Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:06 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Староселнови [re: domestic]  
Авторskeptik (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 04:36



da, ama az ne sam 4uval nikakvo vino da se darji v rezervoar izkopan v zemyata, ,a tova koeto vidyah tam si be6e prosto vodohranili6te, nay veroyatno e imalo i izvor koyto sega e presahnal poneje sa napravili 4e6mata tam dolu kadeto stoi edin mesten momak i prodava prospekti... ta to4no tazi voda e neobhodima za da moje da se promiva smlyanata surovina za kakvoto tam sa proizvejdali.....



Тема Re: Пак съм аз :)нови [re: garconne]  
АвторЛюбeзнo oтзoвaл ce (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 11:28



Не беше лятото , а зимата, но това не е важно! Не става въпрос за Перперикон но с отправна точка Хасково , а за тракийска гробница със страхотни рисунки. Намира се в село Александрово на около 17 км. СИ от Хасково, след село Узунджово по пътя за Симеоновград, преди село Константиново. Дано с това описание съм ти помогнал, за да го намериш на картата!



Тема Re: Любезно мерси:)нови [re: Любeзнo oтзoвaл ce]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 13:04



Благодаря ти много :)
Освен да го намеря на картата, бих искала и да отида там. Това беше и целта ми на първото търсене по картата, но без резултат :(
Малко ми е трудно, защото за арх. обекти няма означителни табели, а и във вестниците съобщенията са по-скоро в духа на "едни хора казаха" :(((
По пътя към Перперикон спирах няколко пъти да питам, което се оказа голям проблем, защото местните хора почти не знаят български и ме насочваха към селото Перперек, където кметът беше много отзивчив и знаеше достатъчно добре български, за да ми каже да се върна до чешмата, вече спомената в един от горните постинги и да тръгна по посока на стрелката с блажна боя.
За Старосел беше малко по-лесно, защото имах късмета да срещна хора, които се връщаха оттам.
Стана малко оф-топик но...
Отново благодаря :)



Тема Re: Направо си е оф-топик, ама :)нови [re: garconne]  
АвторOтнoвo oтзoвaл ce (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 10:30



и да идеш до Александрово няма да видиш нищо в момента, а и не знам докога ще продължи този "момент". Пак става въпрос за пари, щото най-лесно е да се намери нещо - после следват доста дейности, докато дойде времето да се мисли за указателни табели, насочващи любознателните туристи към обекта!!!



Тема Re: Рerperikonнови [re: дядo Mиню]  
АвторTyиr (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 15:01



Ти май си почитател на Греъм Хенкок и неговите мисловни упражнения. 9 хил. пр.н.е.-хехехехехе, поспри се малко. Старосел си има точно датиращи архитектурни елементи.



Тема Re: perperikonнови [re: skeptik]  
АвторTuig (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 15:27



Аз съм ходил на Перперикон и лично съм дискутирал по същия въпрос със самият проф. Овчаров. Според мене това е поредната сензация раздута от средствата за масова информация до невреоятни размери: Перперикон е храма на Дионис, в който Ал. Македонски и Гай Октавий (бащата на Октавиан Август ) били получили предсказания за бъдещето. Според мене а и според голямата част от археолозите в страната това, че Перперикон изобщо не е вярно. Наи-малкото античните автори никъде не споменават, че храма на Дионис се е намирал в Родопите. През 80те години Ал.Фол лансира тази теза без да я подкрепи с абсолятно никакви доказателства. Ако желаеш опровержение на теорията, че Перперикон е храма на Дионис-прочети статията на Диляна Ботева, където тя аргументирано развенчава този мит. Самият Овчаров лично ми призна, че само предполага, но не твърди 100% че това е храма на Дионис. Тези твърдения са изфабрикувани от журналистите. А пък и нали К. Кисьов от Пловдивския Музей си откри свой храм на Дионис. Идеята, че това е металургичен център си заслужава внимание.



Тема Re: perperikonнови [re: Tuig]  
Авторdomestic (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 19:52



Mejdu drugoto v tozi rajon vse o6te ima nerazraboteni zlatni nahodi6ta!Vse pak doskoro se dobiva6e olovo i zink a kadeto gi ima tezi dva metala obiknoveno ima i zlato!



Тема Re: perperikonнови [re: domestic]  
Авторskeptik (Нерегистриран)
Публикувано31.01.04 01:57



da,rodopite sa bogati na cvetni metali,osven tova samo na desetina km ot tam se namira i olovnozinkovia kombinat ,koyto struva mi se ne slu4ayno e postroen tam.estestvenno 4e kadeto ima ruda i se dobivat cvetni metali se e dobivalo i zlato,no spored men kato se ima v predvid i epohata kam koyato se otnasya komplexa,osnovniat dobiv e bil na med kato glavna sastavka na bronza.vse pak togava6nite hora sa imali po-golyama nujda ot oradia na truda otkolkoto nakiti;))



Тема Рerperikonнови [re: Tyиr]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 14:07



Смей се на Слънцето, че е изгрявало с такъв азимут преди 10-тина хиляди години.

ПЪРВО - като за начало нека да оставим настрана въпроса кога е строен един храм и да се занимаем с въпроса към какво време сочи..

Един храм може да е строен през двадесети век, но да е ориентиран по изгрева на Слънцето преди 4000 г например. Казвам 4000 защото последните 2400 г мястото на изгрева на Слънцето през 22.06 почти не се е променило в Старосел.

В тази връзка Казанлъшката гробница е ориентирана точно на юг. И тук може де си имаш за домашно размишление - защо различните тракийски храмове и обекти имат различни ориентации, а някои съвпадат?
След като азимута на изгрева не се е променил за 2400 г защо тези храмове са завъртяни на различни градуси?
Например:
1. Старосел храмът на Четиньова могила азимут 174 градуса - т.е ориентиран на юг
2. Старосел храмът с колоните с азимут 78 градуса
3. Перперикон - ориентация - азимут 78 градуса. (Съвсем случайно ли е това съвпадение?)
4. Казанлъшката гробница - 180 гпадуса т.е ориентиранаточно на юг.

Според мен това е
Тракийският часовник на епохите.
В течение на годината Слънцето изгрява по Старосел от около 56 градуса до около 121 градуса Два пъти в годината Слънцето изгрява от 78 градуса.
За 2004 г това са 10.04 и 01.09. Преди 2400 години е било почти същото.
Какво е това - аргумент против тезата за ориентация на храма по изгрева на Слънцето в 9тото хилядолетие п.н.е.? Може и така да се възприема. В човешкото знание и в науката е важна преди всичко истината. Аргументацията за и против може да е ту за една теза ту против нея. Но реалността не е нито за нито против - тя Е! В случая може да привеждаме каквито си искаме аргументи за и против, но това какво наистина е било и кога е било е едно е нещо извън нашата аргументация. Въпросът е как да се постигне това което е било, какво е било и кога е било....

Хипотезата по въпроса за 78те градуса изгрев на Слънцето през годишния цикъл и през цикъла на хилядолетията е вече друга тема...





ВТОРО, за времето кога са изградени различните тракийски храмове и селища.

Доколкото разбрах и проф Свчаров е разправял на студентите копачи, че Перперикон е на възраст 10тина хил години. Но тук има едно "НО". Падарите на официозно установените истини в науката - (от рода на истините до преди само 500 г.), че земята е плоска веднага биха го сринали. Ето защо по въпроса могат да се правят само общоприети и зализани заключения, особено от хора които си вадят хляба с наука.....

За храма с колоните в Старосел гръкопоклонниците веднага биха го пъхнали в руслото на тяхната култура: "Колоните са нещо като дорийски, следователнво гръцки, следователно не са тракийски, следователно трябва да се търси датировка след дорийската инвазия на историческата сцена, следователно - след 11 в п.н.е, щом не са от самата Елада, а в Тракия, са заимствани и значи са по-късни от 11 в - например 5ти в п.н.е, защото след това модата на колоните трябва да е друга.." - Айде де!

"Точно датиращите архитектурни елементи" за храма с колоните от Старосел - ще ме извиняваш, но не хваща дикиш. Само за лабилността на тезата "точно датиращи архитектурни елементи" ми посочи датировка за построен храм (не гробница) с колони и затрупан (зазидан) след това грижливо.
1 - Не гробница а зазидан храм. Това също е архитектурен елемент - нали.
2 - Може би Микена, но тогава щом като Микена е доста по-стара от дорийците, значи ли че дорийците са заимствали колоните от храма в Старосел?


Айде със здраве!



Тема Re: въпрос към дядо Миньонови [re: skeptik]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 12:50



От 4-5 дена "обикалям" около темата Перперикон с един "неуместен" въпрос с почти ясен отговор...

В почти летния 8 февруари на тази година се срещнах с един стар познат. При разговора си с него някак стигнахме и до Переперикон.
...Той бил гледал по Дискавъри - Цивилизации филм на чужда телевизия за откритото при неговите разкопки... Тук е и "неудобното и невъзможното" в неговия разказ. В представения материал имало кадри с глинени плочки с клинопис "които били намерени в Перперикон".

Та това е "еретичния" въпрос - Има ли такова чудо в находките...

За кръста вече знам, но клинопис ... много, ама много резерви имам.

Макар че се намираме на юг т.е. по-близо до Шумер от румънската находка на такива глинени "книги"...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.