Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 16.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема въпрос към историцитенови  
Автор4yднo ми e (Нерегистриран)
Публикувано21.01.05 01:10



Елините,които се zаселват на балканите обраzуват градове_държави като Атина и Спарта.
4удно ми е zа6то са нямали държавно обединение,след като пристигат от Мала Аzия _ място на раzвити цивилиzации и държавност,Египет съ6то е бил наблиzо.Даже и траките са имали голямо държавно обраzувание,но не и елините по времето на Спарта и Атина.За6то?



Тема Re: въпрос към историцитенови [re: 4yднo ми e]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано21.01.05 14:36



Защото са славяни: ДаНайци = ДуНайци (от ДуНав, ДоН, ДНепър и/или ДНестър. Кога славяните са правили държава: нали им трябват или българи, или кумани, или викинги (варяги), или тевтонци, или франки-германци, или дори арменци и сирийци, за да си образуват държава. За потвърждение вземи гръцкия речник и прегледай колко думи са общи (напр. воля-воула) или изопачени: его имя (аз съм) - почти като по старо-руски: его имя (той се казва)...



Тема Re: въпрос към историцитенови [re: 4yднo ми e]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.01.05 00:56



А кой те излъга, че са дошли от Мала Азия? Дошли са от по-северните части на Балканите, може би дори от днешна Украйна.

А нима степента на развитие на една държава зависи от големината й?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: въпрос към историцитенови [re: д-p Oxбoли]  
Автор Джopo (непознат)
Публикувано22.01.05 03:11



БИРА=MПYPA,
etc.



Тема Re: въпрос към историцитенови [re: 4yднo ми e]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано22.01.05 21:11



Тъй ли, значи и траките са имали ГОЛЯМО(?!) държавно обединение. И къде са следите от градовете му, ако мога да попитам. Може би под язовир Копринка е цялата им цивилизация останала, ама той не е толкова голям толкова този язовир. Не стига за да покрие ГОЛЯМО ДЪРЖАВНО ОБЕДИНЕНИЕ.



Тема Re: въпрос към историцитенови [re: 4yднo ми e]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано22.01.05 21:14



Извинете - ГОлЯмО ДЪрЖАВНО ОбрАЗУВАНИЕ.
АЗ мИСлЯы чЕ ТрАКИТЕ НЕ СА ИмАлИ ТАКОВАы ЗАЩОТО НЕ СА ИмАлИ ОбрАЗОВАНИЕ КАК СЕ ПрАВИ ИЗОбЩО ДЪрЖАВА.



Тема Взех само края на Бета и началото на Гаманови [re: Джopo]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано24.01.05 22:11



Извращаването на бирата е едно доказателство за моите твърдения, въпреки, че "Мп" все още се чете като "Б". А сега ето съвсем случаен откъс от гръцко-български речник:

Вера=венчална халка
Виазо=бързам (биазо-бежать, бягам))
В(б)иеос=буен
Вида=винт (виthа-вита,напр. стълба)
Висина=вишна
Влаверос=вреден
Властено=враствам, израствам
Влапто=влошавам
Властимиа=богохулство,властохулство
Води=вол(за този който го води...)
Вои=шум,бучене,вой
Воитос=помощник (войник?)
Волево=нареждам (изразявам волята си)
Воли=куршум (боли, пуля)
Волта=разходка – това пък е от кръстоносците:)
В(б)оскос=овчар (който води бозките, т.е. овцете)
Вулевма=решение, указ, воля (на владетеля)
Вули=парламент - пише се воули – като воля (народна)
В(б)утиро=масло (butter) – уж от западнярите, но може да се каже и «бутано»
В(б)уто=натопявам (бутам във вода)
Вразо=варя
Врахос=скала (връх)
Вронтос=гръм,гром
Вриси=чешма (върви си)
Врома=воня
Вромисо=цапам (вмирсвам)
Визено,бизено=бозая
Виси=виме (което виси)
...
гази=тегел(газено с конец)
гайдарос=магаре (гадарджия:-))
галини=спокойствие,тишина (гали ни слуха)
галифизо=лаская (галя)
......

Изпускал съм думи като вивлио, виографиа, виологиа, витамини, витрина... etc.



Тема eto po-interesni datiнови [re: Black Wolf]  
Автор4udno (Нерегистриран)
Публикувано25.01.05 23:58



7 в. пр. Хр. - начало на гръцката колонизация по крайбрежието на Средиземно море, Протоците и Черно море.
5-4 в. пр. Хр. - разцвет на полисите.
443-429 пр. Хр. - разцвет на Атина при Перикъл.
431-404 пр. Хр. - Пелопонески войни между Атина и Спарта за хегемония, завършват с победа на Спарта.
От 323 пр. Хр. - период на елинизма
146 пр. Хр. - Гърция пада под римска власт.

Za6toto obiknoveno razviva6tite se,progresivni dyrjavi izjivqvat ne samo razcvet na kulturata,no i syzdavat raz6irenie i dyrzavna organizaciq i to za nekratyk period.



Тема agrianiнови [re: д-p Oxбoли]  
Автор4udno (Нерегистриран)
Публикувано26.01.05 00:02



Агрианите са били войнствено тракийско племе, населяващо горното течение на река Струма и територията на Пернишкото плато.
В историческите извори са споменавани от Тукидид по повод похода на одриския цар Ситалк срещу македонците през 429 г. пр.н.е.
Те са свързани също и с походите на Александър Македонски, в които са взели дейно участие, в битката при Пелион, в обсадата на Тива, в битките с персите и в преследването на войските на Дарий.
Царят на агрианите, Лангар, съюзник на Македонците, е оказал на три пъти голяма помощ на Александър Македонски: предупреждава го за една опасна коалиция срещу него на няколко племена, населяващи днешна Албания, и по-точно между илириеца Клит и царя на илирийското племе Тауланти; обещава му да задържи другите северни племена, така че да не му пречат по време на похода му в Илирия, и му предоставя корпус от 1000 избрани воини агриани.



Тема Re: въпрос към историцитенови [re: Black Wolf]  
Автор4yднo ми e (Нерегистриран)
Публикувано26.01.05 01:00



Таzи курганна ХИПОТЕЗА е може би е вярна,но става дума то4но zа тия два града и то4но в периода на раzцвета им и след това.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.