Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:53 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Novea - Свищов?нови  
Автор revit_fan ()
Публикувано23.09.04 15:58



Здравейте, до сега самочетях тук, но реших да "постна" питане.
Лаик съм и си признавам без бой
Та на въпроса - тази година бях в Свищов, заведоха ме на Novea - разкопките.
Моля Ви за повече инфо за този Римски град - Google и др, източници не доведоха до резултат. Купих си една книжка 10 стр. джобен формат от музея - демек нищо не пише в нея. Да споделя и нещо, което ме озадачи:
Странност 1 - от двете страни на пътя, копаят 2 различни екипа - Български и Полски. До колкото разбрах - не си общуват дори.
Странност 2 - в Археологическия музей има прекалено малко изложени неща от находките. Това е по думите на мои познати от града. Поляците ли ги гепят - не знам, но е факт.
Някой от Вас чувал ли е за прословутата работилница на това място за производство на геми и камеи? До колкото разбрах и от арх. музей в София, около 70% от намерените у нас такива неща са от района на Novea.
Мерси предварително.



Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: revit_fan]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 16:35



Поне внимавай с името. NOVAE - НОВЕ. иначе още малко и нивеа ще го изкараш!



Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: RiP]  
Автор revit_fan ()
Публикувано24.09.04 16:52



ok - мерси за поправката.



Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: revit_fan]  
Автор the_witch (Соня)
Публикувано02.10.04 22:22



И аз това лято ходих до Нове. Не успях да разгледам музея в свищов обаче. :/
Странно е това, което казваш за липсата на сътрудничество между българския и полския екип: именно едно девойче от полския лагер ми даде книжката, за коят предполагам и ти говориш. Даже малко ми пообясни на английски.

Също свищовлии ми казаха, че сега подготвят нова експозиция в музея, защото разкопките от последните години открили много интересни неща (не знам какви). Между снимките в книжката и истинските разкопки наистина има голяма разлика в напредъка, та надявам се да си вършат работата и тия от музея наистина да обяснят повече, защото на мястото на руините няма нито табелка нито нищо.

безполови хиени светят в полето,
твоят череп в мен гори,


Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: the_witch]  
Автор revit_fan ()
Публикувано04.10.04 16:25



Аз успях да видя музея в Свищов от втори опит - като повечето музеи в България в почивните дни почиват и музеите, та го видях в делничен ден
А табелки вярно няма, но и на мен хората от полската експедиция ми обясниха някои неща. Разбрах, че общината е спечелила пари по ФАР и ще прави културен туризъм от Novae - ще строят зала близо до разкопките, алейки ще правят и т.н.

Редактирано от revit_fan на 04.10.04 16:46.



Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: revit_fan]  
Автор БoEB ()
Публикувано27.10.04 19:16



Вярно, вече изляха основите!

А, ако ви е било приятно, ето

има малко снимки от разкопките, но за съжаление са само от южната страна на пътя. В Полската зона не пускат.

Велик е само онзи, който не ни напомня на никой друг.


Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: БoEB]  
Авторsvishtovliata (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 13:15



1) imeto na rimskia grad krai svishtov e "NOVAE"-koeto zna4i" NOVE"
2)muzea ve4e e otvoren.Namira se predi mestnosta "Pametnicite"
3)Ima i sait:http://www.visitsvishtov.com/pictures.htm
4)kameite i gemite sa pokazani v tozi sait i sa prekrasni.



Тема Re: Novea - Свищов? [re: svishtovliata]  
Автор deLake (sir)
Публикувано13.06.06 13:43



Идеята е добра, но няма да е лошо към снимките да има някое надписче - какво е, откъде е, от кога е датирано. Доста неща видяни на живо са по.ясни като предназначение, отколкото на снимки. Напр. на първата снимка от разкопки трудно се разбира дали това е апсидата от черква или е кръгла (полукръгла) кула.

_________________________




Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: deLake]  
Авторsvishtovliata (Нерегистриран)
Публикувано14.06.06 15:18



http://www.journey.bg/bulgaria/bulgaria.php?guide=4038



Тема Re: Novea - Свищов?нови [re: svishtovliata]  
Автор deLake (sir)
Публикувано14.06.06 19:33



Имах пред вид надписи към снимките - глава на римски аристократ ...в.пр.н.е, гема от в.пр.н.е... намерена, с изображение на Хермес.... Иначе то и сайта със снимките си има текст за Нове.


_________________________________





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.