилвател за слушалкинови [re: x-man]  
АвторClass A (Нерегистриран)
Публикувано01.09.03 23:03



http://headwize2.powerpill.org/projects/index.htm
На този сайт има десетки пробвани схеми за усилватели за слушалки.

"Досега никой не е казал аджеба с какво клас А е по-добър от клас АБ "

Е аз да кажа :-)
При работа в клас А усилвателния елемент работи в линейната част на характеристиката си (ако е правилно проектирана схемата, а това прави относително лесно, особенно за лампи)

"Звучи ми твърде непрофесионално изказване от вида - еди кой си усилвател свири по-меко или по-твърдо, по-чисто и т.н."

Ами когато чуваш повече от музиката, повече и по ясно инструментите, това не е ли по-добрия усивател?

"Подобен мит цари и при лампите (не оспорвам тяхното звучене, но ламповите усилватели не могат да се сравняват по линейност с транзисторните). Все още много хора не знаят, че тяхното звучене се дължи именно на наличието на хармоници на изхода. "


МОГАТ!!! Ламповия триод е достигнал висока линейност за нуждите на тефонните компании преди да се измисли обратната връзка. За пример : триода 300B е конструиран 1927, а обратната връзка е внедрена 4-5 години по-късно. 300B и досега се смята за еталон. Даже е възобновено производството на оригиналните триоди от Western Electric.
За хармониците: всички усилватели вкарват харминични изкривявяния !!
Лошото е че транзисторите вкарват повече четни хармоници, кои се възприемат от слуха по-зле.
А иначе сам слушал трансисторни улилватели NAD3020е, ROTEL(не помня кои модел точно, но бая по-скъп от NAD-а) и сравнени с подобрен руски лампов ПРИБОЙ звука им беше по-беден и непълен.

Брей много изписах а има още... :-))

Успех с усилвателя !!!



Тема Class Aнови [re: Class A]  
Автор Audio Man (непознат)
Публикувано02.09.03 13:12



А това по-голямо "богатство" на Прибоя не е ли /случайно/ благодарение на Хармоници???
Не забравяй, че някои, като мен например, искат по-верен, а не по-Богат звук. Първото означава качество на възпроизвеждането /така да се каже/ а второто - личен вкус /който всеки има/.
Твърдо вярвам, че по-ниско ниво на хармоници и интермодулац. изкр. Означава по-верен звук.
А има ли схема с 300B s THD<0.001% ???? А има ли изходен трансформатор с подобно ниво изкривявания????



Тема ЛамБите просто са различнинови [re: Audio Man]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано02.09.03 18:10



"Прибоят" е признат като изключително несполучлив усилвател с нетипичен за ламповите стъпала звук.
За верността на звука - кой може да каже кой звук е по-верен? И откъде накъде да се хващаме за един параметър и да го обявяваме за всеобщ критерий за качество?
Знаеш ли например колко процента нелинейни изкривявания имат собствените ти уши? Ще останеш поразен, ако научиш.
А колко нелинейни изкривявания има на 50 херца един добър басов говорител?
Разбира се, не пренебрегвам този параметър, както и който и да е друг, при равни други условия усилвател с по-ниско THD звучи по-добре.
Но опитът ми е показал, че 2-3 параметъра В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не могат да дадат представа КАК именно свири един усилвател.
А неговата работа е именно да свири.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.