Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:43 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Римляните в Татул !!!!!нови  
Автор ф (ц)
Публикувано07.07.05 14:14





Идеално запазена бронзова статуетка на Орфей бе открита на метри от едноименното тракийско светилище край село Татул, предаде БНР.

Тя е една от малкото изображения на митичния певец, известен на съвременната археология.
Статуетката е висока 9 см, показва гол герой в цял ръст с атлетично тяло. С лявата си ръка той се е подпрял на лира върху стойка, а с дясната, вдигната над главата, държи пластина за придърпване на струните.

Специалистите датират находката в периода І-ІІ век. Според тях тя е част от най-големите постижения на римската пластика.

Статуетката е била намерена от жител на района край Татул и предадена на археолозите, които в момента проучват древното светилище.

Според ръководителя на разкопките проф. Николай Овчаров това е още едно доказателство, че действително там е гробницата на Орфей.



Тема Re: Римляните в Татул !!!!!нови [re: ф]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано07.07.05 21:46



4udesna novina!Sega o4akvame zavistlivcite da zaryfat temata,4e statuetkata e mente.6te te razpnat na kryst.



Тема Re: Олигофрените в Татул !!!!!нови [re: ф]  
АвторTaтyлeц (Нерегистриран)
Публикувано08.07.05 11:37



Аполон Китаред !!!
Така викат по света на фигурка като тази, дето я е намерил "случайно" баш тия дни любознателният даалия (с "гъдулка" в ръка, "постоплен" по врата от селския джандар).
Ха-хо-хи-хи. Тоя "професор" съвсем се оля бе! Язък за бащиното име. Да земе да си смени името на Чобанов, щот си е жив чобанин, вместо да го свързват с археолога Овчаров.
Абе, таман се чудя, да не би докато са бягали иманярите миналата седмица, след двете си "атаки" над "гроба на Орфей", да са я изпуснали по пътя тая статуетка на "Орфей". Сигурно са били пратени от гърците, за да прехвърлят материал към Гръцко, та те да имат доказателства, че Орфей е техен.
Кита лани за три дена четири пъти смени тезата за бронзовата глава от "Косматката", докато накрая на пловдивските "иманяри" им писна да му слушат глупостите и му занесоха каталог с тракийски монети за първолаци, та да огледа хубаво профилите на владетелите от района докато си избере един!
Иийй маа му стара, още много смях ни очаква откъм "профитата". Добре че има иманяри, та да има на кой да си приписват грешките.



Тема Re: Олигофрените в Татул !!!!! [re: Taтyлeц]  
АвторTaтycлaв (Нерегистриран)
Публикувано08.07.05 13:29



Не му се сърдете на момчето Овчарче - той отде да познава античната религия, та да може да различи Орфей от Аполон! Но не е виновен той -виновни са тия, които му разрешават да копае тракийски и римски обекти. Васил Николов да си стегне хорота и да спрат простотиите! Следва откриването на сутиена на Евридика. Или на керамичният му прототип. Ашколосум на Чобанчето - професор по туризъм в Харковския университет. Слава богу, че нито един български университет не падна толкова ниско, че да го направи професор!



Тема Re: Олитата от Татул и от Долинатанови [re: Taтycлaв]  
АвторTaтyлeц (Нерегистриран)
Публикувано08.07.05 18:29



Тез двамата, Чобана и Кита, кога ще им щукне да се заклещят по-плътно, като селски мастии?
Само да си представим къв кеф ще е за тъпоумните журналя вдруги ден лъжливото овчарче да изрови например бронзов крак или ръка или к_р поне от статуя с размер над нормалния човешки ръст. Художествена изработка, може от ателието на Лизип или нечия друга школа (Кита след известен размисъл ще каже). Ей ти пълно потвърждение, за орфическо погребение - главата в Шипка, краката в Татул, после патката в Перперикон и т.н. Щот траките маркирали територия (като кучета, дето препикават дървета), за да нямат гърците или който и да е претенции към чуждо КИН. А, да, и с "почти" намерения акт за раждане на "Орфей" в село Гела!!! Голям ташак, може Кита да реши, че ланшната глава е на Орфея като .... стар.



Тема Re: Олитата от Татул и от Долинатанови [re: Taтyлeц]  
Авторзнaм (Нерегистриран)
Публикувано09.07.05 10:50



Абе пикливи иманярчета,вие откога се отворихте толкова?
Щото до онзи ден тичкахте из книжарниците да си търсите"книжки с картинки",та барем ви влезе нещо в неуките главици и да не ви лъжат тоооолкова много.После гордо тикахте каталозите в ръцете на купувачите и им обяснявахте,че "видите ли-и ние вече знаем кое колко струва".Пък те пак си ви мамят щото сте си неуки вандали-колкото и картинки да гледате нищо не схващате.
И вие сте ми тръгнали да критикувате?!?Я марш в кръчмите,където ви е мястото!!!
Взели акъл да дават - недоносчетата!



Тема Re: Олитата от Татул и от Долинатанови [re: знaм]  
АвторTaтycлaв (Нерегистриран)
Публикувано09.07.05 15:45



Кротко, моя, тук иманярчета няма - само раздразнени от наглостта на лъжливото Овчарче хора, които разбират от археология и КИН.



Тема Re: за олито знамнови [re: знaм]  
АвторTaтyлeц (Нерегистриран)
Публикувано09.07.05 15:57



... Абе пикливи иманярчета,вие откога се отворихте толкова?...

Виж ся, глей ся! Бръмбърче, казвай на тати си "пикливо иманярче"! Щот аз откакто станах на годинка и половина и ... спрях да се напикавам! Еба си мамата ... и после минаха още тридесет и шест ( за тебе с цифри - 36) години, откакто си я правя тая работа в тоалетната, а не като тебе в крачолите. Относно "термина" "иманярчета", може доста да се поспори, ама не и с теб, щот нямам толкоз прости примери, като за теб. А пък за "отварянето", знам ли, като ти чета будаллъците, та по акъла ти смятам и годинките, де а знам?? Може и да съм отварял ... майка ти, например!!!
Не до оня ден, а и днес си ходя(и не тичкам), в книжарници. Даже и за "книжки с картинки", щот мога да ги чета, за разлика от шебеци като теб, на които са им трудни и картинките. Дали ми е "неука главицата" пак мога да поспоря. И много са ми малко спомените, когато са ме лъгали от "неученост".
Каталози в ръцете на никого не тикам, мен ме търсят, за да си ги купят с пари, с много пари понякога, ама знанието няма цена, нали така, умниче? А, че зная кое колко струва, зная го! Лошо нема, нъл тъй? Учил съм го, практикувал съм го и ей на, знам го! И го схващам, даже и по картинка (по конкретния повод, с картинката на любимия ви "проф. Чобанов"). Май трябва да поучиш още доста, за да разбереш, че "неучеността" и "вандалщината" не са толко близко свързани, колкото си мислиш ти.
На всичко отгоре ние, Татуслав и Татулеца, не "критикувахме" кой знае колко строго, просто си се хилехме на простотийките на тебеподобните разбирачи. Щот можем, бъди сигурен, да критикуваме. И то както е редно, с аргументи, а не само с пяна, като тебеподобните сукалчета.
Няма да е с маршова стъпка "походът" ни към кръчмата, но мисля, че с кеф бихме сръбнали по някоя и друга потна чаша с Татуслав, стига да се знаехме. Не че там ни е мястото, но и на това място умните хора имат какво да си кажат. Пак за разлика от, цитирам, "недоносчетата" като теб, щот кефа не е в наливането, а в маобета! Ама тия неща се учеха в старите университети, които имаха и "факултети на живота" ( бас хващам, че Горки не ти говори нищо). За разлика от сегашните, с "изнесено обучение" чак в .... Каспичан, примерно. Археолози с "виртуален опит" и теоретици на базата на стари книжки. То и без туй, Кита с колосалните изкопи и нощните описи на находките върна археологията във времето на Шлиман, а пък пред теориите на Чобана, Раковски сигурно си гризе от яд ноктите, че не се е сетил по неговото си време за това.
А за акъла, бръмбърче, запомни - кур да е, да го набуташ, ам то акъл ... в чужда глава не влиза!
Хайде със здраве и като се подготвиш пак се изкажи.



Тема Re: за олито знамнови [re: Taтyлeц]  
Авторзнaм (Нерегистриран)
Публикувано09.07.05 22:51



Ей ама верно няма да се научиш !Хубаво беше,че се опита да свържеш няколко сносни изреченийца(нищо,че не успя).Ти жалки търгашино,на кого се опитваш да даваш акъл,а?Давай на тези които ти го искат!
Нещо,някъде си навремето може би си прочел?Някой може би някога нещо ти е обяснил?Ами губил си си времето човече!Станал си отрепка!Наври си главицата нали знаеш къде?Безхаберници като тебе-бол!Нещастни търтеи живеещи безполезен живот.И на всичкото отгоре тръгнал нашичкия да критикува някой който нещо наистина е постигнал!Дори и да е правил грешки!Все пак по някакъв начин рекламира културата на България.
БЪЛГАРИЯ-говори ли ти нещо това а?Или ще кажеш като другите нещастници,че"какво била направила страната им за тях" и "на патриоти ли да се правим".
Ами ти какво си направил за страната си ?И с какви очи точно ти критикуваш?
И да има нужда Китов от критика,то ти ще си мълчиш! И ще се скриеш някъде,ясно ли е?Защото мижатурки като теб са виновни за състоянието на страната ни! А не страната ни е виновна за твоето окаяно състояние.Държавата не ти е длъжна!!!МАРШ В КРЪЧМАТА-КЕЛЕШЧЕ!!!



Тема Re: за олито знамнови [re: Taтyлeц]  
АвторTaтycлaв (Нерегистриран)
Публикувано10.07.05 12:31



Момчета, хайде успокойте топката. Явно почти няма различия във възгледите ни за Татул и Овчара. Сигурен съм, че ако имаше възможност да седнем да си говорим пред халба бира, щяхме дори да си допаднем. Бъдете щастливи. И ако ви хрумне несто - споделете го.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.