Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:54 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Я да питам нещонови  
Автор Dorian Gray (Crazy Dude)
Публикувано12.07.05 03:48



Значи ходя си аз из балкана в Родопите и дълбоко в гората се изкачвам ва много високо плато.
На южната част на платото намирам чука и на чуката останки от крепост(местноста се казва Калята - Крепоста от Турски). Дори имаше камък във формата на колона.
Слизам значи от чуката и тръгвам на северозапад. На западния край на платото има малко възвишение по дължина на цялото плато. Аз се изкачих някъде на средата по дължина и какво да вида горе? Правоъгълен камък на около 50 см височина от земята с размери около 30 х 100 см целия обграден с пръстени от камъни които едвам се виждат от земята. Има около 7 пръстена и това цялото формира окръжност с диаметър 10-12 метра. Продължавам на север и към 50 метра по на север откривам абсолютно същото нещо.
Въпроса ми е дали това не е светилище(например на Сабазий/Загрей - Дионисий).

Ще добавя че платото ми изглеждаше много удобно за ниви. На изток открих керемиди и останки от къщи. Малко по на изток открих изсечени в скали малки ями - около 15-20 см в диаметър.

На няколко километра има останки от селище с площ около 500х500 метра, 2 разкопани некропола с по около 20 гроба, много могили и в една скала изсечена гробница.

Изобщо целия район в радиус около 10-15 километра е осеян с могили. На много места има останки от селища и поне още 2 крепости. Археолози са проучвали само едно от селищата преди около 20-25 години.

Ето малко снимики на изсечените ями в скалите(предполагам мелници за жито) и платото. Ако има заинтересовани мога да сложа и снимки на някой гробници и гробове. Трябва да имам някъде и 2 клипа с двете конструкций във формата на окръжност.







Тема Малко снимкинови [re: Dorian Gray]  
Автор Dorian Gray (Crazy Dude)
Публикувано12.07.05 14:04



















Тема Re: Я да питам нещонови [re: Dorian Gray]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано12.07.05 14:51



Grobovete sa gi posetili imanyarcheta priyatelyu:((( Za jalost..... A kyde se namira tova myasto?



Тема Re: Я да питам нещонови [re: nikibars]  
Автор Dorian Gray (Crazy Dude)
Публикувано12.07.05 15:31



Западните Родопи - община Сатовча.
Преди време НСБОП хванаха иманярите със златен тракийски шлем с малко кожа и косми по него. По късно пак ги хванаха със златна маска.

Един човек докато си правеше парник в градината без да иска изкопал доста неща. Знам за амфори и други подобни съдове от злато и кристал. Имало кристални сърни, съединени със златни съдове. Сребърни чашки със стъкло и други неща. Това само от 3 гроба.
Цялата градина на човека е гробище, но той не дава да копаят щото го е страх от духове.

А между другото какво мислиш за изсечената в скалата гробница?
Ако ти кажа че на 2 километра има скален комплекс и на върха има два стърчащи камъка, а между тах заклещен във въздуха объл камък от западната страна. Местните го посещават на Гергьов ден рано сутрин.

На 20 минути пеша от издяланата гробница на едно възвишение има доста странни канали.

Иначе вярно че повечето гробове и могили са разкопани от иманярите(за съжаление)

А в тоя край могилите са предимно на възвишения и има натрупани камъни и пясък, като на върха са гробовете, в някои случаи има и гробници.
Има ли вероятност дълбоко под могилата, т.е. под нулевото ниво, от което е построена могилата да има нещо?

Иначе най странното нещо, дето съм виждал е могила, в нея зидана грабница с две камери и някъкви странни ниши и канали.
Някакви идеи какво е това?



Тема Re: Я да питам нещо [re: Dorian Gray]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано13.07.05 13:31



относно каналите - иди на Белинташ, над Асеновград - там е имало много древно светилище. Та там има страшно много канали изсечени в скалите.
Виж това адресче - може и да откриеш известни паралели. Намира се на север от град Каварна:http://www.omda.bg/bulg/HYSTORY/durankulak4.html
Успех:)))))



Тема Re: Я да питам нещонови [re: nikibars]  
Автори (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 17:24



Tozi link go razgleждах преди време,ако е твой _ ПОЗДРАВЛЕНИЯ,много добре направен.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.