Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Редно ли е?нови [re: Alexander]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано27.03.05 18:08



+ А така Александре, рекни имъ го на тия катили!



Тема Re: Редно ли е?нови [re: latani]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 05:12



Според мен , като разбира се не съм археолог , но нормална селска кратуна , то:
1. Преди всичко мисля , че културата на човека се проявява в почит към остатъците на починалите , било селяни , било болярите....
2.Още преди рсзкопките в исторически толкова важен обект , като църквата 40.св мъченици , би требвало да има и архитектоничен концепт , който да има в предвид един мавзолей за препогребането , след като естествено разкопките ще нарушат състоянието. Мавзолей пък , като втози случай , требва да е архитектонически компониран за да е в духа на епохата. Такъв мавзолей пък може да стане место за поклонение на посетителите и да е достойно место за починалите , като може да има придружена музеалната сала.Самата църкква след разкопките също би требвала да е ремонтирана а даже похубава от преди разкопките, като в СПЕЦИЯЛНО изработени саркофаги идетифициращи покойници и със принадлежащи до тех ефиджията и хералдични знаци и съответни написи са сложени костите на тези българи. Фрагментите на предишните саркофаги и надгробните пплочи могат да са част на изложбата в новия мавсолей.
Това , мисля би е бил способ по който една културна нация би требвало да поема археологията :Добър план , разкопки и проучвания , строителска активност за запазване на обектите , техната достройка и пристъпност за настоящите генерации -и почит към починалите . Тези заслужават да почиват или на оригиналното и место или достойно место поблизо , с ослужените литургии и панихиди.Нали сме уж древен и културен народ !И колкото до намерените предмети в гробовете :Първо цонсервация на тези , подробна документация , кой предмет от къде идва . След това изработване не три копии на найважни предмети , като първата копия е за гроба , втората копия за месния археологически музей или вспоменатия паметник в мавзолей и третата копия в национален музей. Ако е било по моему , колко занаятчии , скулптори , строители , архитекти , художници и други биха имали работа. Работа която би обогатила цялята държава. Не само с туристи , но и с повише-ното самочувствие и признание на хората в чужбина , понеже сега с нащо иманярство ни имат за идиотите.
Колко пъти да кажа , че държавата трябва да има фонд за изкупването на намерените предмети за добра цена , така да не се губят извън българия а да носят назад пари от продадените билети в мусеите ? Хора , требва да ги биете поглава дебилите които са отговорни за тази каша !Спасявайте моля наще обекти, които аз сигурно никога нема да видя , но би ми било добра на душата некой да каже - абе тия българи са супер , гледей как се грижат....



Тема Re: Редно ли е?нови [re: Alexander]  
АвторAceн (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:15



Mного раzумно и интелигентно ре6ение,но дали някой някога 6те го осъ6тестви?



Тема Re: Редно ли е?нови [re: Alexander]  
Автор latani (новак)
Публикувано28.03.05 21:55



Mного добри идеи Сашо.Може само да съжаляваме ,че нашите учени и управници никога няма да ги осъществят.Явно за тях това представлява голяма трудност.А дори и да намерят воля и сили някой неща са загубени безвъзвратно.Имам впредвид Патриарх Евтимий , Левски, Асен и Петър ит.н.
Просто чакам с нетърпение да видя как ще бъде почетена 800 годишнината от Одрин.



Тема Re: Редно ли е?нови [re: latani]  
Автор tukidid (непознат )
Публикувано29.03.05 17:42



Организирана е конференция за битката при Одрин, от БАН и Шуменския университет на 14-15 април в Шумен.



Тема Re: Редно ли е?нови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.03.05 09:45



Бъди сигурен, че на умрелите въобще не им пука какво става със келетите им! Защо тогава ние да не научеим нещичко благодарение на тях?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Редно ли е?нови [re: Black Wolf]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано31.03.05 21:26



Лично аз ако умра известен/което разбира се няма да се случи/,не бих желал някакви онанисти да ми зяпат останките.Вярвам че и ти не би се израдвал на подобна "чест"!Let them rest in peace!

Dulce et decorum est pro patria mori!


Тема Re: Редно ли е?нови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.04.05 00:27



Имам силни подозрения, че след като умра няма да ми пука...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Редно ли е?нови [re: Black Wolf]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано01.04.05 00:31



М-да,ама я го виж Ленинчо,целият беше гъбясал,к'во от туй,че поколения руснаци са го боготворяли...Славата си има цена...

Dulce et decorum est pro patria mori!


Тема Даже турците .....нови [re: latani]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано01.04.05 06:35



Даже турците не са измъкнали костите на наще благородни предци ! Археология и проучването - немам нищо против , специялно ако доведат към идентификацията. Иначе , мощите требвало да бъдат сложени в нови ковчези , за препогребването им в саркофагите , както вече посочих. Мълчанието на БПЦ по въпроса също е ....срамно.....

Уж в ЕС идваме , уж сме найкултурна нация в региона - акой са хора , които могат да гледат нещо така некултурно !!!!!!!!!!!!!!!!!Търновския Мавзолей на Царевец да построят. Добре компониран обект в стила на 13 век, за тези остатъци които нема да бъде възможно да се погребат пак в 40 св. мъченици.
Пишете на депутатите , защото исторически обекти в българия , както и тези остатъци залужават гриженето се.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.