Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:28 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какъв е тоя шлем?нови  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.08.06 23:08



Видяхте ли го вече?
Как ви се струва, що за изненада е това, аз никъде не съм виждал такъв по нашите земи.
Гладиаторски ли е според вас приятели?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор ilirion (непознат)
Публикувано09.08.06 23:56



Не е гладиаторски, а кавалерийски шлем използван от гърци, македонци и римляни: Beotian
The Beotian was especially favored by the cavalry because of its great visibility. It was a popular helmet, used also by the romans until around the end time of Republic.

IYI IYI IYI


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: ilirion]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.08.06 23:58



Добре. Нека чуем и други предположения.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Какъв е тоя шлем? [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано10.08.06 13:52



Не е ли странно запазен?Няма никакви видими повреди.Деформаций,разкъсвания,напълно кородирали фрагменти...Купритното покритие до колкото можеше да се види е ненарушено,което прави малко вероятна реставраторска намеса.Иска ми се да го пипна и доогледам





Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: jari]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.08.06 14:26



И на мене ми е странно, че е толкова чистичък и лъснат, ама ако е вярно, че братя бизнесмени са го дарили, като нищо може да са се погрижили да е като нов.
Глупаците имат вкус към лъскавото. Вероятно намекваш за фалшификат.
Едва ли. Все пак в репортажа показаха малко, за да не се забележат белези.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано10.08.06 15:10



Не намеквам за фалшификат.Прекалено грубо би било.Просто недоумявам.Ако е подлаган на реставрация с цел коригиране на побитости и деформаций от престоя под земята,медните съединения по повърхността му/сториха ми се основно сулфиди,сулфати/ биха се разрушили и изместени от други.Ако са отлагани вторично....е,пак го докарах до фалшификация

ама ти го каза-Пред вид,че е бил в "бизмеснени",може да е поукрасен малко.
Абе с две думи,недоумявам.Чисто технически ме гъделичка да го поогледам малко



Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: jari]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.08.06 16:11



На мене пък ми е интересто ако има повече различни хипотези за него, та да си избера най-хубавата. Но се опасявам да не го забравят. Още повече "бизнесмените" ще искат пари за него, защото не вярвам на информациите от новините че бил дарен. Просто е предоставен да стане явен, за да му се вдигне цената.
А какво очакваш да видиш ако го поогледаш?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.08.06 21:56



дайте снимка на шлема!
Човек на море спокойно не може да отиде, все отнякъде нещо изскача...



Vae victis


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: Last_Roman]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.08.06 22:01



Ами така и не се появи снимка никъде. Или поне аз не съм следил и търсил!
Имаше само едно репортажче по Канал 1 и толкова.
Верятно братята бизнесмени са си "прибрали вересиите" и сега искат да го шитнат някъде за повече.
Иначе беше много красив и екзотичен шлем. Не е местен според мене и затова помислих, че е гладиаторски.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Какъв е тоя шлем?нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано21.08.06 09:25



Спокойно, братята Бабукови наистина са го дарили чистосърдечно на русенския музей. Да не ви учудва, че няма побитости и е с добра патина - вероятно иманяри са го извадили от гробница, където не е имал досег с почва. И няма съмнение, че е истински. Единственият проблем е, че този тип шлемове нямат "яка", каквато в случая има. Но локални изключения винаги са възможни - нали в казармата винаги можеш да си надпишеш каската както желаеш...






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.