Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:16 01.06.24 
Спорт
   >> Аеробика и фитнес
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема техникa нa дишaне?нови  
Автор besteira (Reveur)
Публикувано22.05.02 05:01



ей, вие сте супер-готини слaдурaни и слaдури, и щом кaто приемaте питaнки - дa питaм тогaвa -имa ли някaкво прaвило или техникa нa дишaне при джогинг..тaкa де тичaне..днес нaвъртях 4 обиколки и проблемa нaкрaя ми беше, че крaкaтa можехa още, aмa дишaнето ми издишa и всъщност когa е по-добре дa се тичa - (гледaх някaкъв репортaж и някaкъв чичо кaзa че било нaй-добре рaно сутрин) вярно ли е товa или според оргaнизмa..тaкa де имa нощни и дневни птици..a?!



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: besteira]  
Авторl idea si niama (Нерегистриран)
Публикувано22.05.02 06:28



Аз ти препорачвам да бягаш преди изгрев слънце,но ако ти е трудно да ста-
ваш рано и още повече да направиш добро натоварване се иска воля,така че
избирай.По-важното е наистина да потичаш,пък по кое време пак от теб за-
виси.За дишането пробвай на три крачки вдишваш,на три издишваш в темпо
(някъде по средата на твоите възможности).



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: besteira]  
Автор Jasmine (hidden dragon)
Публикувано22.05.02 11:49



имаше подобна дискусия преди известно време. аз не съм адекватна сутрин- това ми е най- кошмарното време от денонощтието, така че е изключено да стана рано и да бягам. по- принцип аз ходех приди време към 8.30-9.00, а сега като започне да се стъмва- към 10.00; ти си прецени кое време ти е най- комфортно за самата теб.
м/удругото- не се претоварвай, усилвай темпото постепенно.
колкото до дишането- аз си спомням, че когато преди 3-4 години избягах първият си километър се прибрах в вкъщи и десет минути реанимирах- толкова бях не уморена, ами направо размазана. важното е да поддържаш едно едно темпо, дишането ще си дойде естествено

щом искаш да си щастлив, бъди!


Тема Дишaненови [re: besteira]  
Автор Spidercho (Entusiast)
Публикувано22.05.02 13:42



Относно времето:
Вероятно има някакво значение, но то не е голямо.
Аз например предимно спортувах вечер.

Относно дишането:
Това вече е от голямо значение!

Вдишване:
- през носа
- пълниш корема и (след това) гръдния кош
- дълбоко, но не прекалено много и без задържане на въздуха

Издишане:
- през устата
- същата продължителност като вдишването

Ритъмът на дишането не е пряко свързан с крачките и т.н. Ускоряването му идва естествено от нарастването на натоварването.



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: l idea si niama]  
Автор дъждoвнa (@)
Публикувано22.05.02 16:43



С моето темпо на бягане вдишвам и издишвам на две крачики, че иначе ще умра от задушаване, ако чакам до третата ;-))



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: besteira]  
Автор eлия ()
Публикувано22.05.02 20:40



Ако искаш да бягаш просто за удоволствие, и не се стремиш към някакви постижения, най-добрият съвет, който мога да ти дам е да правиш това, което ти е удобно на теб самата. Да, правила има и ще ти ги кажа, но ако си намериш някаква система, която е по-удобна за теб-придържай се смело към нея. Казвам това, защото толкова много правила се появиха за всяко нещо, че хората просто не знаят как да започнат и какво точно да правят, вместо просто да излезнат и да го направят. Мисля, че някъде казах това и преди в някой от постингите си, но ще го напиша и тук. Ако сега започваш, то първите няколко месеца целта на бягането ти или на каквато и да било друга тренировка трябва да бъде тя да ти стане навик и да положиш усилия за това. Ако в началото тренираш така, както на теб ти е удобно и от това се чувствуваш добре, ще се чувствуваш добре и след тренировките (нямя да те боли цялото тяло, ще се чувствуваш удовлетворена и горда със себе си и ще се радваш на малките постижения). И поради тази причина ще продължаваш да бягаш с удоволствие и постепенно ще прогресираш.
Започни с ниска или умерена интензивност. Това ще позволи на тялото ти да доставя достатъчно кислород до клетките и ще може да произведе достатъчно енергия. С други думи, прави това, което е най-добре за теб и избери интензивност,
която е добра за теб самата и те кара да се чувстваш добре.
Не прави грешката да търсиш незабавни резултати. Дай време на тялото си да свикне с това и увеличавай натоварванията постепенно.
Що се отнася за правилата за дишането, те са следните:
Вдишвай през носа, и издишвай през устата. Целта на това вдишване през носа е първо да пречисти въздуха, и второ да го затопли, ако е студено. Ако обаче не ти стига въздух, спокойно можеш да пренебрегнеш това правило. Това, което е наистина важно при дишането, и което много малко хора правят е всъщност дишането от корема, а не от гърдите. Дишай дълбоко от корема. Може да ти се струва странно в началото, но това всъщност е дишането, което трябва да усвоиш, и ако нещо в дишането при джогинга е важно, то е именно това дълбоко дишане. А ако ще ти е по-лесно като ориентир, можеш да следваш горе долу следното правило - на четири крачки вдишваш и на четири издишваш. Можеш да си броиш в началото, докато свикнеш. После ще се превърне в навик. Ами това са в общи линии правилата за дишане. Отново ти казвам основното правило - придържай се към удобното за теб дишане и темпо поне в началото докато свикнеш. С времето ще започнш да се справяш по-добре. Ако имаш чувството, че не ти достига въздух, а можеш да тичаш ощe и имаш желание да тичаш още, можеш да походиш малко като вдишваш и издишваш, за да регулираш дишането, и отново да потичаш малко. Не форсирай тялото си да прави нещо, за което не е готово. И не се притеснявай от това, че не ти стига въздух. Това е проблем, който имат повечето хора, които не са бягали от доста време или пък никога преди това, и този проблем ще изчезне с времето. Едно от нещата, които развива аеробната тренировка е сърдечно-съдовата система, а също така укрепва мускулите, които участват в процеса на дишането. С времето тялото ти става по-продуктивно при доставката на кислород за мускулите. Нещата са свързани...ти тренераш и тялото ти има повече нужда от кислород. По този начин използваш по-голям процент от капацитета на дробовете. Ритмичното съкращаване и разпускане на мускулите подобрява пък циркулацията на кръвта. Това пък от своя страна облекчава работата на сърцето. То започва да изтласкво по-голямо количество богата на кислород кръв. Получава се така нареченото аеробно сърце. То изтласква повече кръв при всеки удар, има забавен ритъм и почивката между ударите е по-голяма. Дай си малко време...
А кога да тичаш също избери според възможностите си- аз дето съм толкова голям фен на тичането, сутрин и с пушка не можеш да ме накараш да тичам. Не мисля, че времето от деня има голямо значение. Тичай, когато ти е удобно на теб самата и когато мислиш, че си готова за това. С други думи-наслаждавай се на тичането, а не го приемай като изтезание.



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: besteira]  
Автор Cherniq (ranen taliban)
Публикувано23.05.02 03:31



дишаш, не дишаш, дишаш, не дишаш........тва е.....други техники няма

майтапа настрана. значи аз като тичам усещам, че като забравя да дишам дълбоко се скапвам много бързо. направо зациклям. почна ли обаче дълбокото дишане всичко се оправя

за да имаш повече въздух нали знаеш кво да пиеш......едно кафе с аспирин(бих добавил и ефедрин, ама знам, че хората ше кажат, че не е полезно)



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: Cherniq]  
Автор дъждoвнa (@)
Публикувано23.05.02 11:52



За аспирина не знам, ама кафето се препоръчва преди тренировка за изпотяване ( мноого полезно ...ако сваляш бързо и моментно килограми;)..Само има един проблем :) Аз да речем както не пия кафе и веднъж реших да пробвам...И като се разтренирах, след половин час така ми се разхлопа сърцето, че отиде и тренировка и всичко :(



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: дъждoвнa]  
Автор eлия ()
Публикувано23.05.02 18:32



Бе мила, тя е напреднала в сравнение с теб... така че не и препоръчвай твоето темпо....



Тема Re: техникa нa дишaне?нови [re: дъждoвнa]  
Автор eлия ()
Публикувано23.05.02 18:33



Ама то не е от кафето... нали знаеш, че Мадона е виновна за всичко... Ти къде изчезна впрочем?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.