Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:46 25.05.24 
Професионални
   >> Реклама
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Рекламата... за маймуняци или за хора?нови  
Автор Orнeн лeд (непознат )
Публикувано27.07.02 22:57



Чудя се и се мая, как така големи световни компании с милиарди долари бюджети пускат реклама ей така без да се целят, а като изстрел в тъмното. Всъщност може и да се целят но и те не знаят в какво. Аз като по-прост си мисля, че целта на рекламата не е да е шокираща или да е интересна и т.н. . Целта е една едничка - главата и сърцето на потребителя (т.е. да го накарат да купува продукта, както и да прави приятни асоциации с компанията и продукта).
Ще кажете ми да главата и сърцето, че то е ясно като бял ден, да но не чак до там (поне за някои). Не е ясно щото една част от рекламните играчи не са наясно с науката главология (е някои и викат и психология). Е как да се прицелят в главата и сърцето на потребителя като хабер си нямат какво става там. Хайде да не се впускам по наклона на абстрактните приказки (като бригадирска количка по надолнище) ами да се опитам да дам няколко примера:

1. Тв спота на Бръснарските ножчета Бик "лека нощ мамо"

Какво са искали да покажат пишман рекламистите? ми че много гладко бръсне. ОК, ама не им идва на акъла, че едва ли има нормален мъж който би искал да го свържат (да се идентифицира) като жена, а на подсъзнателно ниво точно това би могло да се получи.
Всъщност рекламата би могла да бъде супер, ако таргета бяха някои педали.

2. Тв спота на дъвките еъруевс със змията която обгръща човека и той се освобождава и диша по - леко.

Хубаво, ама в хода на дългата еволюция в хората се е наслоил съвсем естествен страх от змиите и една част от хората веднага превключват тв канала, в други просто остава неприятната подсъзнателна асоциация на дъвката и змията. А на всичкото отгоре и цветовете на опаковката са едни синъо зеленикакви и хубаво дозакрепят асоцияцията със змии.
Е не на всички хора змиите са неприятни, но то стига че една част от потребителите са отблъснати.

3. кампанията на ОМВ бензиностанциите с охлювчето.
Изглежда от ОМВ са се надявали, че са оригинални и че контраста на бавния охлюв и бързината която придобива с една капка бензин ще въздейства.
Ама не са сметнали, че потребителя в известна степен се идентифицира с героите от рекламата (най-вече несъзнателно). Ха кажете ми кой би искал да се възприема като охлюв. Мда бърз ама все пак охлюв.

Това са само три от отрицателните примери (бих могъл да посоча още доста от сорта). Разбира се има и много хубави и майсторски ефективни реклами, но за това в отделен постинг.

Заглавието е нарочно провокативно. Просто бих искал да чуя вашите мнения по темата.



Тема Re: Рекламата... за маймуняци или за хора?нови [re: Orнeн лeд]  
Автор Xлeбapoв ® ()
Публикувано28.07.02 09:16



Еййййй, добре че има такива спецове като теб, че да ни разяснят кое е хубаво и кое лошо.

Между другото, рекламата на ОМВ с охлювчето доста награди от фестивали е обрала. Е, то верно, че в журитата им слагат едни такива, дето нищо не разбират от реклама, ама ...

И защо си сигурен, че големите компании "стрелят в тъмното" ? Ей така, изсипват една купчина пари - без предварителни анализи, без проучване на пазара и потребителите, без много предварителни варианти на клипа. Ако е така да взема да ти дам адреса на ОМВ в Австрия, пък да вземеш и ти да им предложиш един-два "изстрела". После ще си делкаме печалбите



Тема Re: Рекламата... за маймуняци или за хора? [re: Orнeн лeд]  
Автор Kpъr ()
Публикувано28.07.02 09:22



зa реклaмите е вaжно сaмо едно - дa сa оригинaлни!

нямa знa4ение кaкво виждaш и кaк ти изглеждa то,
вaжното е дa зaпомниш с кое име дa го свързвaш...

лошa реклaмa нямa!



Тема Re: Рекламата... за маймуняци или за хора?нови [re: Kpъr]  
Автор Xлeбapoв ® ()
Публикувано28.07.02 09:31



Зa реклaмите е вaжно сaмо едно - ДА ПРОДАВАТ !!!

жалко, че нямам по-големи букви да го напиша

Оригиналност, креативност, агресивност и всичко останало са само средства за постигане на целта.



Тема Re: Рекламата... за маймуняци или за хора?нови [re: Xлeбapoв ®]  
Автор Kpъr ()
Публикувано28.07.02 09:35



тaкa де, дa продaвaт.
a зa дa бъдеш видян и зaпомнен, и дa те купят,
трябвa дa си оригинaлен... може и до глупост, нямa знa4ение



Тема Лошо Хлебаров, лошонови [re: Xлeбapoв ®]  
Автор Orнeн лeд (непознат )
Публикувано28.07.02 12:23



Лошо Хлебаров, лошо лошо си ме разбрал (или лошо съм се изразил).
Не съм спец точно от вашия бранш, но да не забравяме че всички хора са глупави ама в различни области. И що да ви разяснявам кое е хубаво и лошо, като просто си изразих мнението и попитах за вашето .
А това че една реклама обрала награди от фестивали, хич не е меродавно, по важно е колко продажби обира. Е то иначе и много момичета обират разни мис трофеи, ама дали само с качества (и какви точно качества).
Колкото до "големите компании дето стрелят в тъмното" само една част са такива, а доста добри компании си стрелят баш на месо. А пък може и да съм прост ама все нещичко поназнайвам за големите компании просто щото работя в една от 10-те най - големи световни компании (туй последното много не ми се щеше да го казвам).
И в кой век живеем, че ще си делкаме печалбите просто щото ще ми дадеш един адрес на ОМВ дето всеки нормален човек може да си намери сам.
Накрая ти пускам ехото от един чужд изстрел от преди години, пак за бензиностанции, та съвсем накратко: тв спот с автомобил приближаващ се към бензиностанция, бензиностанция с далечна алюзия за естествена флора и фауна и глас (или надпис) в момента на зареждане на колата "вземи духа на тигъра" и колата придобива силует на тигър... потегля мощно... мотора изревава мощно като тигър...
В общи линии е това. Без коментар от мен. Според теб става ли за горива от типа Ви пауър?

П.П. от известно време чета този форум и смятам, че мога да науча интересни неща от пишещите тук. Вашия постинг ми се стори малко снизходителен (високомерен) и ви отговорих леко хапливо, но с хумор нотки и без лоши чувства.
Бих се радвал взаимно да обменяме мнения и опит в този форум.



Тема за гаджетата е важно да са русинови [re: Kpъr]  
Автор Orнeн лeд (непознат )
Публикувано28.07.02 12:41



Ми да важното е да е нещо русо пък било то и метла
май с такива твърди твърдения ще влезем в двата крака в порочния кръг
Според мен хубаво да са оригинални и/или ефектни (рекламите де , не гаджетата, но по - важно да са ефективни.

П.П. а някой реклами не само са лоши ами направо се изцвъкват на имижда на фирмата (е то и наакването понякога може да мине за оригиналност)



Тема Re: Рекламата... за маймуняци или за хора?нови [re: Xлeбapoв ®]  
Автор Orнeн лeд (непознат )
Публикувано28.07.02 13:08



Тук съм напълно съгласен.

П.П Само бих добавил малко абстрактно , че е важно и да не оставят горчив вкус в душата на потребителя...



Тема Re: за гаджетата е важно да са русинови [re: Orнeн лeд]  
Автор Xлeбapoв ® ()
Публикувано28.07.02 17:58



Ти си естествено руса, нали ? А и май се познаваме отнякъде



Тема Аман !нови [re: Orнeн лeд]  
Автор Xлeбapoв ® ()
Публикувано28.07.02 18:00








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.