Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:32 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: kelka]  
Автор Цeзap (непознат)
Публикувано30.07.05 19:24



Какво химическо изследване - ти луда ли си? Спрете да говорите такива глупости.



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: Цeзap]  
Авторwatch (Нерегистриран)
Публикувано31.07.05 01:39



"...Просто трябва да изпиташ това усещане, когато намираш нещо за което си мечтал цял живот. То е като твое рожба, как да не..." и т.н.
Цезар, какво да ти кажа, сигурно ако тръгнеш да сдържаш емоцията си в този момент археологията би ти изглеждала неблагодарна професия. Пък аз, като човек който се образова главно от Discovery Channel сигурно е дразнещо за вашите среди да квича от нета (вж. в клуба на астрономите дали не съм писал против оставянето на стъпки по Луната). Ама и аз се дразня - щото тия работи дето аз съм гледал по Discovery, нищо не знаете вие! Вие затова им отказахте поканата да снимат в Б-я - да не се изложите като мужици на дворянска трапеза (майтап малко, спокойно). Това бяха брътвежи, сега сериозно: факта е че проследявайки назад методите на археологията те са все по груби. Неща свързани с разкопките, които тогава са изглеждали без значение, сега може да са много ценни. Тогава не са знаели как ще напредне науката, както не знаем и сега. Знаем обаче че ако бъдем по-внимателни на работната площадка и вършим определени идиотщини(като взимането на златна чаша с гумена ръкавица) това може да е инвестиция в бъдещо откритие. Ако днес откриваха гробницата на Тутанкамон сигурно щяха дълго да се замислят за съдбата на уникалния въздух в нея - Х. Картър обаче е влязъл вътре с рогата напред. Ей за такива работи говоря, на мен ми изглеждат логични, не знам. Колкото до радостта, тя по подхожда на занаятчиите - техните изделия са си техни. А вашите са за снимки в учебниците по история, и какво ще кажат децата като разберат че чичко историк и надигал шльокавица от тракийското съкровища, а? Нищо, но няма да се гордеят толкова с него.
Айде и с добри чувства - не съм маниак по темата която отворих. Всичко е пясък и той изтича между пръстите ни. Това което трябва да направим, е да не се побъркаме.



Тема Факторите...нови [re: watch]  
Автор дядo Mиню (минаващ)
Публикувано31.07.05 21:03



Археологията покрай другото пати и от мутростратегията България да е страна на туризма. За туризма са необходими инвестиции. Финансирането на едни археологически разкопки може да се разглежда като инвестиране в туристическа атракция ... А за атракцията са типични и сроковете .... Ето защо е нужна фадромата.... за да ускоре ..... Щом става дума за туристически бизнес почти за никаква наука не остава място .... независимо от усилията на археолозите....



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: watch]  
Автори (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 23:40



И аз с удоволствие гледам дискавъри,но се вслу6вай внимателно какво говорят.В пове4ето слу4аи оставят врати4ка и споменават,4е това е едно от предположенията.Ина4е филмите им са изклйу4ително добре направени,увлекатени,артисти4ни и за 6ирока публика.Предизвикват голям интерес и 6оу,а това е целта на занятието,да се предизвика интерес.Ако и на6ите направят подобни филми никак няма да е зле.
Дискавъри предаване предполагаха,4е Тутанкамон е убит - оказа се,4е не е истина,умрял от гангрена.
Дискав. предаване огласиха,4е са открили Нефертити с други скелети,показаха,та даже и направиха показно реконструиране на главата И.Оказа се,4е и това не може да бъде вярно заради възрастта,раждаемостта и др. при4ини.С две думи не е тя.
Друго предположение бе6е,4е невероятно огромните колони в Египет са издигани с помо6та на силата на вятъра,а и пирамидите може би са строени по този на4ин.Гледаха всякакви рисунки,йероглифи,колони и др.,правиха из4исления,вклу4иха инженери и др. у4ени,вклйу4иха дори модерни съоръжения и направиха накрая експеримент с малка колона.Експериментът успя,вдигнаха я.Но,когато ре6иха да опитат с малко по-тежка колона(не толкова тежка както египетските) се спукаха от експеримент,след експеримент,много усилия,мъки,но не успяха да я вдигнат.Как една по-лека колона не може да се вдигне,та камо ли цели храмове и пирамиди?Накрая естествено между другото споменаха,4е това е едно от предположенията,та да се отсрамят.Поне опитаха,де.



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: watch]  
АвторBrutus (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 07:26



Ave Caesar, bravo, dobra zastita! Sega atakuvai kalpasanite, koito nikoga nqma da usetqt 4uvstvoto na purviq doseg sus starinata, predi tq da stane obstodostupna. Spomnq6 li si zapu6alkata ot amfora? Koi ot tezi vsi4ki otvorkovci e pil ot takava?



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: Brutus]  
Автор Цeзap (непознат)
Публикувано07.08.05 17:18



Така е шефе, сигурно никой. Ама и тя беше с много малък обемец и често трябваше да се допълва.



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: Цeзap]  
Автор kelka (синце)
Публикувано07.08.05 18:26



Евала брато, да се хвалиш с това как пиеш от амфора За това ли копаш, пак питам? Между другото анализите пияни ли ги правите?



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: Цeзap]  
Автор kelka (синце)
Публикувано07.08.05 18:29



Добре де, ако не е химия какво средство ползвате за почиствене и определяне на възрастта? Изобщо, не приемате ли средствата на другите науки като помощни?



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: Brutus]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано08.08.05 14:33



Aбе, пич, откъде намери фалернско вино?
Поздрав за всички римофили!

Captat non muscas aquila!



Тема Re: не пипат ли грубо BG археолозите?нови [re: last roman]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 02:14



Не очаквах да е вярно но ...

" ... Ремъче нямаме от Аспарух.
Нито пък от Симеон.
А когато родните археолози
откриха гроба на Цар Иван Александър
през 1946г. , сурнаха костите му
от Търновските урви в Янтра. "

Николай Хайтов 1988г.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.