Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:15 01.05.24 
Техника
   >> Audio/Video & HiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема как да си подобря басите?  
Авторgeco (Нерегистриран)
Публикувано04.08.01 17:57



Здравейте,
Имам едни стари руски колони SUPERSAUND-S150.След много ремонтиране успях да им подобря донякаде звука.Но басите са меко казано ужасни.Говорител -нискочестотен 11 инча ,филтър 12db с един кондензатор 33mf elko и една намотка (не и знам индуктивноста),сложени в обем около 60литра почти без никакво заглушаване,преден басрефлекс. На адрес:http://www.hi-fi.ru/forum/messages.php3?t=3043&f=16&fp=75 има някаква си идея но не знам.
Предварително ви благодаря.
geco



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: geco]  
АвторMarvin (Нерегистриран)
Публикувано06.08.01 13:42



Здравей Geco,

Така както си описал ситуацията е много трудно да се определи какво да се предприеме и откъде да се тръгне!
Този ужасен бас от който се оплакваш, какво точно му е ужасното - няма бас, няма нисък/висок бас, или е неточен?
Винаги ли така са свирели (например с друг усилвател) или просто напоследък така се представят?
Ако говорителите са запазени (очевидно не са изгорели), а по скоро са си променили параметрите, може да пробваш няколко неща:
1) Промяна на обема (предимно намаляването му), като увеличение до 8 - 10 % може да се постигне с разполагането на вата по стените отвътре на колоните.
2) Промяна на честотата на бас рефлекса, като увеличение на тръбата води до усилване на по-ниския бас, респективно намаляване на дължината на тръбата - до усилване на по-висок бас (това разбира се в рамките на около +/-10 см, и то ако преди това са правилно изчислени, при всички случаи си залужава да се експериментира!
3) Промяна в филтрите - ако кондензатора е много стар - опитай с нов, неелектролитен и неполярен по възможност. Също - нова намотка от качествен меден проводник (ако разбира се има изобщо такъв в БГ), но трябва да знаеш индуктивността на намотката, или да следваш броя на навивките..
4) Последно - ако смяташ, че си заслужава да запазиш същите говорители, може да си направиш само нова кутия, примерно от 22 мм MDF, но само ако знаеш какво правиш. Има много страници из интернета, които дават основните правила при изработката...

Хайде, успех!



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: geco]  
АвторRedman (Нерегистриран)
Публикувано06.08.01 21:53



BRATKO IMAH TUKUV PROBLEM.NO PROBLEMA BESHE NE V SAMITE GOVORITELI A V KUTIITE.TAKA 4E ZNAESH KAKVO DA PRAVISH




4AO



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: Marvin]  
Автор geco (препознат)
Публикувано09.08.01 17:28



Здравей,
Първо благодаря ти за идеите.Какво да ти кажа,бас имам в изобилие.Има го като ниво но не и като качество.Не знам точно как да го определя,но може би като неточен е най-близкото определение.Просто той не е рязък и отсечен,а някак си бумтящ.Мисля че в техническата литература това се нарича "преходен момент".Честно казано това за басрефлекса не го знаех.Знаех че неговата форма и дължина оказват някакво влияние но не и какво точно.За съжаление не мога да го режа,с доста сложна форма е.Мъчих се да си пълня колоните с вата ,но изглежда се увлякох и басите почти изчезнаха.Не знам ако сложа по-малко вата какъв ще е резултатът.Кондензаторът и намотката изглеждат без видими дефекти.За нов корпус какво да ти кажа .MDF22mm. залепен с качествен фурнир струва около 120$ листа(2450/2070mm.).Изработката не ми е проблем(работя като мебелист и имаме доста прецизни машини)но не знам какъв ще е ефекта.Все пак това е доста сериозна сума,а като прибавя още 80$ ще си купя едни нови танойки mx-2 Наскоро четох тест на суббаси.Там използват едно доста интересно решение.В по-вечето модели има филтър за най-ниските честоти(под 30 херца).Становището на фирмите производителки е че под този праг звук почти не се чува ,а изкривяванията нарастват много.Не знам какво ще кажеш за тази идея,пък ако имаш и някоя интересна идея за такъв филтър ще ти бъда много блгодарен.
Поздрави geco.



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: Redman]  
Автор geco (препознат)
Публикувано09.08.01 17:33



Здравей,
Благодаря ти за отговора.От какво си направи нови кутии?Същите размери ли ги направи или промени нещо?
Поздрави geco.



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: geco]  
Автор Borg (Нерегистриран)
Публикувано09.08.01 18:15



Zdravej,
ami napravi gi malko po-golemi. Poluchava se taka ot rezonansnata chestota na kutijata. Ili ja napulni s malko vata. Ako pitahs za materiala: az lichno polzvam ПДЧ. Neznam kakvo tochno e MDF, no spored men mebelnite ploskosti sa dosta dobri poradi samata si struktura. I 22 mm shte sa idealni. Sushto taka predpolagam znaesh che trjabva da sa idealno uplutneni. Da "izdishat" samo ot BassReflex-a. Az lichno polzvam dunapren za uplutnenie (takuv, kato edno vreme po prozorcite). Kogato se stegne dostatuchno (max) s drugite ploskosti stava mnogo dobre.
Uspeh :)

Поискай си, за да ти бъде дадено !!!


Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: geco]  
АвторMarvin (Нерегистриран)
Публикувано10.08.01 15:41



Значи - гол МДФ 22мм, 6.77 кв.м струва около 100 лв, т.е около 14 - 15 лв за квадратен метър с ДДС (поне така го гледах преди 6 месеца в фирма Траяна)
За баса, думкащият бас е едно от най-неприятните явления при тонколоните, който много хора възприемат като "страшен" или "жесток" бас. Нищо подобно - това е един особено неприятен стръмен пик от около 6 до 12 db в честотите около 60 - 90 херца.
При теб вероятно идва от лоша акустика на кутията, т.е кутията "свири", и затова се притъпява с ватата (вероятно си се поувлякъл малко повече с количеството вата обаче)

За суббасите- зависи за какво ще ползваш колоните - ако ти трябват за специални ефекти при домашно кино - 30 хц не е никак за пренебрегване, но ако ще слушаш музика - по-добре гледай диапазона 40 - 150 Хц, там има много повече звуци, отколкото ще чуеш ако имаш един пик на 30 Хц.
Принципно - по 35- 30 хц наистина звука не се чува, но той влияе на цялостното възприятие - все пак имай предвид, че това че една колона има 25 Хц не означава задължително, че тя ще свири по-добре от една колона с честотен диапазон от 55 Хц нагоре.
Относно изкривяванията - при всички суббасове те са много големи - но не се усещат толкова неприятно както при честота 1Кхц да речем.

за филтри - аз лично не съм си правил такъв, но и те се правят с срязваща честота на филтъра на около 100 хц обикновено, не на 30 Хц, на 30 хц може да се тунира порт-а (тръбата) на кутията, но на филтъра е почти безмислено.

www.diysubwoofers.org има малко инфо, а иначе из интернета е пълно с такава информация за филтри и т.н, но при суббасите като цяло се изполват активни филтри, а не пасивни - просто ефекта е по-чувствителен, особено за по-високи децибели...



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: Marvin]  
Автор geco (препознат)
Публикувано12.08.01 17:22



Здравей отново,
Явно доста си се тормозил с такива неща,а може би и бая литература си прочел.Според теб има ли връзка между определението "бумтящ бас"и"стоящи вълни".Мисля че фирма B&W използва едно едно доста ефикасно решение в някой от своите колони за премахването на така наречените стоящи вълни-системата"MATRIX".Това е решетка изработена от 3mm.MDF поставена вътре в колоната която гаси тези стоящи вълни .За мен това е по лесно за изработка и няма да ми струва нищо.Изкривяванията в долната част на честотния спектър имат ли някаква връзка с повърхностния ефект на свързващите кабели.
Много ще се радвам да науча мнението ти за тия въпроси.
Поздрави geco



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: geco]  
АвторMarvin (Нерегистриран)
Публикувано13.08.01 14:08



Здрасти Geco,

Прав си, доста съм си играл и експериментирал, естествено и съм почел малко, предимно уеб страници, поне по отношение на аудио акустиката интернета изобилства от информация.
Що се отнася до "бумтящия бас"и"стоящите вълни", не мисля че имат много връзка, защото си спомням че някъде бях чел, че за да съществуват стоящи вълни, е необходимо дължината между две стени на кутията да бъде поне 1/4 от дължината на вълната при честототата която ни интересува. Т. е, при 100 Хц, дължината на вълната е около 3.4 метра, 1/4 е 85 см, а при 60 хц - 1/4 е около 1.4 метра, т.е стоящите вълни са неприятен феномен в по-високия (и не толкова бумкащ) бас, или направо към средните честоти.
За MATRIX-a не съм чувал, но има логика.... ще прегледам, ако имам време какво казват физиците по въпроса, както и самите B&W да не е просто рекламен трик...

Какво имаш предвид под "повърхностен ефект на свързващите кабели"? Кабелите имат също много голямо влияние върху звука, и колкото по-добра е аудио системата на която човек слуша, толкова по-отчетливо се забелязва разликата... Чел съм мнение дори от разни хора в нет-а, че позиционирането на кабела (т.е от усилвателя надолу към колоните или нагоре) имали влияние... ама това вече много ме изуми.... не смятам и обаче да си губя времето с чак такъв експеримент..

Ти направи ли upgrade на колоните си? Натъкна ли се на някакъв заслужаващ вниманието резултат или ефект?

Поздрави...
Марвин



Тема Re: как да си подобря басите?нови [re: Marvin]  
Автор geco (препознат)
Публикувано13.08.01 17:25



Здравей Marwin,
Какво да ти кажа, направо в учебна база си обърнах колоните.Преди около 3 години ми изгоряха пощялките.Замених ги с нови VIFA 8 ома 80 вата 19 мм.И от там ми тръгнаха проблемите .Просто този филтър не се оказа подходящ за тях.Но както и да е ,оправих го някак си.От тогава тръгнаха големите ремонти.Колоните ми имаха два реостата(нали така се казва)за корекции на средните и високите честоти които правеха много лоши връзки и колоните ми пукаха нещо.Връзките вътре бяха с някакви отвратителни кабелни обувки и като сриташ колоната всичко вътре се откача.Първата ми стъпка беше да откача реостатите и на тяхно място сложих керамични съпротивления с необходимите стойности.След туй имаше много як ремонт.Направих си схема на филтрите(за 5-6 чарка ми отне почти 4 часа време да нарисувам схема)и отделих всеки филтър.За нискочестотния говорител от входа направо в говоритела,срдночестотния и високочестония също,просто всеки филтър е отделно и не се преплита с другите.Всички връзки ги скъсих до минимум:например не използвам жичка за намотката на нискочестотния говорител ,а медната тел(не е OFC разбира се) е направо вързана към входа,кондензатора е закачен направо на говоритела и така нататък.Щипките ги махнах и си купих много хубави входове тип "банан"(струват около 8.40 лева двете).Връзката към филтрите е с болчета 5 мм. Филтрите към входа ги вързах с месингови кабелни обувки като предварително ги полирах с полирпаста за метали.Ами кво да ти кажа,за всичко това инвестирах около 20 лева и не съжалявам.Ефекта беше поразяващ.В къщи се чуха едни нови колони.Как да ти го обясня ,дребните детаили на звука които преди не се чуваха изпъкнаха някак си по-напред,вече не се чуваше само предната по-силно звучашта сцена а се появи и красотата на звука,но заедно и стова изпъкнаха и доста дефекти.Но кво да се прави,едното не може без другото.
За повърхностния ефект можеш да прочетеш по-подробно на адрес:


Мисля че напразно подценяваш кабелите.Те са просто един вид филтър.Сравнителен тест на кабели можеш да видиш на адрес:
Поздрави geco.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.