Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема бабичката с пушкатанови  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано02.12.14 12:50



Викам и аз да се изкажа по темата с догмите, каквото и да значи това. Брат ми има един любим виц:

„Някакъв човек бере гъби в гората. По едно време стига една полянка и гледа - седи някаква бабичка с пушка. Бабата го поглежда подозрително:
- Какво, май ще ме изнасилваш?
- Ама не, как, не съм си и помислял...
Бабата зарежда пушката и се прицелва в него:
- Ще ме изнасилиш ти, ще ме изнасилиш!“

Та и същата работа като почне някой външен да говори за АА. Нали имало догми. Другата ми любима дума. Нали. Нали кокошката е хеликоптер, а халвата – микропроцесор. И се почва една дискусия на тази тема, без дори да се види каква е темата. За фарисеи, тълкуване на Библията, словото на Бог и така нататък. Все авторитетни тълкувания.

Каква е все пак зададената тема – Догматът „Нито капка“. После се развива надълго и нашироко, че АА имало догмати. Гледам какво значи догмат, щото не го знам. Тълкуванието най-общо - Означава разпореждане на върховната власт, имащо сила на закон.

Години наред споделям, че в АА няма нищо задължително, никакви догми, никакви заповеди. Но както и да го казвам – насреща поредната оригинална бабичка вдига пушката и казва – аааа, ще ме изнасилиш, ще ме изнасилиш.

В АА ако някой иска да пие – никой не му забранява. Никой не може да ми забрани да пия или да правя каквото си искам. Няма как да стане. Всеки идва в АА, когато сам е направил всички възможни опити и сам е видял за себе си кое иска и кое не иска. Всеки сам е решил да не посяга към алкохола. Дали ще се комка някой, ще се причестява или каквото там иска – това си е негова лична работа. Никой в АА няма да му забрани. Аз лично бих поощрил всякави опити, които някой прави на собствен гръб. Може би не е точна думата „поощря“, но в никой случай няма да почна да го разубеждавам. Просто ще споделя за мен и ще оставя човека да прави каквото си иска. Така работи АА.

Тъй че спорът малоумен ли е Догматът Нито Капка е абсолютно безпредметен. Няма такова нещо в АА. Който може да се комка, джабури, причестява и т.н., без това да му пречи – няма проблем. Който не ще да пие нито капка, не прави това, защото някой му забранява, а зощото сам за себе си е видял, че това задвижва един феноменален кръговрат от неконтролируемо пиене. Както щеш да го наречеш – алергия, жажда, пързалка, лочене, халеевата комета и т.н. Който може – причестява се, който не може – може да продължи да се опитва да се научи. Както казва бат Стефко – опитите продължават....





Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: aлkaжa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 13:17



Я, виж!

Толкова ли са малко членовете, че ще ги набираш така или така ще ги задържаш!

Аз съм по догмите без да съм член на АА.

Един алкохолик или зависим от алкохола, един тежък пияница не трябва да опитва нито една капка алкохол!

Останалите проблеми водещи до алкохола може да ги решава с АА, последствията върху физическото здраве с лекари, но нито една Висша сила и нито едно медицинско светило не може да ти помогне, ако вече се е наложило да прекрачиш прага на АА или психиатрията поради употреба на алкохол.

Знаеш ли колко бабички има изнасилени, а пребити и ограбени. Знаеш ли колко е права бабата? Полянки много, а когато си в една полянка е добре да не търсиш под полата гъбки.



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: aлkaжa]  
Автор д-p (новак)
Публикувано02.12.14 14:32



И аз си мислих нещо подобно, като зачетох темата за догмата. Нали за да отиде човек в АА, трябва да иска да спре да пие... Ако не иска да спре, не отива в АА. А колкото до ритуалите, те съдържат определена символика, те са формата, а не съдържанието. Какво би станало, ако остана инвалид без ръце и не мога да се прекръстя? Не мога ли да практикувам съответната религия?



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: д-p]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано02.12.14 15:10



Можеш, защо да не можеш. Само трябва да вярваш. Иначе, ако не вярваш и с двете ръце да се кръстиш е все тая.

Така и в АА. Трябва да вярваш, че си тръгнал за да спреш пиенето защото ако си мислиш, че можеш да пиеш, а АА ще те научи как да как да пиеш контролируемо са напразни усилия.

Догма е нещо което задължително трябва да се спазва за да има желания резултат. Друг е въпроса как ще спазиш догмата да не посягаш към първата чашка. Иначе всички отиват в АА за да спрат пиенето. Някои може и да си лекуват психиката, но определено не трябва да пречат на тези на които проблемът е алкохола.
Ако някои си решат психическите проблеми и по този начин престанат да пият или се окаже, че могат да пият контролируемо, то определено примерът не трябва да си го развяват при случай, че това касае живота на други.

Сухите алкохолици могат да завършват в психиатрията, но мокрите със сигурност по- бързо отиват в моргата независимо от кое отделение. Да поясня, че живота им ни най- малко не е по- лек от този на сухите, а за близките им е несравнимо.

Та и аз съм на догмата, че един алкохолик никога не трябва да докосва алкохол и че следващия път е по- лош от предходния.

Не мога да разбера какво толкова не ви харесва в думата догма.
Да кажем забрана или правило.

Редактирано от ALONE911 на 02.12.14 15:13.



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: aлkaжa]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано02.12.14 22:13



Човека не иска да научи нещо,той иска да поучава.Имал абстиненция хахаха направо съм впечатлен,трябвало да се пие по една бира или чаша вино на ден за да се чувства по добре,отново смях в залата. Алкохолик който започва да пие,пие за да се отсече,той не сяда да пийне едно две,да си полафи с компания,да се забавлява.Алкохолика пие сам затворен в дома си ако все още не го е загубил,пие спирт когато няма 5лв за бутилка алкохол,ква биричка ква чаша вино,хайде сега стига шегички.Да се спре алкохола със всички съпътстващи абстиненции и прочие е много по лесно отколкото след спирането му да се научи човек да живее без него,и там е най най трудната борба.



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: aлkaжa]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано03.12.14 09:27



Мисля че съм съгласен с теб.
Прав си за всичко.
АА не е концлагер в крайна сметка.
Всеки може или да идва,или да не идва в АА.
Никой не ме беше задължил навремето да ходя на сбирки.
Правих го,понеже чуствах нужда от споделяне и опора,имах нужда от помощ.
В моя случай АА изигра ролята на трамплин в случая.
Да ми помогне да се набера за трезвия скок.
Не съм съгласен с това обаче,че алкохолика не може да не пие без АА.
Аз съм живия пример,че с воля и желание,всичко се постига.
Тежки абстиненции никога не съм имал,но знам че не беше изобщо нормално моето пиене.
Сега съм много добре благодарение на помоща на АА.
Благодаря им за това,но в крайна сметка реших реално аджиба да видя реално колко пари чини и струва волята ми за живот и непиене.
Успях!!
Не искам никого да подлъжа в капан,но мисля че най-вече от човек си зависи.
Било то с божия или без божия воля.
Не съм религиозен,имам много задръжки относно екзалтираните вярващи и религии.
Мисля,че все пак човек затова има глава на раменете си-да отсява плявата от житото.
Иначе ако беше обратното,бог щеше да му даде дебела библия вместо глава.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: nngv]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано03.12.14 09:36



Да,така е.
Спирт от аптеката никога не съм пил,но това не ме прави по-малко зависим.
И в компании съм пил,и сам,и по дните и по нощите,и преди работа сутрин в 8,9 когато хората си купуваха мляко,аз товарих 6цата бира в кошницата.
Но..ме уплаши това,че дори и да ми се гадеше сутрин в началото от пиенето на гладно,с времето свикнах.
Взе да ми се пие и по нощите.
Така беше,понеже не можех да пия в къщи пред жена ми нормално.
Хората нормално пият по две,три и си лягат.
Аз само се радразвах още повече.
И сън не ме хващаше.
Ставах да гаврътна няколко ракийки на екс в малка чашка.
За упокой..


Понеже живея в чужбина,ракия носим от бг един път,два пъти в годината.
Взех да разреждам ракията,да наваксам липсите.
Накрая..жената вика...превърнал си ракията във вода с мирис на алкохол.
Ами..не,сигурно е изфиряласала,правех се на приятно разсеян.

Накрая взех да се запасявам с бири тук таме по шкафовете,патрончета..а пък ако жената отсъстваще за една вечер от вкъщи,пращах сина при тъщата,и ела да ти кажа тогава...
На другия ден прикривах всички следи.
Но ръцете ме издаваха,треперенето ми,нервността от зверското препиване на вечерта.
В такива дни ако бях на работа взимах болничен.
Пиех до сутринта едва ли не.
Радвам се че кошмара свърши.
Това не беше живот.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано03.12.14 12:17



Не съм съгласен с това обаче,че алкохолика не може да не пие без АА.

Аз не следвам никаква програма на АА за сведение го казвам,миналия месец м/у другото за мен станаха 5г живот без алкохол.Така че не бъркай/те че когато някой пише тук то той трябва по дефолт да е от АА,защото не е така.
Но ние нямаме право да плюем по хора от АА които разходват не малко енергия,време и средства дори,в опитите си да помагат в много голямата си част безкористно.



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: nngv]  
Автор spiritual66 (някоя)
Публикувано04.12.14 08:22



Аз не мога да разбера как се стигна дотам в тази дискусия, да се каже в прав текст "да не се плюе по АА" !!!
Колко други организации има, където алкохолиците могат да отидат и да поговорят, да намерят решение на проблема си, да получат шанс за изцеление, колко ??? !!!
Колко други алтернативи има в България, колко, моля, избройте ги, и нека направим една проста сравнителна таблица, и да видим резултатите, и да направим сравнение, и анализ, и тогава да се види кое ще плюем или няма да плюем, кое ще приемаме или няма да приемаме !
Безумие е това, да се създава антагонизъм и противоречие между християнството и АА, трябва да се търси общото, допирните точки, а не да се създава противопоставяне !!!
Къде се помага някъде на алкохолиците без пари, къде, запознати ли сте, колко други алтернативи без заплащане има ???



Тема Re: бабичката с пушкатанови [re: nngv]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано04.12.14 10:07



Да,така е.
Съгласен съм.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.