Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 01.07.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Правени колони - мисията (не)възможнанови  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано08.05.03 19:54



С риск да стана досаден (темата е доста коментирана) ще задам няколко въпроса:

1. Възможно ли е да се направят колони в домашни условия, които да са съизмерими поне с ниските серии на известни акустични фирми.
Примерно Dynaudio, Celection, B&W и др. (които не съм и чувал ) в ценовия клас 1000-2000лв.

2. Ако е възможно, дали е икономически разумно, ако трябва да се правят примерно с Fostex и само говорителите отидат на 1000лв., дали си заслужава да се спестят 200-300лв. ? Може ли да се направи разбор на цената на една тонколона - говорители, филтри, кутия, клеми, др материали и т.н.

3. Нещо за качеството на Vifa? Какви други говорители има на пазара в БГ?

Нека който има желанието и търпението да ми отговори да посочи и някакви цени (може и без адреси и тел. за да няма скрита реклама)

Предварително благодаря.

Nablijawa 24 mai, da ne zabrawiame K&M



Тема Re: Правени колони - мисията абсолютно възможна!!!нови [re: tony]  
Автор Гyщepът oт дъpвoтoМодератор ()
Публикувано08.05.03 20:28



Мда, и аз ще стана досаден с моите приказки тук, но това е!
Така, първо колоните които съм предлагал тук са правени, второ абсолютно могат да надминат средните класове на посочените фирми, а дори и да сте ограничен в рамките на 600 лева пак може да говорим за много високо качество достигащо модели на посочените фирми, а разбира се за 1400 лева например може да излезем на директен тест срещу dynaudio (например) за 6000 лева (знам за какво става въпрос).
Говорителите които са използвани са правени, от което се гарантира голямото им качество (неметална основа на шпулата, специални магнити, медни сърцевини и т.н.).
Но последно:
за 600 лева ще останеш много доволен, а за 1000 лева- гръмнат. Колкото до външният вид (той притеснява всеки)- тои зависи от избора на клиента и колко от цената да е звук и колко външен вид, но става въпрос за нещо което въобще не прилича на издялана колона, а на готов за продаване продукт с необходимия външен вид.



Тема Правените колони - за или против ?нови [re: tony]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано08.05.03 21:15



След като изчетох доста спорове в този и други форуми относно "правените" тонколони, реших да внеса малко яснота по въпроса за тези, които се колебаят дали да си купят маркови тонколони, да се опитат сами да си сглобят, или да поръчат на някого да им направи.
Като начало нека уточним понятието "правени" тонколони. Формално погледнато, всички колони са правени от някого, освен ако някой не си мисли, че си растат сами по дърветата например. Така, че определено по-важно е дали са НАправени и как точно. С други думи дали е сполучлив резултатът от правенето. Опитът е показал, че калпави колони се срещат както при марковото производство, така и при самоделките.

Нека се спрем съвсем накратко върху процеса на създаване на едно истинско озвучително тяло.

1. Създаване на проект за високоговорителите, от които ще бъде изградено.
2. Производство на прототипни говорители и измерване параметрите им.
3. Конструиране на озвучителното тяло.
4. Производство на прототип и измерване характеристиките на изделието.
5. Прослушване на прототипа от експерти
6. Създаване на промишлена технология за производство на компонентите и на цялото изделие.
7. Финансова оценка на въпросната технология и определяне цената на това изделие
8. Изработка на промишлен образец и измерване характеристиките му
9. Внедряване в производство

При незадоволителни резултати при някой от изброените етапи се изпълнява предшестващият го, докато не са задоволени всички изисквания на проекта. Ако например озвучителното тялло се окаже с твърде висока себестойност (точка7) се налага промяна на технологията, то да бъде направено по-евтино, при което може да се наложи някакъв компромис с качеството на отделните компоненти и материали (а и на цялото изделие като резултат).

Това важи основно за малкото фирми, които сами си конструират и/или произвеждат високоговорителите. Не съм правил статистика колко от реномираните компании го правят, но тя би била много шокираща. Много от тези фирми просто сглобяват озвучителни тела с говорители, произведени от други. Типичен пример за това е фирмата Infinity, която дълги години беше на върха с High-End модела си IRS, изработен изцяло с говорители на японската фирма Fostex. Друг такъв пример е Wilson Аudio, които дори не са се фокусирали върху отделен производител, а просто избират най-добрите компоненти на пазара и сглобяват от тях изделията си.

Има и компании, които са само производител на високоговорители, без да създават от тях тонколони. Това не означава в никакъв случай, че качеството им отстъпва на високоговорителите, включени в готови акустични системи. Напротив! Купувачите на компоненти обикновено са конструктори или фирми, които често разполагат с необходимата апаратура за измерване, за разлика от купувачите на готови тонколони. Така, че да се замаже някакъв дефект от производителя е доста трудно, докато на много хора е известно колко трикове могат да се приложат в тази насока в едно готово озвучително тяло.

Защо захванах да обяснявам всико това?
Искам да стане ясно, че критерий за оценка на една тонколона не бива да бъде дали тя е правена от известна марка или от конструктор "на свободна практика". Хората, които се занимават с High-End знаят, че изделията на такива аудио корифеи като Сусумо Сакума или Жан Хирага могат многократно да надхвърлят цената на аналозите си серийно производство и въпреки това ценителите са склонни да чакат месеци, за да закупят някоя тяхна творба.

Добре де, но как да отличим добрия конструктор от самохвалкото?

1. Добрият конструктор разполага с достатъчно прецизна тестова и измервателна апаратура, която в никакъв случакй няма да пропусне да ви покаже. Достъпът до акустична камера, въпреки нароилите се компютърни продукти като MLSSA, все още е критерий за грамотно провеждане на изпитанията. Между другото, повечето от потребителите на въпросните продукти също ползват камера, въпреки уверенията на производителя, че всякакво помещение е подходящо.
2. Ако някой започне да ви убеждава, че е толкова добър, та измервания не са му нужни, просто му пожелайте лек ден и потърсете друг. Наистина, за крайния резултат решаващият фактор е чисто субективен, но акустичните сесии са нужни чак след като е изминат целият останал път (в нашата схемичка по етапи това е чак точка 5).
3. Един истински конструктор ще ви покаже други изделия, направени от него или ще ви насочи към свои клиенти. От личен опит зная, че повечето от хората, притежатели на акустични системи, конструирани от мен, на драго сърце ще поканят други хайфисти, за да ги чуят, а защо не и да се похвалят!
4. Ако искате озвучително тяло по поръчка, един добър професионалист ще ви разпита подробно каква музика слушате, по кое време на деня, колко силно, ще се осведоми за вида и размерите на помещението, където ще разположите колоните, както и вида на останалите компоненти на вашата апаратура.

Веднъж вече споменах за предимствата и недостатъците на "правените" томколони. Нека ги повторя пак.

ПРЕДИМСТВА

1. Изделието се изработва точно според изискванията на клиента. При "конфекцията" винаги ще има нещо, което да не му е по вкуса.
2. Крайният резултат със сигурност ще бъде тестван и при нужда индивидуално настроен.
3. Елементите могат да се подберат много по-щателно и с по-малко компромиси.
4. Не се правят и компромиси с цел по-висока технологичност и бързина на изработката. Ако един конструктор сметне, че е добре да речем върху мембраната да се нанесат пет слоя импрегниращ материал и всеки да съхне по една седмица, няма да се поколебае да го направи, което във фабрични уловия е малко вероятно.
5. Голяма част от себестойността на фабричните изделия се пада на разходите за маркетинг. Логично е, че доста голям процент от цената се плаща за марката.

НЕДОСТАТЪЦИ

1. Марковото изделие се продава по-лесно. Ако решим да си сменим "правените" колони, ще срещнем по-ограничен кръг от купувачи.
2. Направата на качествено озвучително тяло отнема време. За хората, които предпочитат да отидат в магазина и за един час вече да са се сдобили с тонколони, един месец е неприемлив срок.
3. Можем да попаднем на пишман майстор.

Брей, то се получи цяла статия! Така или иначе, ще се радвам ако с нея помогна на хората, решили да се сдобият с озвучителни тела да направят избора си по-добре. И дежурната ми препоръка: преди да изберете, чуйте колкото се може повече неща! Човек слуша музика, за да си достави удоволствие. Нека изборът бъде собственият ви вкус!

Който пие бира, не умира!


Тема Re: Правените колони - за или против ?нови [re: Rutcho]  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано08.05.03 22:30



Наистина си е цяла статия, но пък си заслужава да се чете.
Между другото бях сигурен че вие двамата ще сте сред отговорилите.
Благодаря за бързите отговори, но утре ще ги усмислям, тъй като вече съм пил малко ракия... и бира ... и яйца.



Тема Re: Правените колони - за или против ? [re: Rutcho]  
Автор analogbox ()
Публикувано08.05.03 23:20



....e tva e otgovor.



Тема Re: Правените колони - за или против ?нови [re: analogbox]  
АвторFlea (Нерегистриран)
Публикувано09.05.03 16:45



първо искам да питам толкова скъпо ли излиза да си направиш колони
аз работя в националното радио, там се използват преработени български колони тонакс 08 за монитори
реших 4е трябва и аз да си направя такива. човека който ги прави ми помогна. вярно малко бавно станаха ама мисля, че си заслужава чакането.
прослушвахме ги с измервателен микрофон, и вадеха сравнително гладка честотна характеристика, после с правоъгълен сигнал и се получаваше много добро (да не кажа перфектно) напасване.
колоните (без труда) ми излезнаха към 200 кинта 2 те.....
не знам колко са качественни ( тъй като не съм слушал много на други в тоя клас), но според си заслужават парите



Тема Re: Правените колони - за или против ?нови [re: Flea]  
Автор Гyщepът oт дъpвoтoМодератор ()
Публикувано10.05.03 18:36



О, отговорът е много относителен, за някои едни колони са добри, а за други не. Някои хора си правят колони и са доволни от себе си дори при наличието на някакъв звук от тяхното произведение, а пък други искат тотален hi-end и дават ужасни суми за създаването му.



Тема Pitankaнови [re: Rutcho]  
Авторposeydon (Нерегистриран)
Публикувано11.05.03 00:05



Ot napisanoto razbrax che se zanimavash s izgotvane na ozvuchitelni tela i akustichni sistemi. Shtom e taka az mnogo iskam da si napravia subwoofer no ne razpolagam s neobxodimite znania. Kaji dali se zanimavash s takiva neshta i eventualno kolko bi mi struvalo da mi se sglobi edin sreden ne moshten bas za ozvuchavane na staia s razmeri 20kv. metra. Pishi ili tuk ili na maila mi poseydon@top.bg



Тема а това дали е добро решение?нови [re: tony]  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 11:44



Нямах много време тези дни, но все пак вчера успях да отида до ПАС.
Там ми предлагат следното решение:

Говорители Seas W21EX-001, E004,
http://www.nqld.com.au/SEAS/media/E004.PDF
http://www.snippets.org/ldsg/graphics/seas/e004r.gif
и високи
Vifa PL27TG35-06
http://pas.hit.bg/tweeters.htm

общо двата чифта за около 660лв. Ще ми дадат разработен и тестван проект (казват в акустична камера) за кутиите и филтрите.
Малко ме притеснява факта, че Seas Е004 са хартиени (макар и "specially treated").

Заслужава ли си да търся майстор за ръчна изработка на говорителите и може ли да се достигнат по-добри параметри и вярност на звученето ?
Къде другаде да търся прилични говорители на прилична цена?

Гущер, четох някъде тел. на "твоя" майстор, но не мога да се свържа.
Може ли да ми го пратиш на cholakov75@mail.bg



Тема Re: а това дали е добро решение?нови [re: tony]  
Автор Гyщepът oт дъpвoтoМодератор ()
Публикувано17.05.03 22:56



Това че са хартиени не е никакъв проблем-само това да знаеш!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.