Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:52 21.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Абе хора .....нови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 20:02



То нема ли никакви снимки на артефакти , намерени на българските земи (в днешни и исторически граници), от археолозите , за да се постват в клуб археология ?То си спорувате за грон номер този , или онзи - а никакви снимки!!!
Тайна ли са намерените предмети ? Тъкани , керамика , оръжия , пръстени , печати ?Не си ли струва този клуб да има една галерия ?Ако говорите за намерените предмети, като доказателство , поствайте , моля снимки !
Благодаря.



Тема Re: Абе хора .....нови [re: Alexander]  
Авторza6тo ли (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 20:48



Явно никой не се е сетил Александре.Идеята е прекрасна.И на мен ми е идвало на ума,zа6тото няма един сайт или каталог на истори4ески предмети,градежи открити по територията на бг,строежи,крепости,църкви,монети,пе4ати и др.Снимки,реконструкции и т.н.
Аz ли4но нямам фиzи4еската въzможност,не съм в БГ.Но се 4удя zа6то никой от археолоzи или историци не съzдават такъв каталог или сайт.НиЩо освен zа траките не видях.И дори сайта zа траките не е пълен,т.е. не обхва6та иzцяло културата им и вси4ки находки иz БГ.
А много биzнесмени,туриzма,а и обикновени хора 6те спе4елят от такъв интересен,истори4ески интернет-каталог на БГ.



Тема Re: Абе хора .....нови [re: za6тo ли]  
Автори o6тe (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 20:54



4реz такава реклама съ6то може да се съживи и интереса около муzеите.Като се вzема една символи4на такса zа вход.А средствата да се иzполzват zа освежаване на сградите,боядисване,ремонт или красив интериор ако 6те6.



Тема Re: Абе хора .....нови [re: и o6тe]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 22:38



И аз съм на мнение , че трябва да се отделят средствата за доизграждането на наши замъци и други исторически сайтове. Инвестициите в такива неща само ще донесат исторически , кулрурен и други туризми. Вместо осирането на черноморието с повече хотели или еродиране на планините ни от екстензивният овердевелопмент на ски-центрове , нещо от което да печели и нашето културно богатство.Пак ще има хотели но разпространени по много места на хубавата България. Аз пък понеже си падам по въстановките (ре-енактмента), намирам много трудно да погледна некаде в нета снимките на предмети. Как може един среден българин въобще да говори за миналото на народа си , когато незнае предметите от нащо минало !Пък не е ли клуб археология точно за това , хората , когато говорят за нещо , също така да го илустрират. Казва се : Една картинка =хиляда думи.
Поздрав и на теб, "и о6те" !



Тема Re: Абе хора .....нови [re: Alexander]  
Автор tukidid (непознат )
Публикувано13.03.05 22:55



Уважаеми Александър. Идеята ти за вкарване на илюстративен материал е чудесна, като това едва ли ще е проблем за тези членове от клуба, които имат скенери, за да вкарват илюстрции от базисните публикации. Освен това, защо освен снимките да не се вкарва и текста от публикациите, и така в нета да може да се ползва една виртуална библиотека. А за възстановките на крепости - не мислиш ли, че освен с хотели и писти, нашите забележителности (в случая културни), могат да бъдат увредени и с реконструкции, целящи преди всичко представителност, и измислен псевдоисторически бляскък за туристите (помисли, защи италианците не възстановят напълно Колизеума например, както направихме ние, като "построихме" Царевец - едни кулиси от арматура и цимент, това се получи). Така, че би трябвало да бъдем много предпазливи, пипайки културни ценности. Наистина възстановки трябва да има, и то не само на хартия, но те да могат да бъдат монтирани и съответно безпроблемно махани от паметниците (като подвижни панели от леки материали - имитации), а не както се практикува и днес, с построяването на нова, измислена постройка върху старите основи, която бъдещите поколение ще трябва дамахат един ден.



Тема Уважаеми Tukididнови [re: tukidid]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 23:06



Повечето средновековни замъци в западна европа са резултат на романтически достройки от 1800те.Аз съм за вкусното достройване с презервацията на каквото е останало. Вече ми е рекла една другарка навремето , че бих искал да правя дизнийленд от наще крепости. Еми , аз искам следното : археологическо изследване на сайта , осигурението на остатъци , частична или цялостна реконструкция , превръщането на тези
обекти в живи обекти . За да служат като музеи , туристически бази , и ако щете още и като хотели(в извънредни случаи обаче). Критиците ми , нека отговорят , дали им е помио , замъкът на Кракра Пернишки да е сметник и дали
високоволтажната линия до замъка Калиакра е нещо естетично . И аз неискам да се вижда бетон и арматури , но да ни падат обектите заради игноранцията е престъпно !



Тема Re: Абе хора .....нови [re: tukidid]  
Авторmnenie (Нерегистриран)
Публикувано14.03.05 02:09



Ne znam kak restavrirat v bg,ako izob6to restavrirat.Cimenta izob6to ne e pre4ka,vaznoto e da spomogne za zapazvaneto na zgradata ili kakvoto e tam.Ne znam kak e v bg,no ela da vidi6 kolko kulturni pametnici,rimski i drugi sa rekonstruirani v zapadna Evropa.Na mesta dori cimenta(kydeto e izpolzvan takyv) si li4i pove4e ot orginala,no e zdravo i e vazno da se zapazi ruinata ot dorazru6avane.
Ako moze i ima sredstva pyk da se rekonstruira izcqlo 6te e naj-dobre.Ima mnogo takiva rekonstroirani i nie nqma da sme pyrvite,nito poslednite.Da ne govorim,4e prez vekovete tova e postoqnna praktika - stroeji vyrhu starite osnovi.
E,tova nqma da e nov stroej i da iziskva plan,a rekonstrukciq.
A ilustriraniq katalog e edna reklama,koqto 6te donese pari.Golemite tekstove natovarvat i nikoj otpo4iva6t ne 6te ima jelanie da 4ete leksii,no moze da ima tekst,kolkoto da ukazva kakvo e tova,kyde se namira,razmeri,ot kakyv material e napraveno,ot koj vek e ili na kogo e bilo pritezanie.

To4no na tazi tema dnes sysvsem slu4ajno vidqh statiq v edin ruski istori4eski sajt,kogato imam pove4e vreme 6te se opitam da go otkriq i da go pusna.



Тема главно да неколапсират [re: mnenie]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано14.03.05 04:08



Да неколапсират остатъците които още има. Още през 1800те , много калета са били още в сравнително добро състояние , но даже след освобождението не бе направено почти нищо да се реставрират. Варнеския замък , свидетел на историята , бе нарочно разрушен , заради "модернизирането", мисля в началото на 1900те. Еми българите "модернизират" всеки 40 години.Аз също не съм против модернизирането , но без да се забравят историческите обекти. Например : Колко поздно римски фортове , като Кастра Мартис има по света ?
Защо да не се изгради Свищовското кале ?Пернишката крепост на великия дефендер на България , войводата Кракра ?Средновековният Перперикон(не тракийската му част , тази засложава друг пристъп)Крепост Никопол , Цхервен ?Защо нащте хора да не се радват с поглед през зъберите на въстановени защитни стени ?Ето и работата за археолози , историци , архитекти , затруднението за местни хора и организации. Защо да не се
организират хората , та вместо иманярство , да има почтена аматерска археология , и находките да обогатят музея в реставрираната зала на историческия обект ?
Но постинга ми бе предимно за създаването в този клуб на архив на предмети намерени от нашите археолози и тези , съхранявани в некои от нашите музеи.
Нека този сайт е на некакво ниво.



Тема Овако ли е во Македония?нови [re: Alexander]  
Автор jove ()
Публикувано14.03.05 07:02



Александре, та ни го препорачуваш и на нас?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.