Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:06 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: ужаснови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.12.08 22:43



много материал ми се е събрал за четене напоследък. Ще го прегледам, мерси за линка.
Иначе че даките са вълци, това го знам. Но това е наименование на племенното обединение, също като франки /свободни/, сакси /ножари/, алемани /сган/, шваби /скитници/...

Queen's only



Тема Re: ужаснови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано02.12.08 22:52



Ема тука нещо не се връзва! Са как така даки да е название на племенното обединение? Значи преди обединението на племената е нямало такова име? Много европейскисъюзно излиза тая хипотеза за племенните обединения и мисля, че е неправилна. Ако няма изричен текст да го казва (като славяно-българското "ипо пактон онтас"), не е редно да се говори за "племенно обединение"!
Впрочем къде е "саур" се питам в тая връзка?

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 02.12.08 22:52.



Тема Re: ужаснови [re: Last Roman]  
Автор roum (приятел)
Публикувано03.12.08 10:13



Ето ти едно линкче






Тема Re: ужаснови [re: roum]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.08 10:32



писано от мен.



Queen's only


Тема Re: ужаснови [re: Last Roman]  
Автор roum (приятел)
Публикувано03.12.08 10:34



Похвално но там има разни войни на Рим с нашите земи
а сега за Дакия една карта






Тема Re: ужаснови [re: roum]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.08 10:42



това са обаче приблизителни граници на сферата на влиянието на даките. След 82 г. пр. н. е. се засилва гетският съюз на Буребиста, а даките губят излаза си на черно море /отнет им от сарматите и бастарните/. Територията им се ограничава на изток до Карпатите.
Както казах в началото на 1 век заточеният в Томи Овидий само за гети говори. Срещу последните води войните си и Крас. Даките през това време си седят отвъд Дунава.

Queen's only



Тема Re: ужаснови [re: Last Roman]  
Автор roum (приятел)
Публикувано03.12.08 10:49



Ето ти и едно линкче за войните на римляните точно в Мизия


Кажи ми защо Траян прави по Дунава крепости както и във вътрешността на страната за защита от Даките


Редактирано от roum на 03.12.08 10:50.



Тема Re: ужаснови [re: roum]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.08 11:17



мерси за линка, не съдържаше нещо, което да не знам.
Крепостите по Дунава са направени още преди Траян /от Веспасиан/, за да пазят лимеса. Това е нормална римска политика по укрепване на граничните зони с цел да се предотвратят варварски инвазии. В самата Тракия почти е нямало гарнизони.
В отговор на войните, които водят даките с Рим през 86-88 г. Траян предприема два завоевателни похода и покорява Дакия, укрепвайки я по същия начин.
Ти обаче правиш ли разлика между държава и временно племенно обединение? Защото допреди Диурпанеус и Децебал даките държава нямат. Пък и тя е унищожена още в зародиш от Траян.

Queen's only



Тема Re: ужаснови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано03.12.08 11:18



Говориш като че ли описваш политическата история на 19-ти и 20-ти век. Ей, човек, това е античността, връзките не са така очевидини и няма ясни контури, както и граници. Заради това вчера писахме, днес не си взел никаква поука.

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 03.12.08 11:18.



Тема Re: ужаснови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.08 11:28



просто коментираме картата.
Естествено, че няма ясни контури, както и граници между племената и областите. Римляните обаче прокарват такива.



Queen's only



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.