Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: Импepиaлиcт]  
Авторfrieze (Нерегистриран)
Публикувано19.09.07 12:30



Ами всъщност не е семантична грешка, дори мисля че е точно казано имайки предвид , че в единия случай се визират едни функции, а в другия други. За пример си представете, че при първи вариант имаме гробнично съоражение, храм или някакъв друг вид сграда и т.н., а във втори някакъв вид мемориал - паметник, който не е обвързан с по-специфични функции освен чисто символични. В тази връзка искам да ви припомня, че археологията все още не е точна наука и затова е нормално да се допускат различни възможности, когато няма информация.
Връх Голям купен е естествено геологично образование с наслояване от антропогенна ( но за наше съжаление доста късна дейност при разработване на кариери за добив на камък и желязо, като е възможно такива сондажи да са правени и в самия връх, но за това няма кокретни данни. Имено с тези дейности е свързан и коларския път по който са минавали талигите със скалния материал. По тези въпроси можете да прочетет записките на Павел Делирадев (краевед от началото на миналия век) за планината Витоша, както и други негови съвременници или да получите подробна информация в офиса на природен парк Витоша. На мен лично Тома Белев там ми обърна достатачно внимание и ми даде материали и сведения по всички мои въпроси. Иначе естествени образования с пирамидална форма и унас и по света колкото щеш, били те и точно центрирани в план. Действително вашето съмнение неможе да бъде категорично и напълно отхвърлено без да се провери, но дотогава и според наличнита засега информация те са несериозни. Относно пътеките няма да коментирам, че ще стане много дълго и сложно, но определено има законов начин да се стигне до там, аз лично съм ходил с една група хора с които преди това картирахме антични обекти в рамките на парка. Пак в този ред на мисли, ще ви припомня , че планината Витоша като цяло е обявена за Природен парк със статута на резерват.



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: frieze]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано19.09.07 16:55



Разбирам от геология достатъчно. Както и по-преди съм писал, такъв тип изветряване на интрузивни скални породи е немислимо. Просто, "изветряването" е еднакво, както от вън, така и в дълбочина.

Да, по коларския път, селяните са си сваляли материал от пирамидата и затова е добила сегашния си трудно узнаваем вид. Считам, че наличието на древен коларски път не е достатъчно доказателство, но все пак е някакъв факт. Има и още нещо. Полета със скален материал, вече частично покрити с растителност, се срещат и доста по-ниско в резервата, но тази траншея-път достига почти до подножието на върха.

Бихте ли посочили, от къде по точно е добивана желязна руда и каква.

За "картирахме антични обекти в рамките на парка" моите поздравления, въпреки, че не съответствува на по-предното "нямам впечатление или информация за съоражения или паметници, резултат на човешка дейност в България", но както и да е. В тази насока, бих искал да Ви попитам за връх "Църква" , най-северната част от Витоша, намира се до село Бистрица. Включен ли е в списъка и какво знаете за него.

Имайки предвид, официалната история на Българските земи, според мен няма нищо значимо в становищата на авторитетите които споменавате.



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: Импepиaлиcт]  
Авторfrieze (Нерегистриран)
Публикувано19.09.07 18:31



Г-н Империалист,
Съжалява, че трябва да ви го кажа, но мисля че доста повърхностно и некоректно тълкувате моите изказвания по темата. На първо място "нямам впечатление или информация за съоражения или паметници, резултат на човешка дейност в България" попада в контекста на темата за изкуствени (направени от човек), пирамидални да ги наречем съоражения. Мисля че това е станало ясно на всички други съфоромници освен на вас. Сега за картирането тъй като явно проявявате нескрит интерес към тази наша вече отминала дейност. Това което знам за връх църква е свързано с някакво т.нар градище, което аз лично познавам само от записки и споменавания, тъй като не съм бил там, съответно не е и включван в работата ни. Това върху което е работено са останките от две укрепления, разположени на около 1 км едно от друго над Драгалевци. Работили сме също в района около връх Момина скала над Бояна, останките от средновековна крепост над с. Чуйпетльово, пак такива но антични над Мърчаево, антично укрепление над с. Ярлово и Кладница, както и в местноста "Мачище" в близост до с. Железница, обходи включващи връх Кикиш и връх Сива грамада и няколко други местица.
Иначе желязната руда е добивана основно в югоизточните райони на планината, главно склоновете и подножието, но по тогавашни пътеки е прекарвана към северната страна...около златните мостове дори е имало и тържище, просъществувало до османската епоха. Добивани са също сиенит и андезит за различен вид строителство, злато и т.н. Та както виждате голямо оживление е кипяло по тази планина. Иначе отново на вашата коректност...аз използвах думата краевед, а не авторитет относно споменатите от мен две имена, иначе второто (Тома Белев) е човек, който със сигурност е по-наясно с историята и особенностите на планината от доста други специалисти. Поинтересувайте се и ще разберете защо. Вярвам че след като толкова добре сте запознат със структурата и изветряването на разглеждания от нас връх, разполагате и с достатачен брой проби, както и официално, научно становище по въпроса ?! Ако ли не отново стигаме до извода за несериозност на "пирамидалната" теза. И най-накрая незна, какво имате предви като официална история на България, макар че тук коментираме една планина и неин връх, но наречените от вас авторитети не изказват лични становища и представят резултатите от свои и несвои преки наблюдения, направени за доста години.



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: frieze]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 11:23



Уважаеми, ясно ми е,че визирате пирамиди, именно затова писах за „семантична грешка” и по-нататък не съм дискутирал. Когато се пише нещо, то трябва да е коректно, а не да се нуждае от досещане.
Благодаря за изчерпателната информация за обходените от Вас места.
Щом руда е добивано в югоизточната част на Витоша , то отпада предположението за образуването на върхът, като скален табан от руднични разработки, или както пишете- „антропогенна дейност”.
Другите Ви разсъждения са по-подходящи за клуб „Философия на археологията”.



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: Импepиaлиcт]  
Авторfrieze (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 16:56



Ами аз все пак мисля, че комуникираме тук на едно малко по-особено ниво и не е необходимо всеки път да конкретизираме нещата, като инструкции за ученици, но всеки си има гледна точка, така че да кажем че сте прав. Иначе за формирането на върха предположението ми беше, че само някаква част от него може да е изградена от такива наслагвания и по-скоро що се отнася до добива на скална маса като материл. Аз обаче немога да кажа категорично, че и там не имало някаква кариера или мина. Това че в момента имаме данни за определени райно, не означава че е нямало и други. Факт е че на много места в планината е имало такава активност и от тук нататак, без наличието на доказателства всичко остава хипотетично. Все пак не искам да коментирам в детайли неща, за които на този етап не са правени допълнителни проучвания.
За клуба по "Философия на археологията" няма да ви отговарям за да не излизаме от темата, но мисля че определено не сте прав.
Пожелавам ви успех в доказването на вашата теза...действително в момента е несериозно, но ако се намерят по-категорични факти, ще бъде голяма сензация :)

С уважение,

frieze



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: frieze]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано08.06.08 19:15



.............................................
По различни оценки в Древен Египет са построени от 81 до 112 пирамиди. Според Лепсиус те са 67.

Споровете за броя им се дължат на факта, че много от тях не са издържали на изпитанието на времето и са в плачевно състояние, като някои приличат на огромни купчини камъни. БТА



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: Импepиaлиcт]  
АвторB.Пaвлoв (Нерегистриран)
Публикувано10.06.08 01:16



Що да пиша ?



Тема Re: Има ли пирамиди в България ?нови [re: B.Пaвлoв]  
Автортrr (Нерегистриран)
Публикувано11.06.08 21:45



ne znam za vas no az vsiaka sytrin gledam edna piramida kato se subydia.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.