Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: kyмaнич]  
Автор ЛC (старо куче)
Публикувано20.01.08 14:22







Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: ЛC]  
Автор kumanich (стария)
Публикувано20.01.08 15:25



Гледам, че подобни дискуси има и в други форуми. Например тук:


Тат там също има публикувани отговорите на МТСП. И тези с №№1 и 3 са "твоите". Ама №2 е "моят". (който по разбираеми причини си пропуснала). Та ето ти илюстрация, как една и съща институция дава противоречиви тълкувания. Затова: дай да мислим с главите си, а не да слушаме чужди съвети.
А като гледам - в този форум са се отплеснали съвсем: Някои от форумците са си въвели странна система (използвана май само от банките мисля) като приемат че годината е от 360 дни и месеците от 30 дни. И оттам почват едни странни работии...
Досега не чух нито един довод защо не трябва да се прилага чл. 9 ал. 4 от НТКТС. А главният мой довод е:
Глава ХVІІ от КТ може да се ползва за четене, но не и за прилагане.За прилагането на тази глава е издадена нарочна наредба. Толкоз!

Искам да заявя: Ако разглеждаме този спор само от контекста как се изчислява трудов стаж, аз не бих влизал изобщо в него. Защото "трудовия стаж" като понятие почти е изгубил своето приложно поле. Преди служеше за определяне на "клас прослужено време" а сега май за начисляване на дабавка за "професионална компетентност" (така ли се нарича вече?). В този смисъл - отклонение от един -два -три дни едва ли ще даде някакво сериозно отклонение та да бъде ощетен работника. (ще исе изразява в някакви си стотинки месечно). А изчисляване на трудовия стаж в работни дни в определени случаи може дори и да е по-благоприятно за работника, тъй като колкото и странно да звучи , по този начин може да се получи по-голямо число. Например ако лицето постъпи в месец съдържащ 23 работни дни , от които отработи 22, и съответно напусне следващия месец който също съдържа 23 работни дни, но при напуснето пак има отработени 22 дни. (не съм правил проверка дали има два такива поредни месеца, но това го приемам за яснота). Та стажа пресметнат по реде на чл. 9 ал. 4 от наредбата ще ни даде 2 пълни месеца и 2 дни. (абсурдно звучи, нали?), докато по твоя начин ще даде 1 мес. и 29 дни например.
Все пак в този спор съм влязъл, само заради случаите когато записа в трудовата книжка ще се ползва за доказване на осигурителния стаж. А тука вариации ще има. Защото, ако трудовия стаж 90 % от длъжностните лица го попълват в календарни дни, осигурителния стаж следва да се определя само в работни дни и часове. И тука ще възникнат различия, които няма да ни дадат право да сложим оная забележка за равенство на трудовия и осигурителния стаж, защото двата вида стаж ще са определени по различни методики.

И накрая още една играчка- закачка с две подусловия:

1) Колко е трудовия и колко е осигурителния стаж ако лицето постъпи в петък и бъде освободено в понеделник? (т. е. отработило е само 1 ден)

2) Колко е трудовия и колко е осигурителния стаж при същите условия с тази разлика, че лицето е работило на 4 часов работен ден?



Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: kumanich]  
Автор ЛC (старо куче)
Публикувано20.01.08 15:44



"И накрая още една играчка- закачка с две подусловия:

1) Колко е трудовия и колко е осигурителния стаж ако лицето постъпи в петък и бъде освободено в понеделник? (т. е. отработило е само 1 ден)

2) Колко е трудовия и колко е осигурителния стаж при същите условия с тази разлика, че лицето е работило на 4 часов работен ден?"

отговори


1. 3дни на 8 часов работен ден и трудов и осигурителен стаж
2.трудов -3 дни,осигурителен 1 ден



Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: ЛC]  
Автор kumanich (стария)
Публикувано20.01.08 16:44



Е, неее..... вече ще се ядосам


Докато за трудовия стаж се примирявам с какъвто и да е посочен резултат, защото при неговото определяне цари пълна анархия "благодарение" на "компетентните" разяснения на разни отговорни фактори, за осигурителния стаж нещата са си канализирани... Тук анархия няма и не може да има. Отговорът може да бъде само еднозначен. А той се съдържа в закона и е:
1. Осигурителен стаж: 1 ден
правното основание е чл. 38 ал. 3 т.1 НПОС:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2004 г., в сила от 27.12.2003 г.) Осигурителният стаж на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 - 4, 6 и 7 и ал. 2 КСО за времето след 31 декември 2002 г., а за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 8 - за времето след 27 декември 2003 г., се зачита и изчислява:

1. за един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 - 4 и 6 и ал. 2 са отработили пълното законоустановено за тях работно време за деня и за това време са внесени или са дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, а за работниците и служителите - върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност;
(трудовия стаж пак си е един ден пресметнат по НТКТС, но както казах - вдигам ръце от него)
----

2. Осигуретелен стаж - 4 часа;
правното основание е чл. 38 ал.3 т.2 НПОС:
2. (доп. - ДВ, бр. 24 от 2005 г.) осигурителният стаж на лицата по т. 1, които са работили при непълно работно време и са били осигурени върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията по икономическа дейност за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като сборът от отработените часове се раздели на установената с нормативен акт продължителност на работното време

т.е. 4 : 8 = 0,5 р. дни, което си е пак 4 часа
(трудовия стаж тук е 1 ден, тъй като отработените 4 часа дават право на 1 ден трудов стаж - чл. 355 ал.2 КТ и чл. 9 ал.2 НТКТС)



Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: kumanich]  
Автор ЛC (старо куче)
Публикувано20.01.08 17:03





Не се ядосвай,моля те,но е точно така както съм ти писала.
Виж какво тук съм на компото в къщи и нямам необходимите документи с които да ти покажа,че съм права,но живот и здраве като се върна някой ден на работа,ще ти поместя всичко тук и тогава пак ще си по чатим.
А сега споко,не се ядосвай,че ме притесняваш.

Приятна вечер!Видя се че няма да се разберем.Чаооооооооооооо,но това в одита където мислиш че съм взела участие,не е вярно.Да влизам там,но под друг ник,аз не съм сънчо.



Тема Re: Как да оформя трудовата книжка при напусканенови [re: ЛC]  
Автор kumanich (стария)
Публикувано20.01.08 17:40



Това с "ядосването" беше малко поза... Та за това не се притеснявай... Ами какво ми остава - освен да дочакам деня та да ме пребориш с "необходимите документи". А пък в Одита пише един (една) с ник "ЛС". Това не си ли ти?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.