Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:51 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Импepиaлиcт]  
АвторZiezius (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 22:21



Един от зрелищните примери на пълна неадекватност между "историческа наука" и Факти е повече от ебективното доказателство наречено ГЛОСА !

Предполагам, че повечето от вас знаят - в античността така наречените гърци /не бяха ли елини/ са ползвали ограничено количество "тракийска" лексика - заемки от "тракийския" език - думи на "тракийски" сиреч, и са наричали тези думи с един СТАРОБЪЛГАРСКИ ТЕРМИН - ГЛОСЪ.

В старобългарския думата ГЛОСЪ означава ни повече ни по-малко - дума, нещо изречено на глас.

Сами се досещата, че това е всъщност новобългарската дума ГЛАС.

Извънредно арогатно невежата "наука" обаче не е намерила за необходимо да коментира този Факт !

гръчолята наричали "тракийските" думи с български термин през античността

винаги съм пледирал за справедлив съд за лъжесвидетелите от така наречената "наука история" - академичните фалшификатори и лъжци



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Ziezius]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано05.09.07 02:33



Думата "глосарий" идва от гръцката дума "глоса". Аристотел в своята "Поетика" пише следното: Всяко име (т.е. дума) е или общоупотребително, или глоса,… "Общоупотребително" наричам това, с което си служим всички ние, а "глоса" – това, с което си служат само някои, така че, явно е, една и съща дума може да бъде и глоса и общоупотребително име, но не за едни и същи хора…От глосите произлиза варваризмът. Очевидно е, че Аристотел е имал предвид това, което днес наричаме "диалект", но с течение на времето всеки професионален говор започва да се възприема като глоса и като варваризъм в среда, в която би трябвало да си служим с общоупотребим език.
Това, разбира се, не го казвам аз, но човек може и сам да си го намери.


От друга страна, що да се занимаваме с Аристотел?
Ами че в наше време някаква негърска майка е нарекла детето си с име, което очевидно го прави широко популярно в България. Става дума за легендарния ПУТКО МАФАНИ.
Някакви коментарии?
Някакви данни за неговия очевидно тракийски и автохтонен произход?
Или за виетнамеца с красивата фамилия ХУЙ, когото набързо прекръстиха на Хой?Фамилията му била, видите ли, неприлична.
Това, разбира се, са примери брутални.
И ако намерим буквално съвпадение, то е случайност.
Всъщност има прекалено много примери, че нашият език се развива.
И айде успокойте топката.
Не знам кое изказване е българофобско точно. Я да взема аз да се усъмня.
По-българофобско ми се вижда човек да твърди, че бабата на баба му (или дядото на дядо му) не е имал нито акъл, нито умения, нито усет за красота и по тази причина никога нищо не е виждал и усвоявал. Само, като безмозъчен папагал, е повтарял тракийските си мотиви.
Е те тука сте в голяма грешка и можете да прочетете какво е писал Каниц по въпроса за възприемчивостта на българите. И Добри Желязков как точно си е построил фабриката.
Докато не ми дадете сигурни доказателства, че българските търговци, ходили до Виена и Дубровник през XV-XVI век (за които винаги мога да извадя съответните документи), но ако се съди по много неща - и преди това е било същото - Презвитер Козма пише за някакви, дето се мотаели до Рим... Та докато не ми дадете доказателства, че тези хора са били слепи, глухи и малоумни - ами въздържайте се от такива залитания.
Защото аз пък мога да се впусна в разсъждения доколко траките са били възприемчиви. Изчезнали са - щото Дарвин все пак е бил прав.



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: инцидeнтeн]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано05.09.07 15:00



Не са били "безмозъчен папагал", а са пазили хилядолетни традиции, защото са се гордеели с произхода си и културата си. Безмозъчен папагал сте Вие, щом смятате, че Дарвин е прав и, че това има връзка с "изчезването".



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Импepиaлиcт]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано05.09.07 22:26







Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Импepиaлиcт]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 18:02



Една бегла разходка до Етнографския музей вероятно би могла да Ви отвори очите. Традициите без съмнение са хубаво нещо, обаче всеки непредубеден човек ще забележи веднага, че българката е започнала да използва доста смело и разкрепостено всички предимства, които и дават съвременните бои. Много силно се съмнявам, че траките са използвали цикламеното и всички нюанси на зеленото. Абе цялата палитра е пусната в действие.


Къде точно са се гордеели българите с произхода и културата си, че се налагало Паисий да им обяснява сравнително пресни исторически истини?
А, да!
Забравили са всичко, свързано с Първото и Второто българско царство...
Но за сметка на това връзката с Одриското царство е била топла.
За него всичко са помнили.



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: инцидeнтeн]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано07.09.07 12:19



Имам чувството, че сте малоумен.
1. Това, че "българката е започнала да използва доста смело и разкрепостено всички предимства, " не значи, че се отрича от традицийте на предците, или ги е забравила.
2. Прочетете Паисий, за да разберете за кои Българи е написал своята история.
3. За забравянето на Първото и Второто....Явно сте правил анкета по поръчка на "Галъп Интернешънал"! Дори и да е забравена фактологията от определени прослойки, не без гръцка помощ, то родовата памет е запазена.



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Импepиaлиcт]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано07.09.07 14:34



Пък аз имам чувството, че сте фанатик. От най-неразумните.


Първо, не смятате ли, че мястото на всичко това не е в клуб "Археология"?
Второ, не видях да представяте някакви доказателства в подкрепа на което и да е Ваше твърдение.
Трето, родовата памет (и генетичната такава) е понятие ластично. Я да видим за кого Пайсий е писал историята си. За пазителите на традицията?
Айде, светнете ме за кого е писал Паисий?
А "традицийте на предците" - материя, която очевидно изобщо не ви близка - включват ли християнската такава? Християнската включва ли еврейска? И кои точно са автохтоните - християните или евреите?
Няма смисъл да се говори с хора като Вас. Вие сте като коне с капаци.



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: инцидeнтeн]  
Авторfen (Нерегистриран)
Публикувано08.09.07 15:30



moje li da mi kaze niakoi...kakuv e trakiiskia ezik?da mi pokaze trakiiskata azbyka,da mi kaze na koi bogove viarvaha?
ste sum my blagodaren



Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: инцидeнтeн]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано11.09.07 11:10



• Октоподът не е унищожен. Централизацията е най-големият враг на българската наука. Чудовището е двуглаво - БАН и Висшата атестационна комисия. Централно управление на БАН например си има пипалата в директорските и научните съвети на институтите, главно функционери на БКП/ БСП и служители на Държавна сигурност. Така че думата "безпартиен" не означава нищо безопасно за учения;
• Ще бъдете изправени пред заплаха от уволнение. Статистиката, с която разполагам, показва две причини за уволнение, които се използват от Ръководството на БАН или председателя й Юхновски, ако искате - "неявяване на работа" и "уронване на авторитета и престижа на БАН и научния институт". В изпълнение на поръчката обикновено се включват хора от техническия персонал - секретарки, домакинки и т.н., хора с невисше образование, които зависят от директора, назначен от председателя Юхновски, за да изпълнява волята му, а не да ръководи научния институт. Това е Октоподът с пипалата си;
• Ситуацията с ВАК е идентична. Отново централизация и информация, която се предава по веригата или пипалото на Октопода във ВАК - научна комисия, президиум на ВАК. Дава се или се отказва даване на научно звание или степен единствено по политически причини. Важно е дали подкрепяш статуквото или имаш неблагоразумието да искаш съвременни критерии в българската наука и правиш изследвания от съвременна позиция, като използваш модерни методи. Съответно БАН се включва като помощно звено, като отказва финансиране в нарушение на заповед на самия Юхновски от 2000 г. Забележете, че научните степени и звания "се дават"от ВАК /това е терминът, който се използва/. Те не се присъждат за научен принос, както е в развитите страни.





Тема Re: Опасност за българофобитенови [re: Импepиaлиcт]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 03:40



Бе не става много ясно за какво служат тия цитати.
Този определено ми се видя по-интересен:

"Ако не направим реформата сега и вашето поколение ще бъде жертвано, тъй като трябва да минат още 20 г. за да си отиде от живота поколението, което е привърженик на социалистическия тип наука - с нагодените цифри, непроведените, но коментирани с апломп изследвания, политическия критерий и т.н."

Тия работи не засягат ли образователната система. И що ми прилича на разчистване на сметки?



А ако трябва да се върнем на темата, цялата пукотевица много силно ми прилича на една друга история за кръв и граал... Съмнявам се, че има хора, които да не са в течение, но все пак ще поясня. В началото на тази история е една книга - книгата на Майкъл Бейджънт, Ричард Лий и Хенри Линкълн "Светата кръв и свещеният граал". Това е една от най-ужасните книги, на които може да попадне човек. Авторите са били принудени силно да съкращават, и се съмнявам, че и десетата част от проучванията им са попаднали вътре. От друга страна, това някак провокира любознателните да потърсят други книги... Но, независимо от това, книгата е много тежка и се чете трудно. В защита на тия тримата ще кажа, че те използват редовно "би могло", "можем да предположим", "изглежда вероятно", "ако" и други такива ми ти едни думи и изрази, за да изложат хипотезите си. После Дан Браун написва "Шифърът на Леонардо", където много-много фактология няма, но пък има екшън. И се чете много лесно, а за най-нечетящите услужливо има и филм. И какво мислите, че се случва накрая? Една невероятно голяма част от читателите (и зрителите) са ТВЪРДО УБЕДЕНИ, че всичко е било точно така.
Толкова за бизнеса с развлеченията. Мога да дам примери и от други, далече по-научни области.

Въпросът е дали става дума за наука, или за вяра?

Затова на всички автохтонстващи препоръчвам да прочетат някои от книгите на Иван Венедиков. Книги, писани през периода, който Любима Йорданова отрича. Умни хора винаги е имало.
Може да не съм съгласен с някои от тезите и идеите на Венедиков, но съм съгласен да ги обсъждам. "Прозренията" на хора, които не са чували за него - не съм. Също така няма да обсъждам и от кой точно син на Ной произхождат българите, как са строили пирамидите в Египет, библейски кодове, спасилите се от Атлантида българи, българите, които са живели преди н.е. на Балканите и българите, преди н.е. хвърчали из космоса.
Всяко нещо си има граници.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.