Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:49 21.06.24 
Спорт
   >> Алпинизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Курс по алпинизъм!нови  
Автор Tanuco (.....)
Публикувано20.08.03 14:46



Спортен клуб "Вертикален свят" организира курс по алпинизъм от 03.09.2003.
За повече информация и записвания- 088 74 74 188.

Nil novi sub sole


Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Tanuco]  
АвторДpyra пaтka (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 22:52



Аз съм също от женски пол и на 27 години като "патката неделка" (абе, к`ъв е тоя лаф?!). Само дето нямам дете и баба. Не съм от София, така че не мога да се възползвам от обявата (ще се поинтересувам за курсове в нашия край). Обаче искам да задам един въпрос: за да се научи човек да се катери сносно, какви качества трябва да притежава и как да разбере има ли ги, или не? Доколко е важен талантът и какъв е според теб "таванът" на не-талантливите?



Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Дpyra пaтka]  
Автор Tanuco (.....)
Публикувано21.08.03 05:59



Хм....ами то си е индивидуално.Според мен преди всичко трябва да имаш добра физическа култура.Не е основно, но помага.Не че ако си 100кг мускули, но нямаш техника ще се катериш лесно, но ще ти е по-лесно ако си по-здрав.
А за "тавана"-Пак опира до отделния човек.След като се записах на курса правех неща, за които преди не можех и да си помисля че мога да направя.Разбираш че можеш много повече отколкото си мислиш че можеш.За качествата-най-добре се проверява като отидеш и катериш, но липсата на "талант" не означава че няма да можеш да катериш интересни и трудни маршрути.Според мен не играе чак толкова особена роля.
Мнението е лично и не претендира за каквато и да било изчерпателност.

Nil novi sub sole


Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Дpyra пaтka]  
Автор mikroni ()
Публикувано21.08.03 08:43



поздравления за ентузиазма мила!
и аз съм на 27......а "патката неделка" е израз на един от големите "мозъци" на факултета по математика (и информатика ако не се лъжа) на софийския университет - много готин човек!

и аз се притеснявам ще мога ли да издържам на темпото, но този който води курса ме успокои - не се налага супер подготовка предварително.
сигурна съм че ще справиш

Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. /Мърфи/


Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: mikroni]  
АвторCъщaтa пaтka (Нерегистриран)
Публикувано21.08.03 09:49



Благодаря! Надявам се и двете да се справим. :-)
Колкото до качествата, аз питах по-скоро техниката от какви качества се състои и как да разбереш дали ги имаш. Защото във всички спортове техничността е по-скоро вродена, а силата и издръжливостта са въпрос на подготовка. Исках предварително да разбера, за да знам дали няма да стана за резил, защото да си некадърен е много жалко положение. А досега в спортовете, с които съм се захващала, не съм проявявала талант. Но май наистина най-добре се вижда, като почнеш. Единственият ми опит да се катеря това лято никак не беше успешен, но не съм загубила надежда. ;-)



Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Cъщaтa пaтka]  
Автор mikroni ()
Публикувано21.08.03 10:35



бре мила!
никога не трябва да те е страх да "станеш за резил"! единици са тия хора на които всеки спорт им се "удава" от първия път.
естествено че няма да се появиш на първата тренировка научена и няма от какво да се притесняваш. аз лично когато правя нещо за първи път (спорт) си знам че съм ще съм "смотана" и обикновено дори си правя шеги с това, в резултат на което повечето хора около мен се кефят на коментарите ми, на паданията ми, отнасят се много свежо и приятелски и ми обясняват какво да правя.
всичко се учи с практиката. запомни това и никога не тръгвай да се катериш с идея "как ли ми изглежда дупето сега?" или "леле колко съм смотана!" - въобще не мисли за това - само пречи!
иии още нещо - всички хора които имат талант за нещо казват: "таланта е макс 10%, останалото е практика докато не ти се завие свят от повтаряне"

Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. /Мърфи/


Тема Re: Курс по алпинизъм! [re: Cъщaтa пaтka]  
Автор Tanuco (.....)
Публикувано24.08.03 14:40



Никой не се е родил научен:)
Техниката се заучава с времето.Няма да си първата, нито последната която ще падне или няма да успее да качи даден участък.Важното е да не се предаваш.

Nil novi sub sole


Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Tanuco]  
Авторjelae6t (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 10:56



a sega ima li kurs?



Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: jelae6t]  
Авторtroy (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 11:53



Има курс. Обади се на телефона който Tanuco е оставил. След малко отиваме да катерим на Витоша.



Тема Re: Курс по алпинизъм!нови [re: Cъщaтa пaтka]  
Автор Florimel (непознат )
Публикувано19.09.03 12:07



Собственият ми опит ме навежда на следните размисли по въпроса:
1. Колкото си по-млад, толкова ти е по-лесно да се научиш да катериш.
Това няма нужда от коментари.
2. Ако имаш фобия от високото хич няма да ти е лесно. Но в крайна сметка се преодолява, ако желанието да се катериш е голямо.
На мен ми трябваха 3-4 г. докато престанат да ми треперят коленете и ми стане кеф да гледам от високото.
3. Всеки може да се катери.
Възрастните просто са забравили страхотните усещания, които са имали като деца при изкатерването на някое дърво например. А като се има в предид, че сме произлезли от маймуните, то си ни е инстинкт.
4. Когато някой започне курс, без предварително да има подготовка, ако не може да изкатери даден тур , не значи че е негоден за тая работа, а просто, че инструктура не е подбрал подходящ тур.
Повечето клубове не осигуряват еспадрили за курсистите си и всеки катери с каквито обувки му се намират, а това прави катеренето много по-трудно и трябва да се подбират наистина лесни турове.
5. За да можеш да катериш все по-трудни турове, трябва да катериш редовно.
Спирането за по няколко месеца те връща доста назад. Ще падаш на места , които преди си преодолявал без проблем.
6. Като ходиш на курс се опитвай не толкова да се научиш да катериш,а да научиш основното за инвентара и как се ползва. После си намери компания, купете си инвентар и се катерете колкото искате. От теб зависи колко добър ще станеш.
А за таланта мнението ми е че трябва да го имаш само ако гониш някакви спортни постижения. И с талант и без талант можеш да си направиш кефа.
В един курс за деца 8-9 клас, в който участвах като нещо като помощник инструктор, дечурлигата така и непожелаха да се научат да си слагат сами седалките и да си връзват възлите, но това не им попречи да си прекарат страхотно на всяка от сбирките.
Надявам се , че моите писания ще са от полза.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.