Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:29 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема НОВО СПИСАНИЕ  
АвторKpaйckи (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 18:15



Здравейте,
Ще се намерят ли читатели за българско списание за популярна история и арехеология?
По проект ще излезе през м. март
Очакваме отговори!
Успех!
Пламен Крайски




Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
АвторMaдлeн (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 20:43



Естествено!!!Идеята е чудесна!



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
Автор CATЪPЧO (непознат )
Публикувано19.01.06 21:40



Г-н Крайски . Задавате въпрос със много неизвестни ! Защо не обясните какво точно е съдържанието . Коя организация (автор )го издава - През какъв интервал от време и други подробности .Имам един въпрос към вас ? Да не би случайно да събирате мнение - за доказателство - на (към) Спонсора * че ще се купува . Ако е така дайте повече данни . МЕЧТАТА УМИРА ПОСЛЕДНА



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: CATЪPЧO]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано30.01.06 14:49



ИДЕЯТА

Като чета стихотворението на П. Р. Славейков "Не сме народ" ми става тъжно. Писано година преди Освобождението, май звучи актуално и днес.
Така ли е?
Пак по същото време Виктор Юго споделя една велика идея:
"Ще дойде ден, когато всички нации на този континент, без да губят своите различни качества или тяхната прекрасна индивидуалност, ще се слеят в едно по-висше обединение и ще формират европейското братство. Ще дойде ден, когато няма да има други бойни полета освен тези на ума - отворения пазар на идеи."
И това време дойде.
Именно за това не ми се иска някой да изрича пак - "Не сме народ, а мърша".
Заради националната ни идентичност, заради духовността ни предстои да си отговорим на въпросите:
• Защо сме привързани към своята земя, семейство, народ, култура и религия?
• Трябва ли здравото ни чувство за национална идентичност да се изражда в ракообразен национализъм?
• В Европа на гражданите, кои ще бъдем ние БЪЛГАРИТЕ?

На тази идея искаме да посветим новото
Българско списание за култура, история и памет
БУДИТЕЛ



Пламен Крайски

Тематична насоченост на списанието - история, археология, нумизматика, архиви, антиквариат, културна история и т.н.
Пълноцветен печатен и електронен вид.
Набираме нещатни сътрудници.




Редактирано от plkraisky на 30.01.06 15:02.



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.02.06 03:18



Какво ще бъде? Научно или в стил великопатриотично фентъзи?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Няколко въпросанови [re: Kpaйckи]  
Автор deLake (sir)
Публикувано02.02.06 21:32



Защо не пуснете 1-2 електронни броя - няколко електронни страници да се види как ще изглежда, какво ще има и как ще се списва. Вярно е, че ще ги авантим всички. Но за другите ще знаете, че има интерес. Или няма - ако никой не го взима гратис, едва ли някой ще го купува.

Та няколко въпроса:
1. Прогнозна цена
2. Илюстрации - цветни ли ще са, как ще се набират, ще има ли нова непубликувани неща, снимки на рудки експонати. Ако ще е само Мадарския конник и паметника на Шипка - много е патриотично, ама това може да се види навсякъде.
2. Статии - ще има ли по-стойностни статии или ще е сбирщина от преразкази на вестникарски статии?
3. Ще има ли публикации на непреведени до сега извори?
4. Какви рубрики ще има?
5. Ще пише за история (напр. че Василлий ІІ и султан Мурад І са били способни владетели) или от него ще лее патриотизъм в стил "Бай Ганьо в банята"?
5. В статиите какво ще има - какви ист. забалежителности има в даден град или кои заведения е посетил командирования журналист, какво е хапнал и пийнал (това, което обикновано изпълва документалните филми на националните ни телевизии)?

_____________________




Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано03.02.06 08:02



Г-н Крайски, от това което прочетох, струва ми се, че проектът Ви ще прилича на сп. "Векове" или на "Космос". Съветът ми е да го направите или само историческо, или само археологическо, каквито напр. се издават в Германия, Англия, Испания, Франция и пр. Изяснете си също така към каква част от четящата публика ще е насочено. А не осигурите ли хонорари за авторите - няма да привлечете стойностни материали. Успех!



Тема Re: Няколко въпросанови [re: Pertinax]  
АвторDigging the grave (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 13:53



Подкрепям идеята на Pertinax - струва ми се в някаква степен се размива фокусът при издания разглеждащи много и различни теми... качеството страда за сметка на количеството... ако списанието е само за археология според мен ще бъде по-стойностно, естествено при условие, че ще може да се продава, защото най-вероятно идеята да се списват различни теми, цели да се покрие по-голяма читателска аудитория. От друга страна обаче, такъв тип издание в БГ все още няма, така че може и да заинтересува доста хора – ако материалите си заслужават, ще го четат и хората от професионалната гилдия, които не са малко.



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
Авторziezi (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 15:40



кой финансира изданието



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: ziezi]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано08.02.06 19:14



ЗиеЗи
Неуместен въпрос!



Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано08.02.06 19:53



НЯКОЛКО ОТГОВОРА:
1. 5 лева
2. Цветни, хромова хартия, модерен дизайн
3. Ако открием такива
4. Работни заглавия - история, археология, нумизматика, антиквариат, архиви, мемоари, фолклор, и някои други
5. Очакваме деЛаКе с публикации за ВасилииІІ и Мурад І.
6. Исторически забележителности - да, туристически статии - не.

С поздрав
Пламен Крайски



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: plkraisky]  
Автор jove ()
Публикувано09.02.06 07:05



Въпросът си е мноого уместен. Какво толкова притеснително има да обявите кой го финансира? Щом има тайна, има и съмнения.



Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
Авторvypros (Нерегистриран)
Публикувано09.02.06 10:51



Moje6 li da mi dade6 to4no opredelene za "sposobni vladeteli"?



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: jove]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано11.02.06 07:57



Кой ще списва материалите - в смисъл това известни имена ли ще са, или редакционен колектив, или препечатки. А може би да изчакам първия брой и ще получа отговорите на въпросите си?
Мислил ли сте как ще се разпространява? И към каква точно част от четящото общество ще е насочено? Защото професионалните археолози си имат специализираните издания. А не вярвам да търсите аудитория сред иманяри и всякакви други криминални елементи. Вашата професия каква е (предполагам, че след като сте изписал името си, то не бихте спестили отговора?).



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Pertinax]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано11.02.06 09:19



Pertinax,
надяваме се това да правят известни и по-малко известни имена. Надяваме се също, че ще се открият и напълно неизвестни автори с добро перо. Естествено е и да имаме редакционен екип. Струва ми се, че сред тук постващите има добри пера.
Ще се разпространява ръчно и чрез абонамент.
Насочено е към всички любопитни и интелигентни хора имащи интерес към българската история и култура, и мястото й в европейската и световната. Няма възрастови ограничения.
Няма лошо да го четат и иманяри, и крими. Колкото повече читатели, толкова по-добре.
Аз съм историк по образование със специалност археология, а в последните 25 години се занимавам с журналистика и издателска дейност.
Името ми е тук, защото подобни начинания не се правят анонимно.
Всички от екипа на "Будител" вярваме, че ще ни покрепят постващите тук.

Редактирано от plkraisky на 11.02.06 09:25.



Тема И все пак...нови [re: plkraisky]  
Автор jove ()
Публикувано11.02.06 09:27



Кой финансира? Очаквате някакъв вид подкрепа от постващите тук - това предполага да отговаряте на въпросите им.

Редактирано от jove на 11.02.06 09:28.



Тема Re: И все пак...нови [re: jove]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано11.02.06 10:49



O'k, 4akam br. 1. Koga se o4akva da se poqvi, spored nai-dobrite prognozi?



Тема Re: И все пак...нови [re: jove]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано11.02.06 20:14



Уважаеми jove,
Да, тук съм за да разбера дали постващите ще подкрепят едно такова издание.
Тук съм с името си и сайта на фирмата ми, където са нашия адрес и телефон.
За разлика от теб аз не съм анонимен. мога да отговарям на въпроси, може да не отговарям. Може да отговарям тук, може по телефона. Може да си поговорим и с някой, който реши да дойде в резакцията.
Ти обаче не си посочил дори е-майл адрес и затова се налага да ти пиша тук. Не мисля, че е удачна позицията ти, за да ти отговарям на този въпрос. И все пак.
Надявам се да бъде финансирано от читателите си и от рекламодателите си. Ако го харесаш и ти ще дадеш своята подкрепа.
Успех!



Тема Re: И все пак...нови [re: Pertinax]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано11.02.06 20:16



Желанието ни е това да стане в началото на м. април.



Тема Въпросът остава.нови [re: plkraisky]  
Автор jove ()
Публикувано13.02.06 06:48



Уважаеми г-н Крайски (ако така се казвате),
За съжаление оскъдната информация в двата посочени от Вас сайта не дава и най-бегъл отговор на поставения въпрос. А той е - кой поръчва музиката? Може би ще намекнете, че тази дейност се самоиздържа, или пък нещо за рекламите покрай нея?
Наистина, Вие сте свободен да отговорите или да не отговорите. Но и вторият вариант също е отговор. Ако бях обявил телефон или мейл щяхте ли да ми дадете някакъв отговор? Мисля, че не. Защото в clubs.dir.bg съществува възможността за изпращане на лични бележки, която Вие не използвахте. А и аз не бих приел такава форма на отговор, защото щом въпросът е поставен в някакво публично пространство, етиката изисква отговорите да бъдат дадени пак в него.

И още нещо - когато се взаимства нещо то трябва да бъде със съгласието на притежателя му. Ми смо си ми! (Ние сме си ние!) е девизът на с. Ново село, област Видин. Надявам се, че новоселяни са се съгласили да го използвате на корицата на списанието си. Те са сговорчиви хора.

Бъдете здрав! Пожелавам Ви успех!

Редактирано от jove на 13.02.06 06:56.



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: plkraisky]  
Авторjove (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 10:21



Какво е общото и какви са разликите между

и ?



Тема Re: Няколко въпросанови [re: plkraisky]  
Автор deLake (sir)
Публикувано13.02.06 21:00



А ще има ли пробна интернет-версия. Все пак от списание до списание разлика голяма. Пък броя на посещенията и тегленето ще покаже доколко ще има интерес и към хартиено списание.

___________________________




Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
Автор plkraisky (непознат )
Публикувано01.03.06 20:53



Да, ще има електронна версия. Все още не сме решили дали ще бъде пълна или кратка. Ще решим непосредствено преди излизане на първият брой.
Очаквайте!



Тема Re: Няколко въпросанови [re: plkraisky]  
Автор deLake (sir)
Публикувано01.03.06 22:14



Ами няма да е лошо да е пълна и дори няколко. По възможност разделите да се обособят така, че да може да се проследи посещаване и теглене. Това, което никой не иска без пари, още по-малко ще го иска с пари.
Това разбира се също не е гаранция, че списанието ще върви на пазара. Но ако няма интерес, ще се спестят доста средства по издаване и разпространение на нещо, което няма да се купува.
Е, предполагам, че пазара ще си го проучите и по друг начин, защото това, което го има в Интернет няма да е хит в електронното издание, но може да е интересно за тези дето нямат компютри.
Отделен е въпроса как биха повлияли някои добавки към списанито, като напр. СД с филм за някоя крепост, с патриотични песни, малки книжки с преводи (напр. Флор) или нещо от този род...
От това пък вече може да се помисли какво да е качеството на изданието - гланц и цветно на съответна цена или нещо на по-тънки цени.
______________________________




Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.03.06 01:46



Патриотични песни?!? Е това вече никой нормален човек няма да го купи...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Няколко въпросанови [re: Black Wolf]  
Автор deLake (sir)
Публикувано02.03.06 19:36



Е това вече никой нормален човек няма да го купи...
Все пак списание на хартиен носител трябва да е за по-широка публика. Разходите не са като за електронно издание. А не мога да пропоръчам филма "Козия рог", защото тогава поне аз няма да си го купя.

____________________________________




Тема Re: Няколко въпросанови [re: deLake]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.03.06 23:17



Че кой ти говори за такива филми?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
Авторislam (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 00:35



Ako tarsi6 istorik s islqm - Katerina Vebedikova e mnoo napred, az se zanimavam s musulmanite sektanti v Izto4nite Rodopi, dobre e i u nas da ima spisanie za arheologiq i istoriq, ama kakto e tragnalo 6te go razvodnite. Po-dobre e da tragnete s el.variant i podir tova i knijen.
Ama uspeh!!!



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
АвторCeмиpaмидa (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 10:11



Изчетох с повишено внимание дискусиятал Поздравления за идеята! Май съм по-склонна да подкрепя електронен вариант. Защото през последните 20 г. видяхме много подобни като идея списания - Векове, Минало, Анали и т.н. Какво ще кажете г-н Крайски?



Тема Re: НОВО СПИСАНИЕнови [re: Kpaйckи]  
Авторrusev (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 21:48



Приветствувам идеята за ново списание. Надявам се интересът към него да бъде достатъчно голям от научната общност в страната, пък защо не и от чужбина. Желая му успешен старт. Добре би било да се изнесе по-голяма информация за него, в т.ч. и в настоящия форум.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.