Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:38 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За саур  
Автор Бaн Чao ()
Публикувано01.06.08 17:47



Пускам тук една тема, която исках да обсъдим в Езикознание, но онзи модератор очевидно е побъркан, защото трие на поразия всичко, в параноичен пристъп.
Бърка ме с някого, обижда ме, трие всяко мое мнение без причина, бе да бъде обиден от мен, без да бъдат нарушени правилата на клуб Езикознание. А пиша едва от вчера там. (Трие дори теми като тази, свързани с езика с мотива, че това било клуб ЕЗИКЗНАНИЕ - като че ли не знам и някъде другаде трябва да питам за лично местоимение)

Та, в общи линии, исках двамата с модератора на Езикознание да си изложите аргументите за личното местоимение "Аз": произход, успоредни форми, връзки между тях, историческо развитие и ако се сетиш друго, което съм пропуснал.



Тема Re: За саурнови [re: Бaн Чao]  
Автор Sennacherib ( Aldebaran)
Публикувано01.06.08 18:01



питай някокой историк за иранското( сасанидско) доколкото си спомням приложение.

Vae victis


Тема Re: За саурнови [re: Sennacherib]  
Автор Бaн Чao ()
Публикувано01.06.08 18:02



Ами саур е историк, който, впрочем, не може да пише в клуб История



Тема Re: За саурнови [re: Бaн Чao]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано01.06.08 19:00



Тема ЗИДАРИ или МАСОНИ, ИАСЪ или АЗЪ, кое е правилно?!? [re: дeдo пoп]
Автор XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ (член)
Публикувано 20.05.08 10:26



+ Ако ЗИДАРЪ призлиза отъ ИЗИЖДАШТАТА ИЗИДА, става логитшно другото име на (масоните!?) - Синове на Вдовитсата ИЗИДА!!!
+ ЗНАТШИ (ЗИДАР) е ПЪРВО и ПРАВИЛНО!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
+ ИАСЪ или АЗЪ?!? Това е вопросо!!! Да разгледаме вариантите на ИАС : АСИ, СИА, САИ, ИСА!!!
+ АСИ, АС(Т)И - тракийски племена!
+ СИА - мисълта на РА(Богъ Отетсъ); отъ тамъ СИЯние, СИЯЙ, СИЯЙНО!
+ САИ - тракийско племе
+ ИСА - населено место во АНА+ТОЛИА, место на битка на АЛ. МАКЕДОНСКИ?!
+ ИСА - араПскио вариантъ на произнасяне на името на СИНА! Сигуръ и СИН+АЙ е отъ тамъ! Штото е на истокъ отъ Е ГИ ПЕТ !?!
+ Така тше тия, които брЪштолевятъ за исклютшителното бЪлгарско АзЪ, да си го туратъ у г+АЗЪ!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------



+ Иасъ не можемъ да пишемъ, ни у кл. История, ни у кл. Лингвистика!



Редактирано от TlNlT на 01.06.08 19:02.



Тема Re: От саурнови [re: Бaн Чao]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 20:17



Местоимението "аз" е нормална славянска дума с паралели в останалите славянски и индоевропейски езици. Някои любители на иранските следи в българския се хващат за това, че в останалите славянски езици било "я", а само в български "аз", защото го били донесли прабългарите-иранци. Всъщност проблемът в "аз" не е "з"-то, а "а"-то, което обаче го има и в "я" и което може да е резултат от иранско влияние. Т.е. ако има иранско влияние, то е засегнало всички славянски езици още в много древни времена и няма нищо общо с иранския елемент у прабългарите.



Старославянската форма е била "азъ/язъ", но в повечето съвременни славянски езици "з"-то е изчезнало и е останало само "я". "З" в "азъ" е произлязло от индоевропейско "gh". "З" е запазено в съвременния български и в словенски ("jaz"), имало го е в старочешки и старополски ("jaz") и полабски ("jоz").

Това отговаря на останалите индоевропейски езици, напр. староиндийски aham, авестийски azъm, гръцки ЕГW, латински ego, немски ich, литовски as', латвийски es, старопруски as/es, арм. es, хетски uk и т.н.

Отпадането на "з" в повечето славянски езици не е изолирано явление - съгласната от местоимението е отпаднала и другаде, напр. англ. "I" срещу немското "ich"; гръцки диалектно IW срещу ЕГW; и в романските езици "g" от латинското "ego" е изчезнало: френски "je" (старофр. "io/ie"), италиански "io", испански "yo", румънски "eu".



Тема Re: За саурнови [re: Бaн Чao]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 20:20



Историк, ама казва някои нелицеприятни истини, при това подкрепени с доказателства.





Тема Re: За саурнови [re: Бaн Чao]  
Авторmarduk (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 23:22







Тема Re: За саурнови [re: marduk]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 14:16



стр. 291: eg-, eg(h)om, ego





Тема Re: За саурнови [re: Бaн Чao]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано10.06.08 21:26



Ахххххх, ето защо съм те сгрешил със сло-вол първоначално: имаше неква тема или въпрос точно за "аз" и беше зададен супер тъпо и просташко и в малоумния стил на сло-вол. Сърди се на себе си и тона си, метли.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За саурнови [re: Zo]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.06.08 22:26



Ами аз каква вина имам и на кого да се сърдя, а?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.