Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:12 09.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ЛОГИКАТА НА ОПИТА НЕ Е КОРЕКТНАнови [re: multiplikator]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано19.10.15 18:35



Това вместо да опровергава СТО, я затвърдява.

Знаех си аз, че като не си зает да се заяждаш и да надприказваш, можеш да мислиш нормално и логично.



Признавам, че за пръв път искрено ми е интересно твоето мнение - според теб има ли опит въобще или не?



Тема Re: ЛОГИКАТА НА ОПИТА НЕ Е КОРЕКТНАнови [re: Alenadrow]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано19.10.15 19:16



според теб има ли опит въобще или не?

Чакам видеото, според мен не лъже, има направен опит, иначе ще се издъни много лошо, все пак е на години за да лъже като хлапе. Но все още не разбирам логиката на опита, той твърди че скоростта на светлината не се влияе от движението на лентата наблюдател а това според мен означава че C= konstanta винаги спрямо кой да е произволен инерциален наблюдател. Самият глагол "влияе се" означава че се изменя нещо в параметрите на нещо, а параметърът който разглеждаме е скоростта на светлината в разните ИС, щом Интерференчната картина е статична, значи няма изменение на параметърът скорост на светлината в разните ИС. Това подкрепя СТО а не я опровергава както твърди той .

РИБАРЯ


Тема Re: ЛОГИКАТА НА ОПИТА НЕ Е КОРЕКТНАнови [re: multiplikator]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано19.10.15 20:00



Според мен няма опит, но това ще го разберем скоро така или иначе.

Иначе не знам какво ти става днес, че си толкова добронамерен, но явно съвсем правилно си схванал къде му е генералния проблем. Опита определено показва, че скоростта на светлината е константа поне в една ИС. От там нататък разсъженията са му сбъркани - той си мисли, че това означава, че за наблюдател в ИС на движещата се лента скоростта на светлината трябва да е различна. Само дето опита не може да покаже нищо подобно, защото няма как с такъв опит да се измери скоростта на светлината в ИС на движещата се лента.

Тук и преди се опитвахме да го попитаме по-простия въпрос - какво би следвало, ако интерферичната картина е динамична? Според неговата логика в такъв случай СТО би трябвало да е вярна, което е невъзможно защото опита щеше да покаже, че поне в една ИС скоростта на светлината не е константа. Тогава по пътя на логиката остава единствено вероятността, че каквото и да покаже опита, то СТО е погрешна. Но такова заключение води логически само до едно - СТО трябва да е погрешна по дефиниция, за да съществува опит, който при каквито и да е резултати я обявява за погрешна. Т.е. с такъв (вид) опит не може да се опровергае СТО, защото обратното би означчавало, че валидността на СТО зависи от самото провеждане на опита, а не от резултата му, от което пък би следвало, че опита е ирелевантен към теорията въобще.

Предполагам разбираш какво искам да кажа? Това е все едно някой да измисли опит, според който гравитацията не съществува, ако едно тяло пуснато от четвъртия етаж падне на земята. Такъв опит с такова предварително твърдение е безмислен - ако тялото падне, то е ясно, че гравитацията е възможно да съществува, много по-интересен е случая, ако не падне. Но ако падне, това по-скоро подкрепя съществуването на гравитацията, а не го опровергава, въпреки че от там нататък могат да се измислят една поредица от (евентуално неправилни) разсъждения защо всъщност това означава, че гравитация няма. Но тези разсъжденя могат да си се измислят и без подобен опит, защото ако гравитация има, то тялото би паднало в общия случай.



Тема ЛЪЧЪТ ИЗМИНАВА ПЪТ В ДВА УЧАСЪКА.нови [re: multiplikator]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано19.10.15 20:07





цитат:

ЛОГИКАТА НА ОПИТА НЕ Е КОРЕКТНА

Петко видеото ще го гледат много Айнщанисти, и ще казват че логиката на опита не е коректна, демек вместо да опровергава СТО, ще затвърдява СТО, защото променливата интерференчна картина се получавала само при разлики на скоростта на двата лъча спрямо екрана. Опита показва статична картина, демек няма разлики в скоросттите на двата лъча. Това вместо да опровергава СТО, я затвърдява.
край на цитата.

От къде на къде ?.. Имаме два лъча и те изминават своя път до интерференчния екран през два участъка !
1. Пътя от източникът до точката на отразяване.
2. Пътят от точката на отразяване до интерференчния екран .

Пътят от точката на отразяване до интерференчния екран се изминава с една и съща скорот и от двата лъча защото там двата лъча се движат в пакет към интерференчния екран със скорост 300000 км/с съгласно втория постулат .

Пътят в първият участък се изминава от лъчът който се движи спрямо неподвижното огледло със същата скоросст 300000 км /с.. в ИС на интерференчния екран.
Пътят към подвижното огледало се изминава със сумарна скорост (300000 км към подвижния отражател в ИС на отражателя плюс скоростта на отражателя към точката на отражението и респективно интерференчния екран .. )





Тема Re: ЛЪЧЪТ ИЗМИНАВА ПЪТ В ДВА УЧАСЪКА.нови [re: _petkov_-126478]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано19.10.15 20:21



Пътят към подвижното огледало се изминава със сумарна скорост (300000 км към подвижния отражател в ИС на отражателя плюс скоростта на отражателя към точката на отражението и респективно интерференчния екран .. )

Нали скоростта на светлината не се влиае от движението на лентата отражател, а сега твърдиш че тя всъщност се влиае с ето това твърдение плюс скоростта на отражателя към точката на отражението и респективно интерференчния екран



РИБАРЯ

Тема ВСЯКА СКОРОСТ Е ОТНОСИТЕЛНА!нови [re: multiplikator]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано19.10.15 20:56





цитат:
Пътят към подвижното огледало се изминава със сумарна скорост (300000 км към подвижния отражател в ИС на отражателя плюс скоростта на отражателя към точката на отражението и респективно интерференчния екран .. )

Нали скоростта на светлината не се влиае от движението на лентата отражател, а сега твърдиш че тя всъщност се влиае с ето това твърдение плюс скоростта на отражателя към точката на отражението и респективно интерференчния екран

край на цитата.


Не си ме разбрал ! Никога не съм твърдял че скоростта не зависи от движението наотправната система !.. Товяа е все едно да твърдя че скоростта на кондуктора ако е константна спрямо влака трябва да е константна и спрямо земята и да не зависи от скоростта на влака спрямо земята ..





Тема Re: ВСЯКА СКОРОСТ Е ОТНОСИТЕЛНА!нови [re: _petkov_-126478]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано19.10.15 21:03



Не си ме разбрал ! Никога не съм твърдял че скоростта не зависи от движението наотправната система !.. Товяа е все едно да твърдя че скоростта на кондуктора ако е константна спрямо влака трябва да е константна и спрямо земята и да не зависи от скоростта на влака спрямо земята ..

Тогава защо опитът показва статична картина, логиката казва че това ще е така само ако C=konstanta спрямо всяка произволно избрана ИС .

РИБАРЯ


Тема Re: ВСЯКА СКОРОСТ Е ОТНОСИТЕЛНА!нови [re: multiplikator]  
Автор Petko_na_kvadrat (добре познат)
Публикувано19.10.15 22:33



Защото скоростта на светлината е константа, а двата лъча преодоляват винаги едно и също разстояние за едно и също време. В случая няма разлика между движеща се по този начин лента и неподвижно огледало, поставено вместо нея, освен че поради евентуалните вибрации се получава дифузия. При такъв вид отражение няма промяна на фазата при промяна на скоростта на лентата. Ако искате да имате динамична интерференчна картина трябва да променяте координатите на точката на оптично отражение(така наречения наблюдател) спрямо източника, но така че накрая да се получава отражение и събиране на двата лъча преди проекцията им на екрана





Тема ДВАТА ЛЪЧА ДОСТИГАТ ЕКРАНА ЗА ЕДНО ВРЕМЕ!нови [re: multiplikator]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано20.10.15 00:07





цитат:

Не си ме разбрал ! Никога не съм твърдял че скоростта не зависи от движението наотправната система !.. Товяа е все едно да твърдя че скоростта на кондуктора ако е константна спрямо влака трябва да е константна и спрямо земята и да не зависи от скоростта на влака спрямо земята ..

Тогава защо опитът показва статична картина, логиката казва че това ще е така само ако C=konstanta спрямо всяка произволно избрана ИС .
край на цитата.


Защото скороста и на двата лъча е С= 300000 км/сек спрямо земята (и респективно спрямо опитната постановка) а скоростта на светлината спрямо подвижния наблюдател е променлива както е и при вички видове вълни !.. Например скоростта на звукът е константна спрямо въздухът и неподвижните с въздухът слушатели а е различна спрямо слушателите които се движат с различни скорости спрямо въздухът..


С други думи казано скоростта е променлива спрямо подвижния наблюдател но времето за което светлината достига до тоя наблюдател е винаги константно и не зависи от движението на наблюдателя.
Такава константност на времето за достигане на светлинната вълна до подвижния наблюдател се дължи на правопропорционалната промяна на скоростта на светлината в ИС на наблюдателя и на пътя на светлината в ИС на наблюдателя (при различни скорости на лентата наблюдателя е бил на различно разстояние от източникът на светлина в момент на излъчване .)

Редактирано от _petkov_-126478 на 20.10.15 00:22.



Тема С=300000 САМО СПРЯМО СВ НА ЗЕМЯТА!нови [re: multiplikator]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано20.10.15 00:39





цитат:
според теб има ли опит въобще или не?

Чакам видеото, според мен не лъже, има направен опит, иначе ще се издъни много лошо, все пак е на години за да лъже като хлапе. Но все още не разбирам логиката на опита, той твърди че скоростта на светлината не се влияе от движението на лентата наблюдател а това според мен означава че C= konstanta винаги спрямо кой да е произволен инерциален наблюдател. Самият глагол "влияе се" означава че се изменя нещо в параметрите на нещо, а параметърът който разглеждаме е скоростта на светлината в разните ИС, щом Интерференчната картина е статична, значи няма изменение на параметърът скорост на светлината в разните ИС. Това подкрепя СТО а не я опровергава както твърди той .

край на цитата.


Скоростта на звукът спрямо въздухът не се влияе нито от движението на свирката .. нито от движението на слушателя .. Скоростта е константна спрямо въздухът и земята (която е неподвижна с въздухът)... Когато слушателя си промени скоростта спрямо въздухът се променя и скоростта на звукът спрямо слушателя ! ..Така е и при светлината !.. Това мое обяснение не подкрепя СТО а отхвърля глупендерията (която твърди че скоростта е една и съща към всеки инерциален наблюдател).. Опитът потвърждава твърдението ми!..






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.