Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 12.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Според мен това е...нови [re: Ziezi]  
АвторLightbringer (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 16:26



Според мен всички тези "полумесеци" всъщност са стилизирани котви. Ако се вгледате, обикновено над "полумесеца" (т.е. рогата на котвата) има "наклонена черта" - така обикновено се изобразява стилизирано щока на котвата, който в истинските котви е под прав ъгъл спрямо рогата. Още повече, че съчетанието "кръст + котва" се среща и в други страни, най-често (логично) при моряшки църкви и гробове.

И защо не питахте някой руски православен, вместо да раздувате глупости?



Тема Re: bulgarian dreamsнови [re: KlRKATA]  
Автор avitohol69 (новак)
Публикувано16.03.06 18:10



Тази тема е изключително важна според мен. Без да искате, може би, сте забелязали сигналите на един настъпващ процес. Ислямът бавно, но славно залива Европа. Между другото спомнете си легендата за Европа - Зевс я похищава в образа на Бик. (Връзката полумесец-рогата на бика). Полумесецът като символика на бога идва още от Чатал-Хююк 9х. пр. Хр. Повечето древни олтари от Близкия Изток са с по два рога в двата края, които образуват полумесец. Такива се срещат и в Египет и в Ханаан.



Тема guinnessнови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.03.06 23:00







Тема Re:Песен за падането на България ...нови [re: Ziezi]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано24.03.06 19:27



Песен за падането на България под Османско робство и за страданията на народа.

Пропадането на Българското царство

"Сон сонила софийска кралица ,
сон сонила и сон бълновала:
Насред се е небе пропукало,
ситни звезди по земя паднале,
ясен месец кървав е изгрял
и по него звездица деница,
и она е кървава изгрела.
Проговара Еница кралица:
- Чуеш мене, Шишманине Яне,
що горок съм сънок съновала:
Насред се е небо пропукало
ситни звезди по земя паднале,
ясен месец кървав е изгрял
а по него звездица деница,
и она е кървава изгрела.
- Чуеш тизе, Енице кралице,
що сон казва, що во книга пише:
Щото се е небо пропукало,
пропукало и че да пропадне,
Че пропадне и че се изгуби
старо царство българското кралство.
Че изпадне и че да изгине,
че да гине нашио стар братец,
стари братец сам цар Иван Шишмана,
че погине Михайл Василич.
А що си е месец кървав изгрел,
и по него звездица деница,
после них чем и я да загинем,
а по мене тизе че загинеш. ...."

село Горна Баня Софийско 1969г.



Тема miss worldнови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.03.06 22:30









Тема Re: miss worldнови [re: Ziezi]  
АвторLightbringer (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 01:26



Тъй като никой не обърна внимание на предишния ми пост, за кръстовете на руските цълкви, да го пусна и тук:

Според мен всички тези "полумесеци" всъщност са стилизирани котви. Ако се вгледате, обикновено над "полумесеца" (т.е. рогата на котвата) има "наклонена черта" - така обикновено се изобразява стилизирано щока на котвата, който в истинските котви е под прав ъгъл спрямо рогата. Още повече, че съчетанието "кръст + котва" се среща и в други страни, най-често (логично) при моряшки църкви и гробове.



Тема Re: miss worldнови [re: Lightbringer]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано26.03.06 23:03



Да, има известни такива изображения - кръст+котва. Те са доста стари - късната античност.

Но все пак, тук ми се струва, че става дума за полумесец. Ако беше котва, щяха да се постараят да прилича на котва.

От друга страна, самото изображение кръст+котва се тълкува като кръст+полумесец:

КРЪСТ - КОТВА
Кръст във формата на котва се среща в изображенията, които рисували ранните християни върху стените на катакомбите. Понякога го рисували заедно с делфин или две риби, висящи от напречните пречки. В християнския символизъм котвата изобщо се смята за знак на безопасност, устойчивост и надежда. Кръстът - котва, който e комбинация от двата символа — кръст и полумесец, символизира раждането на Христос от тялото на Мария, чиято емблема е полумесецът.








Тема Бориканови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.06.06 13:02



Прикрит, но все пак ясно различим полумесец





Тема Re: miss worldнови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.06.06 13:05



на адресът, който съм дал, е поставена нова картинка, на която полумесецът липсва

старата беше тази - с полумесец





Тема BTN1нови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.06.06 13:12








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.