Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:35 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ей, живнахте най-посленови  
Автор easy (непознат)
Публикувано24.01.02 11:42



Най-после наистина се събудихте :)) Донякъде това беше и целта на постинга ми в тема "тракология". И тъй като njuni не иска да го/я репликирам, изнасям темата.

sonya: Страницата ти наистина е добра. Много радостно е, че изобщо се правят такива страници, пък били те и на траколози :). Нищо лично, просто мнението ми за т.нар. наука тракология не е особено високо, въпреки че съм запален почитател на фантастиката и фентъзито. Като археолог съм свикнал да боравя с фактите и ситуациите – такива, каквито ги виждам, излезли по време на разкопките. Но да правя купища свръхинтерпретации на базата на съвсем малко извори, при това писмени... и да ги наричам "наука"... ами, вижда ми се несериозно. Разбира се, имам предвид разните орфизми и пр. Пак повтарям – нищо лично...
По отношение на археологията – дали е "помощна" наука, не ми се влиза в спорове. Приличат повече или по-малко на религиозни и не желая да имам нищо общо с тях. За мен лично не е. А и не мисля, че съществуват такива неща като "помощна наука". Намирисва ми на прекалена любов към бюрократщината.
Що се касае до засипването на паметниците на културата... ами сигурно е по-добре да останат засипани, отколкото да бъдат унищожени завинаги. Особено в наши дни.

njuni: Благодаря ти за "светването", вече съм наистина просветлен :). Не виждам разлика между иманяр и търсач в постинга ти. Разбира се, че има такава. Но все пак не мога да приема, че иманярството трябва да се закриля, защото, видите ли, било хоби и накърнявало нечии права... Не мога да приема, че се унищожават паметници на културата, само за да задоволят нечии лични потребности. Или – още по-лошо – да напълнят нечия гуша. Просто тези паметници не са наша собственост. Уви, в милата ни татковина археолозите наистина вървят по стъпките на иманярите... не мога да не се съглася с теб. Сам можеш да се сетиш защо. Причините не са една или две.
За археолозите, които са страшно надути и не приемат нови идеи – ами с такива хора е пълно навсякъде... надявам се, че не падаш от Марс. Прогресът навсякъде е свързан именно с преодоляването им и с прокарването на нови идеи. Това обаче надали означава да зачеркнем ВСИЧКО, направено досега. В тази връзка е и въпросът за Златарски (btw, за периода, с който се занимавам, няма никакви писмени извори, да не говорим за латински. Но все пак ако ми се наложи да разчета някои – мога да се оправя и самичък или в краен случай да се обърна към някое съвременно светило :)
Колкото до Китов... това е най-обикновен иманяр. Страшното е, че е официално действащ иманяр. Би трябвало да му се забрани да съсипва гробници не само за една година...

Pythia: Не че си заслужава труда да ти отговарям, но като съм почнал... Завърших СУ-то по време, когато все още нямаше специалност археология. Огромната част от това, което знам, е от самостоятелна работа, разкопки и къртовска работа. Уви, СУ-то не ми даде почти нищо, що се отнася до археологията. Що се касае до свършването ми като учител или комплексар – доста далеч съм, вЕрвай ми :)

Леле, сигурно сега ще ме изпепелите :)))

Хайде със здраве и пишете по-често. Ако не ми беше интересно да минавам оттук, нямаше да го правя



Тема Re: bravo na easy....нови [re: easy]  
АвторNew (Нерегистриран)
Публикувано24.01.02 11:55



bravo na easy:-)))



Тема Re: Ей, живнахте най-посленови [re: easy]  
Авторnjuni (Нерегистриран)
Публикувано24.01.02 19:53



easy razbira se 4e si prav ako se zanimava6 s praistorq mislq 4e te poznavam i ako naistina e taka nqkoga se poznavahme i te slu6ah s golqm interes v 1selo imam cialo maze s keramika i dr. takiva taka 4e po natam moje da ti gi dam az se opitah da se zanimavam s tqh no ne mi e interesno no po natam ako izob6to se re6a. A za imanqrstvoto mi pozvoli da ne se suglasq s nqkoi ne6ta . osven vsi4ko drugo tova e i strast ne6to kato ribolova tam podbira6 struvta vlaknoto kukata a kato otiva6 da tursi6 4ete6 sravnqva6 i tn. a kato nameri6 ne6to se radva6 4e si go nameril s akul . ne hodi6 da krade6 i grabi6 puk i kakvoto i da napravq aviokompaniq ,,BALKAN" ne sum prodal a i ne moga dosega na dokazan pametnik na kulturata ne sum hodil ima mnogo mnogo drugi to4no tqh e interesno da namira6 e tova e trupkata



Тема Re: Ей, живнахте най-после [re: easy]  
Авторnjuni (Нерегистриран)
Публикувано24.01.02 19:59



easy zabravih da te pitam kato po zapoznat kude e zlatnata kolesnitza ot kazanlu6kata grobnitza skoro hodih v Boqna ama ne vidqh i edna aplikatziq ot neq i se zamislih dali i tq ne e emigrirala 6te se radvam ako ne e taka



Тема Re: Ей, живнахте най-посленови [re: njuni]  
Автор easy (непознат)
Публикувано25.01.02 10:28



Ще отговоря тук и на двата ти постинга. Наистина се занимавам с праистория, но освен това ми се налага - уви - да правя маса други неща, които нямат нищо общо с археологията. Не вярвам да се познаваме, още по-малко да си ме слушал някъде, но знаеш оня изтъркан израз за големината на света. За керамиката, която си събрал... не, благодаря ти, имам си достатъчно и само мен чака :)).
Тръпката от откриването на нещо винаги си съществува. Без нея работата просто няма смисъл. Ако говориш само за нея, тя няма нищо общо с иманярството. Но разкопаването на археологически обект е съвсем друго нещо. Сигурно знаеш стария принцип (Ваклинов ли го беше писал?) - когато разкопаваме един обект, ние го унищожаваме. Методите, които използваме, ни дават възможност донякъде да възстановим обекта след унищожаването му - виртуално, ако щеш. Естествено, в тази насока има още много какво да се желае. И винаги се придържаме към правилото да оставяме част от обекта неразкопана - за да може в бъдеще да се провери верността на заключенията ни. Точно тук е огромната разлика с иманярите. Не копаем за себе си. Тези селища, гробници и каквото там ти хрумне не ни принадлежат. Не принадлежат и на България. Нито на Нашето Време ;). Задачата ни е да ги изучаваме и пазим.
За колесница от Казанлъшката гробница не съм чувал. Ако е имало и е била изложена/документирана, няма начин да емигрира. Но силно се съмнявам - щеше да е прочута поне колкото стенописите. Много от музеите в страната си прибраха експонатите от НИМ-а преди години и колекциите са там. Имах един много добър приятел (лека му пръст), който ми разказваше, че е присъствал при отварянето й. Твърдеше, че близо до входа са открили огърлица, която след това изчезнала. Това е всичко.



Тема Re: Ей, живнахте най-посленови [re: easy]  
Авторnjuni (Нерегистриран)
Публикувано25.01.02 20:27



EASY napulno sum suglasen s teb 4e tova ne sa na6i ne6ta i trjabva da gi pazim. Ta ne e li to4no taka dali ste sa v muzei ili 4astna kolekcia te se pazjat kolekcionera rano ili kusno umira i sledva razprodajba ili sin mu kato absoljuten debil falira.Taka 4e kakva e razlikata? Na teritoriata na Bulgaria njama nito edna durjava kojato da se e zadurjala pove4e ot 350 godini . Odriskoto zarstvo se razpada i se vrusta predi6nja stroi . Njama precedent tova nesto. Samo turskata imperja izdurja malko pove4e.Zatova smjatam 4e i sega6nata na6a durjavica njama da kara dulgo. A evreite imat 1 pogovorka ,,4ovek idva i si otiva ot tozi svjat gol no v tozi promejdutuk ne e lo6o da e bogat" drug e vuprosa 4e mnogo ot horata si dokarvat po njakoi i drug lev da prejiviavat . Goliama 4ast ot tjah ako imaha rabota njama6e da se zanimavat s tova. ne sa kato men i njakoi poznati . Prez goljamata inflacia predi njakolko godini poznavah edin 65 godi6en 4ovek ot edin blizuk do Sofia grad. Zimata se ka4va6e v edna planina s edno kolelo nagore go buta6e a nadolu se spuska6e s nego- hode6e da kopae za da jade .Ot studa mu izmruznaha rucete i vleze v bolnicata stoja samo 2-3 dni i pak trugna.Tova e takuv e jivota. A ina4e mislja 4e ot tozi klub nisto njama da izleze. Ili njama kakvo da kajat ili ne iskat takiva kato men da go 4etat ili puk prosto ne im e do tova s tja zaplat4ici 4ovek ne moje da vur6i nau4na rabota. Vse pak si mislja 4e e zaradi takiva kato men.njakoi ot moite kolegi koito poznavam sa mnogo po obrazovani i inteligentni ot tezi v muzeite znae6 4e i te se zanimavat s opredelen period. A tja koito kopajat rovjat i razhvurljat obiknoveno go pravjat bez uredi. Ama haide stiga na tazi tema imanjari- arheolozi . nikoi hjama da si promeni shva6taneto.Znaeme 4e o6te jrecite v Egipet sa se 4udili kude da skriat mumiite ot na6ego brata. I sa se zalagali na pribejki no6tno vreme. Vsi4ko e edin krugovrat ot Sahara 6te stane jungla ot Antarktida 6te stane pustinja ama ot toja klub nisto njama da stane .Izvinjavai ama taka mislja



Тема Re: Еeasy i njuniнови [re: njuni]  
АвторSonya (Нерегистриран)
Публикувано25.01.02 22:07



понеже вече се казаха доста умни неща в този клуб, явно има и свестни хора тук:-), струва ми се, се сблъстват две крайни становища, аз май съм някъде посредата. Ясно е, че в България няма кой знае какви условивия за научна работа, е разбира се при добро желание - може, но това е за сметка на много други неща, от които трябва да се лишиш, а аз смятам че един млад и способен човек трябва да си ги изживее. Научната работа, не се оценява така както ли трябвало, а има доста способни хора, на които трябва да им се даде възможност. Това не е обвинение към никого, просто държавата ни е такава, аз все още се надявам, един ден всеки който има желание и потенциал ще може да се занимава с това което му носи удоволствие и го вдъхновява. Повечето от младите хора, които завършват хуманитарни специалности, естествено не работят по специалността си (няма да обяснявам защо, нали се сещата колко плащат на един научен работник), не че съм профан, но знаете какво м у е нужно на един млад човек. По тази причина явно, способните хора, дори и да имат желание да се занимават с археология, например рачотят нещо друго, другаде, където им се дава възможност да се усъвършенстват и да се развиват, дори и да не е в тази област, повечето от студентите, които не могат да се оправят много с живота и така ли иначе не могат да изкарат, четат и зубрят и се подмазват, и така се пълнят Училищата и Университетите с тъпанари и комплексари (ако някои не е съгласен с мен за това, предизвикмвам го на личен диспут), естествено има и много готини и добри учени - тук само мога да спомена проф. Фол и някои други, но лошото е, че те са много малко.



Тема Re: Ей, живнахте най-посленови [re: njuni]  
АвторSonya (Нерегистриран)
Публикувано25.01.02 22:33



обаче археологията е друго, тя е СТРАСТ и не може току - така да се откажеш от това, все има начин, просто това е съдба и не можеш да избягаш от нея. Дали като Шлиман, дали като някой друг, дали като хоби, все по някакав начин трябва да постигнеш желаното. Така че Easy - cool down и не си мисли, че всички , който се занимават с т.нар. археология са иманяри. Е вярно е , че има такива които не разбират нищо и копаят, за да намерят нещо да го продадат и да си купят хляб, но има и много добри търсачи :-))))))), и повярвай ми са доста по - добри, от повечето археолози (академично подготвени, но ......), защото това в университета е само въведение и подготовка към същността. Защото ти не знаеш, дали пък някой, за който археологията и духа, който носятв себе си античната литература и предмети е само ХОБИ, няма пък да направи нещо ВЕЛИКО (като Шлиман напримир), така че не бъде толкова краен в изказванията си EASY.
А за njuni - може да се срещнем някъде там......:-))))
ако някой иска да ми каже нещо лично да ми пише на
sonya.ilieva@regent.bg

аз, засега, само сайта по тракалогия съм направила и се гордея с това, страшно много хора ми писаха и ме подкрепят (най - младият заинтересован беше едно момче от 6-ти клас.... та чак до професори по тракология и Древна История и не само от България, но и Австрия и Англия и т.н.), та мисълта ми беше, че правя това не за слава и други облаги, а за да поддържам духа и любовтта към археологията, историята и българското. И още се надявам, че един ден и аз ще мога да се занимавам с това професионално ДАЙ БОЖЕ - един ДЕН, понеже ЛЮБОВТА КЪМ ИСТОРИЯТА, ТРАКОЛОГИЯТА И АРХЕОЛОГИЯТА Е СТРАСТ И СЪДБА ...... и просто няма как да се скриеш и колкото и да бягаш от екзистенциалния си път, то все нещо пак те дърпа натам, хайде УСПЕХ ви пожелавам

Соня




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.