Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 20.06.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема чипове и звук ?!нови  
Автор end ()
Публикувано16.05.02 22:22



За лампите нещата са ясни -има звук,при транзисторните с дискретни елементи не е съвсем ясно какъв ще е крайния резултат-има много ако
Въпроса ми е дали някой е правил или слушал крайно стъпало изградено с мощен чип и при това звука да му е харесал? Някой да е правил нещо на базата на TDA 7294 ?



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: end]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано17.05.02 00:05



Слушал съм TDA7294. Определено е много добър. То се вижда и от характеристките му. Пък и за този чип само добри думи се чуват.
А пък стъпало с ИС слушам постоянно - моя Техникс е с такова схема - някаква разновидност на STK. Разбира се не е зле като за марката. Стъпалата с интегрални схеми в комерсиалните разработки от много години вече са само интегрално изпълнение. Обаче не съм слушал лампи за да мога да правя сравнение



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: end]  
Автор DTMF (титуляр)
Публикувано17.05.02 19:18



Направих си усилвател с СТК ама и аз нямам база за сравнение

Fen club BulFon


Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: DTMF]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано17.05.02 21:50



СТК са много добри интегрални усилватели. Производство на Sanyo хибридни ИС, за разлика от TDA на ST които са изцяло полупроводникови, обаче са доста по-големи от ТДА. Доста маркови усилватели се произвеждат именно със СТК-та. Лошото им е че някои нямат вградени защити и други някои вериги за разлика примерно от ТДА7294, която си има всичко. Определено мога да кажа, че интегралния усилвател е по-добро решение от транзисторния въпреки, че много хора може да възразят.



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: DAMON]  
АвторTube (Нерегистриран)
Публикувано18.05.02 03:06



Аз съм този който ще възразя че интегралните усилватели са по хубави от дискретните?:-)Не твърдя че дискретните са по хубави.....ама какво значи всъщност по добри???
По добри са в смисъл че си купуваш от магазина един чип за пет пари, слагаш му два три чарка отстрани / то вече и толкова няма:-)/ и усилвателя готов!Не си играеш да настройваш режими а освен това имат висока повтаряемост, тоест параметрите не се влиаят кой знае колко от монтажа.Истинското им достойснство/според мен/, е че като всяка интегрална структура транзисторите в двете рамена са с еднакви параметри.Ми не се сещам за друг плюс???Може и да съм пропуснал нещо:-)
Я да видим сега минусите!Утежнен топлинен режим!По скъпо ти излиза да го ремонтираш.....евентуално:-).Да не изброявам всичко, то е ясно:-)
Що се отнася до звука......ами добре звучат:-)Като за усилватели "средна хубост".И понеже се спомена за серията STK, мисля че наистина са добри.Навремето /трябва да има вече 10 години/ бяха доста популярни и си спомням че си бяп правил нещо с STK050, STK080 и останах с добри впечатления.И макар да ги използват в някой комерсиални модели не съм чул за наистина хубав усилвател изграден на интегрални схеми!С чипове се правят Техникс и Сони докато в елитния клас като че ли все още транзисторите държат фронта.И мисля че добре оразмерения транзисторен усилвател с качествени и внимателно подбрани елементи, позлатените превключватели и т.н. са доста далеч от чиповете за 10 лева на гетинаксови платки с тънки пътечки:-)
А за сравнение между интегрални и лампови усилватели мисля че не може да става дума!Просто нямат допирни точки.Ламповите се правят с една цел:постигане на добър звук!Докато в интегралните е заложена идеята за ниска цена!малки габарити!повтаряемост! и др.Все неща които ги правят подходящи за саундбластери, телевизори, домашни музикални уредби но ги отдалечават от натуралния звук.



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: end]  
Автор end ()
Публикувано18.05.02 14:12



И аз преди години си правих усилвател с STK ,но нещо така и не ми хареса как звучи та го харизах на един приятел.Аз периодично се паля по темата и току довлеча някой чип у нас ,играя си 2 седмици и отиде на боклука :)
Четох в едно списание за прослушване на усилвател Микромега миниум или нещо подобно струващ 490$ и изграден на база tda7294.Доста витиевато обяснение в смисъл добре звучал, усещало се класа ама нещо там ...
Появявал добрите си своиства с някои боксове само ,а най добре било и източника да си му бил родния му -CD микромега.Доста миришеше на реклама историята.А на мен хич не ми е ясно как така в усилвател за 500 зелени се слагат две чипчета за по 3 долара парчето :)
Един приятел има усилвател Technics не съм сигурен за номера-нещо с деветки беше.Комплект предусилвател и краен -усилватела отпред е едно стъкло с два големи стрелкови индикатора .Не знам по каква схема е ,но наистина звучи класно-направо няма какво да се каже



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: end]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано18.05.02 14:29



Ами примерно моя Техникс е с една ИС SVI3205 - хибридна е, в корпус като на повечето СТК-та. Не знам никакви характеристики провсто защото няма, но цената и е 147 лв. с ДДС. Представяш ли си ако изгори.... :) А това за 500 марки за усилвател с ТДА7294 наистина много мирише на няква реклама. Не може да е толкова скъп.



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: Tube]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано18.05.02 14:40



Ами прав си в общи линии. Вече има достатъчно богат избор на всякакви крайни стъпала с всякакви характеристики, поне до 100 вата не е проблем. Ще получиш колкото качествен искаш усилвател лесно и бързо и в някои случаи евтино. Транзисторните стъпала, както имат недостатъци така имат и предимства - примерно както спомена по-лесно се охлаждат, в общия случай са по-евтини, но се правят по-трудно, настройката им е по-трудоема (и доста интересна работа обаче), трябват ти транзистори с еднакви параметри и т.н. за което естествено отива и доста повече време. Искам да кажа, че ако е за правене на усилвател на базата на полупроводници по-добре е той да е интегрален. Поне аз така мисля. А вярно е че за талевизори, касетофончета и т.н. отдавна се правят само интегрални то е и оправдано, но за пример ти давам Техникс, които в никакъв случай не са случайна марка в тази област - щом и те правят такива усилватели значи си струва. А и не само те, разбира се. Въпреки че от доста години и в тоя бизнес се забелязва общото комерсиализиране - възможно най-ниска цена за сметка на качеството в полза на производителя. Това е за мен истината - по-добре интегрален отколкото транзисторен, за лампи не говорим... но все пак истината е някъде по средата.



Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: DAMON]  
Автор DTMF (титуляр)
Публикувано18.05.02 19:33



Аз не съм толкова голям маниак на звука че да тръгна да си правя транзисторен усилвател, а СТК ми харесва като звучене.Само че си разкарах касетофона Панасоник с 5 еквалайзера и слушам касети и радио през уокмен сони с мегабас-звукът е много по-добър

Fen club BulFon


Тема Re: чипове и звук ?!нови [re: end]  
Автор end ()
Публикувано18.05.02 21:35



И на мен не ми е много ясно нещо ама факт.И струва не 500 марки а почти 500
долара.Усилватела е Micromega Minium Amp -има го по нета


Красив е ако не друго

Редактирано от end на 18.05.02 22:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.