Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:15 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема археологическа теориянови  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано18.12.04 23:13



Кой от вас се интересува от теоретична археология. Само, моля глупости не ми говорете, ако някой е запознат той знае за какво става въпрос.( нямам предвид само Гарден естествено).



Тема Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.12.04 01:58



...че с теоретична археология се занимават хора, които по принцип не копаят и не публикуват. Или на които теренният опит е направо за оплакване.. доста от иманярите в клуба сигурно имат по-добър.
Може би археологията е най-добрият пример на това, че теорията - колкото и съвършена да е - не съвпада с практиката.

Take the highway to the end of the night...


Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано20.12.04 23:21



аз ясно помолих да не ми се пишат глупости. Аз съм археолог възпитаник на СУ междувпрочем. Колкото до археологическата теория, тя струва ми се е крайно необходима. Теоретичната археология по цял свят се пише от хора археолози и то доста солидни учени - Клейн, Ренфрю, Хадър, Кларк, Кар, Шер(руски изследовател), Тили, Гарден и още много други. Това са все хора с доста голам практически опит, които са осъзнали, очевидното, а именно, че археологията не е изкопчийска работа а наука. А една наука без теория е методология ( не само полева) е празна работа. Така че, без много увъртане, бих ти казал да си вземеш мнението и да си го занесеш обратно на село заедно със собствената си персона и там да си останете. Археологическата теория не се потребява от иманяри, поради същата причина поради която не се потребява от тъпанари - тя изисква мислене. Тя не изисква само копане, както и физиката не само експерименти. Не знам ти дали си археолог, надявам се не, иначе жалко за българската наука. И пак апелирам към теб - върни се на село и там гледай овце, сади домати, или каквото там правите и не се бутай където ти не работата. Аман от глупаци с мнения по всеки въпрос. Впечатленията ти са погрешни, и причината според мен си е твоето невежество. Това се простата истина - за да я разбереш.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано21.12.04 00:13



Полевият ми опит сигурно е поне десетина-петнайсет години по-голям от твоя.
При това на обекти, за които може би си сънувал мокри сънища.

За да стигнеш до теорията, трябва да имаш МНОГО солидна практика. Точно на изброените от теб "светила" такава определено им липсва.
Изобщо във всяка една наука се върви от практиката към теорията. По мое скромно мнение археологията е все още твърде близко до практиката, а и това е нормално. Целта на една теория е да може да прави верни предсказания за бъдещи събития - а това в областта на археологията е все още фантастика. И сигурно ще си остане такава.
Бих нарекъл по-скоро въпросните "теоретици" философи, избрали едно не особено благодатно поле за изява. Археологът-практик иска или не иска си намира своите методи и ги следва, без да му е необходимо нещо "велико" и обобщаващо. И може да прави интерпретациите си.

Бягай на село и почети малко книжки.

btw, попитай многоуважавания от мен (съвсем сериозно!) Иван Панайотов, който ти е напълнил главицата с всичко това, колко пъти теорията му е послужила на практика.

Take the highway to the end of the night...

Редактирано от easy на 21.12.04 00:17.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано21.12.04 11:42



Не ти ли е хрумвало, 4е преди от един постинг да съдиш за това какъв е опонентът ти, поне трябва малко да се запознаеш с онова, което е писал.

СУ ? Какво е това ? Поредният забутан селски университет в който се купуват дипломи ? Ти може да си възпитаник и на Господ Бог, но не си ли нау4ил нещо, все едно кой ти е преподавал и къде си си взел дипломата !



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
АвторKyбep (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:21



Az nito sym arheolog,nito kopaq na selo,nito pyk sym bil ili zivql nqkoga v selo,no arheologiqta mi e interesna.
I az oba4e mislq,4e mnogo 4esto teoriqta i praktikata se razminavat.Dori po nqkoga dosta o4ebijno.
Cql svqt например se u4i,4e gyrcite bili izmisli demokraciqta naprimer,.....no prak tikata pokazva ej tova:
Gilgamesch vor dem Parlament


Vieles deutet darauf hin,daß die Wiege der Demokratie wider Erwarten nicht in Griechenland stand.Die erste Regierung durch das Volk scheint vielmehr im alten Sumer floriert zu haben, dem Land zwischen Euphrat und Tigris im heutigen Südirak.
Das erste Parlament,das zwei Kammern bestand trat um 3000 v. Chr. Zusammen,nahezu 2500 Jahre vor der Blütezeit Athens.Dem großen sumerischen Gilgamensch-Epos zufolge sah sich der aufstrebende sumerische Stadtstaat Uruk von seinem Nachbarn Kisch bedroht,der die zunehmende Macht Uruks fürchtete und den Angriffauf den Rivalen vorbereitete.Gilgamensch,Uruks kühner Herrscher,trat vor „die Versammlung der Ältesten seiner Stadt“,wie es in dem Werk heißt und forderte sie auf,ihn in seinem Widerstand gegen Kisch zu unterstützen. Doch das Oberhaus sprach sich dafür aus,den Frieden durch Unterwerfung zu erkaufen. Der König gab sich nicht geschlagen und verlangte das Votum des Unterhauses,in dem waffenfähige Männer saßen.Und an diesem Tag siegten die Falken.
Über das Parlament ist weiter nicht bekannt. Aus der Zeit des Gilgamensch gibt es keine schriftlichen Dokumente,denn die Schrift war gerade erst erfunden worden,und die Tafeln,die diesen interessanten Eindruck in die Geschichte der Demokratie im Vorderen Orient gestatten, entstanden vermutlich erst über ein Jahrtausend später.

Der lange Marsch der Matematiker

Mit Beiträgen,die vom Dezimalbruch bis zu höheren Gleichungen reichen,förderten altchinesiche Gelehrte den Fortschritt in Mathematik.
Die Entwicklung des Dezimalsystems geht auf das China des 13.jahrhuderts v. Chr. zurück.(Ein ähnliches System dürften die Babylonier gehabt haben,das jedoch nicht auf der Zehn,sondern auf 60 basierte).Sowohl die Babylonier als auch die Chinesen kannten negative Zahlen.Entgegen der heute üblichen Praxis schrieben die Chinesen positive Zahlen interessanterweise rot und negative schwarz.
Im 3.jahrhundert n. Chr. Kannten Mathematiker in China den annähernden Wert von Pi(3,14),im 5.jahrhundert hatten sie Pi(3,14) auf zehn Stellen hinter dem Komma errechnet.Im Westen war man erst um 1550 soweit.


Liebe deinen Herrn,liebe deinen Herrscher,aber fürchte den Steuereintreiber!"So lautet ein Sprichwort,das die Sumerer um 1800v.Chr. auf eine Tontafel schriebern.1934 entziffert,wirkt es bemerkenswert modern.

Имам оЩе много такива с приложени илйустрации на археологиЧеските находки кЪм текста.Дори и zа Олимпиадата,Че всЪЩност пЪРВИТЕ ТАКИВА СЪСТЕЗАНИЯ са се провеждали от етруските.Раzбира се ,докато археолоzите не открият неЩо оЩе по_старо и неиzЧеzнало.





Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: Kyбep]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:26



NEMSKIQ ne6to ne se polu4ava,no ob6to vzeto gyrcite ne sa bili otkrivateli na demokraciqta,sledva za matematikata i t.n.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:47



Съвсем очевидно е, струва ми се, че възпитаник на еди-какво си, е израз на уважение към университет(например), където човек е получил обучение по нещо. Този израз, разбира се, не дава възможност да се правят преценки повече от това. Простичко (като за тебе) казано, ти нямаш никаква представа аз кой съм, кога съм учил археология, какъв опит имам и прочее. Явно е, обаче, че един практик трудно се сеща за такива неща, вероятно защото се е отучил да мисли. Никога не съм твърдял, че археологията е само теория - това е абсурд. Но да се направи интерпретация само с информацията от обекта е невъзможно, такава интерпретация просто няма, защото дори едно обикновено описане се явява в определен смисъл интерпретация - то се базира на предварателно разработен терминологичен и концептуален апарат. Разработен (в случаите с български колеги) за съвсем други - ежедневни - цели. Няма наука без теория, разберете го най-накрая - няма и толкова. Тъй че, археологът-практик на мен ми прилича на човек, който прави нещо - "щото така" - тоест не знае, и не може да обясни защо го прави. Колкото до мокрите сънища, прав си - човек слабонервен, може, като види как се копае у нас, да получи нощни напикавания. Аз не знам другаде по света, да са изкопали някъде циклоп. ( за тази история, справка Й. Йорданов). Колокот од обектите, които несъмнено си ощастливил с присъствието си, много извинявай. Все пак, забравяш нещо важно. Аз също, по мое скромно мнение, имам идея що е то археология. Не съм турист. Митове и легенди не ме впечатляват, те за мен са работна литература не път към "архаичните техники на екстаза". Философите за които говориш, какво да ти кажа. Все пак може би не е лошо да се отбележи, че ако на тоя свят не бе имало философи, то днешните праисторици, щяха всъщност да са културни антрополози ( крайно измислена дисциплина, както може би смяташ - все пак те с кирки не работят). Колкото до Панайотов, да познавам го, естествено и го уважавам, като човек. Но тъй като анонимността позволява откровенност, бих казал следното: ако той беше изписал, толкова, колкото беше изпил през живота си, за мен поне щеше да е трудно да преценя дали това е добре или зле. Мнението му за археологическата теория, го знам, но не ме интересува много - имам си свое - и аз знам английски (и не само) и аз мога да чета. Иначе мнения, като твоето, аз съм чувал не веднъж и не дваж. Познавам колегията, и не съм очаквал целенасочен интерес към казаната област. Просто пуснах текущо запитване. Интересно ми бе да разбера, че некой, ей така е оставил кирката, осъзнавайки, че всъщност от маймуна, човек се става с труд, но не физически.
И накрая - археологическата теория не е предназначена за да ти помага при разкопаване на обект. За това си има полева методика. Полевата методика се съобразява с интерпретацията, а не обратното, интерпретацията се съобразява с теорията, а не обратното. При твоя теренен опит, ако не си го разбрал, жалко, на теб никое обучение не може да ти повлияе.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:55



Няма такава наука при която да се върви от практика към теория(освен българската археология може би), няма. Тая глупост за археологията си е една измислица, която руснаците създадоха в опитите си да си систематизират огромните количества материал, които бяха изкопали "по Стахановски". Науката си върви от теория към практика. И обучението във всеки университет, институт, и където искаш, така се прави - първо лекционна част и чак после практически упражнения. Иначи откъде ще знаеш какво да упражняваш и как да го упражнавяш. Такава наука за която ми пишеш просто няма, питай когото щеш. Тъй че, пак ти казвам - хвани скъсай си дипломата и си иди на село, ти не си за наука. Приложи там изкипчийския си опит и престани да говориш тъпотии. Ако ти си дърво, поне си трай, недей да говориш глупости. Къде си я учил тази археология бе скъпи, аз в Долно Уйно, археология не знам някой да преподава.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: Kuber]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:59



Е хубаво де - гърците не са открили математиката и прочее. И какво от товаь, извинявай за въпрроса. Аз доколкото знам гърците никога не са претендирали за авторско право в тези насоки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.