Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:38 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Крепоста на Яйлата  
АвторAmot (Нерегистриран)
Публикувано26.07.05 16:11



Може ли някой да ми посочи литература или други източници които показват защо крепостта на Яйлата се датира като ранновизантийска? Като гледам строежа много ми прилича на ранният Несебър, първата стена на Пловдив а и на един от водните басейни в Перперикон.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Amot]  
АвторД (Нерегистриран)
Публикувано30.07.05 13:24



На времето-84 и 85г. за малко участвах в разкопките. водеше ги покойният Топтанов. Доколкото си спомням датировката се базираше на монети, многобройна керамика и..... ами забравил съм вече. Но ми се струва, че бяха намерени и доказателства, че крепостта, не в същия вид е съществувала още в четвърти век пр.Хр. Знам ли къде можеш да прочетеш нещо по въпроса.... пробвай да потърсиш нещо от Топтанов.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Д]  
АвторAмoт (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 16:05



Благодаря, ще потърся. Впрочем имам снимки на строителната техника - ако някой се интересува може да му ги пратя.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Amot]  
Авторвxнyp (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 16:46



Перперек бе, хора, Перперек се казва... За Перперикон никой в района не беше чувал, докато не се появиха маститите копачи с купешки названия в чантите...



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: вxнyp]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 18:05



Prez tazi krepost e minal NIPK, taka 4e ne raz4itai na originalen opus.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Aмoт]  
АвторД (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 08:57



За каква строителна техника става дума?



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Д]  
АвторAmot (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 18:52



Става дума за използване на Г-образни блокове - рустицирани или не и изравняващи каменни клинове или малки блокчета. И при Перперекон и при Яйлата стената в основата има 10-15 см изнесен напред перваз. Блоковете са с разнообразна големина, като се срещат често големи над 1 м. Не съм специалист и затова не мога да я опиша с истинските термини, но техниката си е много характерна, вероятно и много устойчива в строителен смисъл.
Това за НИПК не го разбрах.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: вxнyp]  
Авторi (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 22:01



Taka e,Perperek.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Amot]  
Авторi,eto za Г-фopмa (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 22:13



Перперек


Това е една от най-големите родопски крепости (12 000 кв.м) и се намира на рида Каменник от Източните Родопи. Местността е известна като Джин тепеси (Планината на духовете).

Запазени са останки от стени, както и 10-тина метровата стена на шестоъгълната кула. В началото на века известния изследвач на крепости Иван Велков намира кулата почти запазена, изкачва се по стълбите и гледа през мазгалите. Запазена е и щерна с размери 12 м на 5 м и дълбочина 6 м.

Смята се, че това е известната крепост Перперикон, споменавана от византийския хронист Георги Акрополит.

Наскоро (в-к "24 часа", бр. 241 / 04.09.2000 г., стр. 13) екипът на известния български археолог проф. Николай Овчаров изказа предположение, че тук се е намирал Свещеният град на траките. Комплексът включва дворец-светилище от ІV-V в. пр.н.е., укрепена тракийска крепост, селище и кръгъл храм- прорицалище. Смята се, че тук е била една от столиците-резиденции на царете Терес и Ситалк, съответно баща и син. Дворецът е имал Г-образна форма, бил е на 3-4 етажа и е имал 40 стаи. Запазени са двата коридора и 13 помещения. Тронната зала е с размери 25 / 6 м. Но най-голямото откритие е именно прочутият кръгъл храм-прорицалище, който според римският историк Светоний е нямал покрив. Тук Александър Македонски се допитал до жреците преди да тръгне към Мала Азия. Смята се, че тук се крият несметни богатства.
Дворецът е имал Г-образна форма, бил е на 3-4 етажа и е имал 40 стаи.



Тема Re: Крепоста на Яйлатанови [re: Amot]  
Авторинra (Нерегистриран)
Публикувано03.11.07 10:03



!!!!!!!!!!!!!
ЗАПОЧВА МНОГО ЯК СТРОЕЖ В РАЙОНА НА РЕЗЕРВАТА! Трябва да направим нещо!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.