Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:14 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Малко инфо ?нови  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано04.03.07 14:24



Някъде бях срещал описание на култура /или като локална особеност ?/ при която след смъртта на индивида ,очистения от плътта скелет се боядисва в червен цвят !

И това бе толкова отдавна,че дори не съм сигурен дали наистина съм срещал подобна информация или съм жертва на собствения си спомен за охрата в некрополите на "ямниците" и сарматите ?!



Може ли някой да ми помогне с насочваща информация.

Благодаря предварително



Тема книгата на Алес Хръдличканови [re: Cтapинap]  
АвторБyprac (Нерегистриран)
Публикувано05.03.07 07:41



Това е погребална традиция срещана само сред крайно културно-неразвити племена от Северна,Централна и Южна Америка,Източна Азия и някои други области.

Използват червена окра за тази цел.

Индианските племена - хурони,иракоис и навахо са специфичен пример.
Ales Hrdlicka е един от многото автори в този сайт.
Скролл надолу за да намерите името му на латиница.





Тема Re: За Бургас и за другите клубаринови [re: Бyprac]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано05.03.07 09:39



Даа..любопитно ,но няма да ми е полезно.Освен това се оказа,че съм задал неподходящ въпрос.

Всъщност искам да си обясня една интересна особеност на предполагаемия скелет на цар Самоил ,върху която изрично акцентира проф.Муцоплос ,не само в книгата си, но и в едно интервю-целия скелет е обагрен в червен цвят !

Според мен тази особеност по никой начин не може да се обясни с евентуално влияние на минерал/и/ от почвата защото :

а/погребението е в каменен саркофаг на който дори дъното е над почвата.

б/в нартекса на базиликата и извън базиликата , до южната й стена, има около 50 ,възможно и повече "почвени"погребения ,при което за нито едно от тях Муцопулос съобщава за подобно обагряне.

Освен това има една друга особеност която съм длъжен да спомена,колкото и да ме е срам

,че не съм й обърнал внимание ,та затова съм формулирал първия си крайно неподходящ въпрос.

В случая не може да става и дума за евентуално следсмъртно третиране на останките на покойника с цел те да бъдат обагрени в червен цвят.

Позата на покойника ,както и някои други подробности изрично показват,че оцветяването на скелета в червено ,несъмнено е резултат на естествен процес.При това скромните ми знания и възможности да намеря обяснение ме доведоха до две хипотези :

а/Оцветяването на костите в червено е възможен резултат на комбинирана реакция между процеса на разлагане на трупа и багрилото на савана с който е бил покрит покойника -щом е погребан цар ,възможно е савана да е бил обагрен в червен цвят.

При тази хипотеза изхождам от погребението на цар Калоян. Обаче за мое съжаление това погребение и подкрепя ,и отрича хипотезата.

То я подкрепя по принцип защото модерния за времето /към 1979 г/анализ на погребението на Калоян убедително доказва,че покойника е бил покрит с пурпурно боядисан саван или още по вероятно-пурпурно оцветения плащ на Калоян.

Отрича я,защото останките на Калоян не са оцветени в червено и изобщо върху тях няма каквото и да е било оцветяване което би могло да се открие с невъоръжено око.

Б/ Оцветяването е резултат, пак на комбинирана реакция между разлагането на трупа,но този път с хоросана с който е бил измазан отвътре саркофага.

За съжаление тази втора хипотеза не се подкрепя с пример от разполаганите от мен материали посветени на изследвания от некрополи.

Е,аз не абсолютизирам този факт,доколкото ,едно че не съм специалист и второ-материалите с които разполагам несъмнено са една съвсем нищожна част от огромния обем публикации по въпроса.

Много моля за повече интерес към преформулирания ми въпрос.

Според мен около останките на цар Самоил съществуват твърде много неясноти, които определено се игнорират според досегашното развитие на ситуацията .

Пак на преден план излиза ,изглежда вродения нагон за митомания у отечествените ни "видни от всякъде" историци,археолози и антрополози.

Накъсо-поне според книгата на Муцопулос изследванията на костния материал не само от саркофаг В/предполагаемия Самоил/,но и от сакофази Б и Г/предполагаеми родственици на Самоил/ не само е от преди 36 години,но и се свежда единствено до........ външен антропологичен анализ ЕДИНСТВЕНО на предполагаемите останки на цар Самоил.

Но сега сме 2007 г.,следователно възможностите на науката са съвсем други,на всеки случай на равнище което предполага много по-точна идентификация.

Защо да не се използват най-напред тези възможности,да се проверят хипотезите ,а след това да бият барабани и звънят фанфари ,че имаме останките на Самоил и неговите родственици ?

Сиреч ,защо не се проведе изследване подобно на това с останките от цар Калоян извъшено между 1972-1978 г.г довело до неговия най-важен резултат-аргументирания извод ,че останките на 99,99 % са на цар Калоян.



Тема Re: Малко инфо ?нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано05.03.07 09:54



Здравей, Старинар,
Погребенията с охра наистина са характерни за ямната култура. Виж Иван Панайотов, "Ямната култура в българските земи" (Разкопки и проучвания ХХI, 1989). Оцветяване с охра има от времето на неолита (конкретно за територията на България - гроб от Чавдар, по Крум Бъчваров, Неолитни погребални обреди, Бард, 2003).
Не съм сигурен дали са били оцветявани самите кости; възможно е охрата да е била посипвана върху тялото или с нея да са били украсявани дрехите на покойника.



Тема Re: За Бургас и за другите клубаринови [re: Cтapинap]  
АвторБyprac (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 05:22



Ето как антрополога Хръдличка охарактеризирва причините за оцветяването,а те са 5,първите 2 естествени,а дригите 3 изкуствени:

1.Оцветяването на скелета в следствие на пигментационни елементи в почвата в която е погребан.
Тоест,след изгниването на ковчега и плътта,скелета постепено взема цвета на почвените алкалоиди в нея - червенистта или друг оттенък.
Възможно е скелета на Самуил,ако това е действително неговия скелет,да е бил първоначално погребан и след време костите да са сложени в саркифага в църквата на о-в Ахил.
Или...някой гръцки шмекер да му е сложил вапца,знаейки,че източните скити(само някои народи от тях) са имали тази погребална традиция с цел да ни припомни,че сме ВАРВАРИ...
Нека не забравяме,че в 1014 г,старите скитски погребални традиции просто не са вече практикувани,а особено от семейство на кумит Никола,чиито синове са имали всички библейско-християнски имена.

2. Обагряне на черепа вследствие на медни украшения по главата на покойника.
В този конкретен случай оцветяването е зеленикави петна.


3.Пигментационни растителни екстракти(бои) поставяни по-специален начин в гръбначният стълб и в костите на погребания

В скелетите на американски индианци д-р Хръдличка открива пробои от човешка ръка в костите на погребани индианци в Мексико.

4. Боядисване на ръка на изчистения от плът скелет на покойника с червена охра.

Съмнява ме това да е станало с "костите на Самуил",като е възможно това да е направено от охридските българи,но малко вероятно имайки в предвид новата им религия.
Старо-българските богове - Тагран(Тангрикан),Куара и Ереш(ерес,еретик) вече не се богослужат в 1014 г.

5. Декоративни окраски по черепа,също от човешка ръка

Ако това е действително скелета на Самуил,то той е последния българин за който се знае все още да е погребан така.
В 1014г когато Самуил вижда ослепената си войска,получава сърдечен удар(или кръвоизлив на мозъка) и изпада в кома.
Кратко след това умира !
Не ми се вярва в това положение да са го хвърлили на царската каруца(каляска) и да го транспортират през пътните дупки до о-в Ахил.
Възможно е да е погребан в Охрид и след време костите да са преместени на о-в Ахил.

Всъщност една радио-въглеродна датировка би значително изяснила,кой цар,кой пъдар и кой на булката брат.


Въпроса е,дали гърците ще разрешят,тъй като те са вълка ,който пази кошарата.

Колкото за скитите,в курганите(погребални ями) на Пазирик в Сибир,разкопани в 1946г от руски археолози,поради вечния студ там има
запазени мумифицирани скитски владетели и жреци.
По ръцете и краката на погребаните има изписани татуировки на животното символ на скитите - лъва или крилатия лъв.

Татуировки имат по гърдите на елени,лъвове-грифони и други митични животни.
Наред с това винаги са намирани метални съдове с изгорени конопени семена(марихуана) и златни украшения.
Херодот пише и за подобни тракийски погребения,където умрелия,ако е бил знатен,то тялото му е били татуирано,наред с наркоманските принадлежностти(марихуана).
За скитите се знае доста,че са били със светла кожа и коса и са били близо до също-изглеждащите траки.
Самите скити твърдят на Херодот,че те се наричат СКОЛОТА или Милезийци,но гърците ги наричат СКИТИ и така ставт известни на света.
Скитите,които се населват пък в Ирландия и оттам по-късно в Шотландия(Scotland) се наричат сами себе си МИЛЕЗИЙЦИ,келтски етнос.
С друга дума преплитат се термините СКИТ,СКОТ И КЕЛТ.

Също както болги,фир-болги и българи...

Царските скити,които са воювали с Персия и агатирците(акатцири,хазари) са известни с матриархата си.Царкините им са имали няколко съпрузи.
Хазарската царица Боярикс е една от тези много -мъжци в по-късно време.
Дарий Велики пише,че един от царете на царските скити е бил ..Скука.
Скитската царица на масагетите(алани) Томирис след разгома й над персите отсича главата на Кир Велики и я овива в лозови листа и поставя в съд пълен с човешка кръв.
Ератостен и Аполодор пишат,че е имало човекоядни скитски племена,исадонци и други,които след консумиране на военно-пленници са правили чаши от черепите им.

Процеса на боядисване на скелетите е бил само в ограничени народи сред азиатските ските,а не масов както при американските индианци.
Трупа е бил боядисван с охра и след обезплътяването само червени петна под очите и около ушите са оставали.

Скитските скелети на знатните в болшинството са били не-боядисани,като гробо-копачите са били убивани от бойно отделение,а последното е било екзекутирано от взвод при връшането от завинаги неизвестно място на самия скитски гроб.
Така е погребан Атила,Куврат и всички царе от 1-то българско царство.

Веднъж погребан,за гроба и местоположението на царя никой не е знаел,камо ли да ходят и му боядисвaт скелета






Тема снимки на келтски,скитски мумии в Китайнови [re: Бyprac]  
АвторБyprac (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 05:47



1.



2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.


Келтите са твърдели пред Херодот,че са емигранти от Алтай,а също,че са приемници на кимерите.
Горните мумии на бели(кавказоиди) хора в Китай са запазени благодарение на алкалоидността на почвата и сухия въздух.



Тема бронзоваците [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.03.07 21:29



ще споделя личен опит

преди години присъствах на разкопки, водени от Рашев и Станилов

могила в близост до Плиска

под могилния насип, на кота терен бяха открити две погребения едно до друго

едното беше на бронзовак /първо хилядолетие преди Христа/ - хокер /ембрионално превит скелет/, обилно посипан с охра, глава наизток

до него печенег /куманин?/ , погребан заедно с главата и копитата на коня си, в дървена коруба, глава назапад - "оценен" хронологически - VIII, IX век след Христа

термините "бронзовак", "печенег"и "куманин" са на специалистите

същите специалисти казаха тогава, че посипването на трупа с охра е извънредно характерно за "бронзоваците"

Редактирано от Ziezi на 06.03.07 21:31.



Тема Re: За Бургас и за другите клубаринови [re: Бyprac]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано07.03.07 08:38



С друга дума преплитат се термините СКИТ,СКОТ И КЕЛТ.

Е,
има и една близка до тях българска дума : СКЕЛЕТ .



ппс :
Освен ако гърците не са доказвали,
че скелетос е гръцка дума.





Тема Re: За Бургас и за другите клубаринови [re: Vencci*]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.07 10:11



има едно скитско племе - сколоти.



Facta, non verba!


Тема Re: За Бургас и за другите клубаринови [re: Last_Roman]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано07.03.07 12:05



В отговор на:

има едно скитско племе - сколоти.




И едно живеещо в момента саамско (лапландско) племе сколти:
:





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.