Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:58 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За Левски и гроба...  
Автор imania (синя каска)
Публикувано19.02.02 09:17



Вчера гледах Н. Хайтов в Шоуто на Слави, където той изнесе отдавна лансираната версия, че Поп Кръстьо не е предал Левски. Също спомена, че след общия гроб в който е бил погребан, останките са му били преместени под олтара на малката църква Св. Петка, откъдето по политическа поръчка са били изкопани, обявени за останки на византиец и унищожени.
Някой от вас има ли представа кой е археолога копал там?

Omnis homo mendax est!


Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: imania]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано20.02.02 08:35



Джингов



Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: easy]  
Автор imania (синя каска)
Публикувано20.02.02 09:00



А как мислиш- има ли нещо вярно в това? В смисъл в цялата версия на Хайтов...

Omnis homo mendax est!


Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: imania]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано20.02.02 09:22



Не съм чел публикация или дневници, но доколкото съм чувал, гробът е бил нарушен от по-късни строителни работи в черквата. А те са били извършвани доста преди 1873 г.



Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: easy]  
Автор imania (синя каска)
Публикувано20.02.02 09:34



Добре де- е ли е възможно наистина костите да са унищожени заради поръчка от тогавашната власт?- няма ли някаква вероятност да са прибрани някъде и да се установи, че не са на византиец...

Omnis homo mendax est!


Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: imania]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано20.02.02 17:46



Всичко е възможно, но по-вероятно да са забутани в някое хранилище без обозначение...
А Джингов е покойник от доста време и едва ли някой знае нещо повече. ДС може би?
Е, поне темата му послужи на Хайтов отново да се заговори за него. Бях го позабравил



Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: imania]  
Авторnjuni (Нерегистриран)
Публикувано20.02.02 19:03



То е ясно 4е поп Кръстя не го е предал вси4ки знаем 4е, тогавашните попове са били много по морални от сегашните .Вярно 4е, някои са държали за гърците ,вси4ки по велики пости са дъв4ели смядовска луканка ,ама в главните неща са били по достойни от сегашните попове.Главно са се 4удели как да взимат пове4е за църквата, а това е възможно най-добре като са единни.Доколкото си спомням в книгата пишеше 4е през една нощ скоро след обесването няколко българи го изравят и с 1 каруца го прекарват до ,,Света Петка,, Те това нещо не се връзва .За разлика от нашите 4орбаджии турците са го уважавали-спомнете си как на процеса самите българи искат ЛЕВСКИ да бъде обесен докато турците са искали да остане жив.Най-вероятно е след заравянето на паметника ЛЕВСКИ да е имало пост който да гледа кой ще дойде .Турците не са били толкова глупави колкото ги изкарват. Ако сте забелязали те та4ат и много от нашите светци и герои .Даже и ШИБИЛ- пак Велико кехая беше виновен.Накратко: Мисля 4е,най вероятно българските богаташи са направили така щото нищо да не остане от ЛЕВСКИ. А и Димитър Общи е много интересен. Ако ДС е била замесена досега поне на тая тема някой щеше да се разплямпа. Сетих се за един малко известен факт от турското иго който не е много разпространен.Става въпрос 4е всъщност хайдутите са се крили главно в турски къщи а не както си мислим в български. Турците са имали някакъв оби4ай като дойде гостенин ве4ерта да не му отказват подслон и да го пазят.Рано сутринта преди да изгрее слънцето хайдутите са излизали и 4ак след изгрева онези са по4вали да ги гонят.



Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: njuni]  
Автор imania (синя каска)
Публикувано21.02.02 10:17



Здрасти njuni,
Незнам турците, кои наши светци и герои тачат, ама за Левски не мисля, че е така. Имам приятели турци (които са си в Турция, не български турци), единият от тях учи история в един от големите им университети и той ми е казвал, че според техните учебници Левски е бил най-обикновен престъпник и терорист, също че е колкото е ограбвал турци, толкова и български къщи (нещо като днешния рекет). Но на мен ми беше наистина много интересно да разбера за останките на Левски и е ли е възможно ДС да са ги унищожили и защо, с каква цел??? В крайна сметка Левски не е признат за герой след 89г..., и по време на комунизма сме учили (вярно другата теза) какъв герой е бил, защо ще му крият и унищожават гроба, костите...
Димитър Общи наистина е интересен, но и за него се начетох на толкова различни версии, че няма накъде.., един път искал да измести Левски и едва ли не той е виновен за залавянето му, друг път , че му е бил най-верния човек...
А за ДС не разчитай че някой е щял да се разлае по случая, защото чисто хипотетично е възможно всякакви документи и доказателства да са били унищожени още тогава и всичко да е било строго секретно, а пък и сега да му е дошло времето...Като не изключвам и възможността Н.Хайтов да си вдига имиджа след историите с Царска Бистрица...
А за турското гостоприемство и факта, че са приютявали и крили хайдути според мен две мнения няма..

Omnis homo mendax est!


Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: imania]  
Авторnjuni (Нерегистриран)
Публикувано21.02.02 14:35



Прав си разбира се.Ама все не ми се вярвя 4е дс е направило нещо.Хайтов тогава беше много близък с тях и е имал възможност да изкара доказателства.Даже доколкото знам и той е бил в дс.Ако сега пищи 4е е репресиран.Ма тук трябва да 4акаме да поства някой наистина запознат сериозно със слу4ая .



Тема Re: За Левски и гроба...нови [re: njuni]  
Автор imania (синя каска)
Публикувано21.02.02 15:58



Хайтов сам каза, че костите са били обявени за останки на византиец, и че това е било по поръчка на тогавашната власт, а аз предполагам, че дори и да е бил тогава в ДС (в което не се съмнявам) той е нямало и да шукне, камо ли да се разлае или да извади доказателства.. Не му е тук мястото, но я знаеш приказката за фурнаджииските лопати...
Дано някой наистина да напише по компетентно мнение, ама виж колко човека го обсъждаме това...
А ти самият какво мислиш по принцип за Левски?
Ще ми е интересно да чуя и easy и Blind Bard, kойто съвсем изчезна

Omnis homo mendax est!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.