Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:11 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Никополис ад Иструм  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 06:55



Кой може да ми каже как се стига до гръцкия град Никополис ад Иструм, който бил някъде в Търновско? И дали там може да се види монетарницата му? Има ли сайт, щото с търсачка нищо не открих?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Авторnqmam (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 06:57



Uato trugne6 ot Turnovo kum russe, gledai tabelite.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано18.06.05 17:22



Да де, ама не е гръцки...

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Taлиecин]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано18.06.05 17:36



На ИМПЕРАТОР МАРК УЛПИЙ ТРАЯН ДАКСКИ ПАРТСКИ творението /и не само той/!

Captat non muscas aquila!



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.06.05 11:25



Село Никюп



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Ziezi]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 13:32



Да бе, всичко това е вярно, но го знам. Искам да посетя местото. Ако някой може да ми каже от Търново как се стига до там? И къде мога да прочета нещо повече.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Авторnqmam (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 17:42



Cheti Т.Иванов, Р.Иванов. Никополис ад Иструм. Т.1, 1994;



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор cimbal (пристрастен)
Публикувано21.06.05 03:54



Ми иди в Търново и там питай как да стигнеш до село Никюп...а като стигнеш сигурно местни хора ще те заведат Чудно как жените се оправяте идеално по магазините независимо в кой град ...а ти сега Никополис ад Иструм
не можеш да намериш Айде успех!!!


P.S. Сетих се...пиши в клуб Велико Търново и сигурно некой ще те светне по въпроса

Редактирано от cimbal на 21.06.05 03:55.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: cimbal]  
АвторEponimia (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 06:59



Благодаря ти cimbal, makar 4e ne mi pomogna osobeno. D za pazaruvaneto - sam ste vidi6, kogato ti doide vremeto.



Znae li nqkoi koi arheolog kopae v Nicopolis?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eponimia]  
Автор jove ()
Публикувано21.06.05 12:54







Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: jove]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 19:46



Благодаря! Много съм ти признателна за картата. Целувки! (Само по бузите , за да не се възгордееш!)



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор Цeзap (непознат )
Публикувано22.06.05 03:32



Първо, както вече ти написаха това не е "гръцки град" - в кавички защото дори и самият израз не е правилен.
И не се казва "който бил някъде в Търновско", а който се намира в околността на гр. Велико Търново.
"И дали там може да се види монетарницата му?" Ти как си представяш да видиш една монетарница. Аз съм работил в Никополис Ад Иструм 4 години и на още много други антични обекти и монетарници така както си ги мислиш не съм виждал.
А иначе конкректно - не те съветвам да се отбиваш от пътя за Русе, защото просто от години вече не съществува този път до обекта. По-добре още в първото село след Търново - Самоводене, там където пътя се разклонява в две посоки, тръгни наляво и така ако караш само направо ще стигнеш до с. Ресен. В края на това село има кръстовидно кръстовище. Надясно е пътят за Никюп и на 3 км. от него е и обекта, който е точно до един рибарник. А наляво е пътят за с. Дичин, където е разкрита късноантична крепост. Южно от Никополис също има късноантичен кастел, който се появява след опожаряването на града. Но достигането до него е почти невъзможно, тъй като няма път.
Повече информация търси в книжарниците в Търново, където има информационни материали за Никополис Ад Иструм.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: jove]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 05:49



"Привет Цезаре, отиващите на смърт те поздравяват". Ти Цезар ли ще се казваш или taliesin? Не че имам някакви предпочитания, но като водя диалог обичам да знам точно с кого. Това между другото.
Виждам, че си добре запознат - студент ли си или археолог? Не е просто любопитство, ами искам да питам за още неща, свързани с Никополис. Хайде, бъди мил и ми отговори!
Сега има ли там разкопки и кой археолог ги води? Защото не искам да отида (благодаря за точното описание на пътя) и да видя отново професора Овчаров. И щом монетарницата не може да се види, може ли поне да се видят монети и други намерени неща?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор jove ()
Публикувано22.06.05 07:24



Питай каквото те интересува, може да получиш отговор.
Дори и да се виждаше монетарницата в Никополис, надали е нещо интересно. Сама по себе си една монетарна работилница не е нещо особено. А в Никополис има други много по-интересни неща и посещението си заслужава.
Шансът там да срещнеш проф. Овчаров е минимален - това не е неговия период. По принцип там работи българо-британски екип. Чудя се що ли те информирам - по начина на задаване на въпроси личи, че си начинаещ иманяр.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Цeзap]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 07:37



Извинявай, но никога не съм си и помисляла, да се занимавам с иманярство! Ще кандидатствам археология и искам, но само защото ми е интересно, да се запозная с някои обекти, с някои археолози, с някои музеи. Откъде пък го измисли - иманяр съм била! Това за монетарницата ми го каза една приятелка, гаджето на която ходи понякога в търново на нумизматичната борса.
И ми каза също, да съм потърсела един учител от Хуманитарната гимназия, който работел там. Това не съм го приела на сериоз, щото ми е писнало от даскали напоследък и е черен хумор.
Ако имаш истинска информащия - пиши ми. В официалния сайт на В.Т. няма нищо за Никополис



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
АвторVeselka (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 19:20







Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор jove ()
Публикувано24.06.05 06:55



Къде да ти пиша?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано27.06.05 03:59



"... Никополис ад Иструм е един от малкото антични градове гдето са правени разкопки на по-широка площ,и то главно на неговия център.Поради това той ни дава известна по-пълна представа за градоустроиствените начала,легнали в неговия план.Града е основан вероятно през 102 г в чест на победата на император Траян нат даките.Развалините му лежат на около 3 км югоизточно от с Никюп Търновско.Местоположението му е важно от стратегическо гледище:той затваря от север някой от най - важните балкански проходи и контролира важен кръстопът.Града е расположен на ниско плато стръмно отсечено от ерозивна дейностна река Росица и на изток ограничено от брега на един малък неин приток.Потъкъв начин градът е бил защитен пощи от 3 страни с естествена водна преграда.В общия план на града се отделят съвсем ясно 2 части.НА юг се откроява самостоятелно укрепена градска част във формата на правоъгълник,чиято южна страна е силно начупена следвайки лъкатушещия и стръмен бряг.Претполага се че това е бил първоначалният кастел,който е заемал най-добре защитеното място.На север към тази градска част се развива един нов,по-голям правоъгалник,почти квадрат,на който североизточния ъгъл е заменен с голяма дъга поради особеностите на терена.Градът както изглежда е имал само 2 врати-по една от север и от запад.Те единствени отваряли достъпа до центъра на града (форума( през дебелите до 2.80м и засилени с много кули крепостни стени.В същност форума е изместен в източната половина на града.Двете главни улици (декуманус майор( и (кардо майор( се пресичат почти под прав ъгъл тяхната посока следват и останалите улици,което дава на града съвсем правилна планировка.Големи каменни плочи,понякога дълги до 2м покриват платното на улиците,като закриват изградената под тях градска канализация.Като влезел пътника от северната врата,по голямата улица тоий скоро достигал до центъра на града,гдето 5 стъпална стълба го извеждала на форума.Форумът преставлявал обширен площад с размери 55 на 42м,който от юг запът и север бил ограничен с колонадав йонийски стил.Между колоните на северната страна се редели много статуи на императори и знатни граждани.На изток от форума значителни по своята архитектура згради задържали погледа.Тук наблизо трябва да се е издигал малък храм,фронтонът на които украсен с щит и две копия,и сега стои на мястото.Останалите сгради от тази страна на форума неса разкопани,затова пък на западната му страна са открити няколко извънредно интересни построики. ..." лето 1963 проф.Димитър П. Димитров



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор Цeзap (непознат )
Публикувано28.06.05 17:06



Цезар съм. Преди няколко години завърших археология, а иначе учителят за който говориш е един Станимир, който и той е работил в Никополис ама той нещо го пери сачмата. Има много неща които си заслужава да видиш, даже миналата година вдигнахме колоните на агората и сега тя придоби малко вид. Иначе тази година няма да има разкопки и едва ли в скоро време ще има, защото изтече договора на английската експедиция.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Цeзap]  
АвторEponimiana - na Eponimia maika (Нерегистриран)
Публикувано28.06.05 18:45



Ave Caesar! Ti kato si diplomiran arheolog, zasto me hodi6 da kopaes, ami samo prikazva6? Ste svur6i6 li rabota na deteto be, sersem sus sersem? Ili pak da ti povtarqm da sedi6 daleko ot dusterqta mi, kolata mi, jenata mi \gre6ka mujata mi\Niama strasno - samo da ne si maloleten! I kakvi koloni vdigahte? Tova ne e li rabota na musea? Ili na NIPK? Ti mai nesto me mota6 - 4etoh, che ne se kopae v Nikopolis ot dosta godini. Proverka - ako si raBOTIL SUS ANGLI4ANI TAm, kak se kazva angliskiq sheff.



Тема Re: Никополис ад Иструм - защонови [re: Eпoнимия]  
Авторнямaм (Нерегистриран)
Публикувано28.06.05 19:26



Защо в името на Никополис има Улпия?
Защо се казва и Никополис ад Хемум?
Защо е сякъл монети?
Защо надписите са преобладаващо на старогръцки?



Тема Re: Никополис ад Иструм - защонови [re: нямaм]  
Автор jove ()
Публикувано29.06.05 08:16



Сякъл е монети, защото и имал статут на колония.
В провинция Тракия за официални цели се е използвал гръцкия език.



Тема Re: Никополис ад Иструм - към joveнови [re: jove]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано29.06.05 18:01



Никъде не съм срещала термина "статут на колония". Какво означава това? Нали няма нищо общо с гръцките колонии? Говорих с един професионален нумизмат и той ми каза, че през римска епоха няма колонии, защото независимостта на градовете не съществува. А колония е термин, който използват колекционерите-любители. Каква е истината?
Към Цезар - пиши на адреса, който ти дадох при траките! Ако искаш, прати ми една снимка, и като дойда в Търново, ще ти се обадя. Стига да не си някой нацупен бурсук, покрит с недоебки



Тема Re: Никополис ад Иструм - към joveнови [re: Eпoнимия]  
Авторkerana (Нерегистриран)
Публикувано29.06.05 20:02



на монетите пише Никополис ад иструм.По интересна е крепоста Раховец-пещерите.По всяка вероятност там е била истинската монетарница на града.Разкопките са иманярски.Трако-римските находки са на 3-4м. дълбочина.Археолозите са разкопавали само Българската част от крепоста.Има сведения за много находки на монети-крепоста има директен изглед към Никополис и цялата долина на янтра до Бяла.Все още няма разкрита пещера което да оправдае името на крепоста.Изпреварете иманярите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re: Никополис ад Иструм - към joveнови [re: Eпoнимия]  
Автор jove ()
Публикувано30.06.05 07:59



Истината е, че колонии има. Това са градове с относително голяма степен на самоуправление, включително и право на собствена емисия на монети. Доста от римските градове на нашата територия са имали именно такъв статут. В случая какво значи термина "независимост"? Колонията не е независим град.

П.П.
Разговорите и дискусиите (вкл. и във форумите) не трябва да бъдат основният източник на информация.

Редактирано от jove на 30.06.05 08:02.



Тема Re: Никополис ад Иструм - към joveнови [re: jove]  
АвторПepтинakc (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 20:13



Колонията като тип селище съществува. Както и викусът, муниципията и прочие. Но градовете , които секат монети, не са на статут "колония". По дн. български земи такъв е Деултум. Никополис не е колония. И монетите му не могат да се наричат корлониален бронз или колониално монетосечене. Тази терминология се използва неточно и непрофесионално. Някой да е видял този термин в работите на Юрукова, Д.Драганов, Б.Божкова и т.н.? Няма естествено. И извинявай за терминологичната лекция



Тема Re: Никополис ад Иструм - към Цезарнови [re: jove]  
АвторПepтинakc (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 20:15



Байо, кажи на jove прав ли съм!
Пертю (така галено ми казва мама Епонимиана)



Тема ...нови [re: Пepтинakc]  
Автор jove ()
Публикувано01.07.05 08:59



Прав си.

Редактирано от jove на 01.07.05 09:02.



Тема Re: ...нови [re: jove]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано01.07.05 19:06



Budi zdrav!!!!!!!!!!



Тема Re: Никополис ад Иструм - към Епонимиянови [re: Eпoнимия]  
АвторДинa (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 09:59



Вчера преди обяд бях в Никополис ад Иструм. Много хубаво, но много неподдържано място. И няма кой да ти каже 2 приказки - ужас. Така че като тръгнеш натам, подготви се.[



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
АвторПднчo (Нерегистриран)
Публикувано08.07.05 13:32



Маце, не ходи в Никополис - трева до кръст и смоци по 2 метра. Това е най-запуснатия обект в Бг.



Тема Re: Никополис ад Иструм und Vulfillaнови [re: Eпoнимия]  
АвторDjordanes (Нерегистриран)
Публикувано10.07.05 16:42



V Nikopolis ili suvsem blizo naokolo se namira groba na velikiq gotski episkop Vulfila, purviqt, koito e prevel bibliqta na nqkakuv ezik, razli4en ot latinskiq. Veroiatno e pogrebun v shahtova grobnica. Germaniq bi dala ludi pari za edin proekt za namiraneto i. Zasto nqkoi arheolog ne se hvane da q tursi?



Тема Re: Никополис ад Иструм- към Епонимиянови [re: Eпoнимия]  
АвторЦeзap (Нерегистриран)
Публикувано17.07.05 11:58



Ейр Пони (Ако ми позволиш така да те наричам галено), къде изчезна? Да не би да си на изпити?



Тема Re: Никополис ад Иструм - Вулфиланови [re: Eпoнимия]  
АвторAтиллa (Нерегистриран)
Публикувано22.07.05 22:11



Във Търновския вестник пишело, че археолозите открили тези дни в Никополис ад Иструм гроба на готскиа епископ Вулфила. Костите веднага били откарани в университета в Нотингам за пълно изследване, тъй като имало безпокойство да не би германците да ги искат те Никъде обаче не открих информация какво е открито в гроба като дарове за отвъдния свят. Някой нещо знае ли? В НИМ ли са и дали могат да се видят предметите?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
АвторvALERl (Нерегистриран)
Публикувано24.07.05 20:02



Onq den hodih na r.Rosica i minah krai Nilopolis. Imanqrite qko kopaqt! Nqma li koi da gi spre? Ili davai vsi4ki rimski gradove da gi unistojat kato Raciariq. Zasto muzeq ne pravi nisto. Ili puk policiqta?



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Авторми (Нерегистриран)
Публикувано28.07.05 19:44



Я някой да ми каже кое е правилното изписване на града - Nicopolis ili Nikopolis



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: ми]  
Автор Цeзap (непознат)
Публикувано29.07.05 03:38



Пълното наименование на града е "Ulpia Nicopolis ad Istrum" - Градът на победата към р. "Istos" (Дунав). "Nicopolis" се получава от името на богинята на победата Нике и гръцкото полис - тоест "град на победата" - в чест на победата на Траян над даките през 101 - 102 г. и 105 - 106 г. А "Ulpia" е поставено от управата на града в чест на бащата на Траян, Ulpius.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Цeзap]  
АвторEпoнимия (Нерегистриран)
Публикувано01.08.05 00:27



Благодаря на всички, които през изминалия месец бяха любезни да отговорят на въпросите ми, и най-вече на Цезар. Целувки! Чао!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Eпoнимия]  
Автор Цeзap (непознат)
Публикувано01.08.05 00:53



Приятно пътуване и късмет в сложните науки, които си избра



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Цeзap]  
АвторGoshe (Нерегистриран)
Публикувано22.10.05 07:26



Nadqvah se da nau4a nesto po-ve4e za tozi rimski grad, a to namiram samo lubovno gugukane. Ako niakoi znae, neka mi kage zasto tam vsi4ki nadpisi sa na grucki



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Goshe]  
АвторAвrycтa (Нерегистриран)
Публикувано24.10.05 14:27



Има книги по въпроса. Мога да ти препоръчам
Късноантични и ранновизантийски градове в България - в два тома. Мисля че там достатъчно изчерпателно са разгледани всички зададени до тук въпроси.



Тема Re: Никополис ад Иструм-благодарност за Августанови [re: Aвrycтa]  
АвторГoшe (Нерегистриран)
Публикувано25.10.05 19:11



Благодаря! Това трябва да е нещо ново. Попадал ми е само Никополис том І от 1994, но там е прекалено научно и сухо като пастърма. Чух, че имало и английско издание, но не съм го виждал. А и в и-нет няма почти нищо - някакъв чешки или словашки сайт със реконструкции и още един на някакъв ученик, със снимки. Даже не съм сигурен името на латиница дали се пише с "С" или с "К". Благодаря още веднъж!



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Caesarнови [re: Eпoнимия]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 07:10



Salve Caesar!
Pozdrav za uspeshnoto prebivavane v provincia Ahaea!



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Caesarнови [re: Pertinax]  
Автор Цeзap (непознат)
Публикувано05.11.05 03:09



Евхаристо пара поли! А на вас повече слука в честите и не дотам успешни срещи с богинята Диана



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Caesarнови [re: Цeзap]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано05.11.05 03:35



Еми похвали се к*во си се стиснал.
Докато едни копаят с кирките други
роват сбирките.

Тука всички сме на принципа:
"Залудо работи залудо не стой".



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Caesarнови [re: Цeзap]  
Авторmogilniq (Нерегистриран)
Публикувано05.12.05 18:03



Питаите квото искате за никополис знам всичко штото деиствам в района



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Caesarнови [re: mogilniq]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано02.01.06 16:43



Открили се таз прословута монетарница та да му мирнат костите на мъртвеца?
Преди време обзет от ентосиазъм реших да напиша повечко описания на
Никополиса, в последствие усетих на къде духа вятъра и спрях постинга.Същото важи и за САРДИКИЙСКАТА монетарница,
освен тях по наще земи засякох още няколко "печатници".



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: mogilniq]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано16.01.06 19:37



Tarapanata na Nikopol na Rosica e otkrita!
Tazi novina ve4e e fakt 48 h. Mesten kozar pri izpulnenie na slujebnite si zadulgenia vurhu ruinite na drevnia grad v subotnia sledobet, propadnal v podzemie. Sled uato se izmuknal s pomosta na vqrnoto si kuche Marshal Tito, se obadil v nai-blizkiq muzei (to4no po paragrafa na zakona), d imenno tozi vuv Polski Trumbesh. Vednaga bil sformiran ekip ot 3 numizmati ot mestniq "Institut po tarapanstvo i nuzmi". V momenta mashinite, matricite i zagotovkite se izsledvat.
V-k "Borba" po informacia na v-k "Nikiupski vesti" br. 3/2006



Тема Re: Никополис ад Иструм - to Pertinaxнови [re: Pertinax]  
АвторGoshe (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 07:30



Are, otvorko, mnogo duhovit si bil. Sto togava ne go duhne6



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Pertinax]  
Автор Цeзap (новак)
Публикувано20.01.06 00:38



Явно, вечно бдящите журналисти от "Никюпски вести" са подновили издаването. Миналата година спряха вестника им и тои се разпространяваше почти апокривно. Браво на тях за всеотдайноста им!



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: Цeзap]  
Автор labarum (православен)
Публикувано20.01.06 02:27



Не знам колко години си работил в Никополис, но определено си има път откъм главния за Русе. Вярно, че е малко лунен пейзаж, но дори има и табели от тия новите, европейските. Видях и минах лично оттам миналия месец.



Тема Re: Никополис ад Иструмнови [re: labarum]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано22.01.06 15:46



Искам да попитам дали някой знае, какви най-късни монети излизат на тереторията на разкопките. Интересува ме точно кога градът е бил разрушен за последен път.
Предварително благодаря за отговорите.



Тема Re: Никополис ад Иструм-Лесичерски стълбнови [re: Цeзap]  
АвторБyлeвт (Нерегистриран)
Публикувано25.02.06 10:47



Каква е връзката на тази колона с Никополис ад Иструм, за което снощи говориха по СКАТ доц. Павлов и проф. Овчаров?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.