Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:00 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема високите технологии в археологиятанови  
Автор Kirinlchiban (бохем)
Публикувано10.07.06 16:52



Веднъж гледах един филм на ВВС, как западни археолози разгледаха погребалната камера на една египетска гробница, без да правят мащабни разкопки. За целта беше направена отвесна дупка, през която беше спусната инфрачервена камера-робот, която направи снимки във вътрешността на погребалната камера. Чрез лазер, робота направи измервания на размерите на погребалната камера. В екипът от археолози имаше и химик, който изпомпа през дупката, част от газовете в гробницата, и направи пълен анализ на съдържанието им. След изследванията, погребалната камера беше запечатана отново, все едно никога не е отваряна.

Напоследък, все по-често забелязвам, че западните археолози използват в работата си най-новите достижения във високите технологии, например сканиране на цели местности, чрез сателит, и направата на цифрови карти на антични градове.

Интересно ми е, възможно ли е нашите археолози, понякакъв начин да изследват поне една от тракийските гробници, без да се руши, като за целта се използва, сателитно сканиране на терена и подземните галерии, и роботизирана техника, която да влезне в гробницата, да вземе нужните проби, а гробницата да остане цяла и непокътната, за идните поколения.

Сега сигурно ще се появи някой, и ще ми каже, че това изисква много пари. Така е. Това ще струва пари, но аз мисля, че институции като "Макс Планк Институт" в Германия, биха дали пари и техника за подобна високо-технологична археологическа експедиция. Стига от българска страна да има учени със съвременен поглед върху ахреологията.

Преди време "Макс Планк Институт" подари на България супер-компютър, който в момента е най-мощният такъв в Източна Европа. Така че, оправданието "НЯМА ПАРИ", за мен не важи, понеже в Западна Европа има много учени които се интересуват от находките в България, и като нищо биха дали предложение за подобен вид модерна експедиция (без багери, самосвали, кирки, лопати).

Та за това се питам, колко от българските археолози и историци имат идея за подобен вид археологиески изследвания. Питам, понеже съм останал с убеждението, че бълграската археология работи с прекалено стари похвати, поне 50 години назад в сравнение с ахреолозите на запад, който наблягат много на високите-технологии и съвместната работа с учени от природните науки.



Тема а?нови [re: Kirinlchiban]  
Автор Kirinlchiban (бохем)
Публикувано12.07.06 03:10



Май никой не е заинтересован от топика ми.

Излиза, че в България нито един от археолозите не заинтригуван от това, как могат да се прилагат съвременните технологии в археологията.

За онези, които си мислят че арехологията се прави само с кирки и лопати, предлагам да прочетат ето това:

ARCHAEOLOGY & COMPUTER SCIENCE: An Interactive Photo-Realistic Visualisation System for Archaeological Sites

В тази статия ще прочетете, как в Археологията се прилагат числени математически алгоритми тип "Монте Карло", както и използването на паралени мулти-процесорни супер компютри за визуализация в областта на Археологията.



Като допълнение:

ArchaeoPackPro!
Software system for Digital Data Management implemented for Archaeological fieldwork, data safekeeping and interactive research






Колко археолози в България разполагат с подобен вид софтуер на личния си лаптоп, когато ходят на разкопки из Долината на тракийските царе?

Ето едно линкче, където можете да научите повече за тези нововъведения в Археологията.





Тема И още: Satellite Remote Sensing and Archaeologyнови [re: Kirinlchiban]  
Автор Kirinlchiban (бохем)
Публикувано12.07.06 03:50







На снимката е показана радарна снимка от канадския спътник RADARSAT-1, с който могат да откриват кухини подземята. Разделителна способност на снимката: 8 метра.

The Project GIS Data Base: Проект за получаване на детайлна 3-мерна информация за древни пътища, канали, анализ на земна почва, чрез компютърно наслагване на сателтини снимки, в различни диапазони на електромагнитния спектър.

[image][http://www.informatics.org/france/pmodelspot.jpg/image]

Цифрова сателитна снимка на римски и келтски селища и пътища, с дейтайлна информация за релефа на местността. Цветовете показват очертанията на релефа: речни корита, хълмове и т.н.



Тема нещо линкчето...нови [re: Kirinlchiban]  
Автор jove ()
Публикувано12.07.06 08:40



...
The page cannot be found
...

сигурно идеята е била да се види това:

Редактирано от jove на 12.07.06 08:42.



Тема Re: високите технологии в археологиятанови [re: Kirinlchiban]  
Авторjloi (Нерегистриран)
Публикувано18.07.06 01:08



Gledah podoben film.Ot stari 4erno-beli kadri,zasneti predi dosta godini ot samolet,ustanoviha mestonahojdenieto na novo arheologi4no otkritie v Egipet.Pyrvona4alno s pomo6tta na satelit,a sled tova s druga tehnika.
Takiva tehnologii se izpolzvat,no specialno v Egipet,se polu4ava izklu4itelno rqdko razre6enie za razkopki,a i samo na opredeleni arheolozi i opredeleni obekti.A i ne vinagi im se razre6ava da kopaqt izcqlo ili da izu4avat razkopkite osnovno.Moje bi tova e pri4inata da pribqgvat do tezi metodi.
No dejstvitelno na zapad se izpolzvat takiva tehnilogii,kogato e neobhodimo,predimno v 6vejcariq,germaniq,angliq.



Тема Re: високите технологии в археологиятанови [re: Kirinlchiban]  
АвторЧoвek (Нерегистриран)
Публикувано23.07.06 22:24



Не съм от "гилдията", за съжаление.
Само ще споделя мнението си по въпроса.
Струва ми се, че нашите археолози проявяват ревност към колегите си от чужбина. Защото нали техниката ще бъде придружена от специалисти, които да демонстрират как се работи с нея. И по-нататък славата на откриватели няма да бъде на нашите, пък макар и поразили голяма част от находките с фадромите...
А би било интересно да се наблюдава вътрешността на тракийската гробница като кадри от фото-робот. Май че и аз гледах нещо подобно - за мумията на Нефертити ли ставаше дума...





Тема Re: високите технологии в археологиятанови [re: Чoвek]  
Автор Kirinlchiban (бохем)
Публикувано25.07.06 18:05



В отговор на:

А би било интересно да се наблюдава вътрешността на тракийската гробница като кадри от фото-робот.




Всъщност и аз не съм от гилдията, но пък добре познавам технологиите. Но и аз си мисля, че нашите археолози са твърде консерватинви. Та те дори не са открили електронната обработка на данни, нещо което западните им колеги използват редовно.
Един лаптоп Sony VAIO
с подходящ софтуер са сортиране на база данни би вършил перфектна работа по време на разкопките на археологическия обект. Вместо това, ахреолозите ни използват халваджийки тефтери и хвърчащи листове на фона на багера дошъл да срине поредната тракийска могила.

Какво остава за използване на роботи и по-сложна техника?

Лично аз си мисля, че причината не е в това, че няма пари. Пари има, понеже има достатъчно фондации по света, които биха дали пари. Наскоро дочух, че дори Microsoft спонсорират различни начуни програми.

Основната причина за грубия начин на работа на българските археолози, по-специално тези дето копат тракийски гробници, е желанието да се намери златно съкровище, независимо от това дали терена около гробницата ще заприлича на лунен пейзаж.

И на фона на всичко това, няколко студенти-археолози, работещи с халваджийски тефтер.

Тъжно наистина



Тема Re: високите технологии в археологиятанови [re: jloi]  
Автор Kirinlchiban (бохем)
Публикувано25.07.06 18:38



Аз наблегнах и на това, че бълграските археолози не използват компютри и електронна обработка на данни в работата си. Имаме добри археолози, но ми прави впечатление, че те работят прекалено мърляво.

Преди време прочетох едно мнение на Божидар Димитров, който наблягаше на научния подход. В 21 век, научният подход = точност и прецизност във всеки детайл на научното изследване. За да има добра точност и прецизност, хората използват компютри. Електронното съхранение на данни дава подреденост и систематичност в информацията, с която разполагаш, и като допълнение дава нови възможности, каквито до сега не е имало.

Например, чрез компютърно наслагване и възтановяване на цифрови образи, можеш по-лесно и прецизно да определиш приликите и разликите между две археологични находки, например две древни монети. Има разработени компютърни алгоритми, които правят подобни неща.

Редактирано от Kirinlchiban на 25.07.06 18:40.



Тема Re: Високи технологии? [re: Kirinlchiban]  
Автор imperio.dir.bg (легионер)
Публикувано29.07.06 04:12



Иди в Пирдоп, на разкопите дето ги прави Агре, там ще видиш "високи технологии" .От багера и фадромата по-висока технология няма за нашите археолози,такова гробище остана. А ти ги питаш за спътникови проучвания. И да им говориш,няма да те разберат. Иначе темата е хубава , но става въпрос за много сложна материя, нещо трудно разбираемо на нашите географски кординати.



Тема Re: високите технологии в археологиятанови [re: Kirinlchiban]  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано29.07.06 13:34



" Вместо това, ахреолозите ни използват халваджийки тефтери и хвърчащи листове"

Очевидно не си от гилдията
Някои археолози са доста назад с материала, но има и такива, които използват редица от приомите свойствени за западните си колеги




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.