Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:49 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема археологическа теория  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано18.12.04 23:13



Кой от вас се интересува от теоретична археология. Само, моля глупости не ми говорете, ако някой е запознат той знае за какво става въпрос.( нямам предвид само Гарден естествено).



Тема Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.12.04 01:58



...че с теоретична археология се занимават хора, които по принцип не копаят и не публикуват. Или на които теренният опит е направо за оплакване.. доста от иманярите в клуба сигурно имат по-добър.
Може би археологията е най-добрият пример на това, че теорията - колкото и съвършена да е - не съвпада с практиката.

Take the highway to the end of the night...


Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано20.12.04 23:21



аз ясно помолих да не ми се пишат глупости. Аз съм археолог възпитаник на СУ междувпрочем. Колкото до археологическата теория, тя струва ми се е крайно необходима. Теоретичната археология по цял свят се пише от хора археолози и то доста солидни учени - Клейн, Ренфрю, Хадър, Кларк, Кар, Шер(руски изследовател), Тили, Гарден и още много други. Това са все хора с доста голам практически опит, които са осъзнали, очевидното, а именно, че археологията не е изкопчийска работа а наука. А една наука без теория е методология ( не само полева) е празна работа. Така че, без много увъртане, бих ти казал да си вземеш мнението и да си го занесеш обратно на село заедно със собствената си персона и там да си останете. Археологическата теория не се потребява от иманяри, поради същата причина поради която не се потребява от тъпанари - тя изисква мислене. Тя не изисква само копане, както и физиката не само експерименти. Не знам ти дали си археолог, надявам се не, иначе жалко за българската наука. И пак апелирам към теб - върни се на село и там гледай овце, сади домати, или каквото там правите и не се бутай където ти не работата. Аман от глупаци с мнения по всеки въпрос. Впечатленията ти са погрешни, и причината според мен си е твоето невежество. Това се простата истина - за да я разбереш.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано21.12.04 00:13



Полевият ми опит сигурно е поне десетина-петнайсет години по-голям от твоя.
При това на обекти, за които може би си сънувал мокри сънища.

За да стигнеш до теорията, трябва да имаш МНОГО солидна практика. Точно на изброените от теб "светила" такава определено им липсва.
Изобщо във всяка една наука се върви от практиката към теорията. По мое скромно мнение археологията е все още твърде близко до практиката, а и това е нормално. Целта на една теория е да може да прави верни предсказания за бъдещи събития - а това в областта на археологията е все още фантастика. И сигурно ще си остане такава.
Бих нарекъл по-скоро въпросните "теоретици" философи, избрали едно не особено благодатно поле за изява. Археологът-практик иска или не иска си намира своите методи и ги следва, без да му е необходимо нещо "велико" и обобщаващо. И може да прави интерпретациите си.

Бягай на село и почети малко книжки.

btw, попитай многоуважавания от мен (съвсем сериозно!) Иван Панайотов, който ти е напълнил главицата с всичко това, колко пъти теорията му е послужила на практика.

Take the highway to the end of the night...

Редактирано от easy на 21.12.04 00:17.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано21.12.04 11:42



Не ти ли е хрумвало, 4е преди от един постинг да съдиш за това какъв е опонентът ти, поне трябва малко да се запознаеш с онова, което е писал.

СУ ? Какво е това ? Поредният забутан селски университет в който се купуват дипломи ? Ти може да си възпитаник и на Господ Бог, но не си ли нау4ил нещо, все едно кой ти е преподавал и къде си си взел дипломата !



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
АвторKyбep (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:21



Az nito sym arheolog,nito kopaq na selo,nito pyk sym bil ili zivql nqkoga v selo,no arheologiqta mi e interesna.
I az oba4e mislq,4e mnogo 4esto teoriqta i praktikata se razminavat.Dori po nqkoga dosta o4ebijno.
Cql svqt например se u4i,4e gyrcite bili izmisli demokraciqta naprimer,.....no prak tikata pokazva ej tova:
Gilgamesch vor dem Parlament


Vieles deutet darauf hin,daß die Wiege der Demokratie wider Erwarten nicht in Griechenland stand.Die erste Regierung durch das Volk scheint vielmehr im alten Sumer floriert zu haben, dem Land zwischen Euphrat und Tigris im heutigen Südirak.
Das erste Parlament,das zwei Kammern bestand trat um 3000 v. Chr. Zusammen,nahezu 2500 Jahre vor der Blütezeit Athens.Dem großen sumerischen Gilgamensch-Epos zufolge sah sich der aufstrebende sumerische Stadtstaat Uruk von seinem Nachbarn Kisch bedroht,der die zunehmende Macht Uruks fürchtete und den Angriffauf den Rivalen vorbereitete.Gilgamensch,Uruks kühner Herrscher,trat vor „die Versammlung der Ältesten seiner Stadt“,wie es in dem Werk heißt und forderte sie auf,ihn in seinem Widerstand gegen Kisch zu unterstützen. Doch das Oberhaus sprach sich dafür aus,den Frieden durch Unterwerfung zu erkaufen. Der König gab sich nicht geschlagen und verlangte das Votum des Unterhauses,in dem waffenfähige Männer saßen.Und an diesem Tag siegten die Falken.
Über das Parlament ist weiter nicht bekannt. Aus der Zeit des Gilgamensch gibt es keine schriftlichen Dokumente,denn die Schrift war gerade erst erfunden worden,und die Tafeln,die diesen interessanten Eindruck in die Geschichte der Demokratie im Vorderen Orient gestatten, entstanden vermutlich erst über ein Jahrtausend später.

Der lange Marsch der Matematiker

Mit Beiträgen,die vom Dezimalbruch bis zu höheren Gleichungen reichen,förderten altchinesiche Gelehrte den Fortschritt in Mathematik.
Die Entwicklung des Dezimalsystems geht auf das China des 13.jahrhuderts v. Chr. zurück.(Ein ähnliches System dürften die Babylonier gehabt haben,das jedoch nicht auf der Zehn,sondern auf 60 basierte).Sowohl die Babylonier als auch die Chinesen kannten negative Zahlen.Entgegen der heute üblichen Praxis schrieben die Chinesen positive Zahlen interessanterweise rot und negative schwarz.
Im 3.jahrhundert n. Chr. Kannten Mathematiker in China den annähernden Wert von Pi(3,14),im 5.jahrhundert hatten sie Pi(3,14) auf zehn Stellen hinter dem Komma errechnet.Im Westen war man erst um 1550 soweit.


Liebe deinen Herrn,liebe deinen Herrscher,aber fürchte den Steuereintreiber!"So lautet ein Sprichwort,das die Sumerer um 1800v.Chr. auf eine Tontafel schriebern.1934 entziffert,wirkt es bemerkenswert modern.

Имам оЩе много такива с приложени илйустрации на археологиЧеските находки кЪм текста.Дори и zа Олимпиадата,Че всЪЩност пЪРВИТЕ ТАКИВА СЪСТЕЗАНИЯ са се провеждали от етруските.Раzбира се ,докато археолоzите не открият неЩо оЩе по_старо и неиzЧеzнало.





Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: Kyбep]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:26



NEMSKIQ ne6to ne se polu4ava,no ob6to vzeto gyrcite ne sa bili otkrivateli na demokraciqta,sledva za matematikata i t.n.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:47



Съвсем очевидно е, струва ми се, че възпитаник на еди-какво си, е израз на уважение към университет(например), където човек е получил обучение по нещо. Този израз, разбира се, не дава възможност да се правят преценки повече от това. Простичко (като за тебе) казано, ти нямаш никаква представа аз кой съм, кога съм учил археология, какъв опит имам и прочее. Явно е, обаче, че един практик трудно се сеща за такива неща, вероятно защото се е отучил да мисли. Никога не съм твърдял, че археологията е само теория - това е абсурд. Но да се направи интерпретация само с информацията от обекта е невъзможно, такава интерпретация просто няма, защото дори едно обикновено описане се явява в определен смисъл интерпретация - то се базира на предварателно разработен терминологичен и концептуален апарат. Разработен (в случаите с български колеги) за съвсем други - ежедневни - цели. Няма наука без теория, разберете го най-накрая - няма и толкова. Тъй че, археологът-практик на мен ми прилича на човек, който прави нещо - "щото така" - тоест не знае, и не може да обясни защо го прави. Колкото до мокрите сънища, прав си - човек слабонервен, може, като види как се копае у нас, да получи нощни напикавания. Аз не знам другаде по света, да са изкопали някъде циклоп. ( за тази история, справка Й. Йорданов). Колокот од обектите, които несъмнено си ощастливил с присъствието си, много извинявай. Все пак, забравяш нещо важно. Аз също, по мое скромно мнение, имам идея що е то археология. Не съм турист. Митове и легенди не ме впечатляват, те за мен са работна литература не път към "архаичните техники на екстаза". Философите за които говориш, какво да ти кажа. Все пак може би не е лошо да се отбележи, че ако на тоя свят не бе имало философи, то днешните праисторици, щяха всъщност да са културни антрополози ( крайно измислена дисциплина, както може би смяташ - все пак те с кирки не работят). Колкото до Панайотов, да познавам го, естествено и го уважавам, като човек. Но тъй като анонимността позволява откровенност, бих казал следното: ако той беше изписал, толкова, колкото беше изпил през живота си, за мен поне щеше да е трудно да преценя дали това е добре или зле. Мнението му за археологическата теория, го знам, но не ме интересува много - имам си свое - и аз знам английски (и не само) и аз мога да чета. Иначе мнения, като твоето, аз съм чувал не веднъж и не дваж. Познавам колегията, и не съм очаквал целенасочен интерес към казаната област. Просто пуснах текущо запитване. Интересно ми бе да разбера, че некой, ей така е оставил кирката, осъзнавайки, че всъщност от маймуна, човек се става с труд, но не физически.
И накрая - археологическата теория не е предназначена за да ти помага при разкопаване на обект. За това си има полева методика. Полевата методика се съобразява с интерпретацията, а не обратното, интерпретацията се съобразява с теорията, а не обратното. При твоя теренен опит, ако не си го разбрал, жалко, на теб никое обучение не може да ти повлияе.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: easy]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:55



Няма такава наука при която да се върви от практика към теория(освен българската археология може би), няма. Тая глупост за археологията си е една измислица, която руснаците създадоха в опитите си да си систематизират огромните количества материал, които бяха изкопали "по Стахановски". Науката си върви от теория към практика. И обучението във всеки университет, институт, и където искаш, така се прави - първо лекционна част и чак после практически упражнения. Иначи откъде ще знаеш какво да упражняваш и как да го упражнавяш. Такава наука за която ми пишеш просто няма, питай когото щеш. Тъй че, пак ти казвам - хвани скъсай си дипломата и си иди на село, ти не си за наука. Приложи там изкипчийския си опит и престани да говориш тъпотии. Ако ти си дърво, поне си трай, недей да говориш глупости. Къде си я учил тази археология бе скъпи, аз в Долно Уйно, археология не знам някой да преподава.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: Kuber]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 22:59



Е хубаво де - гърците не са открили математиката и прочее. И какво от товаь, извинявай за въпрроса. Аз доколкото знам гърците никога не са претендирали за авторско право в тези насоки.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано22.12.04 00:49



Много се разпени, горкичкият...

ОК, ще бъда съвсем конкретен и по възможност (съмнявам се, че сте стане) кратък, тъй като със "слабонервни", напикаващи се нощем и приемащи се крайно насериозно типове като теб просто не ми доставя удоволствие да комуникирам.

В отговор на:

Съвсем очевидно е, струва ми се, че възпитаник на еди-какво си, е израз на уважение към университет(например), където човек е получил обучение по нещо.



Предполагам, че този изблик беше за Мелиса, която ти отговори на друго място. Както и да е. Аз също съм завършил въпросния Селски Университет, но много повече тача учебното заведение, в което бях преди него. А и с много мои бивши съученици е същото.
Това нещо да ти говори?

В отговор на:

Простичко (като за тебе) казано, ти нямаш никаква представа аз кой съм, кога съм учил археология, какъв опит имам и прочее.



Вярно, нямам представа. И не искам да имам, тъй като по принцип мнението ми за хората е добро и не желая да си го развалям.

В отговор на:

Никога не съм твърдял, че археологията е само теория - това е абсурд. Но да се направи интерпретация само с информацията от обекта е невъзможно, такава интерпретация просто няма, защото дори едно обикновено описане се явява в определен смисъл интерпретация - то се базира на предварателно разработен терминологичен и концептуален апарат.



И най-обикновеното (това пък какво е?) описание на обекта е винаги и във всеки смисъл интерпретация. Може би ще ти трябва време, за да го проумееш. А може и да не ти стигне цялото време на вселената, или поне онова, което ти остава на теб самия.
Дано да греша.

В отговор на:

Аз също, по мое скромно мнение, имам идея що е то археология.



Ще ми е интересно да го споделиш. А предполагам, и не само на мен.
От написаното дотук така и не стана ясно. Разбрах само, че не си турист. Лошо, спомни си онази крилата "туристическа" фраза на Щастливеца.

В отговор на:

Философите за които говориш, какво да ти кажа. Все пак може би не е лошо да се отбележи, че ако на тоя свят не бе имало философи, то днешните праисторици, щяха всъщност да са културни антрополози ( крайно измислена дисциплина, както може би смяташ - все пак те с кирки не работят).



И в България, както и навсякъде другаде, праисториците (а само те ли?) са културни антрополози. Най-малкото защото копаят хора, а не камъни.

В отговор на:

Колкото до Панайотов, да познавам го, естествено и го уважавам, като човек. Но тъй като анонимността позволява откровенност, бих казал следното: ако той беше изписал, толкова, колкото беше изпил през живота си, за мен поне щеше да е трудно да преценя дали това е добре или зле.



Горният цитат не говори добре за теб. Аз не съм анонимен - пиша с регистриран ник и в него се съдържа повече от достатъчно информация кой съм. Обърни сериозно внимание върху себе си. И без това стана ясно, че се приемаш насериозно, поне го прави свястно.

В отговор на:

Полевата методика се съобразява с интерпретацията, а не обратното, интерпретацията се съобразява с теорията, а не обратното=



Съгласен. Пропускаш обаче нещо много съществено. Теорията се съобразява с практиката. Без нея си остава висящо умопостроение, от което няма абсолютно никаква полза. Ако теорията не е в състояние да прави предсказания за експерименталните данни (сиреч практиката, за да ти е по-просто), тя е направо за боклука. Трябва ли да се пояснявам, или ще се напънеш сам? (Само не го прави прекалено силно, че току-виж си изцапал нещо...)

Няма да отговарям на другият ти пост, защото отговорът ми се съдържа в този.
Само внимавай с напъването.
Не мисля, че има смисъл да продължаваме тези идиотски нападки. Ако имаш да кажеш нещо по същество - може и да го прочета и да взема отношение.

Редактирано от easy на 22.12.04 00:51.



Тема Re: Прави ми впечатление...нови [re: white wolf]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано22.12.04 01:43



Tova go dadoh prosto kato primer,ne e specialno za gyrcite,no navsqkyde se izu4ava,4e imenno te sa syzdateli na demokraciqta.
Stava duma za teoriqta,koqto se izu4ava.V mnogo slu4ai se izu4ava,ne6to(edno i sy6to) koeto ve4e e ostarqlo kato informaciq i se e prevyrnlo v neistina,t.e. grubo kazano lyja.Osven tova kato se nagledah na tolkova mnogo arheologi4eski nahodki,mislq,4e za mnogo ot kulturite ne moje da se opredeli sys to4nost tozi predmet na koj to4no narod prinadleji,poradi prostata pri4ina,4e sy6tiq ili podoben na tozi predmet se otkrivat i v drugi dale4ni ili po-blizki zemi.Oba4e nqkoj go opredelil kato edi-kakyv si,ostanalite povtarqt 4utoto i to4ka.Vyzmojno e da e vqrno,no moje i da ne e.Nikoga ne moje da se govori 100%.
Vidqh predmet kojto e tipi4no skitski,ima drugi takiva izobrajeniq,no pi6e,4e e keltski.
Imalo Troq,no te se okazali nqkolko Troi,a dali naistina e i 100%-ta Troq mejdu tqh?Moje bi e.........
Taka,4e teoriqta moje da se izu4ava,no USLOVNO,t.e. da ne se priema kato absoljutno 4ista moneta.Edi_kakyv si predmet,ot edi_kakvo si,nameren edi_kyde si,priblizitelno ot edi_koj si vek(moje da se napravi i himi4eski analiz za po_to4na datirovka)......... mi zvu4i po_ubeditelno,otkolkoto edna istoriq v lyskava opakovka.



Тема molbaнови [re: mellisa]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано22.12.04 01:56



Melisa,ti otkyde si iztegli Kirilicata?
Tazi e mnogo skapana i mi e trudno da q polzuvam.6te pomogne6 li?



Тема Re: molbaнови [re: Kuber]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано22.12.04 08:33



Ако вграденият в ДИР-а Кредор не ти върши работа, поразгледай тук:





Тема Голем смех!нови [re: white wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.12.04 21:23



Айде и аз да си кажа...

Драги White wolf, все едно не знаеш, че членовете на "колегията" са обикновено невежи в научно и общокултурно отношение (ако не броим експертния им опит в употребата на спиртни напитки), така че да говориш с тях за арх. теория е... Абе загуба на време.

За теорията се иска акъл и широк научен кръгозор, какъвто 99 % от бълг. археолози нямат. И откъде да го имат2 то с копане не става!

Но тази беда на археологията е частен проблем. Българската хуманитаристика от своето възникване през 19 в. страда от един съществен недостатък - пълна провинциалност. Когато историч. науки "излязат" (т.е. хора започнат да се занимават с такива неща) извън географските граници на Балканите и извън хронолог. рамки на свързаната с българите история, тогава може би ще се получи нещо по-добро.
Дотогава археологията ще си остане "изкопчийска", което води до плачевни резултати.

Карате ме да се изразявам грубо. Извинявам се, но описването и класифицирането на глинени трошляци (пардон, фрагменти от керамика) не е наука!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема za Kuberнови [re: Kuber]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано23.12.04 23:18



Виж сега уважаеми Кубер. Първо за гръцката демокрация: Според мен, това дали Гърция е родина на демокрацията няма нищо общо с археологическата теория. Това си политическа история. Тоест по тази тема работят историци и политолози, а също и философи. Нейното изучаване става на базата на исторически извори - текстови. Демокрация, което е вид политическа система(руснаците му викат строй, защото те са свикнали да са под строй), не може да бъде установена с археологически методи. Това че тиси чел, че гърците са създали демокрацията, а според теб не е така. Как да ти кажа. Напиши своите тези по въпроса в една книга, обоснови се, издай книгата и ще четем, това което си написал. Във всеки случай не е ясно, дали гърците не са създали демокрацията само поради факта, че ти не си уверен в това. Но това няма нищо общо с археологическата теория. Колкото до методите на датиране в археологията, ще ме извиняваш, обаче трудно ми е да се съгладя с теб. В археологията имаш два вида хронология - релативна и абсолютна. Методите за абсолютно датиране (тоест датиране базирано върху астрономическото време) са физически. Те се извършват в лаборатории от хора дето разбират от физика, и не само разбират но са специалисти в съответната област. Радио-карбонния, термо-луминисцентния и др. методи са именно такива. А във физиката, както е известно, хората си имат теории и по тях си работят, и имат - теории разработени за конкретна област от физиката. Абсолютната датировка, като метод е заимстван и разработен за целите на археологическото датиране, но той си е физически. Дендрохронологията, която се използва за корелация на датите и повишаване на точността, пък се работи от палеоботаници - не от археолози. Тези методи, както всички методи на тоя свят има област на приложение и степен на точност. Те се използват в праисторията, защото там се работи с по-големи времеви интервали. А се работи с по-големи времеви интервали именно заради точността на методите. При археологията касаеща проучване на писмени периоди, абсолютната датировка се прави по исторически извори - текстове, монети и прочее да не ги изброявам. Но историческите записи ти дават, както теоретичната, така и датиращата канава. Релативната хронология, както за праисторията, така и за по-късно се прави въз основа на стратиграфията, типологията и стиловия анализ. Законът на Стенон за стратиграфията, гласи че ако имаш два пласта един върху друг, горният е по-нов от долният. Стенон, ако се не лъжа се е занимавал е геология и кристалография ( виж `Кристалография` на Вернадски, мисля че там съм го чел. Законът на Стенон се ползва в геологията и до ден днешен(много ясно) и е заимстван в археология. Този закон, както и всеки научен закон или правило е всъщност обобщение на първични данни. Тоест, той е мислен, и измислен, той не е изкопан. Мислил е човекът. Колкото до стиловия анализ - той цели да проследи диахронни промени станали вътре в клас предмети или структури. Имаш множество видове стилове - архитектурни, в различните изкуства, предметни и прочее. Типологията, ти е метод за определяне на синхронност или диахронност на групи находки принадлежащи към един функционален клас. - фибули, коланни апликации, камеи, хидрии, амфорни печати, праисторически гърнета и прочее. Идеята за археологическа култура, с която множество археолози (и български) не са съгласни е разработена от Косина. Тя също се явява обощение. Тези методи са резултат от теоретични разработки, които след като са показали своята ефективност са приложени широко в практиката. Методите, както е известно се разработват теоретично и се изпробват. Много от тях - това е валидно за абсолютно всяка наука - се оказват неефективни по един или друг начин. Значението на понятието теория няма да ти го казвам аз. Има си речници, енциклопедии там си пише що е то. Ако пък решиш да задълбаеш има си трудове на учени от различни области по въпроса. Български археолози(колеги) сред тях няма. Причината за това е много проста. При соц-а като археологическа теория се позваше, нещо което бе наричано марксизъм. За съжаление, неговите потребители и приложители бяха в много случаи практици - `историци с лопата`, `шопи със сопи` и прочее. Не ме разбирай погрешно, не казвам, че у нас не е имало кадърни и интелигентни учени. Обаче истина е, че общото ниво винаги е било много ниско и досега е така. Така нареченият марксизъм, представлява една дотолкова елементаризирана версия на марксовите възгледи (които археолозите просто не са чели), та човек придобива убеждението, че този Маркс, трябва да е бил страшен глупак. След промяната, задължението да се ползва тази идеология отпадна и археолозите изпаднаха в теоретичен вакуум, както си е и до днес. И тъй като теорията си служи за обясняване на данните, нашите археолози, почнаха да създават едни доста описателски съчинения ( имам предвид праисториците главно, за които теорията, макар и да ти се стори странно е крайно нужна). Длъжен съм да отбележа, че теорията е нещо доста обширно. Ако една теория можеше да обхване цялата физика - да речем - то нямаше да има конкретни физически теории. Същото е и с археологията. Тук Лесньо е съвсем прав - няма арехологическа теория, която да ти казва къде е златото закопано. Трябва да кажа, че в геологият, тези които търсят находища на полезни изкопаеми, страдат от същия проблем, и то при факта, че находищата са много по-големи като площ от кой да е археологически обект. Археологическата теория, която аз поне съм чел е насочена да отговори на въпрос свързани с човешката култура - промени, развития, застои, иновации, влияния, миграции и прочее. Лесньо от друга страна, ако наистина има стажа за който твърди че има, и е писал нещо повече от описания със сигурност се е ползвал от теорията за културна еволюция. Тази теория можеш да я видиш в съчиненията на български праисторици в най-изчистен вид, но и при другите се ползва под една или друга форма. Това е засега по въпроса за теорията. Надяваме се малко да съм поизяснил, а не позатъмнил темата. Поздрави. Wolf.
P.s. Условно изучаване на тоя свят няма.



Пет минути мислене, могат да спестят години безплодна практика.



Тема Re: molbaнови [re: easy]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано26.12.04 13:14



Ooo,blagodarq mnogo,6te se opitam da vyveda kirilica,ura!Samo dano uspeq i ne skapq ne6to.V pove4eto slu4aj nqkoi bukvi izob6to lipsvat,no.....6te opitam.



Тема Re: Голем смех!нови [re: Black Wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.12.04 13:46



Както знаеш, аз за майтап ходих при различни "видни" археолози, за да ги помоля за консултация за някои култури. Питах ги за някои от най-известните европейски (извънбалкански) култури (все пак не съм чак толкова гаден, че да ги питам за Кловис или Коу Крийк)... Установих, че повечето въобще не са ги чували, а за които бяха чували не знаеха абсолютно нищо...

Абе аз не можах да намеря кой да ме консултира за славянските арх. култури извън Балканите (което наистина ми трябваше)... Ами какво да кажа - става въпрос за най-обикновено невежество. При историята положението е същото. При етнологията/антропологията - даже още по-трагично. Много по-трагично, бих казал.
Ти па - археологическа теория!? В България!?!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 26.12.04 13:47.



Тема Re: Голем смех!нови [re: Black Wolf]  
АвторKuber (Нерегистриран)
Публикувано26.12.04 14:47



Pi6a ve4e treti pyt,za dati otgovorq,no kogato pi6a po-dylgo,PC_to blokira i vsi4ko iz4esva.Tova e zaradi za6tita mi,kogato se poqvqt "4uzdi",nezelani ne6ta,virusi ili dr. PC-to mi blokirva,za da ne gi dopusne.6te otgovorq po kysno.



Тема Re: Голем смех!нови [re: Black Wolf]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано26.12.04 16:23



Е хубаво дер знам как ер ама реших да опитам просто. Ей така да пробвам, пък може и да се е интересувал някой - чудеся стават все пак. А и да посъдубим спящите. Не че тукашните отзиви ме изненадаха, не. Аз съм си в нещата тъй че, знам как стои въпроса. Но все пак трябва да се опитва нещо да се направи. Не може само с копане, не става просто и това си е.



Тема Re: Голем смех!нови [re: Kuber]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано26.12.04 16:25



Добре чакам да напишеш. Весели празници.



Тема Re: Голем смех!нови [re: white wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.12.04 18:22



Абе прав си. То затова са тези форуми - да се търсят и намират хората със сходни интереси. И понякога става. Ама за археологията, не знам...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: До вълцитенови [re: Black Wolf]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано26.12.04 19:18



и особено до белио.Абе нещо май не разбирам. Уж некои се канеше да пише за теоритическата археология, а до тук, само пращаници на село и реклами на СУ и Шери



Тема Re: До вълцитенови [re: Kain]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано27.12.04 00:06



Не се назва теоритическа а теоретическа. Не съм казал, че ще пиша за да четете. Не съм ограмотител. Търсех някой, който се интересува от темата. И за каква реклама става въпрос не мога да разбера. СУ-то го знае всеки, това не университета в Смолян или прочее. Аз в СУ-то съм учил, това е нормално и не е никаква тайна. Не съм го чувал Шери, това да не е някой твой познат?



Тема Re: До вълцитенови [re: white wolf]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано27.12.04 15:18



Не си спомням, да съм проявил интерес къде си учил и какво си търсил в дира, какъв си или какво смяташ че си. Мо'еш спокойно да запазиш безценните, придобити в СУ познания, за себе си, а детайлите от автобиографията си и други подобни битовизми за некой сайт за запознанства. чао

П.П.Позволявам си да забележа, че в и/нет не се назва, нито се казва, а се пише.



Тема Re: археологическа теориянови [re: white wolf]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 14:53



http://groups.yahoo.com/group/ArchaeologyTheoryMethod/



Тема Easy, май го даваш джаста-праста...нови [re: easy]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано18.01.05 00:09



Не знам, дали като имаш толкова полеви опит, поне веднаж си оглеждал терена с хеликоптер преди да копаеш? Макар да съм невежа и да не знам дали аероснимката е част от теоретичния подход... Гледам го и Китов - копае из могилите, вади златото... Но не съм видял един топографски план на разкопките... А стотината камъка на Стоунхендж са картографирани поне 100 пъти заедно с дупките на предишните им положения и заедно с кариерите на камъните... Виж го Шлиман (може и да е мошенник), но първо знае какво търси, а после намира. Мисля, че това е то теоретичната археология - първо проучваш въпроса, а после търсиш в земята - като в справочник. А нашите правят обратното - първо копат, а после търсят - маската на тракийски цар ли е, на Дионисий ли е...



Тема Re: Easy, май го даваш джаста-праста...нови [re: д-p Oxбoли]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано18.01.05 14:00



Уви, не съм оглеждал терена с хеликоптер... Скъпо е, а и едно неолитно селище обикновено не оставя кой знае какви следи, че да се видят от въздуха. Съвсем между другото - аероснимката не е част от теоретичния подход, а нормален начин на теренно проучване - със своите плюсове и минуси, естествено. Колкото до топографски планове - правим ги, бъди сигурен. Документацията е немислима без тях.

Така че плановете също не са теория. Питай автора на темата какво е археологическа теория (или теоретична археология?), той е великият капацитет по въпроса.

Не желая да коментирам Китов. Достатъчно красноречив е методът му на разкопаване на могили с фадроми. За жалост, не е единствен...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.