Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:54 04.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Reнови [re: latani]  
Автор tukidid (новак)
Публикувано02.05.05 11:38



Латини, ти май взе да забравяш фактите около дискусията - въпросния Калоян е стоял непогребан между 6 и 12 дни, а не между 12-15, както сега изведнъж реши да бъдат. За Инкова-обърни внимание, че тя привежда само някои примери от изследване на гроб в Русия, (до вземане на отношение от страна на специалист не виждам смисъл да го обсъждаме). А за това дали на погребението на богат и известен човек могат или не на идват хора от други места, и погребването да се забави поне с шест дни, всеки сам може да си реши. Сега защо този човек при цялото си богатство е бил погребан в дървен ковчег, защото така са погребвани и останалите богати хора от некропола - такъв е бил обичаят за тях, докато обичаят за погребването на императори е в зидани гробове със скъпи украси и този обичай не е възникнал след 1207 г. (ето защо е сега се дяла каменен саркофаг за Калоян от гроб 39 - да не се срамим пред чужденците), (обърни внимание на сведенията за погребването на византийските василевси). А това, че този Калоян е бил "фамозен търновски болярин", това си е твое мнение - човекът си е един нормално богат човек от епохата, имало е и други като него (да ти напомням ли отново за гроба от некропола с по-масивна диадема от гроб 39, който ти също сметна за царски). А за какавидите - аз не отричам възможността вътрешностите на погребания да са били извадени (макар, че ясни данни за това няма, а самия проф. Йорданов говори за вероятност). Въпросът ми беше за осоляването и за развитието на насекомите в тази среда, въпрос, който ти изглежда отбягваш. И последно за пръстените - ясно е, и ти самата го сочиш, че пръстенът от гроба е два и повече пъти по-голям от обичайните пръстени на аристократи от епохата, като интерпретираш това като знак за царски пръстен, но пък нали титлата цар там липсва защото Йоаница си го е направил преди да стане владетел - ето отново взаимно противоречие в предлаганите доказателства. Колкото до данните за по-късно датиране на гроба вече се спрях върху тях, като те са достатъчно показателни, поне за специалистите археолози, които толкова недолюбваш.



Тема Re: Reнови [re: tukidid]  
АвторГpyйo (Нерегистриран)
Публикувано02.05.05 16:00



Повече от 200 години Търново, един от древните български градове, наследник на една хилядолетна праисторическа, тракийска и антична култура, е център на политическия, стопанския и културния живот на средновековната българска държава. Столицата се разпростира върху солидно укрепените с крепостни стени хълмове Царевец и Трапезица. Двете външни предградия се оформят по поречието на р.Янтра , в подножието на западния и югоизточния склонове на Царевец. По своята площ и численост градът, който през периода ХІІ-ХІV в. се издига до славата на "трети Рим, втори Константинопол", е един от най-големите в европейския югоизток.


На Царевец били изградени Царският дворец и Патриаршията- двете главни институции за това време. Хълмът е бил защитен от крепостна стена с дължина близо 2 км и ширина до 2,60 м. Фортификационната система била подсилена с напречни крепостни стени при главния вход, Лобната скала и Балдуиновата кула, спускащи се до р.Янтра.
В крепостта Царевец е можело да се влезе през три входа.
Главният вход е от запад, изграден на тесен скален провлак. Състоял се е от три последователно разположени порти, отбранявани от кули.
В скалата пред Първата порта има прорез, над който се е спускал дървен подвижен мост



Основните улици в крепостта започвали от Главния вход и продължавали в северна, южна и източна посока покрай крепостните стени. Специални подходи водели към Двореца и Патриаршията.




Дворецът на българските царе - добре укрепен самостоятелен архитектурен ансамбъл, е разположен на най-удобното място на хълма- равна тераса. Главният вход е от север. Площта му е 4872 кв. м. Укрепен е с дебела крепостна стена с пет бойни кули и два входа-официален от север и друг, от юг, водещ към стопанския сектор. Дворцовите постройки се оформят около обширен вътрешен двор.
Тронната зала и приемните помещения са разположени в западната половина на двора. От изток е жилищният блок и административното крило, а под тях - огромни изби, вкопани в земята. В югозападната част се намират кухненските помещения и трапезарията , а от северната-гвардейските казарми.
В средата на двора се издигала църквата "Св.Петка", в която са открити три гробници и фрагменти от саркофаг, в които са били погребани някои от търновските царе. Мощите на светицата, покровителка и пазителка на Търновград са били тук до падането на столицата в ръцете на османските завоеватели. Дворцовата църква е била богато украсена с разноцветни мозайки и стенописи.


Специални подходи водели към Двореца и Патриаршията.


Дворецът на българските царе - добре укрепен самостоятелен архитектурен ансамбъл



Тема Re: Радиовъглероден анализнови [re: genefan]  
Автор zmrzlina (непознат )
Публикувано03.05.05 15:10



Radiocarbon анализ датира верно но с +-100годиниЗащо анализират археолозите, ровейки се в помийните ями и събирайки изхвърления боклук,
е много просто защо?Защото така могат да си измислят каквото си искат наволя.Имьм познат, който търсеше епископско седалище там, където никъде не е имало, само по един зид, строшени керамични отломки и накрая налери един турски ръждясъл катинар ха-ха кеф!!! На времето майка ми интервюирала един голям археолог Йозеф Поулик и той казал, че Радиокарбоновия метод е чудесен но 100 години напред, или назад
не били от значение в случая. Много интересно



Тема Re: гроб N 39 в Църквата Св.40 Мъченицинови [re: лaтaни]  
Автор Цeзap (непознат )
Публикувано25.05.05 02:52



Четох с известен интерес темата. Прави впечатление, че се изтъкват добре проучени предимно исторически факти. Но трябва много ясно и категорично да се каже, че ГРОБ №39 Е НА КАЛОЯН, НО В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ И ЦАР КАЛОЯН. Точка на спора. Това отдавна е доказано и в последно време няма сериозен учен, който да застане зад обратното твърдение, като изключа проф. Йордан Андреев, но той като историк защитава тази теза от дестки години вече по навик. Също и проф. Йордан Йорданов, чиито лекции съм имал честа да слушам, но той застъпва тази теза, най-вече заради възстановката която прави на черепа на този Калоян. Както бе споменато и сегашния екип проучватели нееднократно потвърждават, че въпросният гроб е от 14 век.
А относно коментарите за С14 датиране, явно участниците във форума нямат достатъчна представа за същността на този метод.
Ако все пак толкова държите да се разбере къде би могъл да е гробът на цар Калоян, трябва не толкова да разнищвате средновековните извори, а по скоро се замислете за външната политика на цар Калоян и по точно дипломацията му. Мястото не е "Св. Мъченици", но е логично гробът му да бъде локализиран в недалечна близост, в един друг църковен храм!?



Тема Re: гроб N 39 в Църквата Св.40 Мъченицинови [re: Цeзap]  
Авторi (Нерегистриран)
Публикувано25.05.05 08:29



Stiga s tozi grob
Pisna mi!
Vie izglezda ste bolni na tazi tema.



Тема Re: гроб N 39 в Църквата Св.40 Мъченицинови [re: Цeзap]  
Автор tukidid (новак)
Публикувано25.05.05 12:38



Ваше величество, благодаря за "известния" интерес към темата, който сте ни отделили))). Все пак бихте ли представили и загатното от вас ваше виждане за евентуалното място на гроба на цар Калоян. Дали в случая нямате предвид църквата "Св. Петър и Павел", за която е изказано становището (доколкото ми е известно неподкрепено с по-сериозни факти) че е била построена от този владетел във връзка с унията? И все пак, ако вземем предвид археологическите данни, сочещи, че "Св. Четиридесет мъченици" е била изглежда основния мавзолей на Асеневци и че цар Калоян е бил неин ктитор, не е ли доста вероятно той да е бил погребан в някой от мраморните гробници вътре в храма?



Тема Темата за методите на анализ....нови [re: Цeзap]  
Автор Tyлca (баш_познат)
Публикувано25.05.05 14:27



"....А относно коментарите за С14 датиране,
явно участниците във форума нямат достатъчна
представа за същността на този метод."
.............
Това е вярно.
Не е лошо да се направи определено изложение
на основните моменти на този метод.
За грешката от 100 години или повече също съм чел...
Защо не пуснете една тема за този метод ,
както и за други методи за датировка?
С ентусиазъм бих се включил в подобна дискусия.
Карлуковски преди известно време изложи накратко данни за магнитометричните методи на изследване.
За Иванчо;
Темата за гроба виждам едвам сега и я прочетох с голям интерес.
Ако се абстрахираме засега от определени чисто
...политическо-познавателни моменти( псевдопатриотизма на науката в тоталитарната държава и честта на
неподкупния и обективен изследовател
...), дискусията около идентификацията на останките е
една от малкото стойностни дискусии напоследък в клуба.
Поздравявам основните действащи лица -Латани и Тукидид



Тема Re: Темата за методите на анализ....нови [re: Tyлca]  
Авторi (Нерегистриран)
Публикувано25.05.05 23:57



Tulsa,nqmam ni6to protiv,no te taka se vjivqvqt v edin grob,sqky6 e na jivot i smyrt.
Ne vijda6 li,4e vseki tvyrdo dyrji na svoeto i nqma da ima konsensus po vyprosa.Naj-mnogo otnovo da se izpokarat.



Тема Re: гроб N 39 в Църквата Св.40 Мъченицинови [re: лaтaни]  
Автордиди (Нерегистриран)
Публикувано27.05.05 15:20



Точно изразена позиция по въпроса няма, но най-много съвпадения има с цар Калоян - ръст, белегът на черепа, доказателствата, че тялото на покойния е било балсамирано и пренесено до Търново от далеч (убит е при Солун) и т.н. Въпросът опира до прословутия пръстен - печат, на който пише само "Калоянов пръстен", а няма никакви титли. И все пак 99% това е царят (1187-1207). Що се касае до севастократор Калоян - той си е ктитор на Боянската църква и владетел на този район, няма причина след смъртта му да е бил погребан в Търново.



Тема Re: Темата за методите на анализ....нови [re: i]  
Автордиди (Нерегистриран)
Публикувано27.05.05 15:25



А, това не бива да ти прави впечатление. Те, историци, археолози и тям подобни се карат, както и циганките на Женския пазар не се карат и се мразят като в басня!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.